Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Frostfang8 είπε:

Βεβαια εχουμε καλο 500αρι οποτε , ανέμων θελοντος, μπορει να υπαρξουν μερικα ( οχι και τοσο ικανα για στρωσιμο ) περασματα.

Βέβαια με απουσια χαμηλου ( που πιστευω θα εμφανιστεί στους χαρτες στη συνέχεια , αν ερθει λιγο πιο ΝΔ η δεύτερη φαση ) δεν εχουμε και πολλες ελπιδες όντως

Οδυσσέα καλημερα. Πάρε φτυαρακι παραλίας. ΑΙΡΧΑΙΤΑΙ και θα είναι ΑΜΗΛΥΚΤΩ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και για να τελειώνουμε σοβαρεύοντας το, προσωπικά για την χιονοκαιρία που έρχεται, δεν έχω να πω τίποτα διαφορετικό από αυτό που τόνισα χθες στο χαλάζι, όπου είχαμε live εκπομπή και εκλήθην να σχολιάσω γενικά τις καιρικές εξελίξεις και να το διασκεδάσουμε και λίγο, γιατί μου φαίνεται ότι στο τέλος κάποιοι θα μας την πουν που χαιρόμαστε, που πανηγυρίζουμε, που αγχωνόμαστε, που μένουμε άυπνοι για τα χιονια και πολλά ακόμη.....υπάρχει αβεβαιότητα και είναι σίγουρο από τα τελευταία προγνωστικά δεδομένα ότι σήμερα κάπως ξεθόλωσε το τοπίο.....είναι μια βαρυχειμωνιά μπροστά μας και μάλιστα διαρκείας με πολύ κρύο και αρκετά χιόνια επίσης....το δυναμικό αίτιο δεν είναι πάντα αυτό που χρειάζεται για να δώσει υετό, αφού υπάρχουν αρκετοί ακόμη μηχανισμοί, όπως το aegean effect, οι συνδυασμοί, τα αβαθή χαμηλά κοκ Χαμηλό σήμερα βγήκε μεταξύ Ρόδου και Κύπρου και θα επηρεάσει αρχικά τις περιοχές μας....ο υετός σίγουρα μπορεί να μην έχει σχέση με την "Ελπίδα", αλλά κάθε χιονοκαιρία δεν είναι ίδια και δεν μπορούμε να συγκρίνουμε με βάσει την πλέον μεγάλη κακοκαιρία που είχαμε τα τελευταία χρόνια. Και χθες μάλιστα πρότεινα στην ΕΜΥ μαζί με το έκτακτο να σημειώνει με γνώμονα την ένταση του φαινομένου και μια κατηγορία 2,3,4,5 δίπλα....ας φτιάξει ένα μπούσουλα να λέει από Κατηγορία 1-5 ή 1-10 και να το συμπληρώνει δίπλα σε κάθε κακοκαιρία ώστε να ξέρει και ο κόσμος το τι αναμένεται.....θα χιονίσει λοιπόν ακόμη και στα κεντρικά τμήματα των Αθηνών, θα χιονίσει φυσικά στα πεδινά, ακόμη και παραθαλάσσια τμήματα, αλλά αυτή την στιγμή και προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι θα ρίξει 50 ποντους ή 5, ή θα έχει χιονονιφάδες και κάποιες εξάρσεις.....αν πιάσουμε το ευρωπαίκο μοντέλο που στην περίπτωσή μας είναι το πλέον σταθερό απ' όλα, θα χιονίζει καθημερινά ανα περιοχές και τοπικά και πιο ανοιχτα, καθημερινά.....το πόσο και πως ακόμη δεν είμαστε σε θέση να ξέρουμε....εδώ βλέπετε ακόμη και ο γκουρού τη μετεωρολογιας φ'ιλος μου Δ.Ζιακόπουλος, δυσκολεύεται και περιμένει την σημερινη μοντελική μερα....οπότε ας δούμε και τα 12άρια αργότερα το απόγευμα και βλέπουμε τις λεπτομέρειες.....δεν χρειάζεται να πω για μια ακόμη φορά ότι θα έχουμε και χιονοεκλπήξεις!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κι εδω η αναρτηση του Σακη Αρναουτογλου που σοφα δεν μπαινει σε θεμα εντασεων χιονοπτωσεων κλπ.αφου ξερει οτι αυτες θα εξαρτηθουν απο την ακριβη θεση-θεσεις του συστηματος οι οποιες θα φανουν στο nowcast.

IMG_20220307_103922.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Οδυσσέα καλημερα. Πάρε φτυαρακι παραλίας. ΑΙΡΧΑΙΤΑΙ και θα είναι ΑΜΗΛΥΚΤΩ

Δεν μου αρεσει ακομα η κλιση. Δεν θα εχουμε και το πιο ευνοϊκό ρεύμα . 

Ας περιμενουμε μεχρι αυριο βραδυ-τεταρτη . Κατι με χαλαει στην αποτύπωση που δεν μουυ φαίνεται λογικη για τη δεύτερη φαση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, HuxFlux είπε:

Εδω μεσα γραφτηκε οτι ο Αρνιακος μιλαγε για χιονονερο και μολις την προηγουμενη μερα της Ελπιδας ειπε για χιονια στην Αθηνα.

Το βιντεο που παραθετεις τους διαψευδει.

Φιλε μου κοψε την παραπληροφόρηση, ελεος.....για χιονόνερα είχε μιλήσει η Σούζη.....να ξέρουμε τι λέμε....κλείνει το θέμα εδώ.....δεν το συνεχίζουμε.....πάμε σε σχολιασμούς χαρτών για την χιονοκαιρία....τα επιπλέον άσχετα θα αποκρύπτονται....μια συγγνώμην κι από μενα που επεκτάθηκε το θέμα.....καλή Σαρακοστή!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάλι πιστεύω ότι ο CATHA κ ο santa-snow ήταν υπεύθυνοι προετοιμασίας αποχιονισμου στην Αττική οδό, γι αυτό έγινε ότι έγινε. 

(Πλάκα κάνω παιδιά έτσι, μη παρεξηγηθειτε) 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, xeneize είπε:

Εγώ πάλι πιστεύω ότι ο CATHA κ ο santa-snow ήταν υπεύθυνοι προετοιμασίας αποχιονισμου στην Αττική οδό, γι αυτό έγινε ότι έγινε. 

(Πλάκα κάνω παιδιά έτσι, μη παρεξηγηθειτε) 

Κλάμα...🤣🤣🤣🤣,, ας τους φέρουν και Εγνατία 2 χιλιάρικα να βγάλουμε τη θέρμανση για του χρόνου χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Επισης να πω οτι οι μεγαλυτερες και πιο επιλεκτες δυναμεις του στρατευματος θα επικεντρωθουν στο δυτικο τοξο αυτη τη φορα γιατι ηταν οι αδικημενοι της ελπιδας.

Ειναι δίκαιο και πρέπει να γίνει πράξη 😁😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακριβώς μιλούσαν.....γενικά..... Σούζη είχε πει για χιονόνερα στο κέντρο, είχε γίνει βουκινο μετά.....και ψάξε πίσω πριν την Ελπίδα που ειχα ανεβασει προσωπικά εγω λόγια του Αρνιακού μου ελεγε για 15-20 ποντους στο Συνταγμα.....αλλά 1-2 μέρες πριν....

ΤΕΛΟΣ ΕΔΩ.....

ΥΓ Εμένα δεν μου αρέσουν οι "συμβιβασμοί" που γίνονται και σχεδόν βγαίνουν "πολιτικά" καιρικά δελτία.....άντε λίγο λίγο.....αυτό που εβαλε πριν ο Γιώργος από το Σάκη είναι κορυφή....αναφέρεται με λίγα λογια και τα λέει ολα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, south coast είπε:

Πιο νοτιοδυτικά ο αυλωνας στο icon 

Τι θες κι εσυ μωρε? Ασε μας να τσακωθούμε για σοβαρά θέματα όπως  για το αν μίλησε για χιονόνερο η Σούζη!!!

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 minutes ago, menidi said:

Εγώ πιστεύω οτι ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΚΑΙΓΕΣΑΙ για να βάζεις φυτιλιες και να πυροδοτείς γκρίνιες φιλε μου. Ολα τα υπόλοιπα είναι ....να είχαμε να λέγαμε, ακόμα κι αν έχεις δίκιο σε πολλά απο αυτά που γράφεις. 

Ας μου το σβήσουν οι mods το σχόλιο, αλλά έχω ισχυρή πεποίθηση  οτι αυτό που λέω ισχύει. 

Καλημέρα. 

Ενδιαφέρον επιχείρημα, μπορεί να έχεις πολλές φορές δίκιο αλλά γράφεις την άποψη σου για να πυροδοτείς γκρίνιες ... για να το κλείσουμε, όπως σωστά λέει ο beach, ποτέ δεν έχω προσβάλλει κανένα με οποιοδήποτε τρόπο ενώ έχω δεχτεί πολλές ύβρεις ακόμη και σε πμ (από πρώην μέλος). Νόμιζα οτι κάθε άποψη στο φόρουμ είναι δεκτή αρκεί να είναι κόσμια (ακόμη και του Αθηναίου που πόσταρε σεντόνια χαρτών προσωπικά δεν με ενοχλούσε) προφανώς έκανα λάθος.

Καλή Σαρακοστή και εύχομαι όλοι να χιονιστούμε το ΣΚ.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, CLAPSANTO είπε:

Εσύ ετοιμάσου για νέο στοίχημα αλλά σ αφήνω ακόμα να μη σε δυσκόλεψω πολύ μηοως και συγκλίνουν το απόγευμα γιατί ο ευρωπαίος μου δίνει 5 χιλιοστά ο τζιφος 15 και το ουκμο 30 χαχαχαχα

Και ολα εξαρτώνται από το πόσο βορεια είναι μια ισοβαρή 

Για ποτε;;;Σημερα γυρναω βραδυ απο τη δουλεια.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα και καλή Σαρακοστή σε όλους!

Ο Γερμανος από το 18αρι εχθές το βράδυ μέχρι το 06ζ έχει κάνει τεράστια τούμπα.

iconeu-0-114.png?6

iconeu-6-114.png?6

iconeu-1-114.png?6

Να δούμε σε λίγο εάν το μονδέλο της καρδίας μας το ακολουθήσει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δυνατη βδομαδα θα εχουμε με χιονοπτωσεις σε χαμηλα υψομετρα , κατα περιοδους βορεια και νοτια........... ..... ειναι και μια τελευταια ευκαιρια στο τζιφο να μου αποδειξει σα μοντελο , ποση σχεση εχει με την πραγματικοτητα !!!!!

ανατολικα του νομου θεσ/νικης

Diagramme GEFS

για το φιλο Gary

Diagramme GEFS

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, TOUAREG είπε:

δυνατη βδομαδα θα εχουμε με χιονοπτωσεις σε χαμηλα υψομετρα , κατα περιοδους βορεια και νοτια........... ..... ειναι και μια τελευταια ευκαιρια στο τζιφο να μου αποδειξει σα μοντελο , ποση σχεση εχει με την πραγματικοτητα !!!!!

 

Αυτά αλλάζουν μωρέ ανα κακοκαιρία....στην Ελπίδα ο βρετανος εδειξε το δρομο της αλλαγης και το GFS ήταν σταθερότατο και νικητής ως το τέλος.....τώρα ειναι το Ευρωπαϊκό το πλέον σταθερό κι από κοντά το UKMO, αλλά και το GEM.....έτσι είναι αυτά, πότε ο ένας πότε ο άλλος είναι σε φόρμα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, DIMITRIS said:

Καλημέρα και καλή Σαρακοστή σε όλους!

Ο Γερμανος από το 18αρι εχθές το βράδυ μέχρι το 06ζ έχει κάνει τεράστια τούμπα.

iconeu-0-114.png?6

iconeu-6-114.png?6

iconeu-1-114.png?6

Να δούμε σε λίγο εάν το μονδέλο της καρδίας μας το ακολουθήσει...

Ο Γερμανός αν συνέχιζε θα εστελνε τον αυλωνα στην μαμα του πατρίδα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 minutes ago, menidi said:

Τι θες κι εσυ μωρε? Ασε μας να τσακωθούμε για σοβαρά θέματα όπως  για το αν μίλησε για χιονόνερο η Σούζη!!!

Συγγνωμη για το off topic 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Beach-snow NG είπε:

Αυτά αλλάζουν μωρέ ανα κακοκαιρία....στην Ελπίδα ο βρετανος εδειξε το δρομο της αλλαγης και το GFS ήταν σταθερότατο και νικητής ως το τέλος.....τώρα ειναι το Ευρωπαϊκό το πλέον σταθερό κι από κοντά το UKMO, αλλά και το GEM.....έτσι είναι αυτά, πότε ο ένας πότε ο άλλος είναι σε φόρμα!!

κωστη μ ενα τζιφο εχω μαθει να παλευω...και εχω βγαλει τα συμπεασματα μου για το μοντελο τελευταια....και τις επιτυχιες και τις αποτυχιες του τις ειδα λιγο πολυ - παντα με τη δικη μου οπτικη- ...προσπαθω λοιπον ακομη να δω πως τα παει και πιθανες αλλαγες στη "μεταφραση" αν χρειαζονται ..... .......ελπιζω να καταλαβαινεις τι θελω να πω  🙂

καλη Σαρακοστη να εχουμε , με υγεια !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Καλημερα παιδια..χρονια πολλα σε ολους και καλη σαρακοστη να εχουμε.....δυτικη φθιωτιδα πως με βλεπετε????

Τα πρωινά γύρισαν του επιφανειακούς ανέμους σε Β-ΒΔ με αποτέλεσμα να μας μείωσαν λίγο υετό αλλά συνάμα έφτιαξαν τις Τ!Υετικά παίζουμε 30-60χ και το καλό είναι ότι το πικ θα είναι βράδυ-νωρις το πρωί οπότε δεν έχουμε τα μεσημέριανα α παρατράγουδα του Μαρτίου.Απο ποιοτικά χαρακτηριστικά είμαστε πολύ καλά.Θεωρω ότι θα έχουμε σίγουρη χιονόπτωση μέχρι το κάμπο με καλές χιονοστρωσεις από τα 200μ.Μακαρι να γίνει η έκπληξη και να στρώσει καλά και στους πεδινόυς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, TOUAREG είπε:

κωστη μ ενα τζιφο εχω μαθει να παλευω...και εχω βγαλει τα συμπεασματα μου για το μοντελο τελευταια....και τις επιτυχιες και τις αποτυχιες του τις ειδα λιγο πολυ - παντα με τη δικη μου οπτικη- ...προσπαθω λοιπον ακομη να δω πως τα παει και πιθανες αλλαγες στη "μεταφραση" αν χρειαζονται ..... .......ελπιζω να καταλαβαινεις τι θελω να πω  🙂

καλη Σαρακοστη να εχουμε , με υγεια !!!

Το χα κι εγω αυτό το χουϊ ως παλιοτερα (χαχαχα), αλλά πλέον πάω με οποιον ειναι πιο σταθερός.....σίγουρα είχαμε συνηθισει χρονια τον τζιφο, αλλά ρε αδελφέ μας εδινε ψυχρη εισβολη στις 240 ωρες και πανηγυριζαμε....ήταν σχεδον σιγουράκι.....τώρα ουτε στις 72.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλα εξαρτώνται από το πόσο θα τουμπιάσει ο Τζίφος. Το Ευρωπαϊκό είναι καλό, το UKMO επίσης. Το GEM δείχνει πιο αργά τη φάση. Έχουμε πολλά να δούμε, στόχος μια στούπα λίγων ωρών που να μπορέσει να ασπρίσει έστω 10εκ εδώ.

ukmo-13-132.png

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...