Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αποτίμηση ιστορικής χιονοκαιρίας "Ελπίδα"

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Beach-snow NG είπε:

Παρεμπιπτόντως ο Ζιακό μένει στην περιοχή πάνω από την Ευελπίδων!!

αρα εχει βαση η αναφορα του για 25-30εκ.
ενταξει εσκισε τοτε η κακοκαιρια αν οντως ισχυει για κεντρο τετοιο νουμερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπον να πω και εγω παιδια δυο πραγματα συνοπτικα.

Ηταν ο πρωτος μου χιονιας στην Αθηνα καθως ολους τους προηγουμενους που αναφερατε ημουν βολο ( απο το 02... μεχρι τη μηδεια) 

Μενω κοντα στους αμπελοκηπους ψηλα στα εξαρχεια, αυτο που παρατηρησα στη συγκεκριμενη κακοκαιρια ηταν οτι , στη περιοχη του κεντρου μεχρι τις 3 το μεσημερι δν υπηρχε η παραμικρη χιονοστρωση κτλ και ολα γιναν κυριολεκτικα σε διαστημα 2-3 ωρων, με το που επεσε δλδ ο ηλιος. Η θερμοκρασια δλδ δν ευνοουσε μεχρι πριν τις 3 την παραμικρη χιονοστρωση αλλα ουτε και η οποια ενταση. Απο εκει και περα ολα εγινα αστραπιαια. 
Τα στενα των εξαρχειων μεχρι ακαδημιας εβαλαν απο 20-30 ποντους ενω το συνταγμα πανεπιστημιου κτλ καταβαση 20 ποντους ( υπαρχουν φωτος που αποτυπωνουν την κατασταση).

Χωρις να ξερω τι εχει γινει σε προηγουμενους χιονιαδες στο κεντρο , τουλαχιστον απο περαστικους κ απο εικονα που ειχα σχηματισει για εκει, το χιονοστρωσιμο που ειχε προχθες δυσκολα το θυμουνται πολλοι. Οι περισσοτεροι δρομοι ηταν απροσπελαστοι και γενικα επικρατουσε ενας χαος με πεσμενα δεντρα σε ολα τα στενα και ολους τους δρομους κλειστους. 
Το κερασακι στην τουρτα ηταν ο κεραυνος που επεσε στη ζωγραφου και αποτελεσαι το σημα κατατεθεν του χιονια.

Για να συνοψισω θεωρω χωρις να εχω την απολυτη εμπειρια για αθηνα οτι:

Για την περιοχη του κεντρου ηταν μακραν ο καλυτερος χιονιας των τελευταιων 30 χρονων γτ οτι εβαλε το εβαλε μεσα σε κυριολεκτικα 3-4 ωρες συνοδευομενο με ηλεκτρικα ( στο κεντρο αδιανοητο!!)

Ενω τελος τα βορειο ανατολικα προαστια κατα την αποψη μου βιωσαν τον δεκεμβρη του 2014 που εζησα στο Βολο , με μισο μετρο χιονι μεσα σε 12 ωρες. 
  Ακολουθουν καποιες φωτος ενδεικτικες.

Επεξεργάστηκε από Volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, xeneize είπε:

Μερικές από κέντρο από φίλο, αλλά είναι από τις 9+ περίπου, έριξε κ άλλο μετά 

Screenshot_20220126-135131_Instagram.jpg

 

Επος.Πιστευω πανω απο 20εκ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Mα έχουν μπει κάμποσες εικόνες στις αναφορές.....Γλυφάδα ειδικά σοκ και δέος....

Αυτες που ειδα στις αναφορες ειναι απο ανω γλυφαδα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αυτες που ειδα στις αναφορες ειναι απο ανω γλυφαδα

ποιες περιοχες λειπουν για να εχουμε συνολικη εικονα;
επισης παιανια/γλυκα νερα κτλ δεν εχουμε καμια εικονα; λογικα οντας ανατολικα του υμηττου και σε καλο υψομετρο θα πρεπει να ειχαν και εκει περιπου 40-50εκ. αλλα κριμα να μην εχουμε εικονες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Frostfang8 είπε:

ποιες περιοχες λειπουν για να εχουμε συνολικη εικονα;
επισης παιανια/γλυκα νερα κτλ δεν εχουμε καμια εικονα; λογικα οντας ανατολικα του υμηττου και σε καλο υψομετρο θα πρεπει να ειχαν και εκει περιπου 40-50εκ. αλλα κριμα να μην εχουμε εικονες

Ναι δεν εχουμε εικονα απο εκεινες τις περιοχες.Θα βρεθουν πιστευω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

ποιες περιοχες λειπουν για να εχουμε συνολικη εικονα;
επισης παιανια/γλυκα νερα κτλ δεν εχουμε καμια εικονα; λογικα οντας ανατολικα του υμηττου και σε καλο υψομετρο θα πρεπει να ειχαν και εκει περιπου 40-50εκ. αλλα κριμα να μην εχουμε εικονες

Νομιζω βαση υψομετρου (220-260 Γλυκα νερα, 180-220 Παιανια) και οτι ειναι πολυ κοντα σε μενα μαλλον γυρω στους 45 και 50-55 αντιστοιχα χωρις βεβαιοτητα νομιζω υπαρχει παιδι απο παιανια στο φορουμ

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισης δεν εχω,εγω τουλαχιστον,εικονα απο περιστερι,πετρουπολη,ιλιον,καματερο.Μενιδι νομιζω 20 με 30 και ανω λιοσια επισης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, KapelosG είπε:

Νομιζω βαση υψομετρου (200-230) και οτι ειναι πολυ κοντα σε μενα μαλλον γυρω στους 50 χωρις βεβαιοτητα νομιζω υπαρχει παιδι απο παιανια στο φορουμ

μπορει και να μας περασαν αφου ηταν πιο καλα στην συγκλιση διαρκως. μενει να δουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

3 minutes ago, Frostfang8 said:

ποιες περιοχες λειπουν για να εχουμε συνολικη εικονα;
επισης παιανια/γλυκα νερα κτλ δεν εχουμε καμια εικονα; λογικα οντας ανατολικα του υμηττου και σε καλο υψομετρο θα πρεπει να ειχαν και εκει περιπου 40-50εκ. αλλα κριμα να μην εχουμε εικονες

Από insta μπορώ να βρω εικόνες μεσω εφαρμογής αλλά λόγω πρόσφατου χακαρίσματος του λογαριασμού μου δεν το διακινδυνεύω πάλι. Ίσως το κάνω με screenshot. Θα κάτσω να συγκεντρώσω υλικό κάποια στιγμή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snowstorm είπε:

 

Από insta μπορώ να βρω εικόνες μεσω εφαρμογής αλλά λόγω πρόσφατου χακαρίσματος του λογαριασμού μου δεν το διακινδυνεύω πάλι. Ίσως το κάνω με screenshot. Θα κάτσω να συγκεντρώσω υλικό κάποια στιγμή.

λογικα θα υπαρχουν. νομιζα ειχαμε μελος απο ανατολικες παρυφες υμηττου . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Απο Ανω Κυψελη,Κυψελη;;;; @ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ

Παρών!
Τυπικά και ενημερωτικά η Κυψέλη είναι δήμος Αθηναίων οπότε σχετικό το πως και που γίνεται η καταμέτρηση! 
(Ως γνωστό φτάνει τα 330 μ. Πρ. Ηλίας)

Στην Άνω κυψέλη/Άνω Γαλάτσι (καραγιανέικα)  το ύψος του χιονιού έφτασε τα 30 με 32εκ. στα 230 με 260 μ. 
* Η Πλέον μεγάλη εμπειρία μου στις μετρήσεις μου έχει διδάξει ότι είναι πρακτικά αδύνατο να συγκρίνεις εκατοστά διαφορετικών καλοκαιρίων.
Ο κύριος λόγος είναι ότι, ας πάρουμε παράδειγμα τις 2 τελευταίες,,  Η Μήδεια είχε σε 5 δρόμους  (εδώ γύρω) 17, 18,20,21,22 εκ. (μικρές αποκλίσεις) 
και ταράτσα/ευκολες 28εκ.
Ενώ τώρα η Ελπίδα είχε σε 5 δρόμους 19,21,25,28,31, εκ.  και ταράτσα/ευκολες 34εκ. (μεγαλύτερες αποκλίσεις)
Έχουμε τον προφανή λόγο ότι επειδή στη Μήδεια είχαμε υψηλότερη Τ κατά μ.ο. 1,5 βαθμό,  δρόμος και εύκολες ναι μεν πιάνανε λόγο πυκνής συνεχόμενης χιονόπτωσης αλλά από κάτω αυτό έλιωνε με αποτέλεσμα μικρότερη διαφορά δρόμου και εύκολων..
Ενώ στην Ελπίδα χάθηκε ένα 6ωρο που λόγο 1,5 η Τ + κακή ποιότητα χιονιού + όχι μεγάλη ένταση, ενώ στρωνόταν εύκολες, δεν στρωνόταν δρόμο, οπότε μεγαλύτερη διαφορά δρόμου και εύκολων!!

Προφανώς αφού το λεκανοπέδιο σχεδόν κόπηκε στα 2, κάπου εκεί στη μέση δλδ ποτάμι, θα πούνε πως μήδεια κ ελπίδα ήταν ιδιες.
Οπότε είναι σημαντικό να αναφέρουμε στοιχεία για την ίδια Πόλη και να μην λέμε γενικά Αθήνα , πόσο μάλλον Αττική.
Εδώ λοιπόν στα ψηλά της Αθήνας(Άνω κυψέλη 250μ.) Η Ελπίδα ισοφάρισε σχεδόν το 2002!!! 
 Δεν μπορεί ακριβώς να συγκριθεί διότι η Ελπίδα στους δρόμους μπορεί να έχασε για μόνο 1 ή 2 πόντους από το 2002 

αλλά στις ευκολες και στα αμάξια/ταράτσα ισοφάρισε και ίσως κάπου ξεπέρασε και το 2002 για 1-2 πόντους..
Συμπέρασμα.. πιασε το αυγό και κούρευτο!! 

Υ.Γ   Το ότι η σωστή μέτρηση είναι σε ανοιχτό μέρος (χωράφι-χώμα)  δεν με βρίσκει σύμφωνο.
Στις πόλεις αλλάζει μιας και δεν βρίσκεις εύκολα τετοιο μέρος..  
εγώ όταν ανόιξω την πόρτα μου και πάω π.χ. να πάρω γάλα στο πλησιέστερο σημείο, ή κάνω μία βολτα γυρω γυρω, αυτο το υψος χιονιου που θα βρω και αντιμετωπίσω , αυτό θα καταγράφεται και ως υψος χιονιου. (δλδ δρόμοι από τσιμέντο και καμιά πλατεία)

 Τελική προσωπική μέτρηση συνολική.

2002  ταράτσα μου 33cm  δρόμος 31cm 
2022  ταράτσα μου 34cm  δρόμος  30cm 
*Δεν παύει να είναι ενδεικτική!
Υ.Γ. 2, δεν εχω διαβάσει ακόμα αναφ. αλλά λογικά ανατολικά του Δ.Αθηναίων θα ξεπεράσαν το 2002 ενω δυτικά όχι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, GEORGE SNOWMAN said:

Βρηκα βιντεο απο λαυριου-παιανια σημερινο.Εχει πολυ χιονι.

Εδώ σήμερα το πρωί αποχιόνιζαν τον Άλιμο...τι να λέμε; Δες παραπανω φωτος απο Παιανία. 

Επεξεργάστηκε από Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...