Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αποτίμηση ιστορικής χιονοκαιρίας "Ελπίδα"

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Επισης δεν εχω,εγω τουλαχιστον,εικονα απο περιστερι,πετρουπολη,ιλιον,καματερο.

...... Γιώργο από κολλητό που μένει στη Μυκηνών στο Καματερό 25-30 cm .....δεν έχω όμως photos από εκεί .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα.Φώτο-βιντεο δεν θα βάλω, είμαι καλυμμένος από συντοπίτες και λοιπούς τρελαμενους.Αυτο που μου έκανε μεγάλη εντύπωση στην "καλοκαίρια" που μας άφησε χρόνους ήταν η έντονη μορφή τοπικότητας που παρατήρησα.Την Δευτέρα το πρωί όταν ξεκίνησαν τα φαινόμενα, ενώ η γυναίκα μου πχ πάλευε με το χιόνι και το μποτιλιάρισμα για  να επιστρέψει οδηγώντας από την εργασία της(Νέα Κηφισιά) έως το σπίτι (Μαρούσι) πέρνωντάς της κάτι λιγότερο από 2,30 ώρες για μία απόσταση 6 χλμ,την ίδια ώρα στον Κηφισό όπου περιπολούσα(οδική ασφάλεια της περιφέρειας), έπιανε απλά μια υποτυπώδη πέτσα στα χορτάρια από το ύψος της ν.φιλαδελφειας και πάνω.Αυτη η κατάσταση διέρκεισε μέχρι τουλάχιστον τις 14:00 που σχολασα.Κατευθυνομενος προς Μαρούσι μέσω Μεταφόρτωσης-Ηρακλειου-Πλαπουτα-Αγιου Κωσταντίνου (Μαρούσι) ήταν ολοφάνερο ότι ίσχυε το "όσο πιο ανατολικά, τόσο πιο καλά" από θέμα χιονόστρωσης και έντασης.Το ίδιο παρατήρησα και όταν χρειάστηκε να περισυνελεξω άτομα από την περιοχή του Γέρακα.Οσο ανατολικότερα, τόσο περισσότερο το χιόνι.Σημερα η Μεσογείων στην Αγία Παρασκευή έχει πολύ χιόνι ακόμα,ο Κηφισός έχει  άνοιξη....Και εις άλλα με υγεία!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

O "τρελός" Υμηττός, από Πειραιά σήμερα!!

Μπορεί να είναι εικόνα εξωτερικοί χώροι

ο τρελιαρης μας κερασε για αλλη μια φορα χααχχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αύριο θα ξεφτιαρισουμε εδώ...σε μια αυτοψια ο πάγος θα είναι ακραίος αύριο

IMG_20220126_173020.thumb.jpg.3c362e7e5d39759eb19fd49921959fc7.jpg

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπράβο ρε παιδιά που το ευχαριστηθήκα τε.Ζηλεύουμε.

Το ιστορικό της Ελπίδας ήταν ότι χιόνισε μέχρι το κύμα σε νησιά των Δωδεκανήσων αν δεν κάνω λάθος μετά από 35 χρόνια.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια μικρή αποτίμηση για τη περιοχή μου.

Το πρωί της Δευτέρας που σημειώθηκε και η χαμηλότερη θερμοκρασία ( -0.5c ) έριξε λίγο χιόνι αλλά δε το έπιασε λόγω μικρής ραγδαιοτητας.

Το μεσημεράκι από τις 13.00 περιπου που ήρθα σπίτι άρχιζε να χιονιζει με τη θερμοκρασία να ανεβαίνει στον 1c.Συνεχισε με αυξομειώσεις έως τις 5.30 περίπου.

Από τις 5.30 έως τις 7.00 υπηρξε μεγάλη ραγδαιοτητα με αποτέλεσμα παρά τους +0.5-0.7c να στρώσει περίπου 10 πόντους.

Η ραγδαιοτητα συνεχιστηκε έως τις 11 περίπου που άρχισε να εξασθενεί.

Έως τότε είχαν μπει 12-13cm με θετικη θερμοκρασία 0.6-0.7c.

Στο βουνό στα 200+ είχε σίγουρα 20-25 πόντους.

Τη νύχτα τα φαινόμενα ήταν ασθενή ενώ το χιόνι είχε παραμείνει το ίδιο στις επιφάνειες.

Το πρωί της Τρίτης και ενώ έλιωνε σιγά σιγά έκανε μια καλή μπουκα το μεσημεράκι κατά τις 13.30 για λίγη ώριτσα.

Λιγα χιόνια κρατάνε ακόμα και σήμερα οι σκεπές και τα ανηλιαγα σημεία.

Το μεσημέρι της Δευτέρας η ραδιοβοληση ήταν -8.7c στα 850, ενώ της Τρίτης -9.1c 

Η κακοκαιρία Ελπίς μπορεί για λίγο να μη πέρασε τη Μήδεια (στα 102μ), αλλά οι χαμηλές θερμοκρασίες που υπήρξαν κράτησαν το χιόνι έως και 24ωρες στον δρόμο, έως και 48 ώρες σε πολλές επιφάνειες. 

Ήταν ένας αξιοπρεπής χιονιάς για τη περιοχή όπου εάν είχε πιο πολλές ώρες ΒΑ άνεμο, 0.7c χαμηλότερη t, και ραγδαιοτητες για 4-5 ώρες ακόμα μέσα στη νυχτα,ίσως έφτανε το 2008.

Με το αν όμως δουλειά δε γίνεται.

Εκπληκτικα φωτόβιντεο από όλα τα παιδιά.Καποιες περιοχές γράψανε πραγματικά ιστορία.

Πάμε για άλλα 🙂

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα.μια μικρή αποτίμηση και από εμένα εδώ στα ψηλα της Δραπετσώνας. Συνεχή χιονόπτωση έντονη από τις 17:00 όπου και κατάφερε στρώσιμο στις ευαίσθητες επιφάνειες και λίγο στις άκρες του δρόμου. Τίποτα το ιδιαίτερο εκτός από τη δίωρη έντονη χιονόπτωση. Όμως αυτό που κάνει εντύπωση είναι ότι αυτό που έγινε στο ανατολικό τόξο δεν έγινε ούτε βράδυ ούτε ξημερώματα αλλά στην ουσία από τις 10 το πρωί και μετέπειτα μάλιστα στο σύνταγμα δε πρέπει να ήταν πάνω από τρεις ώρες τα έντονα φαινόμενα. Θέλω να πω πως όταν θέλει να χιονίσει πραγματικά και να στρώσει δε χαμπαριαζει τίποτα ο καιρός. Για τη περιοχή μου παραμένει αξεπέραστο με διαφορά το 2008.παμε για το επόμενο... 

Επεξεργάστηκε από Snow waves
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, olaficent είπε:

τελικα εδω λυκαβηττο, όπως ειδατε και σε φωτο, δεν ξεπεραστηκε το ΑΝΥΠΕΡΒΛΗΤΟ 2002 !!!

επισης στο συνταγμα δεν εφτασε πανω απο 10 ποντους (οδοστρωμα και πεζοδρομια, αναμενω και σχετικη φωτο με μετρηση) δεν ξερω που ακριβως μετρήθηκαν 15 ή 20 π

επισης απο παράκτια ανατολική αττικη δεν εχουμε αναφορες ειδα

μεταφερω, με κάθε επιφύλαξη,  οσα μου ειπαν (δεν εχω δει φωτο)

ραφηνα  απο 5  εως και 30 ποντους (νεο βουτζα)

μου είπαν στο μεγκα έδειξε και γκρειντερ να καθαρίζει την κάθοδο μέσα στην πόλη της ραφήνας!!!

νεα μακρη περισσοτερο χιονι απο ραφηνα.

Τέλος, στο πικερμι 5 έως και 30 ποντους (ντραφι - διωνη)

 

Για Λουτσα ισχυει απο περιπου 5εκ. παραλιακη ζωνη εως περιπου 15εκ.στα ψηλοτερα κατοικημενα. Σε εμενα που ειμαι καπου στη μεση προς τα κατω ειχε γυρω στους 7-8 με το ματι οπως το εβλεπα. Για Σπατα αυριο πιστευω θα ξερω τι εχει κανει. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να δουμε τι θα γινει σημερα απο αποψη θερμοκρασιων.Εδω φυσαει ακομα,οποτε προς το παρον παμε συντηρητικα.Στο -1,1 τωρα με τη μεγιστη να ξεπερναει για λιγη ωρα τον +1 βαθμο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και η μαχαιριά στην καρδιά για του Πειραιώτες...Δείτε δήλωση του Προέδρου Ομοσπονδίας Εμπορικών Συλλόγων Πειραιά 

 «η ανικανότητα του κρατικού μηχανισμού, κλείνει τις επιχειρήσεις» και επισήμανε οτι «αντίδοτο για την κρατική ανεπάρκεια μόνιμα, είναι το οριζόντιο κλείσιμο των επιχειρήσεων, αφού το κράτος φαίνεται ανίκανο να διαχωρίσει ακόμα και τις περιοχές που έχουν πραγματικό πρόβλημα από αυτές στις οποίες κυριαρχεί μια απλή χειμωνιάτικη λιακάδα»

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ισθμος της κορινθου μετα την ελπιδα..το παραλιακο τοξο απο πορτο γερμενο-ψαθα-λουτρακι εως και λιγο πριν το κιατο (και η κορινθος μεσα) ειδαν σχεδον ιστορικο χιονι!!

FB_IMG_1643211935855.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Τι ναι αυτή η νεφική μάχ που έστριψε στη Σκύρο κι έρχεται κατευθείαν πάνω μας?

Νοτια ευβοια θα πιασει συμφωνα με την εμυ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιστροφή στο Κρυονέρι σήμερα. 40 πόντους εκτιμώ ότι έριξε ,άντε ίσως λιγάκι παραπάνω να μην το αδικήσω αφού δεν ήμουν εδώ όταν ήταν φρέσκο ."Φτώχεια"  σε Μαλακάσα και γενικά μέχρι να φτάσω. 

 

20220126_174706.jpg

20220126_175000.jpg

20220126_174244.jpg

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχουμε τις ομορφιές μας όμως  ...

20220126_173856.jpg

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πλατεία Αγίας Παρασκευής με θετικές θερμοκρασίες 2η μέρα και ενώ έχει περπατήσει κόσμος. 

 

viber_image_2022-01-26_18-07-24-468.jpg

viber_image_2022-01-26_18-07-24-528.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μενίδι στα 200μ περίπου 25 πόντους σε εύκολες επιφάνειες και καμια 15 στο δρόμο. Τα μισά περίπου απο Μηδεια. 

Το Μενίδι είναι κάτι σαν την Αρσεναλ. Μπορεί να βάλει αρκετά γκολ , σε ματσακια όμως που δεν κρίνουν τίτλους. 

Πολύ καλή ομάδα, αλλά ποτέ δεν θα γίνει πραγματικά μεγάλη όπως ας πούμε Κηφισια Μαρουσι κτλ 🤣

Νικαια Περιστέρι είναι κάτι σαν ιστορικές ομάδες που μηδενίστηκαν λόγω χρεών και υποβιβαστηκαν πρόσκαιρα αλλά θα ανέβουν αμέσως πάλι στην Α Εθνική. 

Γερακας Αγια Παρασκευή, Ζωγράφου κτλ...πήραν πρωτάθλημα και φαίνεται οτι ήρθαν για να μείνουν. Κάτι σαν Παρι σεν Ζερμέν. 

Ανω Γλυφάδα Ηλιούπολη κτλ..... μου θυμίζουν τη μεγάλη ΑΕΛ που πήρε το πρωτάθλημα το 87 🤣

Φυσικά δεν μιλάω καν για Αγιο Στέφανο και λοιπα υπερβόρεια που είναι Ρεαλ Μπαρτσελόνα. Ακομα και σε μια μέτρια χρονιά, θα φτάσουν στους 4 του Champions League....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...