Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Φεβρουάριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Τώρα εσένα θα σε φάνε οι δυτικοί μετά από αυτό που έπαθαν στην ελπιδα😂τέτοιο χουνερι ούτε στον εχθρό σου😂

Μωρε να με φάνε, δεν υπάρχει θέμα. Αλλά το είχα απορία

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Snowy Stathis είπε:

Εγώ να ρωτήσω κστι γενικότερα; Γιστι στις περισσότερες ψυχρές κατεβάσεις, light ή έντονες  προβλέπονται  σχεδόν πάντα πιο χαμηλές Τ στα δυτικα του νομού σε σχέση με τα ανατολικά;  Το έχω παρατηρήσει πολλες φορες 

Γιατι πολυ απλα οσο δυτικοτερα τοσο μικροτερη η επιδραση του επιφανειακου θερμοτερου-με μεγαλυτερη υγρασια β.ανατολικου ρευματος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Τα ενς του τζίφου συνεχίζουν βα βλέπουν 100% χιονόπτωση για Δευτέρα βράδυ. Επισης νομίζω ότι κάτι έχουν πάρει μυρωδιά για 13-14;;!

ειμαι αισιοδοξος για δευτερα βραδυ απο το γεγονος οτι δεν εχω δει ακομα ασπρες γραμμες στον ουρανο απο τα αεροπλανα      Μονο γι αυτο χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως αντικειμενικα μιας και αναφέρθηκε οι πιο αδικημένοι φετος ειναι τα παιδια απο τα ΝΔ της αττικης .Χειροτερα και απο τα παιδια της Β ελλαδας.Εσκασε το επος (Ελπιδα)και δεν είδαν τιποτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Οοοοοοοο σε εχω ευκολα αυτη τη φορα ,, φλωρινα το πολυ 10 ποντο οι αλλοι ολι 5 ποντους και κατω ...15 πουθενα ....αντε να δούμε τώρα, μακάρι παλι να πέσω έξω 😁😁😁

Ασε να δουμε και τα 12αρια.Παντως να ξερεις οτι τωρα θα επηρεαστεις κυριως απο το ψυχρο μετωπο και θα χιονιζεσαι με καθαρα αρνητικες.Ο μισος υετος να πεσει σε σχεση με τις προαλλες,θα εχεις ιδια ή και μεγαλυτερη χιονοστρωση απο τοτε.Σε καθε περιπτωση θα μας δωσεις αναφορες εντυπωσιακης μπουκας χιονιου,οσο και να στρωσει τελικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, south coast είπε:

Παντως αντικειμενικα μιας και αναφέρθηκε οι πιο αδικημένοι φετος ειναι τα παιδια απο τα ΝΔ της αττικης .Χειροτερα και απο τα παιδια της Β ελλαδας.Εσκασε το επος (Ελπιδα)και δεν είδαν τιποτα.

Όχι απλά αδικημένοι... Μουτζομένοι!!🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως οι περιοχές μας Γιώργο θα ευνοηθούν και αυτή τη φορά. Πιστεύω ότι (βλέπε τζιφο) θα έχουμε και καλές χιονοστρώσεις. Άσχετο, αλλά τον Αύγουστο με τις φωτιές και μετά από 3 ημέρες σχεδόν άυπνος (εθελοντής δασοπυρόσβεσης γαρ), όταν ξάπλωσα έχοντας μια σχετική ανακούφιση (δεν είναι του παρόντος να εξηγήσω γιατί), σκεφτόμουν πόσο θα ήθελα ένα χειμώνα σαν και αυτόν που διανύουμε....Η γενική εικόνα του χειμώνα (για εδώ) είναι αρκετά θετική μέχρι τώρα. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το πόσο χιόνι θα ρίξει σε μια κακοκαιρία (δεν με χαλάει και η ποσότητα φυσικά), αλλά ο αριθμός των χιονοεπεισοδίων μέσα στο χειμώνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Θα παρεμβω λιγο στα της τριτης....το προβλημα ειναι οτι οταν λεει καποιο θα χιονισει την τριτη αναφερει πρωτα συμφωνα με το τζιφο...απο εκει και μετα δεν συζηταμε τιποτα αλλο...συμφωνα με το τζιφο λοιπον εγω πρεπει να εχω 5 ποντους τριτη πρωι...η δικια μας εκτιμηση αυριο η προγνωση λοιπον οχι βαση τζιφου προφανως λεει θεσσαλονικη εως 250 μετρα χιοξοπτωσεις.. αττικη 400...ευβοια 600...αν.μακεδονια θρακη σαμοθρακη θασος λιμνος εως πολυ χαμηλα...

Λέσβος;;;;  Εγω θα χιονιστώ;;;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, antinod είπε:

Δεν θελω να μπω σε λεπτομέρειες αλλά θα κάνω μια ερώτηση. Κανετε αναλυσεις για το αν θα χιονίσει Κηφισιά, Αγ. Στέφανο, Μαρουσι για να κρίνεται τα υψόμετρα. Άραγε, είναι σωστό να κοιτάμε το ανατολικό τόξο, όταν φαίνεται ότι με ΒΒΔ ανέμους επηρεάζεται περισσοτερο το δυτικό; ποιος θα είναι σωστός η' λάθος όταν θα πέφτουν νιφάδες στα 50μ του Θριασιου;;

Απλά μερικοί συνεχώς δίνουν έμφαση μόνο σε αυτές τις περιοχές, λες και  το δυτικο κομμάτι του νόμου δεν υπάρχει πουθενά σε  αυτές τις περιπτώσεις. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, south coast είπε:

Παντως αντικειμενικα μιας και αναφέρθηκε οι πιο αδικημένοι φετος ειναι τα παιδια απο τα ΝΔ της αττικης .Χειροτερα και απο τα παιδια της Β ελλαδας.Εσκασε το επος (Ελπιδα)και δεν είδαν τιποτα.

Ναι όντως η Δ. Αττική αδικήθηκε.... Αντίθετα εγώ εδώ (Λέσβος είναι το νησί και Μυτιλήνη η πρωτεύουσα, για όσους τυχόν δεν γνωρίζουν ) δεν εχω αδικηθεί καθόλου και δεν έχω κανένα  παράπονο......5 φορές μέχρι στιγμής φέτος χιονίστηκα.. Ε νταξ ,  μην είμαστε και πλεονέκτες....

gens-31-2-60.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Ναι όντως η Δ. Αττική αδικήθηκε.... Αντίθετα εγώ εδώ (Λέσβος είναι το νησί και Μυτιλήνη η πρωτεύουσα, για όσους τυχόν δεν γνωρίζουν ) δεν εχω αδικηθεί καθόλου και δεν έχω κανένα  παράπονο......5 φορές μέχρι στιγμής φέτος χιονίστηκα.. Ε νταξ ,  μην είμαστε και πλεονέκτες....

gens-31-2-60.jpg

μπορώ να γράψω δεκάδες παροιμίες και γνωμικά αλλά πάρτο στην πλάκα και χαλαρά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και εσυ Οκ @ΜΠΑΜΠΗΣ MJTδεν αντιλέγω Απλα περιοχές της πεδινής αττικης είδαν 20-30εκ και 10χλμ δυτικα αντιστοιχεσ Περιοχές ειχαν πετσα η τιποτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τους δυτικοκεντροβορειοελλαδίτες να θυμίσω ότι έρχεται η καλύτερη χιονοπεποχή όπως έχει διαμορφωθεί τα τελευταία χρόνια.....τέλη Μάρτη και Απρίλης....σε αυτό συνηγορεί και η πτωτική τάση των ζωνικών ανέμων στην στρατόσφαιρα για εκείνο το διάστημα....τα ρέστα μας λοιπόν για μισό μέτρο στο Λευκό Πύργο το πρώτο 15ήμερο Απρίλη......μη πω προς Πάσχα και αυτομπαναριστώ......χαχαχα🤣

 

u10serie_cfsRawCorrGefs.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, south coast είπε:

Παντως αντικειμενικα μιας και αναφέρθηκε οι πιο αδικημένοι φετος ειναι τα παιδια απο τα ΝΔ της αττικης .Χειροτερα και απο τα παιδια της Β ελλαδας.Εσκασε το επος (Ελπιδα)και δεν είδαν τιποτα.

Ω ναι ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Ναι όντως η Δ. Αττική αδικήθηκε.... Αντίθετα εγώ εδώ (Λέσβος είναι το νησί και Μυτιλήνη η πρωτεύουσα, για όσους τυχόν δεν γνωρίζουν ) δεν εχω αδικηθεί καθόλου και δεν έχω κανένα  παράπονο......5 φορές μέχρι στιγμής φέτος χιονίστηκα.. Ε νταξ ,  μην είμαστε και πλεονέκτες....

 

Κι επειδή ρε Μπαμπινο δεν χιονιστηκε η Μυτιληνη,δεν εχει δικαιωμα ο αλλος που μενει στο Περιστερι,να εκφρασει το παραπονο του,που εβλεπε τις απεναντι περιοχες της ιδιας ουσιαστικα πολης,να θαβονται με μισο μετρο και αυτος να τη βγαζει με πασπαλα,χανοντας μια τεραστια ιστορικη ευκαιρια;;;Δεν το καταλαβαινω αυτο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Spartan είπε:

Απλά μερικοί συνεχώς δίνουν έμφαση μόνο σε αυτές τις περιοχές, λες και  το δυτικο κομμάτι του νόμου δεν υπάρχει πουθενά σε  αυτές τις περιπτώσεις. 

 

Ειναι τετοια η σφαλιαρα του ΔΤ απο το 2008 και μετα οπου πλεον δεν το παιρνει κανενας υπ οψιν ...

Αντιστοιχα ειχε συμβει και με το ΝΑΤ πριν το 2008 οπου περναγαν τα χαμηλα και το ΝΑΤ κρατουσε ομβρελα...

Επεξεργάστηκε από Blacktan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάλιωσαν οι χάρτες του μεσοπροθεσμου που δείχνουν τα μοντέλα σταθερά εδώ και 2-3 μέρες.και έρχονται οι ώρες για μεγάλες αλλαγές στα όχι πολύ μακρινά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παιδια, επειδη δεν εχω την αναλογη εμπειρία και γνωση στους χαρτες με πολλους εδω μεσα, μεχρι στιγμης τι δινει για εμας εκτος των "τειχων" της Παρνηθας για Τριτη;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Κι επειδή ρε Μπαμπινο δεν χιονιστηκε η Μυτιληνη,δεν εχει δικαιωμα ο αλλος που μενει στο Περιστερι,να εκφρασει το παραπονο του,που εβλεπε τις απεναντι περιοχες της ιδιας ουσιαστικα πολης,να θαβονται με μισο μετρο και αυτος να τη βγαζει με πασπαλα,χανοντας μια τεραστια ιστορικη ευκαιρια;;;Δεν το καταλαβαινω αυτο.

Είπα εγω το αντίθετο Τζωρτζίνο;; που το είδες αυτό;;  Ο χάρτης που ανέβασα μήπως σου δείχνει κάτι  σε αντιδιαστολή μ αυτα που λες;;  Οπως οι του Δ.Τόξου λες δεν χιονίστηκαν, άλλο τόσο εγω νοιώθω αδικημένος, γιατι μιλάμε για την ίδια σχεδόν απόσταση μην σου πω και  πιο μικρή.. Άλλωστε μη ξεχνάς οτι η Ελπίδα ξεκίνησε συστημένη για εμενα εδω, ασχετα εαν στην πορεία ευνοηθήκατε εσείς.. Και στο φινάλε είδατε και μια πέτσα..Εγω που βλέπω ήλιο και αρνητικές θερμοκρασίες τόσον καιρό;; Και εαν νιώθετε εσείς αδικημένοι (εννοώ η Δ.Αττική) οι της ΚΒ Ελλάδας τι πρέπει να νιώθουν;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Ναι όντως η Δ. Αττική αδικήθηκε.... Αντίθετα εγώ εδώ (Λέσβος είναι το νησί και Μυτιλήνη η πρωτεύουσα, για όσους τυχόν δεν γνωρίζουν ) δεν εχω αδικηθεί καθόλου και δεν έχω κανένα  παράπονο......5 φορές μέχρι στιγμής φέτος χιονίστηκα.. Ε νταξ ,  μην είμαστε και πλεονέκτες....

gens-31-2-60.jpg

Εισαι και μοντερειτορ παναθεμα σε και  κανεις  flame post κιολας  χωρις λογο και αιτια, λες και ειπε τιπότα κακο το παιδι για την δυτικη αττικη

Ευγε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Είπα εγω το αντίθετο Τζωρτζίνο;; που το είδες αυτό;;  Ο χάρτης που ανέβασα μήπως σου δείχνει κάτι  σε αντιδιαστολή μ αυτα που λες;;  Οπως οι του Δ.Τόξου λες δεν χιονίστηκαν, άλλο τόσο εγω νοιώθω αδικημένος, γιατι μιλάμε για την ίδια σχεδόν απόσταση μην σου πω και  πιο μικρή.. Άλλωστε μη ξεχνάς οτι η Ελπίδα ξεκίνησε συστημένη για εμενα εδω, ασχετα εαν στην πορεία ευνοηθήκατε εσείς.. Και στο φινάλε είδατε και μια πέτσα..Εγω που βλέπω ήλιο και αρνητικές θερμοκρασίες τόσον καιρό;; Και εαν νιώθετε εσείς αδικημένοι (εννοώ η Δ.Αττική) οι της ΚΒ Ελλάδας τι πρέπει να νιώθουν;;;

Ναι συνήθως μετράμε ποιος την έχει πιο μεγάλη ,την χιονόστρωση,αλλά αν μπούμε και στο τρυπάκι να την μετρήσουμεποθος την έχει πιο μεγάλη την αδικία την κάτσαμε την βάρκα...η απάντηση είναι προφανεστατη και συγκρίσιμη μόνο με το που μένει ο καθένας και τι απαιτήσεις έχει από την περιοχή του.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ΚΒ εχουν αδικηθεί η μαλλον δεν ειναι   ευνοϊκή η κυκλοφορια γ αυτους φετος λόγω καθαρα προσήνεμης κυκλοφοριας.Δεν εχασαν αυλωνα στο παρα πεντε .Και στην Ελπιδα ταβανι ηταν αρχικά ενα γρηγορο περασμα απο σαλονικα πχ και τιποτα παραπανω που τελικα δεν εγινε Ουτε αυτο.Η πορεια και η κύκλο γέννηση των χαμηλών φετος επιρεαζει την νοτιοανατολική χωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...