Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο μέσος όρος φωνάζει για καλύτερη διάταξη το Σάββατο.

ens_image.php?geoid=52683&var=201&run=18

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα. Αν κάποιος ερχόταν στα τέλη  του περασμένου Νοεμβρίου και μου έδειχνε το διάγραμμα θερμοκρασίας όλου του χειμώνα για τα 850hPa στην περιοχή μου.Θα έκλαιγα από συγκίνηση. Τώρα κλαίω από τα νεύρα... Γιατί κατάφερε γιατί περί κατορθώματος πρόκειται όχι να μη το στρώσει όχι να μη χιονίσει αλλά ούτε νιφάδες να δώσει για τα πεδινά των μεγάλων πόλεων της Θράκης ο ίσως πιο κρύος χειμώνας που έχει υπάρξει εδώ και πολλές δεκαετίες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα. Από ότι βλεπω, και στα ensembles τζιφου-παιου, για έδω, πολύ κρύο αλλά λίγος μην πω ελάχιστος υετός. Νωρίς είναι ακόμη, ίσως φτιάξουν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα ήταν όμορφο όλο αυτό να κλείσει στις καθυστερήσεις με ένα καλό χιόνι στις αδικημένες περιοχές αυτό το Σκ και μετά τέλος, μόνο Άνοιξη. Κούρασε όλο αυτό, μου ήρθε το ρεύμα χθες 189 και μένω και μόνος μου. Που να τα βρω μωρέ, πως θα ανταποκριθώ σε όλο αυτό; Γιαυτό λέω άντε να έρθει η άνοιξη να ηρεμήσει η φύση να πάρει χρώμα η καθημερινότητα όσο είναι εφικτό. Καλά χιόνια να έχετε και σήμερα παίδες και προσοχή στους δρόμους!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακόμη η τάση κρατάει για κάτι με διάρκεια.οσο τα ανσμπλ και οι χάρτες μας δίνουν το δικαίωμα θα το κοιτάμε μπας και αυτή η αθλιότητα για κεντροανατολική Μακεδονία και Θράκη δώσει κάτι για να θυμόμαστε στο τέλος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Sirax7 είπε:

Καλημέρα. Αν κάποιος ερχόταν στα τέλη  του περασμένου Νοεμβρίου και μου έδειχνε το διάγραμμα θερμοκρασίας όλου του χειμώνα για τα 850hPa στην περιοχή μου.Θα έκλαιγα από συγκίνηση. Τώρα κλαίω από τα νεύρα... Γιατί κατάφερε γιατί περί κατορθώματος πρόκειται όχι να μη το στρώσει όχι να μη χιονίσει αλλά ούτε νιφάδες να δώσει για τα πεδινά των μεγάλων πόλεων της Θράκης ο ίσως πιο κρύος χειμώνας που έχει υπάρξει εδώ και πολλές δεκαετίες.

Από Δεκέμβρη μέχρι και το Μάρτη (από ότι φαίνεται με την προοπτική του), με εξαίρεση του φυσιολογικού Φλεβάρη, είμαστε συνεχώς πιο κάτω του φυσιολογικού σε θερμοκρασίες η Θράκη. Ο Δεκέμβρης πήγε εξαίσια όσο αφορά τον υετό εφόσον έγιναν και ρεκόρ (ή πλησίασαν). Αλλά η συνέχεια μας επιφύλασσε να μην δούμε τίποτα οι πεδινές πόλεις όπως λες, με εξαίρεση ένα βράδυ που έριξε 5 νιφάδες και το ξημέρωμα είχε στις ακρες των πεζοδρομίων λίγο χιόνι πυριτιδα! Με τέτοιο διαρκές ψύχος το να μη μπορεί να ρίξει υετό σε μορφή χιονιού είναι πραγματικά κρίμα.. Για να δούμε με την προοπτική αυτή ίσως γίνει κατι. Δεν είναι λίγες οι φορές που από σπονδα έχουμε ένα σύντομο πέρασμα καλού χιονιού στη λήξη του χειμώνα (αρχή Άνοιξης). Να το δούμε έστω να πέφτει φέτος!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://ziakopoulos.blogspot.com/2022/03/blog-post_11.html?m=1

Οποτε συμφωνει και ο ζιακοπουλος κατα μια έννοια πως αυριο θα ειναι η πιο καλη ημερα της κακοκαιρίας. 

Εκει πονταρα εγω γενικα λογω Τ . Αντε να δούμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φεύγω για Αζόρες ταξίδι... Δεν θα αντέξω και σιβηρικό μετά από Αρμαγεδών Φιλίππου και τιμών ακρίβειας  ρεκόρ θέρμανσης και όχι μόνο ....

Screenshot_2022-03-11-11-16-55-562.jpg

Screenshot_2022-03-11-11-16-23-876.jpg

Screenshot_2022-03-11-11-10-01-252.jpg

Επεξεργάστηκε από Severe_Lover
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μάλλον οδεύουμε για τον πιο κρύο Μάρτιο από 2003 κει μετά σίγουρα και ίσως να το ξεπεράσουμε και να έχουμε σαν επόμενο εκείνον του 1998...εκείνος του 1996 σε ψύχος δύσκολα σπάει για Αττική

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να αποθηκεύσουμε ανσάμπλ διαγράμματα και μέσους όρους για να μας πιστεύουν οι ερευνητές του μέλλοντος...χαχα διαγράμματα ανσάμπλ και μέσοι όροι διατάξεων που δεν έχουν βγει εδώ και πολλά χρόνια μέσα στο καταχείμωνο ούτε Γενάρη μήνα...... και παίζει τεράστια πιθανότητα να μην ξαναβγουν τέτοια όχι Μάρτη αλλά ούτε για Γενάρηδες.........................απίστευτα ανσάμπλ για Μάρτη μήνα....μετά από 5-6 μέρες με πολύ δυνατή ψυχρή εισβολή για την εποχή έρχεται και δεύτερη;;; στα μέσα του μήνα μάλιστα.....

Diagramme ensemble ECMWF/CEP

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και γενικά δεν έφτασε η ώρα της αποτίμησης, για εμένα και τώρα καλά είναι. Πήγα να το γράψω και χθες με το κλάμα για γαλατικό χωριό, αλλά τελικά με πρόλαβαν τώρα τα παιδιά από Κομοτηνή. Πέρα από τα "τείχη" της Θεσσαλονίκης που κρατάνε μακριά τον λευκό σατανά χαχα, φέτος νομίζω πως το χειμερινό σκηνικό/δράμα το έζησαν πολλά πεδινά.

Θράκη και Αν. Μακεδονία πάνω κάτω στα ίδια με εμάς, Σέρρες νομίζω τίποτα και αυτές, Κιλκίς κάπως καλύτερα αλλά ψιλοαστεία και εκεί, όλη η Θεσσαλία και Ιωάννινα/Ήπειρος είχαν κάτι περάσματα κάποιας ώρας(?)/ωρών από ότι κατάλαβα. Καλά αυτό παίζει να είναι και το χειρότερο, όπως η γερή στούπα που έριξε πριν 2 εβδομάδες στο Επταπύργιο για περίπου 15', άρχισε να πιάνει γανούδα και έκοψε μαχαίρι. Αυτή είναι και η μεγαλύτερη τρέλα για μένα. Μη φτάσουμε δηλαδή από εκεί που ψάχνουμε τον 36ωρο χιονιά 🤣 επιτέλους, να κυνηγάμε τα 3ωρα και να παίζουμε με τα λεπτά χαχα. Εκεί έχουμε φτάσει βασικά, αλλά λέμε τώρα.

Χθες διάφοροι δικοί μου άνθρωποι μου λέγανε και απορούσανε, εγώ γελούσα, τι φάση να χιονίζει για 5-10-15' και να βγάζει ήλιο και τέτοια παλαβά. Που να τους έλεγα ότι αυτό έγινε και με 4-5β. κάπου εκεί νομόζω ότι είχε, Εγώ στην πριγκίπισσα του χιονιού Χαλκηδόνα δεν είδα ούτε αυτά😅.

Προφανώς τα αν.προσήνεμα είχαν 2 πολύ καλά έως τρομερά χιονοδιαστήματα, η Φλώρινα έπαιξε μπάλα μόνη της, ο κλαψάντο είχε διάρκεια  και υπόλοιπη Δυτ. Μακεδονία και αργότερα Ημαθία/Πιερία άργησαν αλλά κουτσά στραβά λιγότερο/περισσότερο κάτι έκαναν. Για τα βουνά ΚΔ Μακεδονίας τι να πούμε, επικά χιόνια επιτέλους και μακάρι να ήταν πάντα έτσι. εγώ τα απόλαυσα και υπάρχει χρόνος ακόμα να γουστάρουμε!

Σίγουρα κάτι ξεχνάω, κάτι μπορεί και να μη το λέω πολύ σωστά, αλλά πάνω κάτω αυτή την εντύπωση έχω, χωρίς να μπορώ να μιλήσω για όλες τις περιοχές της χώρας.

Για να κλείσω, κάπου τέλη Γενάρη νομίζω είχα γράψει πως πάμε για μια ακόμη πιθανή ευκαιρία τότε (το αποτέλεσμα ασχολίαστο χαχα) και μετά ευχόμουν να έρθει η Άνοιξη. Έκανε μπαμ και τότε πως δεν μας θέλει με τίποτα η κυκλοφορία. Και το τερμάτισε τελικά δυστυχώς για εμάς. Και τώρα λοιπόν αυτό θα ευχηθώ και πάλι και είμαστε μέσα Μάρτη σχεδόν. Φέτος έγινε ο χειρότερος συνδυασμός τζάμπα κρύου για εμάς, όπου το τζάμπα πάει στην καρδιά του κάθε χιονόφιλου, και όχι μόνο θεωρώ, αλλά στην πραγματικότητα ειδικά με όλα όσα συμβαίνουν γύρω μας γενικώς και ειδικώς μόνο "τζάμπα' δεν ήταν δυστυχώς. Κουράγιο και καλή δύναμη σε όλους.

Καλή συνέχεια σε όλη την παρέα, καλά να είμαστε πάνω από όλα και εις το επανιδείν!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Μάλλον οδεύουμε για τον πιο κρύο Μάρτιο από 2003 κει μετά σίγουρα και ίσως να το ξεπεράσουμε και να έχουμε σαν επόμενο εκείνον του 1998...εκείνος του 1996 σε ψύχος δύσκολα σπάει για Αττική

Επίσης να υπενθυμίσω το -7 στο Τατόι (230μ υψόμετρο μόλις) το Μάρτη του 87. Αξεπέραστο!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, DIMITRIS είπε:

Μάλλον έχει μπερδευτεί ο καιρός...δεν είναι Γενάρης...-4,8 μ.ο. για Χαλκίδα από τέρα για 21/3?

 

Είναι καλό το σήμα Μήτσε προφανώς.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

H σύγκλιση φαίνεται αύριο να ευνοεί βόρεια και ανατολική Αττική και κατά συνέπεια βόρεια και ανατολικά προάστια από άποψη και θερμοκρασιών και υετού σε όλα τα μοντέλα. Σε τέτοιες οριακές καταστάσεις όλα βρίσκονται στο νήμα μιας κλωστής και στο nowcast. 

Ιδού ο υετός των 3 μεγάλων στο 06 Σαββάτου με 06 Κυριακής: 

Καναδός

image.thumb.png.d72c9cabc40b7b791c92ea607582940c.pngΚ
Αμερικάνος
image.thumb.png.70f1b36b39c5156067b637e464dedda1.png

Ευρωπαίος 

image.thumb.png.e296d829731067f8686d38cba0022abd.png

Περιέργος και ο Γάλλος συμφωνεί μαζί τους ενώ συνήθιζε να βγάζει συγκλίσεις δυτικότερα. 

image.thumb.png.4463af3ee50e2a9c87c65fcd645eb87a.png

Ελβετός στο ίδιο μοτίβο

image.thumb.png.246c1db6260587d39954c53559325925.png
Και Άγγλος επίσης 

image.thumb.png.4c22c041e1031b2d2d4ba0fd876a2a95.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Να αποθηκεύσουμε ανσάμπλ διαγράμματα και μέσους όρους για να μας πιστεύουν οι ερευνητές του μέλλοντος...χαχα διαγράμματα ανσάμπλ και μέσοι όροι διατάξεων που δεν έχουν βγει εδώ και πολλά χρόνια μέσα στο καταχείμωνο ούτε Γενάρη μήνα...... και παίζει τεράστια πιθανότητα να μην ξαναβγουν τέτοια όχι Μάρτη αλλά ούτε για Γενάρηδες.........................απίστευτα ανσάμπλ για Μάρτη μήνα....μετά από 5-6 μέρες με πολύ δυνατή ψυχρή εισβολή για την εποχή έρχεται και δεύτερη;;; στα μέσα του μήνα μάλιστα.....

 

 Σώτο για τα επόμενα 25-30 χρόνια αυτά θα βλέπουμε σχεδόν κάθε χρόνο, μην ανησυχείς.....και ίσως καλύτερα.....το πιο ισχυρό ηλιακό ελάχιστο των τελευταίων 300 σχεδόν ετών  είναι εδώ και θα μοιράζει φάπες σε όσους "πολιτικάντηδες" κλπ ακόλουθους "επιστημινικιζοντες" δεν σέβονται πραγματικά το κλίμα και τον καιρό!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

H σύγκλιση φαίνεται αύριο να ευνοεί βόρεια και ανατολική Αττική και κατά συνέπεια βόρεια και ανατολικά προάστια από άποψη και θερμοκρασιών και υετού σε όλα τα μοντέλα. Σε τέτοιες οριακές καταστάσεις όλα βρίσκονται στο νήμα μιας κλωστής και στο nowcast. 
 

Βάλε επί 2 ή επί 3 σε όσα δίνουν για να είσαι μέσα.....με λίγη τύχη όλα αυτά!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ISIMERINOS είπε:

Ακόμη η τάση κρατάει για κάτι με διάρκεια.οσο τα ανσμπλ και οι χάρτες μας δίνουν το δικαίωμα θα το κοιτάμε μπας και αυτή η αθλιότητα για κεντροανατολική Μακεδονία και Θράκη δώσει κάτι για να θυμόμαστε στο τέλος.

Οπως ειναι τωρα μια ξερα κακια ειναι πλεον δεν εχει νοημα βαγγελη πρεπει να τελειωνουμε με το κρυο....να ερθει η ανοιξη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, menidi είπε:

Επίσης να υπενθυμίσω το -7 στο Τατόι (230μ υψόμετρο μόλις) το Μάρτη του 87. Αξεπέραστο!!

Αυτό τον Μάρτιο δε τον έβαλα είναι ιεροσυλία 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Οπως ειναι τωρα μια ξερα κακια ειναι πλεον δεν εχει νοημα βαγγελη πρεπει να τελειωνουμε με το κρυο....να ερθει η ανοιξη 

Ελπίζω μόνο επιτέλους να ξυπνήσει ο υποτροπικος ...εκεί ελπίζω και έχει αργήσει κι όλας.τετοθα εποχή είναι η ώρα του μπας και σωθεί ότι σώζεται..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...