Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αποτίμηση ιστορικής χιονοκαιρίας "Ελπίδα"

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 minutes ago, menidi said:

Βαλε και 1983 για Ελευσίνα και 1985. Είναι πολλοί οι χιονάδες της Ελευσίνας. Γενικά έχει να κάνει με τη γειτνίαση με ορεινούς όγκους το γεγονος οτι χιονίζει περισσότερο σε ανατολικά προάστεια σε σχέση με Περιστέρι Αιγάλεω κτλ. Σκάνε απο Αιγαίο τα σύννεφα και αδειάζουν σε Υμμητό Πεντέλη, βουνά, τα οποία έχουν ακριβώς κάτω απο την μύτη τους, πολλά προάστεια. Κα μιλάμε για 1000μ υψόμετρο. Οχι 400 όπως το Ποικίλο. 

Οπως η Στενή τρώει απο τη Διρφυ και κόβεται ο υετός για Χαλκίδα έτσι και Υμμητός Πεντέλη (αλλά ΚΑΙ Παρνηθα) κόβουν απο τα δυτικά. Ακόμα και το Μενιδι υστερει πολλές φορές σε υετο σε σχέση με πολυ νοτιότερα προάστεια της ανατολικής περιοχής του λεκανοπεδίου. Ειδικά το κέντρο του Μενιδίου και παρακάτω. Ακομα και οι Θρακομακεδόνες ενίοτε, τρώνε ομβροσκια απο την Παρνηθα, άτι που δεν συμβαινει στο ΒΑ της πλευρά (Κυρονέρι κτλ)

Ναι, το Θριάσιο λόγω της γειτνίασης με ορεινούς όγκους χιονίζεται καλύτερα από δυτικά προάστια, στα δυτικά βέβαια εξαιρούνται όσοι είναι βορειότερα της Αττικής οδού καθώς έχουν πολλές διαφορετική συμπεριφορά. Για παράδειγμα το 2006 που αναφέρθηκε Μενίδι και πάνω είχαν χιονοστρώσεις ρεκόρ παρ'ολο που ευνοήθηκαν πολύ τα ανατολικά. Μάλιστα το 2006 την τελευταία ημέρα Τετάρτη υπήρξε τραφ που έριξε το καλύτερο χιόνι στο ανατολικό και βορειοανατολικό λεκανοπέδιο με μια τρελή στούπα σε ραγδαιότητα που δεν την θυμούνται πολλοί και κράτησε 5 ώρες ως τις 22.20 ακριβώς! Είχε βγει το χιόνι από τους δρόμους και η Κατεχάκη ήθελε ξαφνικά αλυσίδες και το έστρωσε μέχρι Ηλιούπολη. Με μια βασική λεπτομέρεια! ΔΕΝ χιόνιζε στα βόρεια προάστια πχ στην Άνοιξη! Χιόνιζε από Κηφισιά και κάτω! 

Επεξεργάστηκε από Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, South Athens said:

Πρόσεχα live όλους τους σταθμούς στα ΝΔ προάστια τις κρίσιμες ώρες διότι είχα φρικάρει με την αχιονιά στον Πειραιά. Όλα τα ΝΔ παραλιακά κινήθηκαν σε ξεκάθαρα θετικές Τ ακόμα και στις πιο γερές μπούκες. Ο σταθμός του ΕΑΑ Κορυδαλλό έδωσε -0.1 για πολύ λίγο αλλά είναι αρκετά ψηλά σε υψόμετρο σε σχέση με τα παραλιακά οπότε εάν είσαι σε χαμηλότερο υψόμετρο τότε σίγουρα είχες θετικές Τ. 

Επανέρχομαι στον Πειραιά όμως γιατί κοίταζα και το περσινό αντίστοιχο time lapse στο Λιμάνι του Πειραιά από τη Μήδεια όπου και πάλι έκανε ελάχιστα πράγματα. Δεν φαινόταν και πέρσι ολική χιονόστρωση στους δρόμους στο Λιμάνι και ότι έστρωσε περσι το εξαφάνισε μέσα σε 2-3 ώρες λόγω Τ παρότι άλλες περιοχές μέσα στον Πειραιά τα πήγαν σαφώς καλύτερα περσι σε σχέση με το Λιμάνι.

Περιμένω ο Νικήτας που έχει ίσως την καλύτερη γνώση εδώ μέσα για τον Πειραιά να μας δώσει τα φώτα του. Σαφώς ξέρει να μας πει με κάθε λεπτομέρεια πως συμπεριφέρεται ο Πειραιάς και ειδικά το Λιμάνι που μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση. Ουσιαστικά 2 στα 2 η πιο δύσκολη περιοχή στην Αθήνα να στρωθεί. Καθαρά εμπειρικά υποθέτω πρέπει να είναι το πιο δύσκολο σημείο μέσα στον Πειραιά να στρωθεί τόσο λόγο της επιρροής της θάλασσας στην Τ αλλά και του πόσο απομακρυσμένο στα ΝΔ είναι με τέτοιους χιονιάδες που ευνοούν τα Ανατολικά. Ο πιο κοντινός σταθμός του ΕΑΑ στο Λιμάνι σε υψόμετρο 10 μέτρα έδωσε ελάχιστη +0.4 κάτι που με κάνει να πιστεύω πως το Λιμάνι όντως πάνω στη θάλασσα ήταν ένα τσακ παραπάνω θερμοκρασιακά καθόλη τη διάρκεια της 24ης Ιανουαρίου. 

Επίσης μην ξεχνάμε και την στατιστική διοτί νομίζω όλα έχουν την σημασία τους. Ο Πειραιάς μαζί με το ΣΕΦ από τους σταθμούς Davis είναι η ξηρότερη περιοχή στην Αθήνα και μάλιστα η μόνη περιοχή στην Ελλάδα σύμφωνα με τα μακρόχρονα στατιστικά από σταθμούς της ΕΜΥ με BSh κλίμα (θερμό ημίξηρο). Ο μέσος υετός που δέχεται ο Πειραιάς από τα δεδομένα της ΕΜΥ τον Ιανουάριο για την περίοδο 1981-2010 είναι μόλις 42 mm. Φάνηκε και σε αυτό τον χιονιά οτι δυσκολεύτηκε πολύ με τον υετό. Θεωρώ ποτέ δεν έφτανε φέτος ικανός υετός στο Λιμάνι και σε συνδυασμό με της πλάκας ραγδαιότητες και σταθερά θετικές Τ δεν μπόρεσε ποτέ να στρωθεί.

Παρακάτω και το περσινό timelapse από τη Μήδεια.

 

Και το 2002 που ήμουν παιδάκι 10 χρόνων αλλά θυμάμαι που έβλεπα ειδήσεις Γλυφάδα είχε το περισσότερο χιόνι από όλες τις κακοκαιρίες που ακολούθησαν. Η προχθεσινή είχε προοπτικές να ξεπεράσει το 02 αλλά με -10/850 το 02 στάθηκε ανώτερο έστω και για λίγο. 

Ο Πειραιάς που θυμάμαι από την τηλεόραση τότε πάλι λίγα πράγματα είχε και μου είχε κάνει εντύπωση. 

Χαρακτηριστικά προχτές νωρίς το μεσημέρι εδώ είδη βάζαμε πόντους ενώ ακόμα και στο Σύνταγμα δεν είχε πιάσει ούτε στα χόρτα. 

Διαταξιακά 2002 με 2022 έμοιαζαν πάρα πολύ οπότε θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι "ο καιρος του Υμηττού" και κάτι επέκταση της Γλυφάδας! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 minutes ago, South Athens said:

Το αφήνω και αυτό το στοιχείο εδώ στην αποτίμηση παρότι η Κάσος χιονίστηκε μόνο σε υψηλό υψόμετρο αξίζει να σημειωθεί παρόλα αυτά πως σύμφωνα με τον σταθμό της ΕΜΥ ο σταθμός της Κάσου στο αεροδρόμιο λίγο έξω από το Φρυ σημείωσε την χαμηλότερη θερμοκρασία που έχει σημειώσει πότε στην ιστορία του το νησί από τότε που υπάρχουν δεδομένα. 

Έδειξε 3 βαθμούς στον σταθμό της ΕΜΥ και αυτή είναι η χαμηλότερη Τ από το 1989. Αντίστοιχα την απόλυτα ελάχιστη όλων των εποχών σημείωσε και ο σταθμός του ΕΑΑ μέσα στο Φρυ με 2.7 βαθμούς. 

Το 1987 είχε αναφερθεί χιονόπτωση στο Φρυ επομένως είναι λογικό να καταγράφηκε τώρα η χαμηλότερη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εν ολιγοις...η ουσία είναι η εξής (κι ας μη με συμφέρει)! Οσο πιο ανατολικά - βορεοανατολικά στο λεκανοπέδιο τόσο καλύτερα για χιονι ιστορικό. Για αυτο λέμε απο παλιά οτι Κηφισια Μαρουσι είναι οι ΣΤΑΘΕΡΟΤΕΡΕΣ - ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ ΑΞΙΕΣ σε αυτό το θέμα. Ετσι ήταν και έτσι παραμένει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, alkis91_2.0 said:

Και το 2002 που ήμουν παιδάκι 10 χρόνων αλλά θυμάμαι που έβλεπα ειδήσεις Γλυφάδα είχε το περισσότερο χιόνι από όλες τις κακοκαιρίες που ακολούθησαν. Η προχθεσινή είχε προοπτικές να ξεπεράσει το 02 αλλά με -10/850 το 02 στάθηκε ανώτερο έστω και για λίγο. 

Ο Πειραιάς που θυμάμαι από την τηλεόραση τότε πάλι λίγα πράγματα είχε και μου είχε κάνει εντύπωση. 

Χαρακτηριστικά προχτές νωρίς το μεσημέρι εδώ είδη βάζαμε πόντους ενώ ακόμα και στο Σύνταγμα δεν είχε πιάσει ούτε στα χόρτα. 

Διαταξιακά 2002 με 2022 έμοιαζαν πάρα πολύ οπότε θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι "ο καιρος του Υμηττού" και κάτι επέκταση της Γλυφάδας! 

Σωστά! Συνυπογράφω και γω για εμάς στην Γλυφάδα. Μάλιστα το 2002 από ότι θυμάμαι (γιατί έσκασα Γλυφάδα στο τέλος του χιονιά-ήμουν στην κοσμάρα μου τότε και δεν ασχολιόμουν με τον καιρό) οι περιοχές παραλιακά από το Φάληρο και πάνω όταν πέρασα την μεθεπόμενη ημέρα δεν είχαν σχεδόν καθόλου χιόνι. Φυσικά τα θυμάμαι σαν όνειρο γιατί ήμουν μικρός.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, Snowstorm said:

Το 1987 είχε αναφερθεί χιονόπτωση στο Φρυ επομένως είναι λογικό να καταγράφηκε τώρα η χαμηλότερη. 

Ναι και μάλιστα είναι η μοναδική καταγεγραμμένη χιονόπτωση στο Φρυ αυτή του 1987 , χωρίς χιονόστρωση φυσικά.

Κάτι μου λέει πρέπει να πάμε μάλλον στην δεκαετία του 60, 50 ή 40 για να βρούμε αν έχει αναφερθεί ξανά χιονόπτωση στο Φρυ

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, South Athens said:

Σωστά! Συνυπογράφω και γω για εμάς στην Γλυφάδα. Μάλιστα το 2002 από ότι θυμάμαι (γιατί έσκασα Γλυφάδα στο τέλος του χιονιά-ήμουν στην κοσμάρα μου τότε και δεν ασχολιόμουν με τον καιρό) οι περιοχές παραλιακά από το Φάληρο και πάνω όταν πέρασα την μεθεπόμενη ημέρα δεν είχαν σχεδόν καθόλου χιόνι. Φυσικά τα θυμάμαι σαν όνειρο γιατί ήμουν μικρός.

Εάν ποτέ στο μέλλον έρθει κάτι τέτοιο αλλά με ένα -11 και τα καλά φαινόμενα αρχίσουν μεσημέρι απόγευμα τότε παίζει να δούμε και μισό μέτρο στη θάλασσα της Γλυφάδας 😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως η Ροδος έχει ρεκορ -4. Σας/μας πονάει Αθηναιοι που έχει σχεδόν ίδιο με εμάς εδώ???🤣

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, menidi said:

Παντως η Ροδος έχει ρεκορ -4. Σας πονάει Αθηναιοι που έχει σχεδόν ίδιο με εμάς εδώ???🤣

Το ρεκόρ της Ρόδου είναι όμως στο παλιό αεροδρόμιο στη Μαρίτσα πάνω στα βουνά κ στα λαγκάδια. Στο Παραδείσι που είναι το νέο αεροδρόμιο αμφιβάλλω αν έχει δώσει ποτέ αρνητική. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, menidi είπε:

εν ολιγοις...η ουσία είναι η εξής (κι ας μη με συμφέρει)! Οσο πιο ανατολικά - βορεοανατολικά στο λεκανοπέδιο τόσο καλύτερα για χιονι ιστορικό. Για αυτο λέμε απο παλιά οτι Κηφισια Μαρουσι είναι οι ΣΤΑΘΕΡΟΤΕΡΕΣ - ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ ΑΞΙΕΣ σε αυτό το θέμα. Ετσι ήταν και έτσι παραμένει. 

Σωστος. Δεν ειναι θεμα γκαντεμιας, αλλα γεωγραφικης θεσης και υψομετρου θα ελεγα. Γενικα εχω την αισθηση οτι ο θριαμβος του 08 εφερε υπερμετρες προσδοκιες για το λεγομενο δυτικο τοξο, αλλα η αληθεια ειναι οτι εχει την πλεον μη ευνοικη θεση στις περισσοτερες χιονοκακοκαιριες εντος λεκανοπεδιου. Χωρις αυτο να σημαινει βεβαιως οτι δεν θα χιονιστουμε καλα στο μελλον, η ελπιδα ειχε ακραιες τοπικοτητες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εν τω μεταξύ..έχω μια απορία - διαισθηση που ίσως ο φίλos Seth θα μπορούσε να μου λύσει. Μήπως ο ΒΑ που έρχεται απο Αιγαίο και σκάει Πεντέλη Υμμητό λειτουργει ως καταβάτης και ρίχνει το σημείο δρόσου με αποτέλεσμα να στρώνει καλύτερα στις περιοχές απο κάτω? 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, snowlover said:

Σωστος. Δεν ειναι θεμα γκαντεμιας, αλλα γεωγραφικης θεσης και υψομετρου θα ελεγα. Γενικα εχω την αισθηση οτι ο θριαμβος του 08 εφερε υπερμετρες προσδοκιες για το λεγομενο δυτικο τοξο, αλλα η αληθεια ειναι οτι εχει την πλεον μη ευνοικη θεση στις περισσοτερες χιονοκακοκαιριες εντος λεκανοπεδιου. Χωρις αυτο να σημαινει βεβαιως οτι δεν θα χιονιστουμε καλα στο μελλον, η ελπιδα ειχε ακραιες τοπικοτητες.

Σωστά απλά και αυτό το ''Δυτικό τόξο'' που ακούω συνέχεια θέλει μεγάλη κουβέντα. Δεν είναι το ίδιο πχ η Πετρούπολη ή το Περιστέρι και το Ίλιον με το Λιμάνι του Πειραιά στα χιόνια. Ουσιαστικά πραγματικά ολική χιονόστρωση στο δρόμο έχει να δει από το 2008 η περιοχή πέριξ του Λιμανιού ενώ άλλες περιοχές στο Δυτικό τόξο στρώνονταν αβέρτα κουβέρτα παρότι ήταν σαφώς αδικημένες σε σχέση με τα Ανατολικά ή περιοχές των Ν πέριξ του Υμηττού. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 minutes ago, menidi said:

Εν τω μεταξύ..έχω μια απορία - διαισθηση που ίσως ο φίλos Seth θα μπορούσε να μου λύσει. Μήπως ο ΒΑ που έρχεται απο Αιγαίο και σκάει Πεντέλη Υμμητό λειτουργει ως καταβάτης και ρίχνει το σημείο δρόσου με αποτέλεσμα να στρώνει καλύτερα στις περιοχές απο κάτω? 

Όπως έγραψα δεν έχω μετεωρολογικές γνώσεις οπότε δεν μπορώ να δώσω σίγουρη απάντηση. Για να πω την αλήθεια τον όρο καταβατικός άνεμος για την Αττική τον έχω συναντήσει μόνο για την Πάρνηθα και μάλιστα όχι ως bora (ψυχρό) αλλά ως foehn (θερμό), δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί κάποιος για καταβάτες στο ανατολικό λεκανοπέδιο. Ο κυριότερος λόγος που το ανατολικό έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες είναι το υψόμετρο, το οποίο σε οριακές καταστάσεις κάνει τη διαφορά. Στις 29 Δεκεμβρίου 2016 πάντως μετά από εκείνη τη χιονοκαταιγίδα (με πολύ περισσότερους κεραυνούς από τη Δευτέρα) το πρωί όταν μπήκε ο ΒΑ το γύρισε σε χιονόνερο ακόμα και στην Αγία Παρασκευή ενώ συνέχιζε να χιονίζει για λίγο ακόμα στη Νίκαια λόγω ΒΔ. Ο ΒΑ δηλαδή είναι εκ των πραγμάτων θερμός άνεμος, γι αυτό και ως καταβάτες στην ανατολική χώρα λειτουργούν κυρίως άνεμοι δυτικών διευθύνσεων.

Επίσης μιας και αναφερόμαστε σε δυτικό και ανατολικό τόξο μπορώ να θυμίσω 2 περιπτώσεις που το δυτικό τόξο τα πήγε καλύτερα. Η μία φορά ήταν 17 Δεκεμβρίου 2003 με καλύτερα αποτελέσματα στα δυτικά (ελαφριά χιονόστρωση στο άλσος Χαϊδαρίου) και 8 Ιανουαρίου 2013 όπου το είχε στρώσει και σε Μενίδι και Θρακομακεδόνες ενώ εδώ είχε το απόλυτο τίποτα πέρα από το να χαζοχιονίζει. Η πρώτη περίπτωση θύμιζε βέβαια κεντροβόρειο χιονιά που απλώς χιόνιζε και τα βορειότερα προάστια. Σε τέτοιες οριακές καταστάσεις που δεν είναι καιρός Αιγαίου τα ανατολικά τρώνε μούφα.

Επεξεργάστηκε από Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, stathis2b είπε:

Αυτο που μου έκανε εντύπωση είναι που παρά την ραγδαιότητα των φαινομένων η θερμοκρασία στην Ηλιουπολη κυμαινόταν μεταξύ -0,3c και -07c ενώ στη Μήδεια είχε φτάσει έως και -1,4c λαμβάνοντας υπόψη ότι η Ελπίδα ήταν πιο ψυχρή στα 850 και 500 σε σχέση με τη Μήδεια. Υπάρχει κάποια εξήγηση γι αυτό; 

Αρχικα αν και φαινοταν ΒΑ ανεμος μετα τις 12 το μεσημερι στα ανατολικα του νομου τελικα δεν καταφερε να γυρισει σε τετοιες συνιστωσες ο ανεμος μεχρι αργα το απογευμα της Δευτερας (7 και μετα) οπου τοτε ηδη το μεγαλυτερο κομματι των φαινομενων ειχε πεσει σε μορφη χιονιου, ημασταν πολυ τυχεροι σε αυτο τον τομεα...παρατηρηστε εδω πως οι ανεμοι ακομα και στα Σπατα δεν ειχαν γυρισει σε ΒΑ αλλα ηταν Β μεχρι αργα οπου οταν γυρισαν εκτοξευτηκε η Τ παρα την μειωση της Τ στα 850

image.png.f7046abe0576229617cff590e5d3f776.png

Η μικρη διαφορα που εκανε τελικα και την ζημια ηταν η Τ στα 850...στο καλο διαστημα της μηδειας και της ελπιδας τα φαινομενα ειχαν μεγαλη ενταση ομως δειτε λιγο τις επιμαχες ωρες Τ στα 850 σε μηδεια και ελπιδα παραλληλα

image.png.a085e9e0aea766059de12d3d0be7d82c.png

image.png.2beb1e531666ed2b92136105915739f8.png

image.png.07e43c64e8ea2a385fc9de6c81cb1dc2.png

image.png.ea9c0c963c7d85151b2be205037dd4fb.png

image.png.47734beeba3c3306fb4c26956ccd3d86.png

image.png.81f9876f2b40f50cdd50977eedc0d8c7.png

Ναι μεν τα 500αρια και οι υποστηριξεις ηταν καλυτερες, αλλα αυτοι ειναι παραγοντες που βοηθουν την υπαρξη και δημιουργια υετου, συμαβλλοντας ετσι στην παρουσια χαμηλων Τ στην επιφανεια λογω ραγδαιοτητων...απ την στιγμη ομως που δυο κακοκαιριες εχουν τρομερη ραγδαιοτητα (μηδεια και ελπιδα) και κατα βαση και οι δυο Β ανεμο (Μηδεια ισως λιγο Β-ΒΒΔ ενω Ελπιδα Β σκετο στα ανατολικα ,νομιζω πιο δυτικα και οι δυο ΒΒΔ-ΒΔ) μετα παιζουν ρολο οι Τ στα 850...η Μηδεια καθ ολη την διαρκεια των μεγιστων φαινομενων εχει -9 με -9,6 ενω η Ελπιδα -8,5 με -8,8)...αυτη η ισχνη διαφορα των 0,7 εδωσε τοσο μεγαλες διαφοροποιησεις λογω οριακοτητας...η Αττικη λοιπον για να εχει μια ανεση στις επιφανειακες Τ για ολους με την προυποθεση οτι εχει υετο χρειαζεται Τ850<=-9,5...απο εκει και κατω χανονται πολυ δυσκολα φαινομενα σε οριακες Τ μεχρι το κυμα...βεβαιως ολα ειναι ενας συνδυασμος (εξου και γλυφαδα εβαλε αξιοπρεπως και πειραιας οχι) αλλα μιλαμε για εναν μπουσουλα τι Τ στα 850 συνηθως θελουμε για ιστορικο χιονι ως μηδενικα υψομετρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με εντυπωσίασαν οι πολύ χαμηλές ελάχιστες σε περιοχές της Στερεάς και της Πελοποννήσου, το μεγάλο ύψος χιονιού στον Άλιμο σε συνδυασμό με την ελάχιστη χιονόστρωση λίγα χιλιόμετρα δυτικότερα καθώς και η χιονόστρωση σε παραλιακές περιοχές των Δωδεκανήσων. 

Χιονοκαταιγίδες μάλλον θα βλέπετε συχνότερα στο μέλλον: Χρήστος Ζερεφός: Συχνή πλέον η χιονοκαταιγίδα – Παλαιότερα συνέβαινε κάθε 40 χρόνια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 minutes ago, stathis2b said:

Αυτο που μου έκανε εντύπωση είναι που παρά την ραγδαιότητα των φαινομένων η θερμοκρασία στην Ηλιουπολη κυμαινόταν μεταξύ -0,3c και -07c ενώ στη Μήδεια είχε φτάσει έως και -1,4c λαμβάνοντας υπόψη ότι η Ελπίδα ήταν πιο ψυχρή στα 850 και 500 σε σχέση με τη Μήδεια. Υπάρχει κάποια εξήγηση γι αυτό; 

Καλησπέρα φίλε. Καμία σχέση (ή έστω ελάχιστη σχέση) δεν έχει η Τ στα 500hpa με την θερμοκρασία στην επιφάνεια. Πολλοί μπερδεύονται και συσχετίζουν τις δύο θερμοκρασίες. Η μόνη συσχέτιση που υπάρχει είναι ότι χαμηλή θερμοκρασία στα 500 συνεπάγεται ισχυρά φαινόμενα και αστάθεια και άρα χαμηλότερες Τ στην επιφάνεια λόγω ισχυρών φαινομένων. 

Η καλύτερη ένδειξη που έχουμε για το τι θερμοκρασία θα κάνει στην επιφάνεια είναι η θερμοκρασία στα 850 hpa (1500μ περίπου). Και εδώ θα μπορούσε να γίνει η εξής ερώτηση: Γιατί δε λαμβάνουμε υπόψη την πρόβλεψη για τη θερμοκρασία επιφάνειας και παίρνουμε αυτή στα 1500μ ; Γιατί στα 1500μ αγνοείται η επίδραση του αναγλύφου και συγκεκριμένα της Δύναμης Τριβής. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να πω και ένα χιουμοριστικό. Μιλούσα χθές με ένα φιλαράκι μου πορωμένο με τα αθλητικά , βάζελος βαμμένος και μου πετάει σε κάποια φάση ''1-0'' Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός και στα χιόνια. Περιττό να σας πω οτι λύθηκα στα γέλια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Καλησπέρα φίλε. Καμία σχέση (ή έστω ελάχιστη σχέση) δεν έχει η Τ στα 500hpa με την θερμοκρασία στην επιφάνεια. Πολλοί μπερδεύονται και συσχετίζουν τις δύο θερμοκρασίες. Η μόνη συσχέτιση που υπάρχει είναι ότι χαμηλή θερμοκρασία στα 500 συνεπάγεται ισχυρά φαινόμενα και αστάθεια και άρα χαμηλότερες Τ στην επιφάνεια λόγω ισχυρών φαινομένων. 

Η καλύτερη ένδειξη που έχουμε για το τι θερμοκρασία θα κάνει στην επιφάνεια είναι η θερμοκρασία στα 850 hpa (1500μ περίπου). Και εδώ θα μπορούσε να γίνει η εξής ερώτηση: Γιατί δε λαμβάνουμε υπόψη την πρόβλεψη για τη θερμοκρασία επιφάνειας και παίρνουμε αυτή στα 1500μ ; Γιατί στα 1500μ αγνοείται η επίδραση του αναγλύφου και συγκεκριμένα της Δύναμης Τριβής. 

Ακριβως ο ανεμος σε αυτη την επιφανεια ειναι γεωστροφικος (ισορροπια μεταξυ δυναμης βαροβαθμιδας και κοριολις) χωρις επιδραση τριβων λογω αναγλυφου...γι αυτο σε αυτη την επιφανεια μελετουμε την ψυχρη μεταφορα και βλεπουμε την πιθανη ελευση ψυχροτερων η θερμοτερων αεριων μαζων...επισης η επιδραση της τριβης στριβει τον ανεμο προς τις χαμηλοτερες πιεσεις στην επιφανεια επομενως γι αυτο σε χιονιαδες ενω στα ψηλοτερα στρωματα εχουμε ΒΑ η ΒΒΑ στην επιφανεια εχουμε Β ή ΒΒΔ

image.png.b3ee21c5172ee28263a9d7a3ddb5ee4f.png

Εδω ο ανεμος στα 500 και στην επιφανεια, το ιδιο ισχυει και για 850 και επιφανεια

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, South Athens είπε:

Πρόσεχα live όλους τους σταθμούς στα ΝΔ προάστια τις κρίσιμες ώρες διότι είχα φρικάρει με την αχιονιά στον Πειραιά. Όλα τα ΝΔ παραλιακά κινήθηκαν σε ξεκάθαρα θετικές Τ ακόμα και στις πιο γερές μπούκες. Ο σταθμός του ΕΑΑ Κορυδαλλό έδωσε -0.1 για πολύ λίγο αλλά είναι αρκετά ψηλά σε υψόμετρο σε σχέση με τα παραλιακά οπότε εάν είσαι σε χαμηλότερο υψόμετρο τότε σίγουρα είχες θετικές Τ. 

Ο σταθμός του Άνω Κορυδαλλού είναι 10μ ψηλότερα από εδώ και κατέγραψε Τ κοντά στο -1 για αρκετές ώρες. Πραγματικά μου κάνει εντύπωση που δεν έπιανε με αυτή την Τ ούτε στις εύκολες. Το αυτοκίνητο δυστυχώς δείχνει αλλοπρόσαλλες θερμοκρασίες και δεν έχω θερμόμετρο για να έχω μια καλύτερη εικόνα. Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως.

Και μιας και το θέμα είναι η αποτίμηση, η Ελπίδα μπαίνει κάπου μεταξύ Μήδειας και Αριάδνης για εδώ (θυμάμαι τους χιονιάδες μετά το 2000).

24.1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά. αν και δε πιάσαμε τα εκατοστά άλλων περιοχών, δεν μπορώ να πω ότι τα πήγαμε άσχημα. Μετρησα 20 πόντους, στο πεζοδρόμιο.

image.thumb.png.f128237c38c6786fe84d4bead14e0356.png

😎

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, stathis2b είπε:

Αυτο που μου έκανε εντύπωση είναι που παρά την ραγδαιότητα των φαινομένων η θερμοκρασία στην Ηλιουπολη κυμαινόταν μεταξύ -0,3c και -07c ενώ στη Μήδεια είχε φτάσει έως και -1,4c λαμβάνοντας υπόψη ότι η Ελπίδα ήταν πιο ψυχρή στα 850 και 500 σε σχέση με τη Μήδεια. Υπάρχει κάποια εξήγηση γι αυτό; 

αυτη την απορια εχω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Scythe said:

Ο σταθμός του Άνω Κορυδαλλού είναι 10μ ψηλότερα από εδώ και κατέγραψε Τ κοντά στο -1 για αρκετές ώρες. Πραγματικά μου κάνει εντύπωση που δεν έπιανε με αυτή την Τ ούτε στις εύκολες. Το αυτοκίνητο δυστυχώς δείχνει αλλοπρόσαλλες θερμοκρασίες και δεν έχω θερμόμετρο για να έχω μια καλύτερη εικόνα. Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως.

Και μιας και το θέμα είναι η αποτίμηση, η Ελπίδα μπαίνει κάπου μεταξύ Μήδειας και Αριάδνης για εδώ (θυμάμαι τους χιονιάδες μετά το 2000).

24.1.png

Ναι, αναφερόμουν στον άλλο σταθμό του Κορυδαλλού στα 75 μέτρα

http://penteli.meteo.gr/stations/korydallos/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισης σε μηδενικα υψομετρα σε Γλυφαδα-Αλιμο-Βοθλιαγμενη οπου φαινεται να ειναι ο μεγαλυτερος χιονιας τα τελευταια 30 χρονια;;;Εχουμε εικονα;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...