Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 γ'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίο το ευρωπαϊκό για την συνέχεια. Τα υπόλοιπα 12αρια βέβαια τίποτα δεν δείχνουν.

Γενικά μετά τον Διομήδη έχουμε μπει σε μια ψυχρή, ξηρή κυρίως, περίοδο και για να πω την αμαρτία μου θα ήθελα επιστρέψουν τα βροχοχαμηλά προς τα τέλη του μήνα.😛 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Ο ευρωπαίος πέραν των 100-120 ωρών είναι για τα μπάζα.....το κύριο τρέξιμο ...μην δίνεται καθόλου βάση...φέτος το ούκμο τα πάει περίφημα ως τώρα έως τις 144 .....

Όταν δεν θα έχουμε Τ θα έρθει και το χαμηλό να φάμε τις βροχαρες μας..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, tzifos είπε:

Καλησπέρα,

αν και είμαι χιονόφυλος 110% θα προσπαθήσω να είμαι λίγο αμερόληπτος και ειλικρινά δεν υπερβάλω.

Έκανα μια μικρή μελέτη σε όλα τα συστήματα και έχω βγάλει ένα ενδιαφέρον μέσο όρο όποτε

η δική μου πρόβλεψη, θα είναι χωρίς τεχνικούς όρους ώστε να την διαβάσουν άνετα όλοι.

Αν υπολογίσουμε και τις ισοβαρείς για το απόγευμα της Δευτέρας και το βράδυ της τρίτης θα διαπιστώσουμε

ότι έρχεται ένα τέρας από το Αιγαίο. Αν σε αυτήν την συνάρτηση προσθέσουμε και τους ανέμους με ριπές 70 - 90 KM

τότε το τέρας θα είναι ισχυρότερο .

Κατα την άποψη μου, κακώς τα προγνωστικά καιρού μιλάνε μόνο για ανέμους των 40KM! Τεχνικά δεν γίνεται, κακώς μιλάνε για ΒΑ ανέμους διότι και αυτό δεν γίνεται. Στο nowcast δεν μπορεις να εχεις νοτιοδυτίκισμο με ΒΑ των 40 KM, ειναι λάθος απεικονιση , στατιστική απεικονιση των μοντέλων. -Δεν θα αναλύσω τεχνικά λεπτομεριες εδω.

Για να το γράψω απλά, είναι σαν να έρχεται ένα τεράστιο καλοκαιρινό μπουρίνι με διαρκεια 6> ωρών (τα ξημερώματα) το όποιο θα έχει πυκνό και βαρύ χιόνι !!! Δηλ, φαντάσου το μπουρίνι να σου αφήνει 35 πόντους νερό στον δρόμο σου σε ένα τέταρτο της ώρας αλλά φαντάσου αυτήν την ποσότητα σε χιόνι και στις 6 ώρες!

Τα ορεινά της Εύβοιας δεν θα κόψουν την λαίλαπα, δεν υπάρχει (φέτος μικρό κλίμα εκεί), όπως πέρυσι. Κατ έμε θα βάλει χιόνι η Εύβοια, της τάξης του 1.5 μέτρου, τουλάχιστο και όχι μόνο στην Στενή.

Η δε Αττική θα βάλει 72 cm - 97 cm χιόνι στο Σύνταγμα, ακούγεται εκτός πραγματικότητας ή υπερβάλλω; θα το δούμε στο nowcast...

Τα μοντέλα τώρα μην τα κοιτάτε, δεν έχει νόημα. Τώρα δεν δείχνουν ούτε το nowcast σωστά.

Αυτά από εμένα.

Ρε φιλε με αυτα που γράφεις να με κάνεις να κανω και τρίτο παιδί τώρα στα γεράματα...

 

1 ώρα πριν, tzifos είπε:

Καλησπέρα,

αν και είμαι χιονόφυλος 110% θα προσπαθήσω να είμαι λίγο αμερόληπτος και ειλικρινά δεν υπερβάλω.

Έκανα μια μικρή μελέτη σε όλα τα συστήματα και έχω βγάλει ένα ενδιαφέρον μέσο όρο όποτε

η δική μου πρόβλεψη, θα είναι χωρίς τεχνικούς όρους ώστε να την διαβάσουν άνετα όλοι.

Αν υπολογίσουμε και τις ισοβαρείς για το απόγευμα της Δευτέρας και το βράδυ της τρίτης θα διαπιστώσουμε

ότι έρχεται ένα τέρας από το Αιγαίο. Αν σε αυτήν την συνάρτηση προσθέσουμε και τους ανέμους με ριπές 70 - 90 KM

τότε το τέρας θα είναι ισχυρότερο .

Κατα την άποψη μου, κακώς τα προγνωστικά καιρού μιλάνε μόνο για ανέμους των 40KM! Τεχνικά δεν γίνεται, κακώς μιλάνε για ΒΑ ανέμους διότι και αυτό δεν γίνεται. Στο nowcast δεν μπορεις να εχεις νοτιοδυτίκισμο με ΒΑ των 40 KM, ειναι λάθος απεικονιση , στατιστική απεικονιση των μοντέλων. -Δεν θα αναλύσω τεχνικά λεπτομεριες εδω.

Για να το γράψω απλά, είναι σαν να έρχεται ένα τεράστιο καλοκαιρινό μπουρίνι με διαρκεια 6> ωρών (τα ξημερώματα) το όποιο θα έχει πυκνό και βαρύ χιόνι !!! Δηλ, φαντάσου το μπουρίνι να σου αφήνει 35 πόντους νερό στον δρόμο σου σε ένα τέταρτο της ώρας αλλά φαντάσου αυτήν την ποσότητα σε χιόνι και στις 6 ώρες!

Τα ορεινά της Εύβοιας δεν θα κόψουν την λαίλαπα, δεν υπάρχει (φέτος μικρό κλίμα εκεί), όπως πέρυσι. Κατ έμε θα βάλει χιόνι η Εύβοια, της τάξης του 1.5 μέτρου, τουλάχιστο και όχι μόνο στην Στενή.

Η δε Αττική θα βάλει 72 cm - 97 cm χιόνι στο Σύνταγμα, ακούγεται εκτός πραγματικότητας ή υπερβάλλω; θα το δούμε στο nowcast...

Τα μοντέλα τώρα μην τα κοιτάτε, δεν έχει νόημα. Τώρα δεν δείχνουν ούτε το nowcast σωστά.

Αυτά από εμένα.

Ρε φιλε με αυτά που γράφεις θα με κάνεις να κάνω και τρίτο παιδί τώρα στα γεράματα 😀😀😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχουμε έναν Ευρωπαίο που ναι στο πιο δυτικά από τα υπόλοιπα κ το δένουμε σχοινί κορδόνι . Δλδ σαν να μην είδαμε gfs umko k gem . Ημαρτομ δλδ ... Με την απαισιοδοξία μερικών 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως και με τα τελευταία ραν εννοείται οτι δεν τίθεται θέμα στρωσιματος απ άκρη σε ακρη αλλά θεωρώ ότι ειδικά από κέντρο και επάνω θα υπάρξουν θεματάκια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Marios είπε:

Πάντως και με τα τελευταία ραν εννοείται οτι δεν τίθεται θέμα στρωσιματος απ άκρη σε ακρη αλλά θεωρώ ότι ειδικά από κέντρο και επάνω θα υπάρξουν θεματάκια 

δεν παιζει να μην στρωσει μεχρι τις βαρκες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, tzifos said:

Καλησπέρα,

αν και είμαι χιονόφυλος 110% θα προσπαθήσω να είμαι λίγο αμερόληπτος και ειλικρινά δεν υπερβάλω.

Έκανα μια μικρή μελέτη σε όλα τα συστήματα και έχω βγάλει ένα ενδιαφέρον μέσο όρο όποτε

η δική μου πρόβλεψη, θα είναι χωρίς τεχνικούς όρους ώστε να την διαβάσουν άνετα όλοι.

Αν υπολογίσουμε και τις ισοβαρείς για το απόγευμα της Δευτέρας και το βράδυ της τρίτης θα διαπιστώσουμε

ότι έρχεται ένα τέρας από το Αιγαίο. Αν σε αυτήν την συνάρτηση προσθέσουμε και τους ανέμους με ριπές 70 - 90 KM

τότε το τέρας θα είναι ισχυρότερο .

Κατα την άποψη μου, κακώς τα προγνωστικά καιρού μιλάνε μόνο για ανέμους των 40KM! Τεχνικά δεν γίνεται, κακώς μιλάνε για ΒΑ ανέμους διότι και αυτό δεν γίνεται. Στο nowcast δεν μπορεις να εχεις νοτιοδυτίκισμο με ΒΑ των 40 KM, ειναι λάθος απεικονιση , στατιστική απεικονιση των μοντέλων. -Δεν θα αναλύσω τεχνικά λεπτομεριες εδω.

Για να το γράψω απλά, είναι σαν να έρχεται ένα τεράστιο καλοκαιρινό μπουρίνι με διαρκεια 6> ωρών (τα ξημερώματα) το όποιο θα έχει πυκνό και βαρύ χιόνι !!! Δηλ, φαντάσου το μπουρίνι να σου αφήνει 35 πόντους νερό στον δρόμο σου σε ένα τέταρτο της ώρας αλλά φαντάσου αυτήν την ποσότητα σε χιόνι και στις 6 ώρες!

Τα ορεινά της Εύβοιας δεν θα κόψουν την λαίλαπα, δεν υπάρχει (φέτος μικρό κλίμα εκεί), όπως πέρυσι. Κατ έμε θα βάλει χιόνι η Εύβοια, της τάξης του 1.5 μέτρου, τουλάχιστο και όχι μόνο στην Στενή.

Η δε Αττική θα βάλει 72 cm - 97 cm χιόνι στο Σύνταγμα, ακούγεται εκτός πραγματικότητας ή υπερβάλλω; θα το δούμε στο nowcast...

Τα μοντέλα τώρα μην τα κοιτάτε, δεν έχει νόημα. Τώρα δεν δείχνουν ούτε το nowcast σωστά.

Αυτά από εμένα.

Φαντάσου αδερφέ,,, να μην ησουν και αμερόληπτος δλδ 😂Δεν το κάνεις μέτρο στο Συνταγμα μην μπλέκουμε με τα δεκαδικά...

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παιδιά διαβάζω για ακραία πράγματα και μου κάνει εντύπωση. Τόσο πια δύσκολες καταστάσεις θα αντιμετωπίσουμε;  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

¨και εγώ τωρα το διαβαζω και προσπαθω να το αποκωδοκοποιησω...τραφακι δυτικα και χαμηλο? και ποσο επιρεάζει...τον προσήνεμο χιονια?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γενικά σαν φάρα εμείς οι Έλληνες είμαστε άπληστος λαός... 100 καλά θα σου κάνει κάποιος το ένα κακό θα θυμάσαι... Έτσι κ τώρα 100 καλά μας δείχνουν τα μοντέλα έχει τρελαθεί με το ευρωπαϊκό δλδ Εντάξει περαστικά σας!!!! 

Ελπίζω να μην είστε οι ίδιοι που θα κάνετε αναφορές έξω απ το σπίτι σας με τα ποτάκια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Ιωαννα Τσικουδη πριν λιγο στο κεντρικο δελτιο ειδησεων του σκαι..Ανεφερε χιονοστρωσεις σε ολη την Αττικη πιθανως,απο το κεντρο και βορειοτερα να δημιουργησουν προβληματα...

Απο δευτερα πρωι θ αρχισει σταδιακα να χιονιζει στην Αττικη..Αλλα απο το μεσημερι της δευτερας μεχρι και την τριτη το μεσημερι,οι χιονοπτωσεις θα ειναι εντονες..Πιθανη παραταση μεχρι Τεταρτη πρωι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bardaris είπε:

¨και εγώ τωρα το διαβαζω και προσπαθω να το αποκωδοκοποιησω...τραφακι δυτικα και χαμηλο? και ποσο επιρεάζει...τον προσήνεμο χιονια?

Του δίνει παράταση. 

Υγ. Δείτε τρέξιμο jma 

https://www.meteociel.fr/modeles/jma.php

Xaxa

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρκετά μέλη από τα ανσάμπλ του ευρωπαίου εδώ και 2-3 τρεξίματα έφερναν στην περιοχή μας βαθύ χαμηλό και χαμηλά γεωδυναμικά για τις πρώτες μέρες του Φλεβάρη...... και πέρασε ένα τέτοιο σενάριο και στο κύριο σήμερα(κάτω από 990hpa χαμηλό στο νότιο Αιγαίο) χωρίς φυσικά ακόμα να έχει καμία απολύτως σημασία γιατί είναι μακριά και θα αλλάξει πάλι....

ECMOPEU12_240_1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Χιονίζει ορεινή Κέρκυρα Νικόλα... Το τραφακι που δείχνει ο Ζιακο στο χάρτη.. Ήρθε από αλβανια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, bardaris είπε:

¨και εγώ τωρα το διαβαζω και προσπαθω να το αποκωδοκοποιησω...τραφακι δυτικα και χαμηλο? και ποσο επιρεάζει...τον προσήνεμο χιονια?

Τι φάση άραγε;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sotos*snow είπε:

Κάτι παρόμοιο με πολύ χαμηλές πιέσεις και γεωδυναμικά και από τον Ιάπωνα για τα μακρινά....

J240-21.GIF?22-12

Θα συνδυαστεί όμως με θερμοκρασίες;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, bardaris είπε:

¨και εγώ τωρα το διαβαζω και προσπαθω να το αποκωδοκοποιησω...τραφακι δυτικα και χαμηλο? και ποσο επιρεάζει...τον προσήνεμο χιονια?

  • Μην ανησυχείς φίλε μου. Απλά θα το χαρεί κι άλλος κόσμος. Και είναι δίκαιο

     

    το λεει ξεκαθαρα

     
     
 
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Αρκετά μέλη από τα ανσάμπλ του ευρωπαίου εδώ και 2-3 τρεξίματα έφερναν στην περιοχή μας βαθύ χαμηλό και χαμηλά γεωδυναμικά για τις πρώτες μέρες του Φλεβάρη...... και πέρασε ένα τέτοιο σενάριο και στο κύριο σήμερα(κάτω από 990hpa χαμηλό στο νότιο Αιγαίο) χωρίς φυσικά ακόμα να έχει καμία απολύτως σημασία γιατί είναι μακριά και θα αλλάξει πάλι....

ECMOPEU12_240_1.png

Είπαμε Σωτο τελειώσαμε για φέτος οι βόρειοι....... Φέτος έχει μόνο προσηνεμα....τσάμπα ασχολούμαστε μου φαίνεται...μπαμ κάνει....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ecmwf: Xιονοκαταιγιδες στις ακτες της Ευβοιας και τις Σποραδες.Λιγο αργοτερα και εως το ξημερωμα σε Ν.Ευβοια,ΝΑ Αττικη και δυτικες Κυκλαδες. Ορατες και οι συγκλισιογραμμες.

image.png.aaacd86273efc198924f7ff52ce49b6b.png

  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, North _ Walker είπε:

Είπαμε Σωτο τελειώσαμε για φέτος οι βόρειοι....... Φέτος έχει μόνο προσηνεμα....τσάμπα ασχολούμαστε μου φαίνεται...μπαμ κάνει....

Μα δεν λέω κάτι για χιόνια σε εμάς.....άλλωστε αν εξαιρέσεις το 1968 τον Δεκέμβρη...ποτέ δεν χιόνισε εδώ σε εμάς με τόσο χαμηλά γεωδυναμικά και τόσο χαμηλές πιέσεις...εγώ το βάζω σαν ένδειξη πιθανής τάσης......εννοείται ότι οι πιθανότητες για χιόνι σε εμάς είναι απειροελάχιστες εως μηδαμινές...... 

το μόνο εντυπωσιακό σαν πολύ πρόωρο στοιχείο είναι ότι υπάρχει πιθανότητα να συνδυαστούν με χαμηλές θερμοκρασίες...αν δει κανείς τον χάρτη του γιαπωνέζου στις ώρες που έβαλα και παρόλο που ο αντικυκλώνας είναι στην Πορτογαλία οι θερμοκρασίες στα 850 είναι χαμηλές...κουβαλάει μαζί του χαμηλές θερμοκρασίες πράγμα σπάνιο για τα ήπια δεδομένα της ευρώπης....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...