Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αποτίμηση ιστορικής χιονοκαιρίας "Ελπίδα"

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 hours ago, Seth13 said:

Ο κρατικός μηχανισμός είχε εφησυχαστεί από την απουσία μεγάλων χιονοστρώσεων εντός του λεκανοπεδίου τη περίοδο 2008-2021. Τα ίδια έπαθε και το 2002 όπου είχε προηγηθεί η μαύρη δεκαετία 1992-2002. Δεν αποτελεί βέβαια δικαιολογία αυτό για τις τραγικές ολιγωρίες αλλά η κατάσταση είχε φτιάξει σχετικά μετά από αυτό που συνέβη το 2002 (στην Εθνική Οδό και αλλού με ευθύνη και της ΕΜΥ που κάθε μέρα έβλεπε γρήγορη βελτίωση και περιορισμό των φαινομένων) και παρά τα έντονα προβλήματα το 2004 (με ακραίες θερμοκρασίες και μεγάλες χιονοστρώσεις) και το 2008 δεν παρατηρήθηκαν ανάλογα φαινόμενα. 

Είμαι όλοι seth! Τι επική υπογραφή θεέ μου!! ΤΕΛΟΣ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πέρσι μετά την μηδεια είχα πει ότι θα γούσταρα έναν χιονιά με βιαιοτητα και ραγδαιοτητα που θα βάλει πολλά εκ σε σύντομο χρονικό διάστημα και να που τον έκανε. 

Για την περιοχή μου λοιπόν, τον απόλαυσα με το παραπάνω. Η χιονοκαταιγιδα ήταν απίστευτη, και η εμπειρία του να περπατάς έξω με αυτές τις συνθήκες, για τα δικά μου γούστα ανεπανάληπτη.

Τώρα στο θέμα των εκατοστών, σε κάποια φάση είχα πει 55, το αναιρω αυτό, ήταν υπερβολικό προς τα πάνω. Όμως σίγουρα ήμασταν πανω απο τον Τηλέμαχο, και τους 2 χιονιαδες τους έζησα και τους περπάτησα πολύ. Άρα παίξαμε στο 40+. Για μένα μικρή σημασία αν ήταν 43 η 45 η 48. Από το 10 λοιπόν που ειμαι στην περιοχή έχουμε Μηδεια, ελπίδα, τηλεμαχο με αυτή την σειρά. Ελπίζω να αφήσαμε οριστικά την 10ετια των 10ποντων 15ποντων και να επιστρέψαμε στην κανονικότητα που μου περιγράφουν όσοι έμεναν εδώ και πιο παλιά.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 minutes ago, Petros21 said:

Πέρσι μετά την μηδεια είχα πει ότι θα γούσταρα έναν χιονιά με βιαιοτητα και ραγδαιοτητα που θα βάλει πολλά εκ σε σύντομο χρονικό διάστημα και να που τον έκανε. 

Για την περιοχή μου λοιπόν, τον απόλαυσα με το παραπάνω. Η χιονοκαταιγιδα ήταν απίστευτη, και η εμπειρία του να περπατάς έξω με αυτές τις συνθήκες, για τα δικά μου γούστα ανεπανάληπτη.

Τώρα στο θέμα των εκατοστών, σε κάποια φάση είχα πει 55, το αναιρω αυτό, ήταν υπερβολικό προς τα πάνω. Όμως σίγουρα ήμασταν πανω απο τον Τηλέμαχο, και τους 2 χιονιαδες τους έζησα και τους περπάτησα πολύ. Άρα παίξαμε στο 40+. Για μένα μικρή σημασία αν ήταν 43 η 45 η 48. Από το 10 λοιπόν που ειμαι στην περιοχή έχουμε Μηδεια, ελπίδα, τηλεμαχο με αυτή την σειρά. Ελπίζω να αφήσαμε οριστικά την 10ετια των 10ποντων 15ποντων και να επιστρέψαμε στην κανονικότητα που μου περιγράφουν όσοι έμεναν εδώ και πιο παλιά.

 

Προς το παρόν από το 2019 φαίνεται να έχουμε μπει σε άλλη τροχιά. Το κυριότερο είναι ότι άλλαξε η ψυχολογία του στρατεύματος. Να δούμε αν μπορούμε να κάνουμε το 3/3 γράφοντας καιρική ιστορία. Παρά την αποτελεσματικότητα της Μήδειας και της Ελπίδας που είχαν χαρακτηριστικά ραγδαιότητας που θα ξανασυναντήσουμε στο μέλλον, τώρα θέλουμε χιονιά διήμερο με sea-effect γεμάτο τη 2η μέρα. Εύχομαι σύντομα και για τα αδέρφια μας στα δυτικά προάστια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

@Snow sick κακως χαλιεσαι και συγκρινεσαι με Χαλανδρι κλπ.Μενεις σε περιοχη υπερδυναμη και θα το καταλαβεις τα επομενα χρονια,οταν ξυπνας καποια πρωινα και θα εχεις ας πουμε 25 ποντους και οι περιοχες πιο χαμηλα θα παλευουν με τα χιονονερα.Αυτο που εγινε,συμβαινει μια φορα στις 10 και καλως εγινε και ειδαμε αυτες τις εικονες απο τα ανατολικα προαστια.Για μενα οι περιοχες εκει εζησαν το απολυτο επος και ΞΑΝΑΘΥΜΙΖΩ,ολα εγιναν μεσα σε ουτε ενα 24ωρο,ενω το 2002 χιονιζε 3 μερες.Φιλικη συμβουλη,να χαιρεσαι την καθε πετσα,την καθε νιφαδα και να μην μπαινεις σε ματαιοδοξες συγκρισεις.

Καμία σύγκριση Γιώργο. Μάλλον το έγραψα λάθος. Για μενα 20εκ στο Χαλάνδρι είναι μεγαλύτερη χαρά από 50 στον Αγ Στεφανο. Χαλάνδρι κ Γερακα μεγάλωσα, αυτές θα είναι για πάντα οι περιοχές μου. Άλλη η μαγεία του χιόνια στον αστικό ιστό. Κ πραγματικά χαίρομαι με την κάθε νιφάδα το εχω πει αυτό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό που δεν εχω καταλάβει είναι πως γίνεται να έχει -1,5 ο Αγ Στεφανος και να θάβεται ο Άλιμος και η Γλυφαδα. Συνήθως εχοθμε 7 βαθμούς διαφορα. Να υποθέσω, έχει βα κάνει με τη δυναμική του εκάστοτε συστήματος και ελαχιστοποιεί τη θερμοκρασιακη διαφορα σε τετοιες περιπτώσεις?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, Παπλαμουδας είπε:

Τι υψος εχει ο αδερφος του συνεργατη σου ομως;

μισες ερευνες κανεις φιλε!

Η αλήθεια είναι ότι δε μπήκα σε τέτοιες λεπτομέρειες.😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Snowthunder είπε:

Καλημερα.. Περιπου 10 με 15 ποντοι.... Απιστευτο ετσι?

Καλημερα φιλε.Πολυ χιονι στα ορεινα το χιονι,ξεπερνα το ενα μετρο..Μεχρι και ιγκλου φτιαξανε...Τρελα!!!

andros1.jpg

andros6.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Καλημερα.Βουρκωτη Ανδρου χθες..

272847686_922655331583963_2346654032612196304_n.jpg

Δε ξερω πραγματικά αν έχω δει ποτέ περισσότερο χιόνι σε κυκλαδονησι.Απιστευτο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Καλημερα φιλε.Πολυ χιονι στα ορεινα το χιονι,ξεπερνα το ενα μετρο..Μεχρι και ιγκλου φτιαξανε...Τρελα!!!

andros1.jpg

andros6.jpg

Χα χα..  ηθελα να φτιαξω κ εγω το 2004 αλλα στην πορεια τα παραρησα... Φοβερο θαψιμο παντως η Ανδρος, πρεπει να ξεπερασε το χιονια του '15.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Καλημερα φιλε.Πολυ χιονι στα ορεινα το χιονι,ξεπερνα το ενα μετρο..Μεχρι και ιγκλου φτιαξανε...Τρελα!!!

andros1.jpg

andros6.jpg

Έφτιαξα κ εγώ ένα μικρό στο μπαλκόνι μου 😁 άντεξε μέχρι χθες το βράδυ 

 

20220128_085858.jpg

20220128_085844.jpg

Επεξεργάστηκε από xeneize
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Snowthunder είπε:

Χα χα..  ηθελα να φτιαξω κ εγω το 2004 αλλα στην πορεια τα παραρησα... Φοβερο θαψιμο παντως η Ανδρος, πρεπει να ξεπερασε το χιονια του '15.

Το χιονι του 2015 το ξεπερασε ειδικα στα πεδινα κατω των 200μ.πιο ψηλα ηταν παρομοιο..τα χιονια στις 23-24.1.2004 δεν τα εφτασε γενικα...οπως δεν εφτασε κ τα χιονια του Φλεβαρη 2004 στις παραλιες αλλα το ξεπερασε στα ανω των 100-150μ...γενικα νομιζω ξεπερασε κ το 2002 κ 2006..αρα συνολικα θα ελεγα ειναι το δευτερο σοβαροτερο χιονι της εικοσαετιας πισω μονο απο τη μετεωρολογικη βομβα...

 

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Παιδες εχουμε φωτο απο Π.Πεντελη;;;;

Καλημέρα Γιώργο . Από τον περασμένο Σεπτέμβριο μένω Π. Πεντελη .. λόφο αστεροσκοπείου στα πιο χαμηλά του …

60 έως 80 εκατοστά κυμαινόταν το χιόνι …. Κάποιες photo από Τρίτη πρωί …

D390F29F-92FC-488A-BBC1-BD91070FDFA1.jpeg

2C149711-903D-4E63-AE8F-E9F6E84E7C56.jpeg

4EE7324A-0E8F-4F05-9CB3-E37FE56033C0.jpeg

8A4D84D1-A668-4632-AECD-E849CE37CB60.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, ΖΑΡΟΥΧΛΙΩΤΗΣ είπε:

Καλημέρα Γιώργο . Από τον περασμένο Σεπτέμβριο μένω Π. Πεντελη .. λόφο αστεροσκοπείου στα πιο χαμηλά του …

60 έως 80 εκατοστά κυμαινόταν το χιόνι …. Κάποιες photo από Τρίτη πρωί …

Ωραιος ρε φιλε.Καλημερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σήμερα πρωί με πάγο (σχεδόν -0,5 η ελάχιστη), στα Μελίσσια....δύσκολη η οδήγηση ως Μαρούσι....πολύ χιόνι κι εδώ στη δουλειά (τελευταία φωτό...οι αλλες από την γειτονιά μου)!!!

IMG_20220128_091831.jpg

IMG_20220128_091741.jpg

IMG_20220128_091729.jpg

IMG_20220128_091758.jpg

 

IMG_20220128_095406.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προς το χωριό Βουρκωτή της Άνδρου, σαν συνέχεια στη φωτό που έβαλε ο Σάκης....φοβερές καταστάσεις (Μαρ.Λαμπριάδου)....α ρε ηλιακό ελάχιστο αγκαλιά θα σ έχουμε για 20-30 χρόνια!!!

FB_IMG_1643356584044.jpg

FB_IMG_1643356572029.jpg

FB_IMG_1643356518454.jpg

FB_IMG_1643356569120.jpg

FB_IMG_1643356579226.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι σημερινές εικόνες των βουνών ενδεικτικές της μεγάλης διαφοράς κατανομής του υετου. Δεν έχω δει νομίζω ποτέ την Πεντέλη να υπερτερεί τόσο πολύ! 

20220128_095855.jpg

20220128_095910.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σπανιο πραγματικα να θαβονται Δερβενοχωρια και ανατολικο λεκανοπεδιο μαζι σε μια κακοκαιρια κι εμεις να τρωμε φολααααα...🤣 

Και μια σημερινη φωτο για το αρχειο.

IMG_20220128_100912.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...