Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Τεχνικά θέματα μετεωρολογικών σταθμών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, nasos είπε:

ΟΚ  tnx anyway! επίσης θέλω να σου πω ότι στο βαρόμετρο (ΕΧΩ) βάλει την ένδειξη (absolute) γιατί διάβασα ότι δείχνει την πίεση του καιρού ακριβώς εκεί που είμαι! Ενώ η ένδειξη (relative) δείχνει με βάση την στάθμη της θάλασσας που είμαστε! Αυτό θεωρώ επηρεάζει σίγουρα την 12 ωρη πρόβλεψη. Π.χ στην absolute έχω τώρα 1019 hpa ενώ στη relative έχω 1011 hpa. Εσύ πιά από τις 2 θεωρείς ότι είναι η σωστή ένδειξή για προσωπική πρόβλεψη???

 

Δεν υπάρχει απάντηση σίγουρη για αυτό που ρωτάς ... σίγουρα το βαρόμετρο θα μας δείξει μια επικείμενη αλλαγή αλλά πιθανόν να μην αφορά φαινόμενα με υετό αλλά μια διαταραχή που απλά θα πλησιάσει , θα ρίξει τις τιμές του βαρόμετρου , η κονσόλα πιθανόν να σου δείξει βροχοπτωση η χιονόπτωση και τελικά να φυσήξει μόνο λίγο παραπάνω ή και τίποτα  ... Γενικά αν και δεν την παρατηρώ συχνά για να έχω ασφαλή συμπεράσματα η πρόβλεψη πολλές φορές βγαίνει πετυχημένη ... Αλλά δεν είναι να βασιζεσαι ... Πάντως να  ρυθμίσεις την βαρομετρική από κάποιο κοντινό αξιόπιστο σταθμό και κατά προτίμηση αεροδρομίων .(εγώ επειδή μενω κοντά στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης την ρυθμίζω από εκεί ).

O σταθμός να ξέρεις μεταδίδει την σχετική ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες..Και πως την ρυθμίζω γίνεται χειροκίνητα αυτό? η πατάω μια απο της 2 ενδείξεις που έχουμε για να πλησιάσει την τιμή αεροδρομίου? Στην  Ελευσίνα  που μένω τώρα το αεροδρόμιο εδώ δείχνει 1017 hpa 

Επεξεργάστηκε από nasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, nasos είπε:

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες..Και πως την ρυθμίζω γίνεται χειροκίνητα αυτό? η πατάω μια απο της 2 ενδείξεις που έχουμε για να πλησιάσει την τιμή αεροδρομίου? Στην  Ελευσίνα  που μένω τώρα το αεροδρόμιο εδώ δείχνει 1017 hpa 

Την πίεση την ρυθμίζεις από το interface του σταθμού δλδ πατάς παρατεταμένα το wifi κουμπάκι για να μπει σε ΑΡ mode και από έναν browser πατάς 192.168.1.1 και στο πεδίο Advanced προσθέτεις η αφαιρεις κάποια hPa για να έρθει στα ίσια του και να καλιμπραριστει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φίλε freeze έχω μια τελευταία ερώτηση! Στα χαρακτηριστικά του σταθμού που διάβασα γράφει ότι έχει πιθανότητα βροχής, αυτό φαίνεται από κάπου στο μόνιτορ??

273059714_682725496429209_7934516072068258076_n.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, nasos είπε:

Φίλε freeze έχω μια τελευταία ερώτηση! Στα χαρακτηριστικά του σταθμού που διάβασα γράφει ότι έχει πιθανότητα βροχής, αυτό φαίνεται από κάπου στο μόνιτορ??

273059714_682725496429209_7934516072068258076_n.jpg

Δεν έχω προσέξει κάτι ....μόνο στο forecast αν εννοεί αυτό.... Καλά την κονσόλα ούτε την παρατηρώ ... Όλο από το internet τον βλέπω τον σταθμό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάπως άσχετο...αλλά είμαι πολύ περήφανος για το γεγονός, καθώς ο κόμβος (logger για καταγραφή και αποστολή των δεδομένων μέσω κινητής τηλεφωνίας) είναι 100% ελληνικής κατασκευής.

Τοποθετήθηκε σήμερα μετεωρολογικός μας σταθμός στην Πλατεία Αγίου Μάρκου στη Βενετία, ο μοναδικός στην πλατεία, καθώς δεν μπορεί να τοποθετηθεί σταθμός χωρίς ειδικές άδειες.

https://temperature.gr/details/Πλατεία Αγίου Μάρκου - Βενετία

Επεξεργάστηκε από Zisis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 12/1/2022 at 9:00 ΠΜ, Cosa είπε:

καλημέρα σε ολους  ! Μια ερώτηση και ειδικά στα παιδιά    @teo_73 & @freeze  & @KapelosG που έχουμε τον bresser 5-1 . Χθές ειναι η πρώτη μέρα που είδα τον σταθμό μου να καταγράφει wind chill  και να το εμφανίζει στο application  του κινητού στιγμιαία κανα 2 με 3 φορες   ! γνωριζεται αν το συγκεκριμένο δουκέυει διοτι ολο τον καιρό ταυτίζεται  με την θερμοκρασία ! ενώ το μοντέλο υποτίθεται πως το υποστηρίζει αυτό και το heat index  δεν δείχνει να δουλεύουν ! ( όταν ταυτίζεται στο συγκεκριμένο aplication  δεν το αναφέρει καθόλου ) . Εχω ακομα  ένα που το αναφέρει μόνιμα και εκει παντα ταυτίζεται με την θερμοκρασία αλλα επειδή δίνει ελάχιστη κατέγραψε 1,8 χθες σαν ελαχιστο ενω η θερμοκρασία ήταν 3,9 η ελάχιστη ). 

B12DECDD-72AE-4D9A-84EB-566C3FE86452.jpeg

Καλησπέρα cosa είδα στην ανάρτηση σου  που δείχνει φωτο ένα applikation κινητού απ΄ ότι λες... Πιο app είναι? γιατί έχω και εγώ bresser 5-1 μπορώ και εγώ να βλέπω τον σταθμό μου απο εκεί?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα παιδιά έχω τον bresser 5-1 και έχω παρατηρήσει ότι την ψιχάλα δεν την πιάνει, παρά μόνο από 0,25 mm και πάνω! Ξέρετε αν παίρνει κάποια ρύθμιση για αυτό?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 22/2/2022 at 12:09 ΜΜ, nasos είπε:

Καλησπέρα παιδιά έχω τον bresser 5-1 και έχω παρατηρήσει ότι την ψιχάλα δεν την πιάνει, παρά μόνο από 0,25 mm και πάνω! Ξέρετε αν παίρνει κάποια ρύθμιση για αυτό?

Το βροχόμετρο του σταθμού μετράει 0,4mm την φορά που κάνει κίνηση το κουταλάκι ....το 0,25 mm που βλέπεις είναι του weather underground που πιθανόν να έχει ρυθμιστεί η σελίδα σε ιντσες κατά βάση ... Στις υπόλοιπες σελίδες το δείχνει κανονικά δλδ 0,4 - 0,8 - 1,2 κ.ο.κ ...μην το πειραξεις ... Μια χαρά μετράει ..   τώρα αν σου ρίξει 0,2 mm σίγουρα δεν θα το δεις αλλά Κλάιν Μάιν 

Επίσης το application που είδες στην ουσία πρεπει να του βάλεις στις ρυθμίσεις το όνομα που έχει ο σταθμός σου στο WU και απλά σου δείχνει ότι και η σελίδα αλλά με άλλα γραφήματα thats all ....δεν θυμάμαι πως λέγεται το είχα κατεβάσει παλιά μια το έσβησα 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 30/11/2019 at 11:06 ΠΜ, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Τελικά παρήγγειλα αυτόν τον bresser που είπα σε προηγούμενο post

Στα τέλη της άλλης εβδομάδας θα τον έχω..... 

Επόμενη κίνηση να ψάξω να τον τοποθετήσω κάπου καλά στην ταράτσα πρώτον για να είναι στερεος και αν γίνεται λιγότερο εμφανής για να μην τον κλαίω όπως τον oregon

Τελικά πως τα πάει ο Bresser; Κρατάει ακόμα καλά;
Πήρα πρόσφατα αυτόν εδώ https://www.skroutz.gr/s/16910231/Bresser-Ασύρματος-Μετεωρολογικός-Σταθμός-Weather-Center-5-in-1-WLAN-Prof-Sensor-7002580.html

Σχετικά καλή κατασκευή μου φαίνεται, αλλά κρατάει σε βάθος χρόνου;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, biktoras1995 είπε:

Τελικά πως τα πάει ο Bresser; Κρατάει ακόμα καλά;
Πήρα πρόσφατα αυτόν εδώ https://www.skroutz.gr/s/16910231/Bresser-Ασύρματος-Μετεωρολογικός-Σταθμός-Weather-Center-5-in-1-WLAN-Prof-Sensor-7002580.html

Σχετικά καλή κατασκευή μου φαίνεται, αλλά κρατάει σε βάθος χρόνου;

Σκυλί είναι....από το Δεκέμβρη του 2019 που τον έχω δεν έχει κάνει κιχ....ούτε μπαταρίες δεν έχω αλλάξει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Σκυλί είναι....από το Δεκέμβρη του 2019 που τον έχω δεν έχει κάνει κιχ....ούτε μπαταρίες δεν έχω αλλάξει 

Χαίρομαι που το ακούω!

Ήμουν ανάμεσα σε αυτόν και τον Ambient Weather (που μετράει και ένταση ηλιοφάνειας και UV) αλλά τελικά πήρα τον Bresser.

Κι εμένα μέχρι στιγμής όλα ομαλά (βέβαια τον έχω μόνο 3μιση μήνες)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, biktoras1995 είπε:

Χαίρομαι που το ακούω!

Ήμουν ανάμεσα σε αυτόν και τον Ambient Weather (που μετράει και ένταση ηλιοφάνειας και UV) αλλά τελικά πήρα τον Bresser.

Κι εμένα μέχρι στιγμής όλα ομαλά (βέβαια τον έχω μόνο 3μιση μήνες)

Μου το είχανε πει όσοι είχανε bresser ότι είναι πάρα πολύ αξιόπιστοι και έχουν μεγάλη αντοχή στο χρόνο .....όταν τον αγόρασα 93 ευρώ δεν πίστευα αυτά που μου λέγανε ...κι όμως ...έκανα μεγάλο λάθος που δεν πήρα 2-3 σ αυτήν την τιμή τοτε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απντειτ της μηνιαίας αποκλισης του σταθμού μου (αεριζόμενος την μερα bresser 5 in 1) με τον davis vantage pro 2 για 16 μηνες λειτουργιας (το ειχα ξανακανει στο 7μηνο) για πιο ασφαλη συμπερασματα...παει εξαιρετικα η πατεντα

 image.thumb.png.175e2c37701c5fec256bc74dc3e4d81c.png

Ιουνιος 2021 ειναι μονο ο μισος μηνας λογω συντηρησης

Ιουλιος 2021 ανεμιστηρακι 7x7 απο 4x4

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενας πρωτος απολογισμος της πατεντας στο χωριο και μιας γενικοτερης εικονας για τον sainlogic ws3500 (ιδιος με froggit wh3000). Παμε να δουμε με νουμερα την συγκριση μεταξυ των σταθμων της ΕΜΥ (Ακτιο), ΕΑΑ (χωραφια) και του δικου μου (Μυτικας) στην Πρεβεζα. Εδω σε χαρτη οι αποστασεις:

569278300_2.png.152cbb3b02de0a0ce3b0b737d36df5c9.png

Ο δικος μου απεχει σχεδον 10km απο Ακτιο και 2,3km απο ΕΑΑ...βαση τοποθεσιας το πιο ανεμωδες σημειο ειναι το Ακτιο, μετα το χωριο μου και μετα τα χωραφια...επισης σε θεμα αναστροφων ειναι πιο δυνατα τα χωραφιαμαζι με το Ακτιο (κυριως επειδη ειναι πολυ ανοιχτα) και τελος το χωριο (ειναι και ο σταθμος σε ταρατσα συνολικα 5-6 μετρα περιπου απο το εδαφος). Βαση λογικης λοιπον θα περιμενε κανεις το Ακτιο να εχει οριακα χαμηλοτερες μεγιστες απο το χωριο μου ενω επισης απο κοντα και τα χωραφια (απο το 2011-2016 ΕΜΥ και ΕΑΑ πηγαιναν πολυ κοντα στις μεγιστες), ενω στις ελαχιστες του ΕΑΑ μαζι με ΕΜΥ λιγο πιο κατω απο τον δικο μου. Παμε να δουμε τις πρωτες 10 μερες με την πατεντα

image.png.fe1fd5630ea0fade0d620fadc4a01d73.png

Η πατεντα φαινεται να πηγαινει αρκετα καλα με την αποκλιση απο Ακτιο συνολικα να ειναι μολις στο 0,1 στις μεγιστες...δυστυχως ο σταθμος ΕΑΑ ειναι σε αλλο πλανητη, με αποκλιση 1,7 και 1,8 αντιστοιχα απ τον δικο μου και του Ακτιου...δειτε τις μερες χωρις ηλιοφανεια ή περιορισμενη οτι οι διαφορες μεταξυ των σταθμων στις μεγιστες ειναι πιο μικρες ενω ανοιγει επικινδυνα στις μερες με ηλιο με ως και 3 βαθμους πανω...τα υπολοιπα νουμερα μοιαζουν φυσιολογικα

Δυο πραγματα που παρατηρησα για τον sainlogic ειναι καποια αποτομα σκαμπανεβασματα στις Τ τις ωρες με ηλιοφανεια που ισως τσιμπαει στην απολυτα μεγιστη μερας 0,2-0,3 αλλα δεν εχει επιδραση στις μεσες Τ γιατι ειναι αποτομο φαινομενο, οπως επισης οτι μου υποκαταγραφει λιγο τις ταχυτητες ανεμου αλλα διορθωνεται ευκολα...κατα τ αλλα εξαιρετικο προιον που αξιζει καποιος να παρει και με μια μικρη πατεντα γινεται ημιεπαγγελματικος (ωραιο και το οργανο μετρησης ηλιακης ακτινοβολιας)

IMG_20220424_161340.thumb.jpg.11bc12d72f6adf7540a027d9a8fd77dd.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα σε ολους τους Φιλους. Μετα απο απουσια αρκετων ετων, για "ποικιλους λογους" που δεν μου επετρεπαν να ασχοληθω.

Βρηκα τωρα την ευκαιρια και Αποφασισα να βαλω παλι σε λειτουργια τον Μετεωρολογικο μου Σταθμο.

Ο Μετεωρολογικος μου Σταθμος ειναι "αρχαιος" πια.......... "National Geographic 265 NE".

Ομως δυστηχως ανακαλυψα οτι η Κεντρικη Μοναδα Απεικονισης εχει σπασει η οθονη, και ειναι Αδυνατον να τον λειτουργησω, και να τεσταρω 

και τα οργανα αν οντως λειτουργουν ή εχουν καποιο θεμα και αυτα μετα απο τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα αδρανειας.

Υποψιν τα Οργανα και την Κεντρικη Μοναδα Απεικονισης τα ειχα αποθηκευμενα τοσα χρονια, χωρις μπαταριες επανω, αλλά δυστηχως για καποιο λογο..

η οθονη της κεντρικης μοναδας ειναι σπασμενη. Μαλλον απο καποια Μετακινηση στην Αποθηκη.....

Τα οργανα ειναι σε "μετρια" κατασταση....αλλά με λιγη προσπαθεια και υπομονη μπορουν να επισκευαστουν και να συντηρηθουν αν χρειαστει, αλλά 

το αν λειτουργουν ολα και σωστα, δεν μπορω να το γνωριζω......αφου η Κεντρικη Μοναδα Απεικονισης ειναι εκτος.

Ετσι λοιπον αποφασισα να ζητησω βοηθεια απο εδω για  καποια λυση.....

Εχει καποιος απο εσας την Κεντρικη Μοναδα σε Αδρανεια??? ή ...μαζι και τα Εξωτερικα Οργανα....ωστε να μπορεσω και παλι να τον βαλω σε λειτουργια???

Αν καποιος εχει την Κεντρικη  Μοναδα ή... και ολοκληρο τον Σταθμο με τα οργανα μαζι, παρακαλω να επικοινωνησει μαζι μου.

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...

Αποστόλης Τ.

 

114000099 (1).jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, θα βοηθούσε πιστεύω να μας πεις σε ποια συχνότητα λειτουργεί η κονσόλα.

Επίσης, αν μπορείς ν' ανεβάσεις φωτογραφίες των υπολοίπων οργάνων (κυρίως του αισθητήρα).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι έχει δοκιμάσει κανείς να καθαρίσει το βροχόμετρο του bresser και αν ναι πως?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 9/7/2022 at 8:28 ΜΜ, KapelosG είπε:

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι έχει δοκιμάσει κανείς να καθαρίσει το βροχόμετρο του bresser και αν ναι πως?

Αν και μπορεί να το έχεις κάνει ήδη μιας και τώρα το είδα γιατί λόγω υποχρεώσεων δεν πολυ μπαινω στο φόρουμ...κάνεις μισή περιστροφή για να ξεκουμπωσει το κάλυμμα του βροχομετρου (ακούς ένα κλικ  και μετά το σηκώνεις)) και ελέγχεις οπτικά αν έχει τίποτα . Τώρα εγώ δύο φορές που το έκανα δεν είχε κάτι πέρα από λίγη σκόνη την οποία αφαίρεσα προσεκτικά με ένα υγρό μαντηλάκι και είχα οφφ τον σταθμό για να μην γράφει τζάμπα mm... Αυτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα και από εμένα έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με το φόρουμ ... Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει λεπτομέρειες γύρω από την τεχνολογία των drone που συλλέγουν δεδομένα για τον καιρό με αφορμή την επίσκεψη μου στη σελίδα meteomatics.com . Είναι εφικτό να ασχοληθεί κάποιος με αυτό ερασιτεχνικά και τι συμβουλεύει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, Aggelos_V είπε:

Καλησπέρα και από εμένα έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με το φόρουμ ... Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει λεπτομέρειες γύρω από την τεχνολογία των drone που συλλέγουν δεδομένα για τον καιρό με αφορμή την επίσκεψη μου στη σελίδα meteomatics.com . Είναι εφικτό να ασχοληθεί κάποιος με αυτό ερασιτεχνικά και τι συμβουλεύει. 

Kαλησπερα Αγγελε. Τα τελευταια χρονια γινονται μετρησεις κυριως απο ιδιωτες με UAV. Συνηθως το υψομετρο οπου ξεκιναει η σταθερη πτωση με τα οργανα μετρησης επανω φυσικα, ειναι τα 5500m (500hpa) με 6000m  Συλλεγουν δεδομενα οπως η θερμοκρασια,η υγρασια,η πιεση,ο ανεμος κ.α. Μπορεις με αυτον τον τροπο να κανεις τις δικες σου ραδιοβολησεις εντελως ανεξοδα. Φυσικα ενα drone που φτανει στα 6000μ με μετεωρολογικο εξοπλισμο και καλωδια τροφοδοσιας και δεδομενων  φανταζομαι οτι δεν ειναι φτηνο. 

Το meteomatics προσωπικα δε το γνωριζα. Εχουν φορμα ομως για ιδιωτες που θελουν να συμμετεχουν.

Εντυπωσιακο το grid του 1χλμ που προσφερουν ως προγνωση,με τα αλλα μεγαλα μοντελα να κυμαινονται απο 9-20χλμ. 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 11/9/2022 at 12:37 ΠΜ, teo_73 είπε:

Kαλησπερα Αγγελε. Τα τελευταια χρονια γινονται μετρησεις κυριως απο ιδιωτες με UAV. Συνηθως το υψομετρο οπου ξεκιναει η σταθερη πτωση με τα οργανα μετρησης επανω φυσικα, ειναι τα 5500m (500hpa) με 6000m  Συλλεγουν δεδομενα οπως η θερμοκρασια,η υγρασια,η πιεση,ο ανεμος κ.α. Μπορεις με αυτον τον τροπο να κανεις τις δικες σου ραδιοβολησεις εντελως ανεξοδα. Φυσικα ενα drone που φτανει στα 6000μ με μετεωρολογικο εξοπλισμο και καλωδια τροφοδοσιας και δεδομενων  φανταζομαι οτι δεν ειναι φτηνο. 

Το meteomatics προσωπικα δε το γνωριζα. Εχουν φορμα ομως για ιδιωτες που θελουν να συμμετεχουν.

Εντυπωσιακο το grid του 1χλμ που προσφερουν ως προγνωση,με τα αλλα μεγαλα μοντελα να κυμαινονται απο 9-20χλμ. 

 

 

Έχεις υπόψιν κάποιο άλλο site που να μπορεί να ασχοληθεί κάποιος με αυτό το κομμάτι και που να πουλάει μετεωρολογικά όργανα για το UAV ? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Aggelos_V είπε:

Έχεις υπόψιν κάποιο άλλο site που να μπορεί να ασχοληθεί κάποιος με αυτό το κομμάτι και που να πουλάει μετεωρολογικά όργανα για το UAV ? 

Oχι δυστυχως φιλε. Τα μετεωρολογικα οργανα δεν ειναι δυσκολο να βρεθουν. Αυτο που πρεπει να γινει σωστα ειναι η τοποθετηση τους. Νομιζω οτι στα πτερυγια με Ty-Rap θα ηταν οκ. Ενας απλος αισθητηρας θερμοκρασιας-υγρασιας εχει βαρος περι τα 80-100 γρ. Εαν θες και ανεμομετρο επανω αυξανει κι αλλο λιγο το βαρος. 

Το σημαντικο θα ηταν να μπορεις να στελνεις σε εναν δεκτη στο εδαφος τα δεδομενα σε πραγματικο χρονο.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετεωρολογικος σταθμος breezer Σκύλος τον εχω πανω απο 3 χρονια εχει περιπου 7/10 προγνωσεις /προβλεψεις Αφρατι Ευβοιας

received_1038657986812169.jpeg

Επεξεργάστηκε από Γιωργος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...