Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αποτίμηση ιστορικής χιονοκαιρίας "Ελπίδα"

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Ελπιδα για το κεντρο της Αθηνας κυριως τις ανατολικες συνοικιες της και τα ανατολικα προαστια περιξ του Υμηττου πρεπει να θυμισε τις 17-18 Γεναρη 1944. Τοτε σε μια εφημεριδα εγραφε για το κεντρο οτι το χιονι εφτανε στα ψηλοτερα σημεια τα 40 εκ ενω γενικα αναφερει στρωμα χιονιου 20εκ.Αρα 20-40εκ για την πολη των Αθηνων...η 17.1.1964 με βαση τις φωτογραφιες που εχω δει θεωρω οτι τοπικα τουλαχιστον ξεπεραστηκε όπως και το 2002...οπως κ να εχει ειναι ακραιο χιονι που βλεπει καποιος 2 φορες στη ζωη του κατα μ.ο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα και από εμένα. Στον Άγιο Δημήτριο τελικός απολογισμός 25-30 εκατοστά. Τέτοια ραγδαιοτητα έχω ζήσει άλλες δύο φορές στην ζωή μου. Μια στα Γιάννενα το 1999 που ήμουν φοιτητής και μια στην Κηφισιά. Και στις 2 περιπτώσεις όχι με τέτοια διάρκεια. Φανταστείτε να έβγαιναν οι εκτιμήσεις των μετεορολογων για φαινόμενα έντονα όλη την νύχτα μέχρι το πρωί της Τρίτης. Θα είχα 50 πόντους σε μια περιοχή που δεν ευνοείται τόσο από τον Υμηττό όσο η Ηλιούπολη που είναι πολύ πιο κοντά. Οπότε δεν μπορώ να φανταστώ τι θα είχαν περιοχές με 50-60 εκατοστά που βρέθηκαν στο μάτι της χιονολαιλαπας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, Beach-snow NG είπε:

Αυτή την πληροφόρηση είχα από έναν σοβαρό άνθρωπο που σε όλη την οικογένεια αρέσουν τα χιόνια.....ό,τι μου είπε λέω και δεν μπορώ να το θεωρήσω ανεδαφικό!!

Δεν ειναι θεμα σοβαροτητας αλλα ασχετοσυνης.Απο κει και περα κρατα οτι θες και θεωρησε ανεδαφικο αυτο που σου λεω εγω,καμια σημασια δεν εχει.Καλημερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, brainstorm είπε:

Μόλις συνειδητοποίησα πως είδαν χιόνι ακόμα και τα παραλια της Κρήτης στο Λιβυκό. Φωτο από την παραλία του Μακρύ Γυαλου στα ανατολικά της Ιεράπετρας 

makrys gialos 2.png

Και δεν εστρωσε πειραια ... ε ρε τι αλλο θα δουμε ! 🤨

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι να πω. Είναι απίστευτο ότι μέσα σε ένα χρόνο είδαμε τόσο χιόνι στην Τερψιθέα στην Άνω Γλυφάδα. Θεωρώ ότι στην Μήδεια οριακά είχαμε ρεκόρ χιονόστρωσης από την δεκαετία του 90 και μετά που έχω εικόνα. Η Ελπίδα μας άφησε τουλάχιστον ένα 70% περισσότερη χιονόστρωση από την Μήδεια. Ίσως να περάσουν δεκαετίες για να ζήσουμε κάτι ανάλογο. Κι αν συνεχιστεί η κλιματική αλλαγή μπορεί να μην το ξαναδούμε ποτέ σε τέτοια ποσότητα στην γειτονιά μας.

ΥΓ Το ότι δεν το έστρωσε πουθενά στον Πειραιά μερικά χιλιόμετρα μακριά είναι πραγματικά απίστευτο.

Επεξεργάστηκε από weatherfan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερούδια.

Μια αναφορά που ίσως βοηθήσει το ύψος της χιονοστρωσης από μια περιοχη,και ένα βιντεάκι από το Σούνιο που εβαλε από πέτσα έως 5cm τοπικά.

Συνεργάτης μου είπε οτι ο αδερφός του που ήρθε από εξωτερικο και φιλοξενήθηκε έως χθες σε φιλικό σπιτι στη Ροδόπολη κοντά στην Εκλλησια Αγ.Τριαδα (δεν έχω ακριβώς υψομετρο πρόχειρο) του είπε ότι το χιόνι την Τρίτη το πρωί έφτανε ψηλά στο μπούτι του.

Και το βιντεάκι απ' τα νότια της Αττικής.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πριν λίγο πήγα να ξεχιονίσω όσο μπορούσα το αυτοκίνητο κι έκανε 1 ώρα και να τα καταφέρω, ενώ έπεσα και στο πρώτο πέρασμα μηχανήματος για να μαζέψει τα χιόνια από τον δρόμο....το ύψος του χιονιού πάνω στο μπροστινό μέρος του αυτοκινήτου, στα τζάμια, μετρήθηκε 46cm,ενώ χαμηλά από τον δρόμο προς το αυτοκίνητο, είχε ακόμη 60cm, μετά2 μέρες!!! Πολύ δύσκολο να μετακινηθεί ακόμη το αυτοκίνητο, ενώ δεν είναι όλοι οι δρόμοι ανοιχτοί, ώστε να φτάσω στον κεντρικό!!

 

IMG_20220127_103143.jpg

IMG_20220127_103218.jpg

IMG_20220127_103231.jpg

IMG_20220127_103106.jpg

IMG_20220127_103124.jpg

IMG_20220127_103032.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απίστευτη χιονοβολτα στο Συνταγμα .. Μαγικες εικόνες...τι όμορφο κέντρο έχουμε όταν το λευκό τοπίο εξαφανιζει τις ασχημιες του !! 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Για παμε να προσπαθησουμε να κανουμε μια αποτιμηση χιονοστρωσης στο λεκανοπεδιο και περιξ.Οι min. τιμες ειναι για τα χαμηλοτερα υψομετρα των αντιστοιχων περιοχων και οι max. για τις ψηλοτερες και βορειοτερες.

1.Νοτιοδυτικα προαστια   0-10εκ.

2.Νοτιανατολικα προαστια  10-25εκ.

3.Κεντρο Αθηνας και περιξ  15-25εκ. 

4.Δυτικα προαστια  5-15εκ.

5.Αν.προαστια-Υμηττος 30-50εκ. 

6.Β.δυτικα προαστια-Παρνηθα 20-25εκ. 

7.Β.ανατολικα προαστια -Πεντελη  35-60εκ. 

8.Υπερβορεια προαστια 35-45εκ. 

9.Υπερβορεια ημιορεινα 45-50εκ.

*Δεν εχω εικονα απο Διονυσο,λογικα στα ψηλα εχει πανω απο 60εκ.

1) Χαρά στο κουράγιο σου  και την υπομονή σου 😄

2) Διόνυσο που μίλησα Δευτέρα βράδυ είχε 50 πόντους στα 500μ.  Από φωτογραφίες μάλλον όντως τόσο είχε,άντε 5 πόντους παραπάνω  .Είναι και λίγο δύσκολο καθώς σε όλες τις φωτο βλέπουμε αμάξια, χιόνι που εχει πέσει από δέντρα πάνω σε αμάξια ή χιόνι στον δρόμο που συσσωρευτεί δεξιά ή αριστερά  σε αμάξια...😄

*Άσχετο: Να ανοίξουμε ένα θέμα με τις μουφο-φωταγραφίες Και τα μουφο-βίντεο ! Όχι για αυτή την κακοκαιρία φυσικά, γενικό και όχι μελών γιατί θα γίνει Texas . π.χ ...Στο 1,70μ το χιόνι στην Ταράτσα! Είπα να την στείλω χθες για να τρολάρω.

20220126_113246.jpg

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

1) Χαρά στο κουράγιο σου  και την υπομονή σου 😄

2) Διόνυσο που μίλησα Δευτέρα βράδυ είχε 50 πόντους στα 500μ.  Από φωτογραφίες μάλλον όντως τόσο είχε,άντε 5 πόντους παραπάνω  .Είναι και λίγο δύσκολο καθώς σε όλες τις φωτο βλέπουμε αμάξια, χιόνι που εχει πέσει από δέντρα πάνω σε αμάξια ή χιόνι στον δρόμο που συσσωρευτεί δεξιά ή αριστερά  σε αμάξια...😄

*Άσχετο: Να ανοίξουμε ένα θέμα με τις μουφο-φωταγραφίες Και τα μουφο-βίντεο ! Όχι για αυτή την κακοκαιρία φυσικά, γενικό και όχι μελών γιατί θα γίνει Texas . π.χ ...Στο 1,70μ το χιόνι στην Ταράτσα! Είπα να την στείλω χθες για να τρολάω.

 

Οπως τα λες Μητσακο.Η λιστα που εφτιαξα ειναι βασει των αναφορων και οχι του τι νομιζω εγω.😉..Καταλαβαινεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 minutes ago, Beach-snow NG said:

Πριν λίγο πήγα να ξεχιονίσω όσο μπορούσα το αυτοκίνητο κι έκανε 1 ώρα και να τα καταφέρω, ενώ έπεσα και στο πρώτο πέρασμα μηχανήματος για να μαζέψει τα χιόνια από τον δρόμο....το ύψος του χιονιού πάνω στο μπροστινό μέρος του αυτοκινήτου, στα τζάμια, μετρήθηκε 46cm,ενώ χαμηλά από τον δρόμο προς το αυτοκίνητο, είχε ακόμη 60cm, μετά2 μέρες!!! Πολύ δύσκολο να μετακινηθεί ακόμη το αυτοκίνητο, ενώ δεν είναι όλοι οι δρόμοι ανοιχτοί, ώστε να φτάσω στον κεντρικό!!

 

IMG_20220127_103143.jpg

IMG_20220127_103218.jpg

IMG_20220127_103231.jpg

IMG_20220127_103106.jpg

IMG_20220127_103124.jpg

IMG_20220127_103032.jpg

Δευτέρα πρωί θα κουνηθεί το αμάξι δύσκολο για νωρίτερα. Σάββατο βραδάκι θα ρίξει και βροχούλα.

Off topic: Λυπάμαι που το λέω αλλά αν είναι να καταρρέει έτσι η πόλη ας χιονίζει μόνο στα βουνά. Η είσοδος για τον ηλεκτρικό που πήγα σήμερα είναι μια τεράστια πλάκα πάγου. Τα πεζοδρόμια σε κεντρικότατα σημεία παγοδρόμιο. Η λεωφόρος Πεντέλης με το ζόρι πηγαίνει. Όλα αυτά σχεδόν 3 μέρες μετά τη λήξη... Πρώτη φορά στη ζωή μου εύχομαι να λιώσει αφού δεν μπορούμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, dionisis00 είπε:

Δευτέρα πρωί θα κουνηθεί το αμάξι δύσκολο για νωρίτερα. Σάββατο βραδάκι θα ρίξει και βροχούλα.

Off topic: Λυπάμαι που το λέω αλλά αν είναι να καταρρέει έτσι η πόλη ας χιονίζει μόνο στα βουνά. Η είσοδος για τον ηλεκτρικό που πήγα σήμερα είναι μια τεράστια πλάκα πάγου. Τα πεζοδρόμια σε κεντρικότατα σημεία παγοδρόμιο. Η λεωφόρος Πεντέλης με το ζόρι πηγαίνει. Όλα αυτά σχεδόν 3 μέρες μετά τη λήξη... Πρώτη φορά στη ζωή μου εύχομαι να λιώσει αφού δεν μπορούμε...

Αυτο θελω να πω και εγω. Το αγαπω απειρα το χιονι αλλα φτασαμε πεμπτη και ζοριζομαστε να βγουμε κανονικα. 

Σημερα βέβαια ανεβαίνει αρκετα η θερμοκρασία οποτε ελπιζω σιγα σιγα να ανοιξουν  τα παντα...

Ακομα ολικη χιονοστρωση και τα πεζοδρόμια επικίνδυνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και μερικές ακόμη εικόνες τώρα από τα Μελίσσια, με απίστευτες ποσότητες χιονιού, στοιβαγμένες στις γωνίες των δρόμων!!!

IMG_20220127_105624.jpg

IMG_20220127_105721.jpg

IMG_20220127_105652.jpg

IMG_20220127_105545.jpg

IMG_20220127_105610.jpg

IMG_20220127_105531.jpg

IMG_20220127_105708.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Τρομερες εικονες απο Μελισσια.Ισως ξεπερασε το '02 εκει.

Οταν ειχα ερθει το 2015 εδω στα Μελισσια, η ιδιοκτητρια (οταν της ανοιξα φυσικα κουβεντα για χιονοκαιριες), μου ειχε πει για λιγο κατω απο 1 μετρο το 2002....γυρω 80cm....δλδ λίγο παραπάνω από τώρα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Τρομερες εικονες απο Μελισσια.Ισως ξεπερασε το '02 εκει.

Από φωτογραφίες που είχα δει έχω την εντύπωση πως είχε παραπάνω το 2002. Αντίστοιχα και εδώ στην Αγία Παρασκευή. Όπως έχω πει έλειπα σε εκείνο το χιονιά οπότε δεν είμαι ο καλύτερος κριτής σε αυτό αλλά θεωρώ ότι για τα βορειοανατολικά δεν έσπασε έστω και για λίγο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...