Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Φεβρουάριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Και εαν νιώθετε εσείς αδικημένοι (εννοώ η Δ.Αττική) οι της ΚΒ Ελλάδας τι πρέπει να νιώθουν;;;

Δεν τον απασχολει τον περιστεριωτη τι κανει στη βορεια Ελλαδα.Τον απασχολει οτι εχασε μια τεραστια ευκαιρια οταν 5χλμ ανατολικα οι αλλοι θαβονταν και τον ποναει.Και καλα κανει,ανθρωπινο ειναι και αληθινο.Ολοι ετσι νιωθουν εδω μεσα,αλλο που σπανια το γραφουν.Αυτα και τελος απο μενα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Blacktan είπε:

Ειναι τετοια η σφαλιαρα του ΔΤ απο το 2008 και μετα οπου πλεον δεν το περνει κανενας υπ οψιν ...

Αντιστοιχα ειχε συμβει και με το ΝΑΤ πριν το 2008 οπου περναγαν τα χαμηλα και το ΝΑΤ κρατουσε ομβρελα...

Ναι αλλα και εκει  κοσμος μενεις, τεσπα ασε δεν το συνεχιζω αλλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Εισαι και μοντερειτορ παναθεμα σε και  κανεις  flame post κιολας  χωρις λογο και αιτια, λες και ειπε τιπότα κακο το παιδι για την δυτικη αττικη

Ευγε 

Το πανάθεμα σε, όχι σε έμενα Σπύρο.. Το εάν είμαι mod, δεν μου αφαιρεί το δικαίωμα να λέω αυτό που και εγω αισθάνομαι.. Όσο για την ειρωνεία σου την αντιπαρερχομαι... Δεν αξίζει να απαντήσω... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, ISIMERINOS said:

Πάλιωσαν οι χάρτες του μεσοπροθεσμου που δείχνουν τα μοντέλα σταθερά εδώ και 2-3 μέρες.και έρχονται οι ώρες για μεγάλες αλλαγές στα όχι πολύ μακρινά.

Πραγματικά, θεωρώ πως αν μέχρι αύριο δεν φανεί κάποια τάση στα ensembles ECMWF , GEM , GFS για ψυχρή εισβολή μετά τις 12 ΦΕΒ, τότε θεωρώ πως θα πρέπει να στοχεύσουμε στο τελευταίο πλέον 8ήμερο του ΦΕΒ.

Κάτι έδειξαν σήμερα το κύριο και το control runs του Ευρωπαϊκού.... 

Εάν συμβεί πάντως ψυχρή εισβολή κατά τις 14 ΦΕΒ, θεωρώ πως φαβορί είναι η ΚΒ Ελλάδα ,,, τα ανατολικά προσήνεμα από 20 και μετά εφ' όσον σπάσει επιτέλους το μπλόκο με τα χαμηλά στα βόρεια γεωγραφικά πλάτη ,,,

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, ISIMERINOS said:

Ναι συνήθως μετράμε ποιος την έχει πιο μεγάλη ,την χιονόστρωση,αλλά αν μπούμε και στο τρυπάκι να την μετρήσουμεποθος την έχει πιο μεγάλη την αδικία την κάτσαμε την βάρκα...η απάντηση είναι προφανεστατη και συγκρίσιμη μόνο με το που μένει ο καθένας και τι απαιτήσεις έχει από την περιοχή του.

Βαγγέλη με ολο τον σεβασμο εισαι εκτος θέματος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Εισαι και μοντερειτορ παναθεμα σε και  κανεις  flame post κιολας  χωρις λογο και αιτια, λες και ειπε τιπότα κακο το παιδι για την δυτικη αττικη

Ευγε 

Κοίτα Σπύρο όταν κάποιος δεν έχει δει τίποτα ο άλλος καλά κάνει και χαίρεται καλά κάνει και θέλει κι άλλο αλλά καλό είναι να μιλάει ο καθένας για τον εαυτού του και την περιοχή του...δεν είπε ο Μπάμπης ότι κακώς νιώθει αδικημένος αλλά το να λέει ότι είναι πιο αδικημένος ε οκ ακούγεται κάπως..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πλέον για τα αυριανά έχουμε συμφωνία των μοντέλων,ευτυχώς οι βροχές περιορίστηκαν και απλά θα βρέξει για λίγες ώρες αύριο το βράδυ,καμία υποψία φυσικά για χιόνια στη θεσσαλονίκη, αλλά και γενικότερα σε πιο χαμηλά υψόμετρα πέρα του έβρου. ο οποίος κλασσικά για άλλη μια φορά φαίνεται ότι θα έχει αρκετά χιλιοστά σε χιόνι, αλλά για άλλη φορά αυτό δεν θα ισχύσει στην πράξη μιας και ο υετός εκεί υπερεκτιμάται. άρα θα έχουμε για πολλοστή φορά αδιάφορα χιόνια στη δυτική μακεδονία και λίγες βροχές στους υπόλοιπους πριν πάνε τα φαινόμενα νοτιότερα. το καλό είναι ότι η πτώση της θερμοκρασίας φαίνεται να κρατάει 2 μέρες όλες κι όλες και από την πέμπτη επιστρέφουμε στην άνοιξη,όπως σήμερα και αύριο. θα έχουμε μια απότομη πτώση της θερμοκρασίας από τους 15 αύριο το μεσημέρι στους 5 με 6 τη νύχτα και αυτή θα είναι η φοβερή αλλαγή.

 

για μετά από ότι φαίνεται ο χειμώνας μάλλον σφυρίζει λήξη με τα τωρινά τρεξίματα. ένας τραγικός χειμώνας για το μεγαλύτερο μέρος της χώρας, συναγωνίζεται άνετα 2006-2007 και 2012-2013 στους χειρότερους της 20ετίας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν τον απασχολει τον περιστεριωτη τι κανει στη βορεια Ελλαδα.Τον απασχολει οτι εχασε μια τεραστια ευκαιρια οταν 5χλμ ανατολικα οι αλλοι θαβονταν και τον ποναει.Και καλα κανει,ανθρωπινο ειναι και αληθινο.Ολοι ετσι νιωθουν εδω μεσα,αλλο που σπανια το γραφουν.Αυτα και τελος απο μενα.

Επαναλαμβάνω, είπα το αντίθετο ;;; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Είπα εγω το αντίθετο Τζωρτζίνο;; που το είδες αυτό;;  Ο χάρτης που ανέβασα μήπως σου δείχνει κάτι  σε αντιδιαστολή μ αυτα που λες;;  Οπως οι του Δ.Τόξου λες δεν χιονίστηκαν, άλλο τόσο εγω νοιώθω αδικημένος, γιατι μιλάμε για την ίδια σχεδόν απόσταση μην σου πω και  πιο μικρή.. Άλλωστε μη ξεχνάς οτι η Ελπίδα ξεκίνησε συστημένη για εμενα εδω, ασχετα εαν στην πορεία ευνοηθήκατε εσείς.. Και στο φινάλε είδατε και μια πέτσα..Εγω που βλέπω ήλιο και αρνητικές θερμοκρασίες τόσον καιρό;; Και εαν νιώθετε εσείς αδικημένοι (εννοώ η Δ.Αττική) οι της ΚΒ Ελλάδας τι πρέπει να νιώθουν;;;

Αφήστε το Μπάμπη είναι μεγάλη συζήτηση αυτή..... ειδικά εμείς εδώ οι δυτικοκεντροβορειοελλαδίτες και οι υπόλοιποι που παίρνουμε αμπάριζα(όπως εσύ..) πρέπει να συνηθίσουμε στη νέα αυτη πραγματικότητα των ανύπαρκτων χειμώνων.... οι υπόλοιποι εννοείται μπορούν να χαίρονται με την ψυχή τους για την νέα αυτη πραγματικότητα αφού τους ευνοεί αφάνταστα....κι εγώ θα ήμουν εννοείται υπερευχαριστημένος αν ήμουν στην θέση τους... ο ένας ιστορικός μετά τον άλλον και σιγά σιγά αυτά θα γίνονται μέσα στην ίδια χρονιά 2 και 3 φορές.....οι υπόλοιποι να αγοράσουμε και να επενδύσουμε στα φωτοβολταικά...... 😜

εμείς οι υπόλοιποι ας ετοιμαζόμαστε για μια βροχερή και ψυχρή άνοιξη ίσως και με χιόνια....για έναν καταιγιδάτο βροχερό και ψυχρό Μάη Ιούνη ίσως και Ιούλη.... και από Αύγουστο ξανά μανά τα ίδια....

από τώρα μπορεί να βάλει κάποιος στοίχημα για το ποιες περιοχές έχουν περισσότερες συντριπτικές πιθανότητες θα έλεγα για ηλιόλουστο και άνομβρο χειμώνα ήδη από Νοέμβρη του χρόνου και μάλιστα με πάνω από 1000% πιθανότητες ούτε οι μπουκ δεν το περιλαμβάνουν στα στοιχήματα... ούτε με 1,00000001  ποσοστό.....και περιττό να πούμε ποιες περιοχές έχουν άνω των 10000% πιθανότητες να δούνε χιονιάδες του χρόνου από τώρα παρακαλώ.....πάντως για να προϊδεάσω η Μύκονος έχει υπερβολικά περισσότερες πιθανότητες να δει χιόνι του χρόνου ακόμα και στρωμένο σε σχέση με πάνω από το 90% των περιοχών πεδινών ημιορεινών και ορεινών της Μακεδονίας!!!!! οι μόνες περιοχές που ίσως την κοντράρουν είναι ο νομός Φλώρινας...χαχαχα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, south coast είπε:

Βαγγέλη με ολο τον σεβασμο εισαι εκτος θέματος 

Θεωρώ ότι είναι εντός ..αλλά οκ είπαμε δεν θα κάτσουμε να μετρήσουμε τις αδικίες μας ούτε ο Μπάμπης νομίζω είπε κάτι τέτοιο.απλα για την περιοχή του μίλησε ο άνθρωπος που χιονιστηκαν όλα τα νησιά τριγύρω και καθόταν και έβλεπε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν τον απασχολει τον περιστεριωτη τι κανει στη βορεα Ελλαδα.Τον απασχολει οτι εχασε μια τεραστια ευκαιρια οταν 5χλμ ανατολικα οι αλλοι θαβονταν και τον ποναει.Και καλα κανει,ανθρωπινο ειναι και αληθινο.Ολοι ετσι νιωθουν εδω μεσα,αλλο που σπανια το γραφουν.Αυτα και τελος απο μενα.

Να λοιπον που  επιβεβαιωνονται, οσοι λενε "οτι εμενα με ενδιαφερει τι θα κανει στην πορτα μου κι οχι παραπερα..." κι αρχιζουν μερικοι να λενε για εγωισμους και γιατι δεν χαίρονται με την χαρα των αλλων και για ζηλειες κλπ. Το χιονι αφορα τον καθενα προσωπικα εκει που ζει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Το πανάθεμα σε, όχι σε έμενα Σπύρο.. Το εάν είμαι mod, δεν μου αφαιρεί το δικαίωμα να λέω αυτό που και εγω αισθάνομαι.. Όσο για την ειρωνεία σου την αντιπαρερχομαι... Δεν αξίζει να απαντήσω... 

Καλα επειδη εσυ εγινες  πρασινος σου δινει  κανεις το δικαιωμα να επιτιθεσαι χωρις λογο και αιτια σε κατι που ειναι πραγματικοτητα?

Τα δυτικα της αττικης ειδαν πετσα ο πειραιας ουτε πετσα.

Οπωτε νομιζω οτι εχουμε το δικαιωμα οπως και εσεις εκει πανω να   νιωθουμε και εμεις αδικημενοι μεχρι στιγμης.

 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Εισαι και μοντερειτορ παναθεμα σε και  κανεις  flame post κιολας  χωρις λογο και αιτια, λες και ειπε τιπότα κακο το παιδι για την δυτικη αττικη

Ευγε 

Εντάξει Σπύρο δεν χρειάζεται να το συνεχίζουμε..... δεν πιστεύω με τίποτα ο Μπάμπης να το εννοούσε τόσο βαριά όσο το πήρες...... περισσότερο αυτο αυτοκριτικάρεται και τα βάζει  με την ατυχία του θα λεγα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Αφήστε το Μπάμπη είναι μεγάλη συζήτηση αυτή..... ειδικά εμείς εδώ οι δυτικοκεντροβορειοελλαδίτες και οι υπόλοιπη που παίρνουμε αμπάριζα πρέπει να συνηθίσουμε στη νέα αυτη πραγματικότητα των ανύπαρκτων χειμώνων.... οι υπόλοιποι εννοείται μπορούν να χαίρονται με την ψυχή τους για την νέα αυτη πραγματικότητα αφού τους ευνοεί αφάνταστα....κι εγώ θα ήμουν εννοείται υπερευχαριστημένος αν ήμουν στην θέση τους... ο ένας ιστορικός μετά τον άλλον και σιγά σιγά αυτά θα γίνονται μέσα στην ίδια χρονιά 2 και 3 φορές.....οι υπόλοιποι να αγοράσουμε και να επενδύσουμε στα φωτοβολταικά...... 😜

εμείς οι υπόλοιποι ας ετοιμαζόμαστε για μια βροχερή και ψυχρή άνοιξη ίσως και με χιόνια....για έναν καταιγιδάτο βροχερό και ψυχρό Μάη Ιούνη ίσως και Ιούλη.... και από Αύγουστο ξανά μανά τα ίδια....

από τώρα μπορεί να βάλει κάποιος στοίχημα για το ποιες περιοχές έχουν περισσότερες συντριπτικές πιθανότητες θα έλεγα για ηλιόλουστο και άνομβρο χειμώνα ήδη από Νοέμβρη του χρόνου και μάλιστα με πάνω από 1000% πιθανότητες ούτε οι μπουκ δεν το περιλαμβάνουν στα στοιχήματα... ούτε με 1,00000001  ποσοστό.....και περιττό να πούμε ποιες περιοχές έχουν άνω των 10000% πιθανότητες να δούνε χιονιάδες του χρόνου από τώρα παρακαλώ.....πάντως για να προϊδεάσω η Μύκονος έχει υπερβολικά περισσότερες πιθανότητες να δει χιόνι του χρόνου ακόμα και στρωμένο σε σχέση με πάνω από το 90% των περιοχών πεδινών ημιορεινών και ορεινών της Μακεδονίας!!!!! οι μόνες περιοχές που ίσως την κοντράρουν είναι ο νομός Φλώρινας...χαχαχα!!!

Σταματαααα...σαν ο εφιαλτηςστον δρόμο με τις λεύκες μου ακούγεται...χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Λέσβος;;;;  Εγω θα χιονιστώ;;;;;

 

Αυτα απο εμας προς το παρον χαχα

IMG_20220206_150519.jpg

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sotos*snow είπε:

Εντάξει Σπύρο δεν χρειάζεται να το συνεχίζουμε..... δεν πιστεύω με τίποτα ο Μπάμπης να το εννοούσε τόσο βαριά όσο το πήρες...... περισσότερο αυτο αυτοκριτικάρεται και τα βάζει  με την ατυχία του θα λεγα.....

Εννοείτε ότι δεν είπε κάτι τέτοιο...αλλά αυτό μας έλειπε επειδή ο ένας είναι μοντ η εγώ ανμτιν να μην γράφουμε και σαν απλά μέλη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξέρετε τι είναι 2  φορές (Μήδεια και φέτος στην Ελπίδα) εδώ στα νότια της Χαλκίδας που μένω να σκάνε κεραυνοί από πάνω μου και να βλέπω το τείχος χιονιου  λίγο πιο κάτω από εμένα επί ώρες και περιοχές της Αττικής να θάβονται και εγώ να μετράω μία νιφάδα ανά λεπτό?

Να χιόνισε και έστρωσε στην πρώτη φάση της κακοκαιρίας αλλά χάθηκαν 2 τεράστιες ευκαιρίες που δεν ξέρω πόσα χρόνια θα χρειαστούν για να έχει ξανα τετοια ευκαιρια μια παραθαλασσια πολη....

Εφτασα στο σημειο να λεω καλυτερα να ημουν στη βορεια Ελλαδα και να εχω παρει αποφαση οτι δεν περιμενω τιποτα από το να με θαβουν τα μοντελα και στο nowcast απλα να χαζευω τα γειτονακια μου να θαβονται. Ειναι πολυ δυσκολο...όσοι το εχουν ζησει καταλαβαίνουν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, ISIMERINOS είπε:

Κοίτα Σπύρο όταν κάποιος δεν έχει δει τίποτα ο άλλος καλά κάνει και χαίρεται καλά κάνει και θέλει κι άλλο αλλά καλό είναι να μιλάει ο καθένας για τον εαυτού του και την περιοχή του...δεν είπε ο Μπάμπης ότι κακώς νιώθει αδικημένος αλλά το να λέει ότι είναι πιο αδικημένος ε οκ ακούγεται κάπως..

Και εμεις νιωθουμε αδικημενοι φιλε βαγγελη,ρωτα  παιδια απο τα δυτικα νοτιοδυτικα προαστια  να σου πουν,Να μην νομιζεις οτι γινομαι γραφικος σε αυτα που αναφερω

Αλλα μερικοι νομιζουν δυστυχως  οτι η  αθηνα ειναι μονο το συνταγμα, η κιφισια ,και η εκαλη.

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ISIMERINOS είπε:

Σταματαααα...σαν ο εφιαλτηςστον δρόμο με τις λεύκες μου ακούγεται...χαχαχα

Ε σου είπα αφού νίκησα και τον κορονοιό νιώθω ατρόμητος τώρα ...... χαχαχα.....η αλήθεια να λέγεται Βαγγέλη μου....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Spartan είπε:

Και εμεις νιωθουμε αδικημενοι φιλε βαγγελη,ρωτα  παιδια απο τα δυτικα νοτιοδυτικα προαστια βαγγελη να σου πουν

Αλλα μερικοι νομιζουν  οτι η  αθηνα ειναι μονο το συνταγμα, η κιφισια ,και η εκαλη.

Προσωπικά ξέρω μου τα χεις εξηγήσει εσύ και τα θυμαμε...ξέρω και από δική μου εμπειρία με τον ανατολικό που Θάβοντε λίγα χιλιόμετρα παρά πέρα ξέρω από την Αριάδνη την σοφία κτλ κτλ...αλλά όμως άσχετα με το αποτέλεσμα οι 2 καλοί χειμώνες εδώ πάνω ήταν το 2012 και η Αριάδνη που η σαλονικα πήρε το ελάχιστο και από τους δύο και ειμασταν οι αδικημένοι αλλά αυτούς μνημονεύουμε όμως...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ λέω να αφήσουμε τους τσακωμούς για περιοχές και να κλείσουμε του χρόνου εκδρομή, όλοι μαζι σαν weather club σε κάποιον χειμερινό προορισμό με @@, 2-3 μέρες να ξεφύγουν όλοι από υποχρεώσεις και αχιονιά να το γουστάρουμε κάπου όλοι μαζί! 😃🥰

 

Επεξεργάστηκε από Kosmas34
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, Spartan said:

Και εμεις νιωθουμε αδικημενοι φιλε βαγγελη,ρωτα  παιδια απο τα δυτικα νοτιοδυτικα προαστια  να σου πουν,Να μην νομιζεις οτι γινομαι γραφικος σε αυτα που αναφερω

Αλλα μερικοι νομιζουν δυστυχως  οτι η  αθηνα ειναι μονο το συνταγμα, η κιφισια ,και η εκαλη.

Ειναι σαν να βαζει 30εκ η Καλαμαρια και γανουδα στα χορτάρια ο Εύοσμος .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Kosmas34 είπε:

Εγώ λέω να αφήσουμε τους τσακωμούς για περιοχές και να κλείσουμε του χρόνου εκδρομή ένα τριήμερο, όλοι μαζι σαν weather club σε κάποιον χειμερινό προορισμό με @@, 2-3 μέρες να ξεφύγουν όλοι από υποχρεώσεις και αχιονιά να το γουστάρουμε κάπου όλοι μαζί! 😃🥰

 

Τι θα λεγες για Κουφονήσι;;;🤣🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Εγώ λέω να αφήσουμε τους τσακωμούς για περιοχές και να κλείσουμε του χρόνου εκδρομή, όλοι μαζι σαν weather club σε κάποιον χειμερινό προορισμό με @@, 2-3 μέρες να ξεφύγουν όλοι από υποχρεώσεις και αχιονιά να το γουστάρουμε κάπου όλοι μαζί! 😃🥰

 

Σωραίος!!! αλλα και για κει θα υπαρχουν κοντρες και διαφωνιες 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ISIMERINOS είπε:

Προσωπικά ξέρω μου τα χεις εξηγήσει εσύ και τα θυμαμε...ξέρω και από δική μου εμπειρία με τον ανατολικό που Θάβοντε λίγα χιλιόμετρα παρά πέρα ξέρω από την Αριάδνη την σοφία κτλ κτλ...αλλά όμως άσχετα με το αποτέλεσμα οι 2 καλοί χειμώνες εδώ πάνω ήταν το 2012 και η Αριάδνη που η σαλονικα πήρε το ελάχιστο και από τους δύο και ειμασταν οι αδικημένοι αλλά αυτούς μνημονεύουμε όμως...

Γιατι λεει κανεις το αντιθετο?

Εγω δεν διαφωνησα σε αυτο αλλα στην ειρωνια ανευ λογου και αιτια απο τον συγκεκριμενο μοντερειτορ σε κατι που ειναι πραγματικοτητα για το κομματι της κακοκαιριας ελπις που μας περασε.

Εκει ηταν η ενσταση μου και δεν την αλλαζω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...