Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Φεβρουάριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Δεν το είδα και συμπαθάτε με αν τογραψε καποιος φίλος....

Το Ευρωπαϊκό δίνεται ανα 3ωρο πλέον στις ώρες του από 0-240....

Meteociel - Modèle Numérique ECMWF CEP 0.4°

Εχει 4 μερες τωρα Κώστα....και μάλιστα τρεχει ελεύθερα και το 6αρι του και το 18 αρι του 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 minutes ago, menidi said:

Α καλά..τα πιάσαμε τα λεφτά μας τώρα 🤣

 

1 hour ago, ΣΑΧΑΡΑ said:

το πιο αισιοδοξο για μενα ειναι οτι επιτελους εχει κακκοκαιρια στις Αν. ΗΠΑ με οτι αυτο σθνεπαγεται για μας

καλημέρα σε όλους ,,, θα έλεγα να μην προσπεράσουμε έτσι απλά την κακοκαιρία αυτή στις ανατολικές ΗΠΑ ,,, έχει παρατηρηθεί αρκετές φορές στο παρελθόν πως μετά από διάστημα 10-14 ημερών από τέτοιες ψυχρές εισβολές στις ανατολικές ΗΠΑ να συμβαίνει σημαντική ψυχρή εισβολή και στην ανατολική Ευρώπη ,,,, χωρίς βέβαια αυτό να συμβάινει πάντα ,,,

Αν δεν κάνω λάθος αυτό συνδέεται με τη θεωρία των ατμοσφαιρικών κυμάτων rosby  και της δύναμης Coriolis.

Αφήνω εδώ το σχόλιο και αν θέλει ας το συνεχίσει κάποιος που κατέχει τη θεωρία αυτή

Επεξεργάστηκε από SNOW ADDICTION
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 minutes ago, SNOW ADDICTION said:

 

καλημέρα σε όλους ,,, θα έλεγα να μην προσπεράσουμε έτσι απλά την κακοκαιρία αυτή στις ανατολικές ΗΠΑ ,,, έχει παρατηρηθεί αρκετές φορές στο παρελθόν πως μετά από διάστημα 10-14 ημερών από τέτοιες ψυχρές εισβολές στις ανατολικές ΗΠΑ να συμβαίνει σημαντική ψυχρή εισβολή και στην ανατολική Ευρώπη ,,,, χωρίς βέβαια αυτό να συμβάινει πάντα ,,,

Αν δεν κάνω λάθος αυτό συνδέεται με τη θεωρία των ατμοσφαιρικών κυμάτων rosby  και της δύναμης Coriolis.

Αφήνω εδώ το σχόλιο και αν θέλει ας το συνεχίσει κάποιος που κατέχει τη θεωρία αυτή

Δεν είναι μόνο το storm της ΒΑ Αμερικής. Έχουμε ήδη το storm Malik εδώ, αυτή την στιγμή γίνεται χαμός έξω με ριπες 120χλμ/ω. Έρχεται και άλλο την Κυριακή. Να περιμένετε αλλαγές μεγάλες στα μοντέλα τις επόμενες ημέρες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Βαλκανικο μέτωπο ήταν;

Τι να σου πω Γενάρης του 2010.. Νομίζω πιο πολύ δυτικά έπιασε.. Σαλονικα κέντρο λίγα πράγματα νομίζω..  Τα παιδιά από κέντρο θα θυμούνται!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακάρι Δευτέρα -τριτη να βρεθεί όσο δείχνει να ξεπλύνει το αλάτι από τους δρόμους.Ενα σωρό αλάτι χώρις χιόνι φέτος..

Πράμαντα δεν πρόκειται για χιόνι βάση τζιφου. Καλαμπάκα πιθανότερο.

Καλά ο παιος έγινε ο καρνάβαλος του ναουκαστ ...ξεπέρασε το τζίφο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Pupazzo di Sole είπε:

Τι να σου πω Γενάρης του 2010.. Νομίζω πιο πολύ δυτικά έπιασε.. Σαλονικα κέντρο λίγα πράγματα νομίζω..  Τα παιδιά από κέντρο θα θυμούνται!

Από τον Σιδηροδρομικό σταθμό και δυτικότερα έπιασε. Σε εμένα στους Αμπελοκήπους έβαλε  ένα 10ποντο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυνατό το 6αρι για Βέροια για 1 του μηνός, αλλά κάτι μου λέει πως αυτήν την φορά θα βγει ο παιος. Ο οποίος παιος δεν βγήκε όταν έδινε για σήμερα τα ξημερώματα χιόνι και βγήκε ο τζίφος που δεν εδίνε τίποτα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιστευετε στις διδυμες κακοκαιριες?? Τι εννοω? Παρομοιες δυνατες κακοκαιριες με χρονικη αποσταση λιγοτερη του μηνος!! Ας το εχουμε στο πισω μερος του μυαλου μας!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, chrys92 είπε:

Δυνατό το 6αρι για Βέροια για 1 του μηνός, αλλά κάτι μου λέει πως αυτήν την φορά θα βγει ο παιος. Ο οποίος παιος δεν βγήκε όταν έδινε για σήμερα τα ξημερώματα χιόνι και βγήκε ο τζίφος που δεν εδίνε τίποτα. 

Έτσι ακριβώς φιλε,,..Και γ αυτο λεω τωρα θα βγει ο ευρωπαιος αρκει να μη Χίο ισει στα βορεια ...άμα δε χιονιζει και ο ναυτης αυτος θα βγει ...όποιο δε χιονιζει απιστευτο 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, Pupazzo di Sole είπε:

Τι να σου πω Γενάρης του 2010.. Νομίζω πιο πολύ δυτικά έπιασε.. Σαλονικα κέντρο λίγα πράγματα νομίζω..  Τα παιδιά από κέντρο θα θυμούνται!

Ναι μεχρι Σινδο..τα θυμάμαι. Οι γνωστές τοπικοτητες.. κέντρο ειχε 5β και βροχή με ανατολικό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Ναι μεχρι Σινδο..τα θυμάμαι. Οι γνωστές τοπικοτητες.. κέντρο ειχε 5β και βροχή με ανατολικό

οχι μεχρι σινδο...το εζησα απο την αρχη μεχρι το τελος.χιονοστρωση ολικη στην γιαννιτσων μεχρι και πριν τις 12αροφες στην λαγκαδα..πηγα με το αυκοκινητο απο την λαγκαδα μεχρι σινδο και μετα ευοσμο κορδελιο αμπελοκηποι σταυρουπολη και γυρισα πισω.ολοι οι δημοι δυτικα ειχαν ολικη 10ποντο .η χιονοστρωση κοβοταν μαχαιρι πριν τον βαρδαρη και η χιονοπτωση πριν την αριστοτελους και αμεσω μετα χιονονερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, ISIMERINOS είπε:

οχι μεχρι σινδο...το εζησα απο την αρχη μεχρι το τελος.χιονοστρωση ολικη στην γιαννιτσων μεχρι και πριν τις 12αροφες στην λαγκαδα..πηγα με το αυκοκινητο απο την λαγκαδα μεχρι σινδο και μετα ευοσμο κορδελιο αμπελοκηποι σταυρουπολη και γυρισα πισω.ολοι οι δημοι δυτικα ειχαν ολικη 10ποντο .η χιονοστρωση κοβοταν μαχαιρι πριν τον βαρδαρη και η χιονοπτωση πριν την αριστοτελους και αμεσω μετα χιονονερα

Τρατζικ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, heavy snow είπε:

Πολυ μεγαλη χιονοκαλυψη δινει ο τζιφος και εδω στην ηπειρο στις 2 φεβρουαριου..Για να δουμε

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

 

Άλλη μια φορά εκτός η Κ. Μακεδονία …

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, SNOW ADDICTION είπε:

 

καλημέρα σε όλους ,,, θα έλεγα να μην προσπεράσουμε έτσι απλά την κακοκαιρία αυτή στις ανατολικές ΗΠΑ ,,, έχει παρατηρηθεί αρκετές φορές στο παρελθόν πως μετά από διάστημα 10-14 ημερών από τέτοιες ψυχρές εισβολές στις ανατολικές ΗΠΑ να συμβαίνει σημαντική ψυχρή εισβολή και στην ανατολική Ευρώπη ,,,, χωρίς βέβαια αυτό να συμβάινει πάντα ,,,

Αν δεν κάνω λάθος αυτό συνδέεται με τη θεωρία των ατμοσφαιρικών κυμάτων rosby  και της δύναμης Coriolis.

Αφήνω εδώ το σχόλιο και αν θέλει ας το συνεχίσει κάποιος που κατέχει τη θεωρία αυτή

Το έχω τσεκάρει το σχήμα...για να μπορέσουμε εμείς να έχουμε...το ποθούμενο...ριτζ του αζορικού ΒΑ στην Ευρώπη....πρεπει ο Αυλωνας της Αμερικής να σκάβει ΝΔ δλδ τις κεντροδυτικές πολιτείες....(κολοράντο-κεντακΥ) ο συγκεκριμένος αυλώνας σκαβει νότια μεχρι την φλοριδα...σιγουρα θα μας δώσει το πολυποθητο νοτιο ρευμα στον βορειο αντλαντικό...σιγουρα θα σημανει ψυχρή εισβολή στην βορεια ευρώπη και μετά σε εμάς...στις 2-4,αλλά αν παρατηρήσετε ο αεροχείμαρος ξικινά από την Γερμανία και δυτικότερα σκαβει βορεια Ιταλιά ,Ιόνιο....και μετά κανει ενα πέρασμα μετωπου από τα ΚΒ....αν εκεινη την στιγμη στο Ιόνιο σκαψει λιγο ΒΑ τοτε θα μιλαμε για καλες καταστάσεις.Σε γενικές γραμμες παντως αυτοι οι αυλωνες ειναι πολυ καλοι και στανταράκια για υετο και κρυο οταν σκαβουν κεντροδυτικές πολιτείες....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

να σημειωθεί οτι οταν το παρατήρησα πόσο στανταράκι ειναι αυτό το σχήμα....δεν μπορουσα να το εξηγήσω αλλά μετά διάβασα οτι οι ενεργεια μεταφέρεται μεσω των κυματων grosby αυτουσια στην επιφάνεια....ετσι τα Νδ σκαψιματα στις ΗΠΑ δινουν τα ΝΔ σκαψίματα στην Ευρώπη.....ως μεθοδος ειναι απο τις πλέον καλους πρωγνωστικους δεικτες ειδικα για εμας΄τους ερασιτέχνες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Άλλη μια φορά εκτός η Κ. Μακεδονία …

Ναι τα ίδια έλεγε και για σήμερα Μιλτο και πήραμε το τρίτο το μακρύτερο... Απλά χιόνισε λίγο στα ορεινά... Πάνω από τα 800μετρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...