Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αποτίμηση ιστορικής χιονοκαιρίας "Ελπίδα"

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καναδός στο Twitter σχολιάζοντας τις εικόνες από το λεκανοπέδιο. 

image.png.b71b41fb1c0120a7d13073dd05544185.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Seth13 είπε:

Γίνεται να αλλάξω με κάποιο τρόπο nickname χωρίς να αλλάξω λογαριασμό; Διαφορετικά, χαλάλι, κάνω καινούργιο σιγά. Άλλωστε έκανα εγγραφή μετά τη Μήδεια. Χαχα.

Εσύ ήσουν με το άλλο όνομα ρε seth?? Αντε αδελφέ μ η παλιά φρουρά έτσι σε ξέρουμε.. Εγώ 31 πήγα κ ακόμα casperakos 😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για παμε να προσπαθησουμε να κανουμε μια αποτιμηση χιονοστρωσης στο λεκανοπεδιο και περιξ.Οι min. τιμες ειναι για τα χαμηλοτερα υψομετρα των αντιστοιχων περιοχων και οι max. για τις ψηλοτερες και βορειοτερες.

1.Νοτιοδυτικα προαστια   0-10εκ.

2.Νοτιανατολικα προαστια  10-25εκ.

3.Κεντρο Αθηνας και περιξ  15-25εκ. 

4.Δυτικα προαστια  5-15εκ.

5.Αν.προαστια-Υμηττος 30-50εκ. 

6.Β.δυτικα προαστια-Παρνηθα 20-25εκ. 

7.Β.ανατολικα προαστια -Πεντελη  35-60εκ. 

8.Υπερβορεια προαστια 35-45εκ. 

9.Υπερβορεια ημιορεινα 45-50εκ.

*Δεν εχω εικονα απο Διονυσο,λογικα στα ψηλα εχει πανω απο 60εκ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, giorgoscorfu είπε:

Μπράβο ρε παιδιά που το ευχαριστηθήκα τε.Ζηλεύουμε.

Το ιστορικό της Ελπίδας ήταν ότι χιόνισε μέχρι το κύμα σε νησιά των Δωδεκανήσων αν δεν κάνω λάθος μετά από 35 χρόνια.

 

Ακριβώς φίλε μου. Σε χαμηλές και παραλιακες περιοχές των Δωδεκανήσων είχε να στρώσει χιόνι 35 σχεδόν χρόνια, από το Μάρτιο του 1987! Και μόνο αυτό θεωρώ ότι καθιστά τη συγκεκριμένη κακοκαιρία ιστορική. Επίσης γηραιοι κάτοικοι ορεινών χωριών της Ρόδου (Σιαννα, Εμπωνας, Άγιος Ισίδωρος)  που βλέπουν χιόνι εστω κάθε 2 με τρία χρόνια, ανέφεραν ότι τώρα στην "Ελπίδα" είδαν το περισσότερο χιόνι εδώ και δεκαετίες. Το άκρως πάντως ενδιαφέρον είναι ότι ενώ λογικά θα περίμενα τα βορειοδυτικά της Ρόδου που είναι πιο εκτεθειμένα στο βόρειο ρεύμα να δουν χιόνι, τελικά την καλύτερη χιονόστρωση (όσον αφορά χαμηλά του νησιού) την είχαν τα - συνήθως πιο ζεστά- ανατολικά παράλια του νησιού (Φαληρακι, Αφαντου, Κολυμπια, κλπ), όπου έφτασε το πρωί της Τρίτης και τους 20 ποντους. Απεναντιας στο κέντρο της πόλης της Ρόδου και στην Ιαλυσό χιόνισε απλά, χωρίς να το στρώσει. Πραγματικά θα είχε ενδιαφέρον κάποιος αυτό να το μελετήσει.

Παραθέτω (το είχα κάνει και στο post με τις αναφορές) φωτογραφίες από έξω από το σπίτι μου (η τέταρτη και η πέμπτη) και από την παραλία στα Αφαντου (οι τρεις πρώτες)

IMG-0be942cdb633d321194e7321e1ba7036-V.jpg

IMG-eb21768245ae0885653285daa295eebe-V.jpg

IMG-aa76bf20cb0819747377868d5504b8e0-V.jpg

487910_5312f27f35ab6b9f882c716c41395eb1.jpg

αφαντου-3-1.jpg

Επεξεργάστηκε από brainstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Kάμπια στο δήμο Διρφύων σήμερα.....

Μπορεί να είναι εικόνα χιόνι

.... είναι το χωριό Καμπιά σε h 500 m δίπλα στη Στενή ..... και βάζει το περισσότερο χιόνι σε όλη την περιοχή .....!!!!! ....

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας ανεβάσω κι εγώ το χρονικό της "Ελπίδας" όπως το έζησα στους Αμπελόκηπους (Μεσογείων & Κατεχάκη) και στο Γουδί. Η ευρύτερη περιοχή πραγματικά τα έσπασε! Να πω ότι δεν είχα ζήσει άλλον ιστορικό χιονιά στην Αττική, καθώς στη "Μήδεια" βρισκόμουν στην Εύβοια. Είναι συναρπαστικό να βλέπεις τη χιονοθύελλα και τις χιονοκαταιγίδες να σαρώνουν τον αστικό ιστό, και είναι δεδομένο ότι θα μείνει στην ιστορία αυτός ο χιονιάς. Άλλωστε, και μόνο το γεγονός ότι το χιόνι 3 μέρες μετά και υπάρχει παντού τον καθιστά ΙΣΤΟΡΙΚΟ!

Μερικές φώτο και θα ακολουθήσουν και βίντεο που έβγαλα κατά τη διάρκεια των έντονων φαινομένων και την επομένη.

IMG_20220124_141841.jpg

IMG_20220124_141847.jpg

IMG_20220124_142034.jpg

IMG_20220124_172220.jpg

IMG_20220124_185607.jpg

IMG_20220125_171457.jpg

IMG_20220125_174004.jpg

IMG_20220125_174145.jpg

Επεξεργάστηκε από marios_angelos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης φαίνεται ότι ευνοήθηκε ιδιαίτερα και η αθηναικη γειτονιά που γεννήθηκα: οι Αμπελοκηποι. Μου έστελναν φίλοι κ συγγενείς όλη τη Δευτέρα φωτος και βίντεο με απίστευτη χιονοπτωση και αστραπόβροντα και πραγματικά δεν το πίστευα. Νομίζω πως περιοχές κοντά στον Υμηττό και πέριξ Τουρκοβουνιων κοντραραν στα ίσια βορειοτερες περιοχές της Αττικής.  Πρέπει να έχωσαν σχεδόν 50 εκατοστα! Και μόνο η ύπαρξη τόσο έντονων ηλεκτρικών με τέτοιες ραγδαιοτητες καθιστούν πραγματικά την κακοκαιρία ιστορική. Σίγουρα ξεπέρασε σε ένταση και χιονόστρωση τους χιονιάδες της δεκαετίας του 2000 που είχα ζήσει εκεί (ίσως και παλαιότερους 

For the record κατά τις 23.00 το βράδυ της Δευτέρας εδώ στη Ρόδο είχαμε χιονόνερο με αστραπόβροντα (σε χιόνι το γύρισε μετά τις 02.00 το πρωί)

Επεξεργάστηκε από brainstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Pupazzo di Sole said:

Περάσατε σε αρνητικές?

Την τελευταία μισή ώρα παρατηρώ σχεδόν όλη η Αθήνα αυξάνει ραγδαία τις Τ. Μάλλον λόγω συνεφειάς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κι εδώ βάζω μερικά βίντεο που τράβηξα. Tα ανέβασα youtube γιατί αργούσαν πολύ να ανέβουν εδώ, δείτε τα σε 4K για μεγαλύτερη απόλαυση!!! 🙂

 

Επεξεργάστηκε από marios_angelos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις συνειδητοποίησα πως είδαν χιόνι ακόμα και τα παραλια της Κρήτης στο Λιβυκό. Φωτο από την παραλία του Μακρύ Γυαλου στα ανατολικά της Ιεράπετρας 

makrys gialos 2.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, brainstorm said:

Μόλις συνειδητοποίησα πως είδαν χιόνι ακόμα και τα παραλια της Κρήτης στο Λιβυκό. Φωτο από την παραλία του Μακρύ Γυαλου στα ανατολικά της Ιεράπετρας 

makrys gialos 2.png

Χιόνισε και μέσα στην Ιεράπετρα? Προσέχω ότι έπεσε στους 1.7 η Τ στην Ιεράπετρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, brainstorm said:

Μόλις συνειδητοποίησα πως είδαν χιόνι ακόμα και τα παραλια της Κρήτης στο Λιβυκό. Φωτο από την παραλία του Μακρύ Γυαλου στα ανατολικά της Ιεράπετρας 

makrys gialos 2.png

Φίλε, εκεί πάμε για μπάνιο με την ανασκαφική ομάδα τα καλοκαίρια... Με έστειλες, θα το στείλω στην ομαδική. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην Κερατεα, νοτιοανατολικα προάστια, λογω καλων Τ εδωσε γενικα καλη χιονοστρωση. Παρακάτω, φωτο απο την μεση της ταρατσας μου, το βραδυ της Δευτερας κατα τις 8.  Αργοτερα εβαλε ακομη 6-8 ποντους. Προς τις ακρες εβαλε 10-15 ποντους παραπανω.20220124_200107.thumb.jpg.1c8133369a948842de8cc8fe4d34ae6a.jpg

Φωτογραφια απο τους προποδες του βουνου(670μ) που βρισκεται πανω απο την πολη, το πρωι της Τριτης.

20220125_095750.thumb.jpg.a714e9318c08eb7a19332a2eda9450d4.jpg

και 2 σημερινες περιπου απο τα 400-450 μετρα με θέα την πολη

20220126_182642.thumb.jpg.0b15db90db17dd0ba50d77c74203991e.jpg20220126_182245.thumb.jpg.ef33bca7fc769b2a10cfefd144262986.jpg

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ημέρες χωρίς ρεύμα...πριν λίγες ώρες επανήλθε και μπορώ να κάνω κι εγώ την αποτίμησή μου...

Στην περιοχή του Χολαργού στα 200μ περίπου που είμαι, η Ελπίδα ήταν ιστορικό έπος! Οτι δυνατότερο θυμάμαι ως προς το ύψος χιονόστρωσης.  Οχι απλά ξεπέρασε, αλλά σάρωσε τόσο τη Μήδεια όσο και 2004, 2006 και 2008! Οσο για το 2002, το οποίο μέχρι προχθές θεωρούσα αξεπέραστο, περνάει πλέον στη 2η θέση-έστω και με μικρή διαφορά-σε ύψος χιονόστρωσης  (παραμένει 1ο στην καρδιά μου κυρίως λόγω διάρκειας). Τη Δευτέρα λοιπόν το απόγευμα ανέβηκα στην ταράτσα με το μέτρο αλλά δεν μπορούσα καν να ανοίξω την πόρτα για να βγω έξω...αφού έσπρωξα δυνατά κατάφερα να μετρήσω 46-47 εκατοστά! Η χιονόπτωση συνεχίστηκε λίγο ακόμα οπότε πιθανολογώ ότι φτάσαμε περίπου τα 50 εκ τουλάχιστον σε εύκολες επιφάνειες! Παραθέτω φωτό για σύγκριση με μέτρηση πέρυσι στη Μηδεια και φέτος στο ίδιο σημείο.

Μια κατάταξη των χιονιάδων της τελευταίας 20ετίας εδώ είναι:

Ελπίδα ~50 εκ

2002 ~45 εκ

Μηδεια ~30 εκ

2008 ~25 εκ

2004 ~20-25 εκ (με επιφύλαξη καθώς έλειπα 😪)

2006 ~15 εκ

Τηλέμαχος ~8-10 εκ

Αναφερόμενος γενικότερα στο λεκανοπέδιο της Αθήνας θεωρώ ότι το ανατολικό τμήμα του από Κηφισιά-Μαρούσι και ανατολικότερα, Φιλοθέη-Γαλάτσι-Αμπελόκηποι, Κέντρο-Δάφνη-Αγιος Δημήτριος-Παλαιό Φάληρο, όλα τα προάστια του Υμηττού από Αγία Παρασκευή μέχρι Γλυφάδα-Βούλα είδαν τον μεγαλύτερο χιονιά της 20ετίας ή σε κάποιες περιπτώσεις τον 2ο μεγαλύτερο μετά το 2002.

Το Σύνταγμα απ όσο είδα στις φωτό πρέπει να έβαλε 20-25 εκ  κοντά ή λίγο παραπάνω από 2002 και 2008. Πέρυσι στη Μήδεια είχε το πολύ 15. Και στις 2 περιπτώσεις (Μήδεια & Ελπίδα) χάθηκε ευκαιρία για έπος 30+ εκατοστών για 1 βαθμό....

Το μόνο που με στενοχώρησε ήταν η ατυχία των Δυτικών-Νοτιοδυτικών περιοχών που είδαν πολύ μικρότερες ή σχεδόν καθόλου χιονοστρώσεις καθώς και οι χάλια θερμοκρασίες.

Η Ελπίδα θα μείνει στην ιστορία και στη μνήμη μας για τα εξής:

- Απίστευτες χιονοστρώσεις στα προάστια του Υμηττού. Ισως είναι πρωτοφανές το ότι περιοχές όπως Χολαργός, Ζωγράφου, Ηλιούπολη κλπ έβαλαν περισσότερο χιόνι από υπερβόρεια πχ Αγιο Στέφανο, Ανοιξη κλπ.

-Η πολύ άνιση/άδικη κατανομή της χιονόστρωσης μεταξύ ανατολικών και δυτικών περιοχών. Επίσης νομίζω είναι πρωτοφανές να στρώνεται ιστορικά το Σύνταγμα αλλά και νοτιότερες περιοχές με 20ποντα και στον Πειραιά να μην κάνει τίποτα!

-Είναι ο μοναδικός μεγάλος χιονιάς που το κέντρο και πολλές άλλες νότιες περιοχές κατάφεραν αυτή τη χιονόστρωση χωρίς να μηδενίσουν ούτε λεπτό!

Αργότερα θα παραθέσω και φωτο από την περιοχή μου.

 

IMG_0222.JPG

IMG_0909.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Για παμε να προσπαθησουμε να κανουμε μια αποτιμηση χιονοστρωσης στο λεκανοπεδιο και περιξ.Οι min. τιμες ειναι για τα χαμηλοτερα υψομετρα των αντιστοιχων περιοχων και οι max. για τις ψηλοτερες και βορειοτερες.

1.Νοτιοδυτικα προαστια   0-10εκ.

2.Νοτιανατολικα προαστια  10-25εκ.

3.Κεντρο Αθηνας και περιξ  15-25εκ. 

4.Δυτικα προαστια  5-15εκ.

5.Αν.προαστια-Υμηττος 30-50εκ. 

6.Β.δυτικα προαστια-Παρνηθα 20-25εκ. 

7.Β.ανατολικα προαστια -Πεντελη  35-60εκ. 

8.Υπερβορεια προαστια 35-45εκ. 

9.Υπερβορεια ημιορεινα 45-50εκ.

*Δεν εχω εικονα απο Διονυσο,λογικα στα ψηλα εχει πανω απο 60εκ.

Για το * αν μπορω να βοηθησω στο διονυσο μια περιοχη εκει κοντα σρχιζει απο α και τελειωνει σε ολιδα..

Σορρυ εχει θαλασει και το πληκτοπλογειο🤣

FB_IMG_1643235393570.jpg

FB_IMG_1643235361837.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Beach-snow NG είπε:

Μελίσσια 72-74cm / Δροσιά 80cm (έχω πλήρη ενημέρωση από μη καιρικό φίλο).....

Οχι εναμιση μετρο ρε.40-45 ειχε η Δροσια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Beach-snow NG said:

Μελίσσια 72-74cm / Δροσιά 80cm (έχω πλήρη ενημέρωση από μη καιρικό φίλο).....

Πήγα Αγία Παρασκευή και καπάκι υπερβόρεια, Δροσιά (στο ξεκίνημα της Διονύσου) ήταν αρκετά λιγότερο θεωρώ. Τεράστια διαφορά με τον Διόνυσο (safe house) που είχε το περισσότερο από όλους. Χοντρικά με το μάτι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, brainstorm είπε:

Ακριβώς φίλε μου. Σε χαμηλές και παραλιακες περιοχές των Δωδεκανήσων είχε να στρώσει χιόνι 35 σχεδόν χρόνια, από το Μάρτιο του 1987! Και μόνο αυτό θεωρώ ότι καθιστά τη συγκεκριμένη κακοκαιρία ιστορική. Επίσης γηραιοι κάτοικοι ορεινών χωριών της Ρόδου (Σιαννα, Εμπωνας, Άγιος Ισίδωρος)  που βλέπουν χιόνι εστω κάθε 2 με τρία χρόνια, ανέφεραν ότι τώρα στην "Ελπίδα" είδαν το περισσότερο χιόνι εδώ και δεκαετίες. Το άκρως πάντως ενδιαφέρον είναι ότι ενώ λογικά θα περίμενα τα βορειοδυτικά της Ρόδου που είναι πιο εκτεθειμένα στο βόρειο ρεύμα να δουν χιόνι, τελικά την καλύτερη χιονόστρωση (όσον αφορά χαμηλά του νησιού) την είχαν τα - συνήθως πιο ζεστά- ανατολικά παράλια του νησιού (Φαληρακι, Αφαντου, Κολυμπια, κλπ), όπου έφτασε το πρωί της Τρίτης και τους 20 ποντους. Απεναντιας στο κέντρο της πόλης της Ρόδου και στην Ιαλυσό χιόνισε απλά, χωρίς να το στρώσει. Πραγματικά θα είχε ενδιαφέρον κάποιος αυτό να το μελετήσει.

487910_5312f27f35ab6b9f882c716c41395eb1.jpg

αφαντου-3-1.jpg

Καλησπέρα! Πράγματι το χιόνι στα παραλιακά της Ρόδου είναι ιστορικότατο! Κρίμα που δεν έστρωσε και μέσα στην πόλη. 

Από πότε είχε να χιονίσει στη πόλη και πότε το έστρωσε τελευταία φορά? Οι τελευταίες φωτο από ποια περιοχή είναι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ολη μερα ηλιο λαμπρο και το βραδυ συννεφια.Δε γαμ...αι... Απο -2,7 στις 7 η ωρα,στο 1,5.Επεσε ξανα στο -0,2 και τωρα πλακωσε παλι πυκνη συννεφια και ανεβαινει.Ελεος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 minutes ago, snowgiann said:

Από πότε είχε να χιονίσει στη πόλη και πότε το έστρωσε τελευταία φορά? Οι τελευταίες φωτο από ποια περιοχή είναι?

Δε το έχει στρώσει ποτέ μέσα στην πόλη της Ρόδου. Τουλάχιστον από τότε που υπάρχουν καταγραφές και που οι γηραιότεροι θυμούνται. Ούτε το 1987 το είχε στρώσει μέσα την πόλη. Την ίδια συζήτηση είχαμε χθες εδώ στο φόρουμ με έναν φίλο από Ρόδο που με διαβεβαίωσε για αυτό.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Οχι εναμιση μετρο ρε.40-45 ειχε η Δροσια.

Αυτή την πληροφόρηση είχα από έναν σοβαρό άνθρωπο που σε όλη την οικογένεια αρέσουν τα χιόνια.....ό,τι μου είπε λέω και δεν μπορώ να το θεωρήσω ανεδαφικό!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...