Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Φεβρουάριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με ανσαμπλ τζιφου μονο η ήπειρος μπορει να δει κατι το Σάββατο καθβς και τα ημιορεινά Στερεάς οι υπόλοιποι τιποτα απολύτως αφου αργεί να φτιαχτεί το χαμηλο και δεν έχει υετο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, kilkisaios είπε:

o παίος πιο πολλά μας δίνει απ' τον τζιφόπουλο

Δεν πιστεύω τίποτα εάν δεν φτάσουμε τουλάχιστον 48 ώρες πριν. Αρκετές φαπες έχουμε φάει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Να μην ξεχνάμε ότι πριν τη Μήδεια είχε 13 ολόκληρα χρόνια να στρώσει σοβαρό χιόνι στην Αθήνα. Εμμονή με αν. προσήνεμα μπορούμε να πούμε ότι είχε την δεκαετία 00-10. Αυτή είναι ακόμα στην αρχή της! 

Το 17 και το 19 έκανε μεγάλα χιόνια κεντρική Μακεδονία... θεωρητικά όσο νούπο θα ρθει και το επόμενο. 

Και κάτι τελευταίο προς όλους, ας θυμόμαστε πάντα ότι η εξισορρόπηση δεν σημαίνει τίποτα για τον καιρό, αφού γίνεται σε βάθος χρόνου και όχι από τη μία μέρα στην άλλη. Είναι σαν να μιλάμε για ρουλέτα με λίγα λόγια. Απόλυτη εξισορρόπηση θα έχουμε μόνο σε άπειρους γύρους! 

Σιγα τα μεγαλα χιονια που εκανε κεντρικη μακεδονια. Μεγαλο χιονι εχει να κανει απο το 2012,ασχετα που δεν επιασε εδω. Το 17 δεν εκανε πουθενα μεγαλο χιονι στα βορεια,ισως καβαλα μονο για τα στανταρ της. Το 19 επισης δεν εκανε πουθενα μεγαλο χιονι, θεσσαλονικη και κιλκις απλα ειχαν περισσοτερο απο αλλες περιοχες στα βορεια,αλλα σε εκατοστα δεν ειναι μεγαλο χιονι,σαν αυτο εχει κανει 5-6 χιονια μεταξυ 88 και 2001, και το 2005 ειχε 2 λιγο μικροτερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, salonikatasos said:

Σιγα τα μεγαλα χιονια που εκανε κεντρικη μακεδονια. Μεγαλο χιονι εχει να κανει απο το 2012,ασχετα που δεν επιασε εδω. Το 17 δεν εκανε πουθενα μεγαλο χιονι στα βορεια,ισως καβαλα μονο για τα στανταρ της. Το 19 επισης δεν εκανε πουθενα μεγαλο χιονι, θεσσαλονικη και κιλκις απλα ειχαν περισσοτερο απο αλλες περιοχες στα βορεια,αλλα σε εκατοστα δεν ειναι μεγαλο χιονι,σαν αυτο εχει κανει 5-6 χιονια μεταξυ 88 και 2001, και το 2005 ειχε 2 λιγο μικροτερα

Το 17 εκανε μεγαλο στο 1ο ποδι χαλκιδικης 40 ποντους στο κυμα καθως και απο καλλικρατεια και κατω ειχε κανα 20ποντο που θεωρειται πολυ για την περιοχη μας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Σιγα τα μεγαλα χιονια που εκανε κεντρικη μακεδονια. Μεγαλο χιονι εχει να κανει απο το 2012,ασχετα που δεν επιασε εδω. Το 17 δεν εκανε πουθενα μεγαλο χιονι στα βορεια,ισως καβαλα μονο για τα στανταρ της. Το 19 επισης δεν εκανε πουθενα μεγαλο χιονι, θεσσαλονικη και κιλκις απλα ειχαν περισσοτερο απο αλλες περιοχες στα βορεια,αλλα σε εκατοστα δεν ειναι μεγαλο χιονι,σαν αυτο εχει κανει 5-6 χιονια μεταξυ 88 και 2001, και το 2005 ειχε 2 λιγο μικροτερα

η σοφια δεν ηταν; θυμαμαι ακουγα εντυπωσιακες αναφορες απο θεσσαλονικη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Να μην ξεχνάμε ότι πριν τη Μήδεια είχε 13 ολόκληρα χρόνια να στρώσει σοβαρό χιόνι στην Αθήνα. Εμμονή με αν. προσήνεμα μπορούμε να πούμε ότι είχε την δεκαετία 00-10. Αυτή είναι ακόμα στην αρχή της! 

Το 17 και το 19 έκανε μεγάλα χιόνια κεντρική Μακεδονία... θεωρητικά όσο νούπο θα ρθει και το επόμενο. 

Και κάτι τελευταίο προς όλους, ας θυμόμαστε πάντα ότι η εξισορρόπηση δεν σημαίνει τίποτα για τον καιρό, αφού γίνεται σε βάθος χρόνου και όχι από τη μία μέρα στην άλλη. Είναι σαν να μιλάμε για ρουλέτα με λίγα λόγια. Απόλυτη εξισορρόπηση θα έχουμε μόνο σε άπειρους γύρους! 

Αγαπητέ φίλε, έζησα και τη χρυσή εποχή 2000-2008 αλλά και τις μεγάλες ήττες 2008-2019 της Αθήνας από πρώτο χέρι. Ίσως είμαι λίγο άδικος γιατί τα τελευταία 2-3 χρόνια τα μεγάλα χιόνια έτυχε να είναι των προσηνέμων και μόνο, πάνω στο timing που είχα φύγει. Παρόλα αυτά, δεν νομίζω να έκανε τόσο μεγάλα πράγματα όπου αλλού, όσο τα τελευταία 2 χρόνια στην Αθήνα, Τα 2 κολλητά ιστορικά χιόνια είναι ένα αξιοσημείωτο γεγονός. Για αυτό μιλάω για αλλαγή της εμμονής στη μικροκλίμακα ορισμένων χρόνων. Μακάρι να έχουμε αρκετές ευκαιρίες σε κάθε χειμώνα, ώστε να παίρνουμε όλοι από τις όποιες χιονοκαιρίες. Γιατί δυστυχώς ένας καλός πανελλαδικός χιονιάς, είναι μάλλον απραγματοποίητο όνειρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, chemical_JKou είπε:

Αγαπητέ φίλε, έζησα και τη χρυσή εποχή 2000-2008 αλλά και τις μεγάλες ήττες 2008-2019 της Αθήνας από πρώτο χέρι. Ίσως είμαι λίγο άδικος γιατί τα τελευταία 2-3 χρόνια τα μεγάλα χιόνια έτυχε να είναι των προσηνέμων και μόνο, πάνω στο timing που είχα φύγει. Παρόλα αυτά, δεν νομίζω να έκανε τόσο μεγάλα πράγματα όπου αλλού, όσο τα τελευταία 2 χρόνια στην Αθήνα, Τα 2 κολλητά ιστορικά χιόνια είναι ένα αξιοσημείωτο γεγονός. Για αυτό μιλάω για αλλαγή της εμμονής στη μικροκλίμακα ορισμένων χρόνων. Μακάρι να έχουμε αρκετές ευκαιρίες σε κάθε χειμώνα, ώστε να παίρνουμε όλοι από τις όποιες χιονοκαιρίες. Γιατί δυστυχώς ένας καλός πανελλαδικός χιονιάς, είναι μάλλον απραγματοποίητο όνειρο

πλεον με το ποσο γρηγορα κινουνται οι διαταρραχες, ειναι οντως υπερσπανιο φαινομενο ενας πανελλαδικος.
μια διαταρραχη πρεπει να εχει πολυ αργη κινηση και διαρκεια 3-5 μερες για να πουμε οτι ολη η χωρα μπορει να μεινει ευχαριστημενη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Τώρα δε ξέρεις αν έχει νόημα να τον ανεβάσεις καν

Τι εννοείς Αντώνη; Γιατί να μην έχει νόημα; Κι αν τραβήξουν όλα προς τα κει;🙄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, chemical_JKou είπε:

Αγαπητέ φίλε, έζησα και τη χρυσή εποχή 2000-2008 αλλά και τις μεγάλες ήττες 2008-2019 της Αθήνας από πρώτο χέρι. Ίσως είμαι λίγο άδικος γιατί τα τελευταία 2-3 χρόνια τα μεγάλα χιόνια έτυχε να είναι των προσηνέμων και μόνο, πάνω στο timing που είχα φύγει. Παρόλα αυτά, δεν νομίζω να έκανε τόσο μεγάλα πράγματα όπου αλλού, όσο τα τελευταία 2 χρόνια στην Αθήνα, Τα 2 κολλητά ιστορικά χιόνια είναι ένα αξιοσημείωτο γεγονός. Για αυτό μιλάω για αλλαγή της εμμονής στη μικροκλίμακα ορισμένων χρόνων. Μακάρι να έχουμε αρκετές ευκαιρίες σε κάθε χειμώνα, ώστε να παίρνουμε όλοι από τις όποιες χιονοκαιρίες. Γιατί δυστυχώς ένας καλός πανελλαδικός χιονιάς, είναι μάλλον απραγματοποίητο όνειρο

Μια χαρα χιονια αφησε η μηδεια περσι στη θεσσαλια και σε ενα κομματι της μακεδονιας..το 19 επισης ..οποιος ψαχνει 50ποντα απο λαμια και πανω ειναι σαν να ψαχνει το τζοκερ...ενας κλασσικος και συνηθεις χιονιας 15-30 εκατοστα αφηνει στα πεδινα εδω πανω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

To ότι κοιτάω χάρτες ενώ το χιόνι έξω έχει μείνει σχεδόν άθικτο και μπορώ να παίξω χιονοπόλεμο ακόμα και στο μπαλκόνι μου με κάνει άρρωστο. Είμαι εξαρτημένος από τα μοντέλα και ενώ είχα προσπαθήσει να αποβάλω αυτή την αρρώστια τα τελευταία χρόνια με αρκετή επιτυχία. Ακόμα και στη Μήδεια δεν είχα κάνει καν εγγραφή εδώ. Για όλα φταίει το ηφαίστειο Τόνγκα.




 

272514674_1145416042944647_9068692647984842680_n.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

η σοφια δεν ηταν; θυμαμαι ακουγα εντυπωσιακες αναφορες απο θεσσαλονικη

20 με 25 εκατοστα ειχε. Μεγαλα ειναι το 68,το 88,το 95 και το 2001. Σαν τη σοφια ειχε 3 παρομοια μονο τη διετια 98 και 99. Και ειχε κι αλλα εκεινη την περιοδο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, salonikatasos είπε:

20 με 25 εκατοστα ειχε. Μεγαλα ειναι το 68,το 88,το 95 και το 2001. Σαν τη σοφια ειχε 3 παρομοια μονο τη διετια 98 και 99. Και ειχε κι αλλα εκεινη την περιοδο

καταλαβα η σοφια ηταν κατι σαν να λεμε η μηδεια για αττικη ( περα απο περιοχες διπλα σε βουνα π φτασαμε τοπικα 30-35)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

καταλαβα η σοφια ηταν κατι σαν να λεμε η μηδεια για αττικη ( περα απο περιοχες διπλα σε βουνα π φτασαμε τοπικα 30-35)

ειχε η μηδεια στην αττικη 25 εκατοστα διπλα στο κυμα; 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Stelios είπε:

ειχε η μηδεια στην αττικη 25 εκατοστα διπλα στο κυμα; 

 

αν λες για κυμμα οχι. κεντρο λεμε ειχε τοπικα . και η μηδεια και η ελπδια φετος ηταν οριακες θερμοκρασιακα για παραθαλασσια. αυτο ειναι εμφανεστατο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

αν λες για κυμμα οχι. κεντρο λεμε ειχε τοπικα . και η μηδεια και η ελπδια φετος ηταν οριακες θερμοκρασιακα για παραθαλασσια. αυτο ειναι εμφανεστατο

Ναι γιατι θα μου εκανε εντυπωση αν ειχε 25 εκ, γιατι θυμαμαι τοτε ειχα ενα φιλαρακι μου που δουλευε πειραια και σε καμια περιπτωση απο τις φωτο που εστελνε δεν ηταν 25 εκ! Γενικα παντως έριξε ακραίο χιόνι σε εσάς στα ΒΠ προς ανατολική μεριά. Επίσης είδα ακραίες φώτο απο βίλια που για κάποιο λογο κάθε φορά βάζουν τόνους χιόνι 😛 . Όσο χιονοφιλος και να ειμαι αυτο δεν ξερω αν θελω 100% να ζησω χιονι πανω απο μισο μετρο ακομα και στα 400μ 

Επεξεργάστηκε από Stelios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Stelios είπε:

Ναι γιατι θα μου εκανε εντυπωση αν ειχε 25 εκ, γιατι θυμαμαι τοτε ειχα ενα φιλαρακι μου που δουλευε πειραια και σε καμια περιπτωση απο τις φωτο που εστελνε δεν ηταν 25 εκ! Γενικα παντως έριξε ακραίο χιόνι σε εσάς στα ΒΠ προς ανατολική μεριά και είδα ακραίες φώτο απο βίλια που για κάποιο λογο κάθε φορά βάζουν τόνους χιόνι 😛 . Όσο χιονοφιλος και να ειμαι αυτο δεν ξερω αν θελω 100% να ζησω χιονι πανω απο μισο μετρο ακομα και στα 400μ 

ο ζωγραφος/ηλιουπολη/γερακας/αγ.παρασκευη κτλ που βαλαμε 45-55 εκ δεν ειναι καν 400μ χααχχα
ειναι μεταξυ 100-250. και ναι ηταν επικινδυνο και εχουν πεσει παρα παρα πολυ δεντρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...