Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Φεβρουάριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Παμε σε σχολιασμο παιδες.Ερχονται χιονια το Σαββατο σε πολλες περιοχες.

Θα ερθουν τζορτζ κατσε να δουμε διχογνωμία μεγαλη στα ανσαμπλ με τα κύρια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Θα ερθουν τζορτζ κατσε να δουμε διχογνωμία μεγαλη στα ανσαμπλ με τα κύρια 

Ναι δεν εχω δει λεπτομερειες.Προβλημα με τον υετο σε σας;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περαν των οποιων αλλαγων στην κυκλοφορια των συστηματων οι πεδινοι παντα και μονο καλο θα ηταν να ψαξουν την ιστορια των χιοναδων στην ελλαδα  και στον τοπο τους απο αντικειμενικους παρατηρητες και οχι απο αυτους που βλεπουν τα 20ποντα 40ποντα η οτι παλιοτερα βλεπαν τοσο συχνα 20ποντα οσο νομιζουν..την συχνοτητα χιοναδων ανω των 15 -20 εκατοστων στη καθε πεδινη περιοχη πολη της ηπειρωτικης ελλαδος και μετα θα εκπλαγουν αν πιστευουν οτι τα καλα χιονια δεν φτανουν και στην αττικη καθε δεκαετια.....απο εκει και περα το φετινο ηταν θεμα τυχης παιδια καθαρα και μονο αποκομμενη ψυχρη λιμνη μπορουσε να παει ωπουδηποτε δεν ειχε να κανει η κακοκαιρια ουτε με αυλωνες ουτε τιποτα...εκατσε αττικη και δεν εχει σχεση ουτε με αυλωνες ουτε τιποτα..100 χλμ βορειοτερα θα εβγαινε χαμηλο ιονιο 100 νοτιοτερα δεν θα εβλεπε και η αττικη τρελες ποσοτητες....

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Gary είπε:

αυτο δε με ευνοει εμενα?

gfs-0-162.png

Αλλά είναι τόσο μακριά φίλε μου που στο τέλος μπορεί να μην έχεις ούτε συννεφιά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ πλέον βλέπουμε ευρωπαίο και τα 4 τρεξίματα της ημέρας  και υετο επίσης και σε καλή ανάλυση 

https://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf_hres.php?ech=6&mode=0&carte=0

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Ερχεται επιτελους το πρωτο κυμα χιονοπτωσεων αν και λιγων ωρων το σαββατο και στα Δυτικα.Λιγο τις ωρες να αυξησει ο τζιφος και τις εντασεις και θα ειμαστε super.

Χιονακι στα Γιαννενα αλλα και σε περιοχες της ηπειρου με πολυ χαμηλο υψομετρο.

Μεγαλυτερο το κυμα χιονοπτωσεων φαινεται για τις 1 φεβρουαριου 

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Στις μακρινες ωρες για την 1η φεβρουαριου μεχρι στιγμης ο τζιφος φαινεται σταθερος στις χιονοπτωσεις για τα Δυτικα και τα Γιαννενα.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

 

 

 

 

 

Φίλε το είδα και εγώ.... Δίνει χιόνι και Παραμυθια το σαββατο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snowjunky είπε:

Αλλά είναι τόσο μακριά φίλε μου που στο τέλος μπορεί να μην έχεις ούτε συννεφιά

αντεχω στις φαπες αδερφε, εχω συνηθησει φετος χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Περαν των οποιων αλλαγων στην κυκλοφορια των συστηματων οι πεδινοι παντα και μονο καλο θα ηταν να ψαξουν την ιστορια των χιοναδων στην ελλαδα απο αντικειμενικους παρατηρητες και οχι απο αυτους που βλεπουν τα 20ποντα 40ποντα...την συχνοτητα χιοναδων ανω των 15 -20 εκατοστων στη καθε πεδινη περιοχη πολη της ηπειρωτικης ελλαδος και μετα θα εκπλαγουν αν πιστευουν οτι τα καλα χιονια δεν φτανουν και στην αττικη καθε δεκαετια.....απο εκει και περα το φετινο ηταν θεμα τυχης παιδια καθαρα και μονο αποκομμενη ψυχρη λιμνη μπορουσε να παει ωπουδηποτε δεν ειχε να κανει η κακοκαιρια ουτε με αυλωνες ουτε τιποτα...εκατσε αττικη και δεν εχει σχεση ουτε με αυλωνες ουτε τιποτα..100 χλμ βορειοτερα θα εβγαινε χαμηλο ιονιο 100 νοτιοτερα δεν θα εβλεπε και η αττικη τρελες ποσοτητες....

Για πες τωρα με υο Σάββατο ειμαστε στο παιχνίδι;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Barney-sal είπε:

Για πες τωρα με υο Σάββατο ειμαστε στο παιχνίδι;

Αφου ολα στο οριο ειναι η θεση του χαμηλου ειναι το θεμα και ο υετος οχι τοσο αν χιονιστουμε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το αικον σαν να βελτιώθηκε για το Σάββατο.για τα μακρινά δεν μουα άρεσαν οι 120.ανατολικα λογικα θα πήγαινε

Επεξεργάστηκε από Snowjunky
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ναι δεν εχω δει λεπτομερειες.Προβλημα με τον υετο σε σας;;;

Εδώ ναι σίγουρα στα βορεια ..το καλό είναι ότι τα σοβαρά μοντελα ειναι μαζι μας και μόνο ο  τζιφος εξναι χαλια με τα ανσαμπλ του...Αλλά και τα ανσαμπλ ευρωαπιου δεν είναι καλά ...Από τη νοτια θεσσαλια και κατω θα ναι πιο καλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Snowjunky είπε:

Το αικον σαν να βελτιώθηκε για το Σάββατο

Ουσιαστικά το πηγε πολυ πιο ανατολικα το χαμηλο αλλα εγινε βαθύ λογω του αυλωνα και βγήκε καλυτερο για όλους 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thesprotos είπε:

Φίλε το είδα και εγώ.... Δίνει χιόνι και Παραμυθια το σαββατο

Ναι χιονιζει και την Παραμυθια Γιαννη το σαββατο.Τα υψομετρα χιονοπτωσης ειναι πολυ χαμηλα για την Ηπειρο.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα παιδια.Οσο αφορα την μειωση υετου για κεντρικη μακεδονια ας μιλησω για την Βεροια απο οπου μενω.Τεραστια μειωση απο 2008 και επειτα.Το χιονι το ειχαμε ευκολοτατα πριν με κακοκαιριες 3-4 ημερων που αφηναν απο 30 μινιμουν εως και 70 ποντους .Φθινοπωρινες βροχες στην ωρα τους με αλλεπαληλα συστηματα απο τα δυτικα.Καταιγιδες το καλοκαιρι με εντονα φαινομενα που κρατουσαν μεχρι και 7 ωρες συνοδεια εντονων ηλεκτρικων και μεγαλων υψων βροχης.Στο Ξερολιβαδο που εμενα καλοκαιρι ,χωριο στα 1200 του βερμιου με το που εμπαινε αυγουστος ,εκλεινε ο καιρος με βροχες και ομιχλη και αναγκαζομασταν να φυγουμε γιατι κρατουσε πολλες μερες.Αυτο χονδρικα σταματησε απο καπου απο το 1998 κ μετα μαχαιρι.Περυσι δεν θυμαμαι ουτε μια καταιγιδα στο χωριο.Μας εκαψε κ εκει πανω και δεν ξεχνω στον βαρβατο καυσωνα ,8 30 το βραδυ συνοδεια ισχυρου λιβα 36 βαθμους  ,οι οξεις καηκαν στις κορφες οτι χειροτερο εχω ζησει παραφυσιν καταστασεις .Θα συμφωνησω με την αποψη οτι χαθηκε η ζωνη της ισπανιας που εφερνε οργανωμενα και σιγα σιγα τα χαμηλα σε συνδυασμο με σιβηρικο πανω απι τα κεφαλια μας.Παντα ξεκινουε με βροχη κ σιγα σιγα σιγα το γυρνουσε σε χιονι.Το οριο συνηθως ηταν απι λαμια και πανω.Κατω νοτιαδες πανω βοριαδες.συγκρουση ανεμων και εριχνε χαρτοπετσετες.Αυτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Αφου ολα στο οριο ειναι η θεση του χαμηλου ειναι το θεμα και ο υετος οχι τοσο αν χιονιστουμε..

Αρα απο θερμοκρασίες κομπλέ.. μακάρι ξα κάτσει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Εμενα με νοιαζει το μεταωκαι εκει τα ενς αλλαξαν και σηκωσαν θερμ ανω του 0

Xaxa τα μετα τα βλέπω δύσκολα γι αυτο κηνυγαω το ζ Σάββατο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα. Και καθισα χθες και χαλαστηκα που έκανε στην πόρτα μου 25 πόντους σε 10 ώρες σχεδόν αντί για 50 που ήθελα ενώ υπάρχουν περιοχές που δεν είδαν νιφαδα. Σόρρυ βόρειοι και κεντρικοί. Να λέω και ευχαριστώ για ότι ζήσαμε και εμείς Χαλκίδα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...