Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Φεβρουάριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Η λογική λεει οτι αργά η γρήγορα θα παμε σε ηπιο μοτιβο και θα ξαναερθει τουλάχιστον μια ακομα περίοδος ενδιαφέροντος για την ελλαδα τον φλεβαρη. 

Το μονο που θελω ειναι να μην παψει ο εμποδισμος στην αγγλια να υφίσταται . Θα βρεθει ευκαιρία σιγουρα πιστευω για ελλαδα γενικότερα.

Μενει να δουμε

Αχόρταγε!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, SNOWMANIAC είπε:

Δεν έχει ευνοϊκές θερμοκρασίες απλά ο παιος

κι αυτο αλλαζει σε ενα ραν η μιλαμε για μια εβδομαδα μετα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ερχεται επιτελους το πρωτο κυμα χιονοπτωσεων αν και λιγων ωρων το σαββατο και στα Δυτικα.Λιγο τις ωρες να αυξησει ο τζιφος και τις εντασεις και θα ειμαστε super.

Χιονακι στα Γιαννενα αλλα και σε περιοχες της ηπειρου με πολυ χαμηλο υψομετρο.

Μεγαλυτερο το κυμα χιονοπτωσεων φαινεται για τις 1 φεβρουαριου 

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Στις μακρινες ωρες για την 1η φεβρουαριου μεχρι στιγμης ο τζιφος φαινεται σταθερος στις χιονοπτωσεις για τα Δυτικα και τα Γιαννενα.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

 

 

 

 

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παντως θα ηθελα καποια στιγμη να κανουμε μια συζητηση γι αυτο το παραξενο φαινομενο με την ελλειψη υετου στην κ.μακεδ 

γνωμη μου ειναι οτι δεν ειναι φθσιολογικο κατι συμβαινει να πουμε ο καθενας την αποψη του οι εμπειροτεροι θα βοηθησουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Γιατι ειναι τοσο χάλια θερμοκρασιακά το επερχόμενο; 

Δεν ριτζαρει αρκετα ΒΑ ο εμποδισμος στον Β ατλαντικο;

Γιατι ερχεται απ τον ατλαντικο και δεν φερνει επιφανειακο κρυο μαζι του. Στα 850 εχει ας πουμε οκ Τ στο -5, βαρδαρη εχει,επιπεδα παγοποιησης ας πουμε οκ στα 300 μετρα, αλλα δε φτανει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

 Εγώ δε μπορώ να καταλάβω προς τι η απογοήτευση...τα ανσαμπλ όλων των μοντέλων είναι καλά τα κύρια μέτρια προς καλά....σιγά τη μοντελαρα το ουκμο που στις ίδιες ώρες που τώρα τα εξαφάνισε τη λίμνη που χτύπησε τα προσηνεμα την είχε τέρμα ανατολικά....Έχουμε ακόμα απλά απ τη πολλή φάπα φέτος μου φαίνεται μόλις χαλάει ελάχιστα κάτι σταματαμε όλοι....Εγώ θα το παλέψω πάντως και το σαββατο και το 1,2

Η απογοητευση λογικη ειναι.Την μεγαλωνει δε,η δευτερη σερι ιστορικη χιονοκαιρια στην Αθηνα.Αλλα να φτανουμε στο σημειο να βγαζουμε φαρμακι παει πολυ.Καποιοι το βλεπουν το "σπορ" ανταγωνιστικα και ειναι γελοιο,αρρωστο.Σε ενα υποθετικο σεναριο φαντασιας,αν εριχνε ενα μεγαλο χιονι στα βορεια και 4 μεγαλα στην Αθηνα παλι το ιδιο φαρμακι θα εβγαζαν,ειναι θεμα νοοτροπιας.

Παντως η αληθεια ειναι αμειλικτη και λεει οτι τα χιονια στα βορεια εχουν μειωθει δραματικα.Τον λογο τον ξερουμε ολοι.Η αμειλικτη αληθεια βεβαια λεει και κατι αλλο.Οτι σε λιγα χρονια αυτοι που συνεχιζουν να χιονιζονται στα αν.προσηνεμα δεν θα εχουν ουτε ενα δασος για να το απολαμβανουν.Ανταλλαζα 10 Μηδειες με οποιον βορειο ηθελε,αρκει να ανταλασσαμε και τα δαση μας.Το χιονι εξω θα λιωσει καποια στιγμη,τα δεντρα θα παραμεινουν μαυρα και νεκρα.Και οταν με το καλο ξαναβγουν θα κινδυνευουν παλι να καουν με τα ανελεητα εδω καλοκαιρια.Οποτε λιγο κραττει παιδες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Παίονας είπε:

παντως θα ηθελα καποια στιγμη να κανουμε μια συζητηση γι αυτο το παραξενο φαινομενο με την ελλειψη υετου στην κ.μακεδ 

γνωμη μου ειναι οτι δεν ειναι φθσιολογικο κατι συμβαινει να πουμε ο καθενας την αποψη του οι εμπειροτεροι θα βοηθησουν

Να μαθουν να μην ενθουσιαζονται αλλη φορα οταν ριχνει 100 χιλιοστα σε φθινοπωρινα χαμηλα αρχες σεπτεμβρη με ποτιστικες βροχες ή σε χιονοχαμηλα που τα κανει τον οκτωβριο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και σε γενικές γραμμές ακούστηκαν πολλές απόψεις επι του θέματος θα ήθελα να να προσθέσω κι εγω την δική μου λέγοντας οτι, το πεδινό χιόνι (αναλόγως βεβαίως της γεωγραφικής θέσης κλπ του καθενός) ειναι εξ ορισμού δύσκολο και είναι αυτό που επιδιώκουμε και αναμένουμε οι περισσότεροι.

Κάθε χρόνο, στατιστικά εχουμε απο 1 εως 3 ευκαιρίες το πολύ.. 

Φέτος ήδη δόθηκαν 5,  εκ των οποίων ευνοήθηκε μέρος της Αττικής η Εύβοια κλπ..

Αναθέματα , αφορισμοί, ειρωνείες, κομπλεξισμοί , φραστικές αντεγκλήσεις, καλό είναι να αποφεύγονται, αν και νομίζω οτι σε τούτο το φόρουμ συγκριτικά με τα προηγούμενα ειναι μικρό ποσοστό..

Αυτό βεβαίως εξαρτάται απο τον χαρακτήρα  και  την γενικότερη παιδεία του καθενός .. Μην ξεχνάτε άλλωστε πως όλα τα δάχτυλά μας δεν είναι τα ίδια.

Απο την άλλη, δεν μπορεί κανείς  να αποτρέψει την εξωτερίκευση των συναισθημάτων όσων βίωσαν για άλλη μια φορά το απολύτως τίποτα...

Όπως πολυ σωστά ειπώθηκε,  με τα τερτίπια του καιρού και  τις προθέσεις του κανείς δεν εχει κάνει συμβόλαιο.. 

Κακά τα ψέματα ..Όσο και αν χιονιστείς ζητάς περισσότερο.. Μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλό μας..

Κανείς μας δεν είναι  τόσο large που να λέει , ''ελα μωρέ ας χιονιστούν κι άλλοι''. ..Αλτρουισμοί δεν υπάρχουν μη γελιόμαστε..

Κατά την ταπεινή μου άποψη χρειάζεται λίγη ψυχραιμία, λίγο τακτ βρε αδερφέ, και  απο τους μεν και απο τους δε, για τον τρόπο εξωτερίκευσης του ενθουσιασμού   και της πίκρας  αντίστοιχα..

Οχι  τσουβάλιασμα επ ουδενι..Κανείς δεν  φταίει γιατι χιόνισε στο τάδε μέρος και οχι στο άλλο..

Tελειώνοντας  και αφού ζητήσω  συγνώμη εκ των προτέρων για το σεντόνι, νομίζω οτι σε τούτο το forum, με την προσπάθεια όλων έχουμε καταφέρει να το κρατήσουμε σε ανεκτά για να μην  πω κόσμια επίπεδα, εξαιρουμένων κάποιων ελαχίστων περιπτώσεων , που δεν μπορούν να αλλάξουν την γενική εικόνα.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Παίονας είπε:

παντως θα ηθελα καποια στιγμη να κανουμε μια συζητηση γι αυτο το παραξενο φαινομενο με την ελλειψη υετου στην κ.μακεδ 

γνωμη μου ειναι οτι δεν ειναι φθσιολογικο κατι συμβαινει να πουμε ο καθενας την αποψη του οι εμπειροτεροι θα βοηθησουν

Αυτο χρήζει μελέτης σχετικά με τα συστήματα..το περίεργο ειναι οτι και οι δυο τελευταίοι χιονιαδες ηταν ανορθόδοξου τύπου για Θεσσαλονίκη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οφειλω επισης να πω οτι το επιπεδο που εχει κρατησει η συντριπτικη πελιοψηφια των βορειων εδω μεσα,ειναι αξιο θαυμασμου και τους ευχαριστουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα φανει με τα χρόνια αν ευθύνεται η κλιματική αλλαγή. Ας πούμε πώς έτυχε να κανει τοσα χρονια πλην Αριάδνης στα προσηνεμα και εκανε 2 αξιόλογους εερι χρονιές. Ή πως μετα 10 χρονια αχιονιας Θεσσαλονίκη υπηρξε και το 19 3 χιονιαδες.. τυχαιότητα, στατιστική αλλαγή καιρού; Ποιός ξέρει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Οφειλω επισης να πω οτι το επιπεδο που εχει κρατησει η συντριπτικη πελιοψηφια των βορειων εδω μεσα,ειναι αξιο θαυμασμου και τους ευχαριστουμε.

Γιώργο μην ξεχνάς οτι οι περισσότεροι είμαστε και σε παλιότερα φόρουμ και κούρασαν οι κόντρες βλεπε Χίτλερ κλπ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

επειδη καποιοι μπερδευονται εγω μιλαω γενικα για υετο δεν μιλαω για χιονια στα πεδινα    μιλαω για βροχες κυριως κ χιονια στα ορεινα   εχει να βρεξει κ γω δεν ξερω απο ποτε εδω ζουμε 50 χρ δεν ειμαι κανενα παιδακι το φθινοπωρο σχεδον παντα εβρεχε αλλωστε ειναι συνδεδεμενο με τις βροχες  κ αυτο που λεω για να προλαβω καποιους που τρωγονται με τα ρουχα τους αυτο που λεω δεν εχει σχεση με τα προσηνεμα εμενα με ενδιαφερει τι γινετε στον τοπο μου που αν συνχισει ετσι τα επομενα χρονια θα εχουμε θεμα οποιος καταλαβε καταλαβε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Γιατι ερχεται απ τον ατλαντικο και δεν φερνει επιφανειακο κρυο μαζι του. Στα 850 εχει ας πουμε οκ Τ στο -5, βαρδαρη εχει,επιπεδα παγοποιησης ας πουμε οκ στα 300 μετρα, αλλα δε φτανει. 

ισως αν ριτζαρε λιγο πιο ΒΑ θα πλαγιαζε καλυτερα και θα κινουταν πιο αργα και το οποιο χαμηλο τραβοντας και καλυτερα το οποιο ψυχος υπαρχει και υετο με διαρκεια..
βεβαια δεν φαινεται κατι δυνατο για κανεναν οποτε ας περασει γρηγορα μηπως στρωθει κατι πιο καλο γενικοτερα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας πω και τη τις απόψεις μου...Και γω στενοχωρήθηκα που δε χιονισε σε έμενα αυτο φυσιολογικό θεωρώ  ειναι.. αφύσικο ειναι να στενοχωριομουν που χιονισε στα προσηνεμα...δικαίωμα του καθενός αν θέλει να ασχοληθεί με τα χιονια άλλων εγω προσωπικα τρελαίνομαι και στα βίντεο και στις κάμερες να το βλέπω απο οτι έχετε καταλάβει ειδικα βραδυ....το φόρουμ ειναι κατα 90 % σωστότατο κι αυτο γιατι οι υπεύθυνοι κανουν πολλη καλη δουλεια...

Όσον αφορά τα Χίονια ...οι Χίονιαδες στα κεντροβορεια έχουν μειωθεί λογω του ατλαντικου που τα τελευταο χρονια σπρώχνει αδιακοπα και αυτκ γιατι χιονιζομαστε με αυλωνες στο ιονιο οι οιοοι επηρ;εζονται απο αυτο πολυ περισσοτερο απο τους αυλωνες στο αιγαιο ...ετσι ειτε δε κατεβαινου  ειτε αν κατεβουν φευγουν γρηγορα ..οι αυλωνες στο Αιγαίο ειναι πιατευω οχι τοσο συχνοί απο οτι στο Ιόνιο παλια αλλα επειδη δεν κατεβαίνουν πλέον στο Ιόνιο λογω αυτών που ειοα παραπανω ετσι πλεον εχουμε έρθει σε μια ισορροπία.....Αυτό αντί για να μας κα ει εμάς εδω στα βορεια να ψάχνουμε το ιστορικό καλυτςρα να μας κανει όλους να απολαμβάνουμε ακομα και τις 3 ώρες χιονοπτωσεις ....αν παρατηργσετε οσοι ειμαστε απο τη δτικη μακεδονια το χουμε χρονια τωρα αρα το χουμε συνηδειτοποιησει και νωριτςρα ...

Ευχαριστώ για το χρόνο σας 😂😂😂

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν.

Όπως είπαν και οι διαχειριστές.Ενα θέμα που έκλεισε χθες δε χρειάζεται να ανακυκλώνεται ξανά και ξανά.

Ο Κοσμάς εξέφρασε την άποψη του,όντας εκνευρισμένος και λογικό με όλη αυτή τη γκινια,απλά εκφράστηκε λίγο παραπάνω από το επιτρεπτό.Ο Γιώργος του έκανε σύσταση και ότι προβλημα υπάρχει θα λυθεί μέσω pm από εδώ και πέρα.Δε χρειάζεται να συνεχίζεται και σήμερα αυτό.

Μικρή παρένθεση στο θέμα, συγχωρέστε με όλοι.

Στο θέμα μας, στρατιώτες μου,το Τζεμ είναι μυθικό,είναι μια Υπατία+για τα Γιαννιτσά που έριξε 20 πόντους.Το ευρωπαϊκό είναι στη σωστή φιλοσοφία,ουκμο χάλασε και Τζιφός στον κόσμο του,θα το παλέψουμε...!!!

Και αν δεν δεν πειράζει,η ζωή έχει σημαντικότερα πράγματα που πρέπει να προσέχουμε,όλα καλά!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Παίονας είπε:

επειδη καποιοι μπερδευονται εγω μιλαω γενικα για υετο δεν μιλαω για χιονια στα πεδινα    μιλαω για βροχες κυριως κ χιονια στα ορεινα   εχει να βρεξει κ γω δεν ξερω απο ποτε εδω ζουμε 50 χρ δεν ειμαι κανενα παιδακι το φθινοπωρο σχεδον παντα εβρεχε αλλωστε ειναι συνδεδεμενο με τις βροχες  κ αυτο που λεω για να προλαβω καποιους που τρωγονται με τα ρουχα τους αυτο που λεω δεν εχει σχεση με τα προσηνεμα εμενα με ενδιαφερει τι γινετε στον τοπο μου που αν συνχισει ετσι τα επομενα χρονια θα εχουμε θεμα οποιος καταλαβε καταλαβε

Είχα βάλει μια ωραία έρευνα παλαιότερα από την εφημερίδα Έθνος ...δεν ξέρω πόσοι την διάβασαν ...πάντως έλεγε αυτό που παρατηρούμε .... Και ήταν στο επίκεντρο της αλλαγής σε στέπα η κεντρική Μακεδονία και ιδιαίτερα νόμοι Θεσσαλονίκης και Κιλκίς αλλά και Ημαθία

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, freeze είπε:

Είχα βάλει μια ωραία έρευνα παλαιότερα από την εφημερίδα Έθνος ...δεν ξέρω πόσοι την διάβασαν ...πάντως έλεγε αυτό που παρατηρούμε .... Και ήταν στο επίκεντρο της αλλαγής σε στέπα η κεντρική Μακεδονία και ιδιαίτερα νόμοι Θεσσαλονίκης και Κιλκίς αλλά και Ημαθία

Μήπως μπορείς να το ξανανεβασεις;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, BillG είπε:

Μήπως μπορείς να το ξανανεβασεις;;;

https://www.ethnos.gr/greece/article/156149/thessalonikhkaipieriapoiesthaeinaioisynepeiesapothnklimatikhallagh

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ας πω και τη τις απόψεις μου...Και γω στενοχωρήθηκα που δε χιονισε σε έμενα αυτο φυσιολογικό θεωρώ  ειναι.. αφύσικο ειναι να στενοχωριομουν που χιονισε στα προσηνεμα...δικαίωμα του καθενός αν θέλει να ασχοληθεί με τα χιονια άλλων εγω προσωπικα τρελαίνομαι και στα βίντεο και στις κάμερες να το βλέπω απο οτι έχετε καταλάβει ειδικα βραδυ....το φόρουμ ειναι κατα 90 % σωστότατο κι αυτο γιατι οι υπεύθυνοι κανουν πολλη καλη δουλεια...

Όσον αφορά τα Χίονια ...οι Χίονιαδες στα κεντροβορεια έχουν μειωθεί λογω του ατλαντικου που τα τελευταο χρονια σπρώχνει αδιακοπα και αυτκ γιατι χιονιζομαστε με αυλωνες στο ιονιο οι οιοοι επηρ;εζονται απο αυτο πολυ περισσοτερο απο τους αυλωνες στο αιγαιο ...ετσι ειτε δε κατεβαινου  ειτε αν κατεβουν φευγουν γρηγορα ..οι αυλωνες στο Αιγαίο ειναι πιατευω οχι τοσο συχνοί απο οτι στο Ιόνιο παλια αλλα επειδη δεν κατεβαίνουν πλέον στο Ιόνιο λογω αυτών που ειοα παραπανω ετσι πλεον εχουμε έρθει σε μια ισορροπία.....Αυτό αντί για να μας κα ει εμάς εδω στα βορεια να ψάχνουμε το ιστορικό καλυτςρα να μας κανει όλους να απολαμβάνουμε ακομα και τις 3 ώρες χιονοπτωσεις ....αν παρατηργσετε οσοι ειμαστε απο τη δτικη μακεδονια το χουμε χρονια τωρα αρα το χουμε συνηδειτοποιησει και νωριτςρα ...

Ευχαριστώ για το χρόνο σας 😂😂😂

κι εγω το ιδιο ειμαι πιο πολυ μπαινω στο φορουμ για τις χιονοκαμερες      παρεπιμπτοντος κ εγω τρελαινιμαι με τα βραδυνα βιντεακια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...