Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η θερμ. εδάφους φαίνεται λίγο πιο τσιμπημένη στην πραγματικότητα σε σχέση με αυτήν που δίνουν τζιφος και παιος. Το στοίχημα είναι να μπει στην ώρα του και όσο νωρίτερα γίνεται ο έστω και ασθενής ΒΔ και να βγει ο μπόλικος υετός της πρόβλεψης. Όσο πιο κοντά στο ξημέρωμα βγει τόσο το καλύτερο. Ακόμα ένα στοίχημα σε μια όλο και πιο περίεργη και άτυχη χρονιά για την πόλη. Για Επταπύργιο θέλω να πιστεύω πως θα το γυρίσει σε καθαρή χιονόπτωση αργά μέσα στη νύχτα, για κάτι παραπάνω δύσκολο αλλά όχι και ακατόρθωτο. Για τα μετά έχουμε ακόμα. Αριαδνίζει από κάποια οπτική για την πόλη αλλά δεν έχω κουράγιο να το ψάχνω γενικώς, εδώ είναι πλέον ας κάνει ότι γουστάρει.

Η πιο περίεργη και δύσκολη μετεο-μοντελική χρονιά που θυμάμαι, ακόμα και από τα πέτρινα. Και αυτό γιατί τα αντιμετωπίζω πολύ πιο ώριμα και ψύχραιμα σε σχέση με 10 χρόνια πριν, αλλά παρόλα αυτά με έχει κουράσει πάρα πάρα πολύ.

Ευχές για τα καλύτερα για όλους! Εύχομαι να γράφω μόνο στις αναφορές στο τελείωμα του χειμώνα!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Seth13 είπε:

Τζίφος καταστροφικός για χιονοστρώσεις σε πεδινά Αττικής, ακόμα κι αν χιονίσει πρόσκαιρα. Όχι ότι υπάρχει θέμα με αυτό εδώ που φτάσαμε αλλά εντελώς αντίθετος από Ευρωπαίο. Να δούμε ποιος θα κάνει τούμπα.

Το ουκμο θετικό πάντως. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Πρωί αύριο θα πολιορκηθεί η Θεσσαλονίκη....γυρω γυρω χιονοπτώσεις και μέσα στην πολη χιονονερο με νιφάδες ή και πρόσκαιρα χιονοπτωση.....για να δούμε από νωρις λοιπόν αύριο

Χιονι καθαρο νομιζω μεσα στην πολη αν βγει ο τζιφος,αλλα δεν θα αναλυσω περισσοτερο.Καθαρα για μοντελικο-μετεωρολογικο ενδιαφερον το αναφερω να υπαρχει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

"χλωμιάζουν" οι προοπτικές για χιόνι σε χαμηλά υψόμετρα στην Αττική με το τωρινό UKMO run ,,, πιο ανεβασμένες θερμοκρασίες σε 500hPa , 850hPa συγκριτικά με τα αμέσως προηγούμενα runs του. 

Αναμονή για GEM, ECMWF και τα πρωινά αυριανά runs

Επεξεργάστηκε από SNOW ADDICTION
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Φτωχικά βλέπω κι εσύ!!!!

Αφου δε βλέπω χιόνι...η φτώχεια θελέι καλοπέραση γέρο μου..Καλή Σαρακοστή !!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως για βόρεια και κεντρική Εύβοια όπως είναι το 12αρι του τζίφου (μέχρι και την Παρασκευή) είναι πολύ καλό (χιόνια μέχρι πεδινά σε πολλές περιοχές). 

Modele GFS - Carte prévisions

Modele GFS - Carte prévisions

Modele GFS - Carte prévisions

Modele GFS - Carte prévisions

Modele GFS - Carte prévisions

Modele GFS - Carte prévisions

Μακάρι να έβγαινε όπως είναι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έγινε το απίστευτο στα μάτια μου, πήρε ο Τζιφός μαζί του στον Ατλαντικό το ukmo αφού έβγαλε και αυτό το κακό για τα προσηνεμα αλλά καλό για βόρεια Ελλάδα τυφωνοχαμηλακι με 970 και κάτω πίεση που διασπά το Ριτζ και τα πάει όλα πιο παράλληλα και βορεια...το πρωί είχε πάρει μαζί του το τζεμ σε αυτή την εξέλιξη...μέχρι χθες βράδυ μόνος του έβγαζε χαμηλές πιέσεις δυτικά της Αγγλίας και πλέον έμεινε μόνος ο Ευρωπαίος με πιέσεις 990+

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αντε να δούμε τι θα δούμε τελικά από σήμερα... Σύμφωνα με τζίφο κάτι θα γίνει.. 

Μετά απο 3 μέρες με πολυυυυυ χιόνι... Όλα άσπρα τα βλέπω.. 😂😂😂😂

Οποος ενδιαφέρεται.. Έκανα αφιέρωμα.. Στις καιρικές εικόνες.. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

GEM 12Z - 72h

Και αυτό χιονίζει μέχρι πεδινά βόρεια και κεντρική Εύβοια Πέμπτη πρωί

GEMOPIT12_72_2.png

GEMOPIT12_72_43.png

Σημαντικό ότι ο άνεμος επιφανείας είναι βόρειος και όχι ΒΑ.

GEMOPIT12_72_9.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Έγινε το απίστευτο στα μάτια μου, πήρε ο Τζιφός μαζί του στον Ατλαντικό το ukmo αφού έβγαλε και αυτό το κακό για τα προσηνεμα αλλά καλό για βόρεια Ελλάδα τυφωνοχαμηλακι με 970 και κάτω πίεση που διασπά το Ριτζ και τα πάει όλα πιο παράλληλα και βορεια...το πρωί είχε πάρει μαζί του το τζεμ σε αυτή την εξέλιξη...μέχρι χθες βράδυ μόνος του έβγαζε χαμηλές πιέσεις δυτικά της Αγγλίας και πλέον έμεινε μόνος ο Ευρωπαίος με πιέσεις 990+

Αλλους χαρτες βλεπω εγω μαλλονukmo-0-132.png.d5c484220ae8b2f15ea1e4066b7e1a80.png

ukmo-1-132.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...