Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Φεβρουάριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ICELARISSA είπε:

Η αλλαγη του καιρου-κλιματος ειναι δεδομενη οπως και της κυκλοφοριας της ατμοσφαιρας ετοιμαζουμε ενα παρα πολυ καλο αρθρο για την αλλαγη των συστηματων σε ολη την ευρωπη και κατ επεκταση και στην ελλαδα και τι αποτελεσμα εχει στην χωρα μας ...απο εκει και περα καλη ανοιξη στις 1 φλεβαρη δεν ειπαμε ποτε..δεν θα ξεχασω οτι στις 1 γεναρη λεγανε αντιο χειμωνας κλπ...ψυχρη εισβολη θα κανει σιγουρα το φλεβαρη τι χαρακτηριστικων αγνωστο...

 

επειδη διαβαζω διαφορα απο παιδια κυριως απο κεντρικη κ νοτια ελλαδα κ προφανως ειναι κ μικροι σε ηλικια κ δεν ξερουν πως ηταν οι χειμωνες στην Β. Ελλαδα ρωτα λιγο τους δικους σου ανθρωπους στο Κιλκις να σου πουν κ να μας πεις αυτα τα ολιγα αντε καληνυχτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ΣΑΧΑΡΑ είπε:

επειδη διαβαζω διαφορα απο παιδια κυριως απο κεντρικη κ νοτια ελλαδα κ προφανως ειναι κ μικροι σε ηλικια κ δεν ξερουν πως ηταν οι χειμωνες στην Β. Ελλαδα ρωτα λιγο τους δικους σου ανθρωπους στο Κιλκις να σου πουν κ να μας πεις αυτα τα ολιγα αντε καληνυχτα

Τι να μου πουν εχω γραψει οτι εδω και μια 20ετια εχει εξαφανιστει ο χειμωνας απο ηπειρο μακεδονια θρακη..η αιτια εχει βρεθει και θα παρουσιαστει στο αρθρο....η συχνοτητα χιονιου εχει αλλαξει κυριως στα ορεινα ημιορεινα και εχει πεσει κατα πολυ στην υπολοιπη ελλαδα απλα ειναι φυσιολογικα προς το παρον...

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Τι να μου πουν εχω γραψει οτι εδω και μια 20ετια εχει εξαφανιστει ο χειμωνας απο ηπειρο μακεδονια θρακη..η αιτια εχει βρεθει και θα παρουσιαστει στο αρθρο....

δεν το ειπα για να το μαθεις εσυ να τα μαθουν αλλοι που δεν ξερουν κ να καταλαβαινουν γιατι πραγμα μιλαμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο χειμωνας αλλαξε ανεπιστρεπτι απο το 2006 και μετα ...μονο εκλαμψεις εχουμε απο τοτε..οπως αλλαξε και το φθινοπωρο απο τοτε ....ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, ΣΑΧΑΡΑ είπε:

δεν το ειπα για να το μαθεις εσυ να τα μαθουν αλλοι που δεν ξερουν κ να καταλαβαινουν γιατι πραγμα μιλαμε 

Νομιζω ολοι αντιλαμβανονται πανω κατω τι συμβαινει...με τις αλλαγες στην κυκλοφορια ..οσοι ειναι παλιοι τουλαχιστον...αλλα δυστυχως ειναι και η νεα πραγματικοτητα που πρεπει να πορευτουμε...το αστικο χιονι ουτως η αλλος  ποτε δεν ηταν πολυ  απο θεσσαλονικη και ανατολικα αλλα δυτικη μακεδονια περιοχες οπως ναοουσα εδεσσα κιλκις εχουν μεγαλες απωλειες χιονιου

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ταζει ο τζιφος εδω πραγμα ..και φυσικα βγαζει εγκλωβισμο με συν 2 τη πιο υψηλη θεμροκρασια ενω ο παιος μας παει αυριο στο συν 6 γι αυτό και δε βγάζει καθολου χιονι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ταζει ο τζιφος εδω πραγμα ..και φυσικα βγαζει εγκλωβισμο με συν 2 τη πιο υψηλη θεμροκρασια ενω ο παιος μας παει αυριο στο συν 6 γι αυτό και δε βγάζει καθολου χιονι

Εχεις συννεφια?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτα που γινονται φετος στην Τουρκια ειναι απιστευτα. Για λιγα χιλιομετρα και αν αυτες διαταραχες ηταν πιο δυτικα θα μιλουσαμε διαφορετικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Snow_Cover είπε:

Αυτα που γινονται φετος στην Τουρκια ειναι απιστευτα. Για λιγα χιλιομετρα και αν αυτες διαταραχες ηταν πιο δυτικα θα μιλουσαμε διαφορετικα.

Παλι θα ειχαν χιονια τουρκια απλα θα ειχαμε και εμεις πιο πολλα ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Spartan είπε:

Πες μας που τα βασίζει αυτά τα στοιχεία ρε αδερφέ? 

Αν είναι έτσι να σταματήσουμε να παρακολουθούμε και καθημερινά την εξέλιξη του καιρού 

Δώσε μας τα φώτα σου 

Να μην σταματήσεις φίλε ακριβώς το αντίθετο απλά κάποια στοιχεία τα δίνει η φύση μέχρι τώρα για τον φετινό χειμώνα χωρίς να είναι απόλυτο βέβαια όμως η εικόνα έχει βγει ως προς την πορεία μέχρι την άνοιξη και συνήθως επαληθεύεται όπως είπε και κάποιος πιο πριν η φύση σε μεγάλο βαθμό είναι δίκαια που επίσης έχει σημασία και είναι γεγονός βέβαια η παρακολούθηση των χαρτών και το ενδιαφέρον δεν αφορά μόνο τα χιόνια και την κακοκαιρία αλλά ολλα τα καιρικά φαινόμενα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, fullmoon36 είπε:

Να μην σταματήσεις φίλε ακριβώς το αντίθετο απλά κάποια στοιχεία τα δίνει η φύση μέχρι τώρα για τον φετινό χειμώνα χωρίς να είναι απόλυτο βέβαια όμως η εικόνα έχει βγει ως προς την πορεία μέχρι την άνοιξη και συνήθως επαληθεύεται όπως είπε και κάποιος πιο πριν η φύση σε μεγάλο βαθμό είναι δίκαια που επίσης έχει σημασία και είναι γεγονός βέβαια η παρακολούθηση των χαρτών και το ενδιαφέρον δεν αφορά μόνο τα χιόνια και την κακοκαιρία αλλά ολλα τα καιρικά φαινόμενα 

Άλλωστε λόγο την πολικής φύσης του ανθρώπου σε συνδυασμό με το κλίμα συνεπάγεται ότι κάποιοι θα μείνουν ευχαριστημένοι και κάποιοι όχι έτσι πάει μετά πάντα όχι μόνο με τον καιρό και την επιστήμη της μετεωρολογιας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ο χειμωνας αλλαξε ανεπιστρεπτι απο το 2006 και μετα ...μονο εκλαμψεις εχουμε απο τοτε..οπως αλλαξε και το φθινοπωρο απο τοτε ....ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε ....

Εγώ εσένα που παλεύεις βλέπω και παρηγοριεμαι ... χαχαχα..... Γρεβενά στα 500μ στον ηπειρωτικό κορμο και ζοριζονται.... εεεε . .. δεν περιγράφω άλλο ...

Και μιας που λέγαμε για Κιλκίς ... Ο πατέρας μου στην πρώτη τοποθέτηση σαν δάσκαλος στα θεοδοσια του Κιλκίς τα παλιά χρόνια ένα πράγμα του έκανε εντύπωση .... Το χιόνι που έριχνε τους χειμώνες ... Συνέχεια το αναφέρει ..!! Κάτι άλλαξε είναι το μόνο σίγουρο ...

Αλλά είμαστε στον σχολιασμό χαρτών οπότε Κλάιν ... Στις 48ωρες πλέον και μόνο ... Μόνο το μέτεο μας έχει ασθενή χιονόπτωση που θα το εξαφανίσει ...αν και θυμάμαι μια περίπτωση που τα πήγε καλά κόντρα στα μοντέλα και επαληθεύθηκε με απλή χιονόπτωση όχι χιονόστρωση 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Εχεις συννεφια?

Είχα μια τζουφια κι ακόμα εχω αλλα δε τη κόβει την αναστροφή...απλά στα 850 ο παιος με παει στο συν 2 αυριο το μεσημερι ενω ο τζιφος με κρατάει στο μειον  και ουκμο και τζεμ με παν στο συν μισο αλλα για 2,3 ωρες μετα με ριχνουν στο μειον....Αλλά δε μου κάνει για εγκλωβισμό η φάση θα δειξει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, freeze είπε:

Εγώ εσένα που παλεύεις βλέπω και παρηγοριεμαι ... χαχαχα..... Γρεβενά στα 500μ στον ηπειρωτικό κορμο και ζοριζονται.... εεεε . .. δεν περιγράφω άλλο ...

Και μιας που λέγαμε για Κιλκίς ... Ο πατέρας μου στην πρώτη τοποθέτηση σαν δάσκαλος στα θεοδοσια του Κιλκίς τα παλιά χρόνια ένα πράγμα του έκανε εντύπωση .... Το χιόνι που έριχνε τους χειμώνες ... Συνέχεια το αναφέρει ..!! Κάτι άλλαξε είναι το μόνο σίγουρο ...

Αλλά είμαστε στον σχολιασμό χαρτών οπότε Κλάιν ... Στις 48ωρες πλέον και μόνο ... Μόνο το μέτεο μας έχει ασθενή χιονόπτωση που θα το εξαφανίσει ...αν και θυμάμαι μια περίπτωση που τα πήγε καλά κόντρα στα μοντέλα και επαληθεύθηκε με απλή χιονόπτωση όχι χιονόστρωση 

 

Άστα να πάνε φιλε εντωμεταξύ εχει χιονισει 3 φορές μέχρι τώρα και οι 3 μεχρι 3 ποντους και ίσως αυριο ξαναχιονισει παλι 2 πόντους χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα σε όλους.. πολύ άσχημα τα τρεξιματα από το πρωί.ο ευρωπαίος πρώτος ξυρίστηκε την δουλειά τελικά!!! Κρίμα που δεν θα το δούμε το χιονακι! Από ότι φαίνεται μπαίνουμε σε ζωνικη κ πανευρωπαϊκό αντικυκλωνα για πολλές μέρες.δυστυχως κάπου εδώ τελειώνει κ ο χειμώνας κ πλέον ελπίζουμε σε εκλάμψεις κ φωτοβολίδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Εχεις συννεφια?

Το πρόβλημα μου Κώστα ειναι το πότε θα έρθει ο υετος α ο καλος υετος έρθει μετα τις 7 το βραδυ θα φάω παπλαμουδα το βλέπω....γι αυτό έχω ακομα ελπιδα μηπως γινει τιποτα στο νοουκαστ οπως το δειχνει τωρα το κοντρολ του τζιφου και το κυριο αν φύγει όλος νωριτερα την έκατσα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Το πρόβλημα μου Κώστα ειναι το πότε θα έρθει ο υετος α ο καλος υετος έρθει μετα τις 7 το βραδυ θα φάω παπλαμουδα το βλέπω....γι αυτό έχω ακομα ελπιδα μηπως γινει τιποτα στο νοουκαστ οπως το δειχνει τωρα το κοντρολ του τζιφου και το κυριο αν φύγει όλος νωριτερα την έκατσα 

Στα ορια εισαι παντως φωτο που ειδα απο γρεβενα σαββατο πριν το χιονια της αττικης δεν μου φανηκε μονο για 3 εκ χιονια 7-8 θα ελεγα σιγουρα .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Το πρόβλημα μου Κώστα ειναι το πότε θα έρθει ο υετος α ο καλος υετος έρθει μετα τις 7 το βραδυ θα φάω παπλαμουδα το βλέπω....γι αυτό έχω ακομα ελπιδα μηπως γινει τιποτα στο νοουκαστ οπως το δειχνει τωρα το κοντρολ του τζιφου και το κυριο αν φύγει όλος νωριτερα την έκατσα 

πατριώτη αυριο το βράδυ δεν βλέπω να εχείς κανένα πρόβλημα για το δεκάποντο..και πάνω..το πρωί εχει κάτι περίεργα....αλλά το βράδυ...το χεις...γιατί στεναχωριέσαι και σκάς?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, tzelilis είπε:

Καλησπέρα σε όλους.. πολύ άσχημα τα τρεξιματα από το πρωί.ο ευρωπαίος πρώτος ξυρίστηκε την δουλειά τελικά!!! Κρίμα που δεν θα το δούμε το χιονακι! Από ότι φαίνεται μπαίνουμε σε ζωνικη κ πανευρωπαϊκό αντικυκλωνα για πολλές μέρες.δυστυχως κάπου εδώ τελειώνει κ ο χειμώνας κ πλέον ελπίζουμε σε εκλάμψεις κ φωτοβολίδες

Εγω δεν βλέπω καμία ζωνικη κυκλοφορια στους χάρτες πάντως μέχρι στιγμής 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο πιο ανατολικά πάει αζορ και όσο πιο δυνατά είναι τα γεωδυναμικα στην βάση του προς αν.μεσογειο τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες για γερό χιονοεπεισοδιο στα κεντροβορεια...καλή η προοπτική όπως την δείχνουν τα μοντελα με απαραίτητο το διαλλειμα .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, tzelilis είπε:

Καλησπέρα σε όλους.. πολύ άσχημα τα τρεξιματα από το πρωί.ο ευρωπαίος πρώτος ξυρίστηκε την δουλειά τελικά!!! Κρίμα που δεν θα το δούμε το χιονακι! Από ότι φαίνεται μπαίνουμε σε ζωνικη κ πανευρωπαϊκό αντικυκλωνα για πολλές μέρες.δυστυχως κάπου εδώ τελειώνει κ ο χειμώνας κ πλέον ελπίζουμε σε εκλάμψεις κ φωτοβολίδες

Μετα την αλλη δευτερα θα φτιαξει ο καιρος καθως σκ παλιβθα εχει κρυο αλλα ζωνικη δεν βλεπω 4-5 μερες καλο καιρο και αναδιοργανωση του αζορ ναι αλλα μεχρι εκει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...