Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, BillG είπε:

Μαλλον πρεπει να ανοιξει ξεχωριστος σχολιασμος καρτελων σε προσηνεμα, κεντρικα και βορεια, αφου παντα θα δημιουργουνται διαφωνιες με πιθανες συγκρουσεις...

Διαφωνώ οριζόντια κάθετα διαγώνια και παράλληλα. Η παρέα δεν πρέπει να σπασει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolasxm είπε:

Μην το χαλάσουμε το κλίμα παιδιά. Οκ, κάποιοι ήταν κ@λ@φαρδοι φέτος και κάποιο άτυχοι. Αυτό μπορεί να αλλάξει του χρόνου. Δεν είναι κάτι που περνάει από το χέρι μας οπότε μη χαλάτε τη ζαχαρένια σας

Προφανος και όχι άλλα δεν θα αρπάζουμε από τα μούτρα και όποιον λέει η γράφει κάτι που δεν μας αρέσει.προχωραμε στο τι βλέπουμε και προφανος τι θέλει ο καθένας για την περιοχή του.αυτο είναι το νόημα του συγκεκριμένου θέματος..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolasxm είπε:

Διαφωνώ οριζόντια κάθετα διαγώνια και παράλληλα. Η παρέα δεν πρέπει να σπασει

Καλά εννοείτε πως αυτό δεν προκειτε να γίνει ποτέ των ποτών..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

πιο είναι το πιο αργό -8 που έχουμε ποτέ στην αθήνα?

@KapelosG 

Από 1973 και μετά που έχουμε πιο καλά στοιχεία και μελετώντας την εκάστοτε μέρα όχι μόνο την ώρα της ραδιοβολησης αλλά το πικ της εισβολής το πιο αργό -9 στην Αθήνα είναι 24/3/2003 (-9.6) και το πιο αργό -8 25/3/1982 (-8.2)...πολύ πιθανό είναι στις 28/3/1931 έπιασε επίσης -8 αλλά δεν είμαι βέβαιος 100% γιατί ναι μεν έριξε πολύ χιόνι στην Αθήνα αλλά κυρίως λόγω ραγδαιοτητας...δηλαδή μέχρι εκεί είναι το όριο χοντρικά τελευταίες μέρες του Μάρτη... βέβαια δεν θα μου έκανε εντύπωση τον 19ο αιώνα να χει μπει και αρχές Απριλίου το -8

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, nikolasxm said:

Μην το χαλάσουμε το κλίμα παιδιά. Οκ, κάποιοι ήταν κ@λ@φαρδοι φέτος και κάποιο άτυχοι. Αυτό μπορεί να αλλάξει του χρόνου. Δεν είναι κάτι που περνάει από το χέρι μας οπότε μη χαλάτε τη ζαχαρένια σας

Και καλα μην φαντασταστεις οτι δεν υπήρχαν άτυχοι και εδώ κάτω.. Τα δυτικά νοτιοδυτικα προάστια εδώ δεν είδαν τίποτα αξιόλογο ούτε με την Ελπίδα ούτε με τον μουφο Φίλιππο. Συμβαίνουν αυτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ   αυτό δεν έμπαινα στο φόρουμ, για να μην ζαλίσω. Αλλά δεν άντεξα. Λέω δεν πάει άλλο. Πόσο χειρότερα μπορεί να πάει φέτος. Καιμε θέρμανση από τον Οκτώβριο. Είδα και το μήνυμα του Γιώργου έγραψα την απογοήτευσή. Φυσικά και ασχολήθηκα  τους χάρτες.  στον Σάκη προχθές  εξηγησα και τους λόγους που δεν θα έκανε  κάτι ιδιαίτερο εχθές στην πόλη της Αθήνας. 

Αλλά πάμε σε άλλα. Εγώ αν είχα ιστορικό χιονιά με 50+ πόντους στην Λάρισα ή στα Γιάννενα δεν θα φαινόμουν πλεονέκτης που θα ζητούσα και άλλα? Είμαι σίγουρος πως αν τα έγραφα εγώ αυτά εδώ μέσα θα είχα φάει λεκτικό "ξύλο". 

Και φυσικά δεν είναι δυνατό να είσαι καιρόφιλος και να μην θες να τα έχεις στην πόρτα σου. ΄Όταν όμως ο καιρός της πόρτας σου σε εγακαταλείπει κάθε χειμώνα , και φέτος μάλιστα σε τρολάρει με 5 συστήματα βροχών 10-15 χιλιοστών με 3-5 βαθμούς Κελσίου τι να πεις??

 

Συγνώμη αν κούρασα, Αλλά είμαι σίγουρος ότι όποιος ήταν στην θέση μου [και των κεντροβόρειων γενικότερα φέτος] θα ένιωθε έτσι

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τους λάτρεις της στατιστικής είναι η πρώτη φορά που γράφω μέσα Μαρτίου σε καιρικό φόρουμ μετά το 2003.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρωιμη πρωτη εκτίμησή μου: χιονιας Θεσσαλιας - Βορειας Στερεας - Σποραδων- Β. Ευβοιας ως φαβορι. Μιλάω για κυριως φαινομενα (οσα θα ειναι αν ειναι) και για τιποτε αλλο. Κρυο θα υπαρχει πολύ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Seth13 said:

Για τους λάτρεις της στατιστικής είναι η πρώτη φορά που γράφω μέσα Μαρτίου σε καιρικό φόρουμ μετά το 2003.

δλδ θα σε χασουμε μετα?

ντροπη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Seth13 είπε:

Για τους λάτρεις της στατιστικής είναι η πρώτη φορά που γράφω μέσα Μαρτίου σε καιρικό φόρουμ μετά το 2003.

Ίσως φέτος γράψεις και τέλη Μαρτίου 

gens-0-1-180.png

gens-0-1-180 (1).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, snowjohn said:

δλδ θα σε χασουμε μετα?

ντροπη

Ναι, γιατί δεν είμαι καιρόφιλος και μπαίνω σε θερινή νάρκη. Ξυπνάω μετά τις 20 Νοεμβρίου. 

Όσον αφορά τα επερχόμενα ο μέσος όρος είναι αρκετά ανατολικά τουλάχιστον στην αρχή. Έναν καλό εμποδισμό θέλουμε. 

 

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Μιχαήλ τι λες εσύ για αυτά που έρχονται σε 6-7 μέρες;

Τώρα αν μιλήσουμε πέρα από τις πλάκες, δεν περιμένω πολλά πράγματα για τα κεντροβόρεια ούτε τώρα. Ακόμα και δυτικά να πάει η λίμνη, ο αντικυκλώνας είναι πάρα πολύ παράλληλος, με αποτέλεσμα να μην μπορεί αν δημιουργηθεί εύκολα χαμηλό. Για εμένα 2 είναι τα πιθανότερα σενάρια

1) Εκ νέου προσήνεμος χιονιάς άγνωστης δυναμικής καθώς τα 500αρια δεν τα ξέρουμε καθόλου

ή

2) Χιόνια σε θεσσαλία και δυτική μακεδονία, με τα περισσότερα να είναι στα ορεινά λόγω νοτιοανατολικού ρεύματος και απουσία δυναμικού αιτίου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Πρωιμη πρωτη εκτίμησή μου: χιονιας Θεσσαλιας - Βορειας Στερεας - Σποραδων- Β. Ευβοιας ως φαβορι. Μιλάω για κυριως φαινομενα (οσα θα ειναι αν ειναι) και για τιποτε αλλο. Κρυο θα υπαρχει πολύ.

Απαισιοδοξο πολύ σε βρίσκω για τα βόρεια.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, thesprotos said:

Απαισιοδοξο πολύ σε βρίσκω για τα βόρεια.... 

Κυριο ογκο φαινομενων λεω. Οχι οτι αλλου δεν θα κανει κατι....Εκει που το δειχνουν το συστημα οι μεσοι οροι....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τώρα αν μιλήσουμε πέρα από τις πλάκες, δεν περιμένω πολλά πράγματα για τα κεντροβόρεια ούτε τώρα. Ακόμα και δυτικά να πάει η λίμνη, ο αντικυκλώνας είναι πάρα πολύ παράλληλος, με αποτέλεσμα να μην μπορεί αν δημιουργηθεί εύκολα χαμηλό. Για εμένα 2 είναι τα πιθανότερα σενάρια

1) Εκ νέου προσήνεμος χιονιάς άγνωστης δυναμικής καθώς τα 500αρια δεν τα ξέρουμε καθόλου

ή

2) Χιόνια σε θεσσαλία και δυτική μακεδονία, με τα περισσότερα να είναι στα ορεινά λόγω νοτιοανατολικού ρεύματος και απουσία δυναμικού αιτίου.

Μας υποχρεωσες μιχαηλ🤣πως και πως  περιμένουμε να χιονιστουμε αυτή τη φορά ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα συμφωνήσω με τον Μιχαήλ ..με ότι το;έχει αυτή την στιγμή αυτό φαίνεται.ειπαμε να είναι παράλληλα αλλά κάποια στιγμή θα πρέπει να πάει και λίγο κάθετα και να κάνει χαμηλό...αυτό προς το παρών δεν φαίνεται αλλά είμαστε σήμερα και αύριο σ εκείνες τις ώρες που πάντα τα μοντέλα κάνουν μια εντυπωσιακή αλλαγή..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και κάτι τελευταίο και κλείνω με μεγάλες εισβολές αργά τον Μάρτιο...από 2ο δεκαήμερο Μαρτίου και μετά δεν έχουμε δει σχεδόν ποτέ να μπαίνει το -10 ατόφιο στην Αττική...η εισβολή στις 13-14/3/1880 είναι τόσο ισχυρή, που δεν έχει σε απόσταση 2 βαθμών στα 850 καμιά από 10 Μάρτη και μετά (τώρα πρέπει να φτάσαμε ως και -9.8 στην εισβολη που μας ήρθε, κοντά στο ρεκόρ από 1900 και μετά για 10+ Μάρτη) αφού η έπιασε με βεβαιότητα -12 στα 850...ίσως δεδομένης της εποχής που σημειώθηκε, η μεγαλύτερη ψυχρή εισβολή όλων των εποχών με το Θησείο να καταγράφει ελάχιστη -6.9 στις 15/3 μετά το πέρας της

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προς το παρόν αν και πάλι μιλάμε για πάνω από τις 120 ώρες με αυτά που φαίνονται από τα μοντέλα ...όλα τα μοντέλα μικρά μεγάλα και ανσάμπλ τους.... και πάλι είναι μεγάλο φαβορί τα προσήνεμα είτε ανοιχτά είτε κλειστά..... ότι και να κάνουμε ότι και να πούμε..... τώρα αν θα έρθει τόσο κρύο ώστε να χιονίσει πολύ χαμηλά έως παραθαλάσσια αυτό δεν το ξέρουμε.....γενικά λεπτομέρειες θα φανούν όσο πλησιάζουμε.....

πάντως για να βγει κεντροβόρειος χιονιάς δυνατός .. θα πρέπει η λίμνη στα 500 να σκάσει Αδριατική βόρειο Ιόνιο να "εγκλωβιστεί" κατά κάποιο τρόπο εκεί έστω για ένα 24ωρο... να μην πάει δυτικά με την καμία όμως ώστε να μπορέσει να δημιουργήσει χαμηλό στο Ιόνιο με κίνηση προς κεντρικό ή βόρειο Αιγαίο....πράγμα που δεν φαίνεται πουθενά γιατί λογικά η διάταξη δεν αφήνει περιθώρια να γίνει....και αν γίνει(ούτε 1 % πιθανότητες με τα σημερινά δεδομένα) θα φανεί όσο πλησιάζουμε κάτω φυσικά από τις 100-120 ώρες και εφόσον αφήσει περιθώρια η διάταξη....δεν γίνεται με όλα τα μοντέλα στο Αιγαίο στις 120 να έρθει βόρειο Ιόνιο στις 90......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ISIMERINOS είπε:

Θα συμφωνήσω με τον Μιχαήλ ..με ότι το;έχει αυτή την στιγμή αυτό φαίνεται.ειπαμε να είναι παράλληλα αλλά κάποια στιγμή θα πρέπει να πάει και λίγο κάθετα και να κάνει χαμηλό...αυτό προς το παρών δεν φαίνεται αλλά είμαστε σήμερα και αύριο σ εκείνες τις ώρες που πάντα τα μοντέλα κάνουν μια εντυπωσιακή αλλαγή..

Εαν θα κανει χαμηλο σημαινει θα παλευουμε με θερμοκρασιες και μαλλον με βροχες γιατι για να βγει χαμηλο η λιμνη θα εχει βγει αδριατικη θα εχει εξασθενησει και το ψυχος θα ειναι βορεια μας....εγω το ξαναειπα ηρθε η ωρα της αποτιμησης του χειμωνα...ας κραρησει τις διαταξεις απο νοεμβρη...γενικα δεν θεωρω οτι θα υπαρξει υετος συμφωνω με μιχαηλ..η αν υπαρξει δεν πιστευωωνα υπαρξει σοβαρο ψυχος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...