Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Για τα κεντροβόρεια χάλασε λίγο ακόμα ο μέσος όρος του ευρωπαίου.. Αλλά ευελπιστώ σε αλλαγές, όπως με την προηγούμενη που από Γαλλία πήγε τουρκια σε ένα ραν.. Ε Απλά ευελπιστώ για το αντίθετο, στο περίπου... Πάντως το άλλο που φαίνεται είναι η εξασθένιση της ψυχρής λίμνης, έχει μικρύνει σε μέγεθος... Δεν θα μου φαινόταν παράξενο, αύριο να μην υπάρχει καν...

ναι αυριο θα ειναι ακριβως τις ιδιες ωρες που εγινε αυτη η τραγικη αλλαγη για εμας..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, DIMITRIS είπε:

ανσάμπλ Χαλκίδας, δε περίμενα ποτέ ότι θα δω τέτοιο διάγραμμα μέσα Μαρτίου, παλαβό!!!

image.thumb.png.aabb6a9d2eee387b23c1b3022d80ebb1.png

Ατόφιο σιβηρικο ψύχος Δημήτρη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, ISIMERINOS said:

συμφωνω οτι τελειωσε μια και καλη οτιδηποτε ειναι δυτικα της ιταλιας και βορεια της ιταλιας...απ εκει και ανατολικοτερα ολα ειναι ανοιχτα...ο τροπος γραφης σου αν και σε θεωρω απο τους ¨σκλροπυρηνικους¨ 😛προσηνεμους ειναι αψογος και σου βγαζω το καπελο παντως...γενικα απο την στιγμη που χιονιστηκες με την ελπιδα και μετα εισαι παραδειγκα προς μιμηση για ολους μας...

Πιο πριν δεν συμμετείχα σε αυτό το forum. Αν και έκανα εγγραφή μετά τη Μήδεια, άρχισα να γράφω στις 10 Γενάρη φέτος με 1ο μήνυμα ουσιαστικά το ότι στατιστικά δεν γίνεται να μας κάτσει διαδοχική χρονιά και να που ήρθε η Ελπίδα. 🤣 Το πιο λογικό είναι ο καθένας να θέλει το χιόνι για την πάρτη του και όπως είπες είμαι από τους πιο σκληροπυρηνικούς προσήνεμους που θα πουλούσε ό,τι έχει και δεν έχει για να θάβονται τα προσήνεμα και το λεκανοπέδιο 12 μήνες τον χρόνο. Από εκεί και πέρα όμως το να εύχομαι να μην χιονίσει σε άλλους ή να δημιουργώ εντάσεις με υπονοούμενα ή να αμφισβητώ πράγματα που έχουν ζήσει άλλοι έχει μεγάλη διαφορά. (ξεκαθαρίζω ότι δεν αναφέρομαι σε άτομο μέσα στο συγκεκριμένο forum) Στο παλιό forum είχα μπει λίγο στο τρυπάκι και θυμάστε όλοι γενικώς τι γινόταν μια περίοδο αλλά είναι καιρός να καταλάβουμε ότι δεν επηρεάζουμε τον καιρό ούτε κερδίζουμε κάτι από το να μειώνουμε τη χαρά του άλλου. Έχω περάσει την περίοδο 1992 έως 2004 χωρίς να δω χιόνι στρωμένο στο δρόμο μου ως παιδί καθώς έλειπα το 2002 για χριστουγεννιάτικες διακοπές και αυτός ήταν ο λόγος που ψάχτηκα με τι γίνεται με τον καιρό για να μην το ξαναπάθω. Οπότε έχω φάει πολύ πίκρα και μπορώ να καταλάβω οποιονδήποτε αισθάνεται ''αδικημένος'' καθώς ο καιρός δεν καταλαβαίνει τι σημαίνει ο όρος ''αδικία''. Αντίστοιχα από το 2008 οι ήττες ήταν πολλές μέχρι το 2019 για την περιοχή μου και μέχρι το 2021 για το λεκανοπέδιο εν γένει, το ξεπεράσαμε κι αυτό. Δεν υπάρχει καμία αντιπαλότητα με ανθρώπους που αγνοούσα την ύπαρξη τους τον καιρό που δεν υπήρχε διαδίκτυο επί της ουσίας και νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος χιονοτρελαμένος στο σχολείο μου. Έχουμε το ίδιο πάθος, την ίδια αρρώστια όπως θέλει κάποιος να το πει και ναι θα γουστάρω να χιονίζονται τα προσήνεμα μέχρι και τον Αύγουστο και αντίστοιχα εσύ ή όποιος άλλος θα θέλει τη Θεσσαλονίκη λευκή όλο το χρόνο αλλά δεν βρίσκω λόγο να τσακωθώ ή να μειώσω την εμπειρία κανενός. Χθες ξενυχτούσα χαρούμενος για τους φίλους από την Χαλκίδα βλέποντας την στουπάρα που έπεφτε στη πόλη τους για κάποιες ώρες ''από το πουθενα''. Θα μου πεις είχα μισό μέτρο πριν 1,5 μήνα έξω από την πόρτα μου και επί της ουσίας ήταν το μεγαλύτερο χιόνι που έχω ζήσει live στη ζωή μου. Σωστό και αυτό αλλά είναι και στον άνθρωπο, όμως μπορούμε όλοι να είμαστε η καλύτερη εκδοχή του εαυτού μας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακόμα ψάχνετε υετούς και χαμηλά από τώρα  σε τέτοια διχογνωμία μοντέλων σε Αυλώνα κλίση κτλ μεταφορά στροβιλισμού???

ΑΣ επικρατήσει το επιστημονικό  λογικό σενάριο  παρατήρησεως τόσο μακριά τώρα απλά παρά τα σενάρια φαντασίας ελάχιστης επαληθευσης  130+ ωρών!!

ECE1-192(11).GIF

ukmoeu-0-168(9).png

iconeu-0-168.png

gfseu-0-168(3).png

gemeu-0-168.png

Επεξεργάστηκε από Severe_Lover
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Πιο πριν δεν συμμετείχα σε αυτό το forum. Αν και έκανα εγγραφή μετά τη Μήδεια, άρχισα να γράφω στις 10 Γενάρη φέτος με 1ο μήνυμα ουσιαστικά το ότι στατιστικά δεν γίνεται να μας κάτσει διαδοχική χρονιά και να που ήρθε η Ελπίδα. 🤣 Το πιο λογικό είναι ο καθένας να θέλει το χιόνι για την πάρτη του και όπως είπες είμαι από τους πιο σκληροπυρηνικούς προσήνεμους που θα πουλούσε ό,τι έχει και δεν έχει για να θάβονται τα προσήνεμα και το λεκανοπέδιο 12 μήνες τον χρόνο. Από εκεί και πέρα όμως το να εύχομαι να μην χιονίσει σε άλλους ή να δημιουργώ εντάσεις με υπονοούμενα ή να αμφισβητώ πράγματα που έχουν ζήσει άλλοι έχει μεγάλη διαφορά. (ξεκαθαρίζω ότι δεν αναφέρομαι σε άτομο μέσα στο συγκεκριμένο forum) Στο παλιό forum είχα μπει λίγο στο τρυπάκι και θυμάστε όλοι γενικώς τι γινόταν μια περίοδο αλλά είναι καιρός να καταλάβουμε ότι δεν επηρεάζουμε τον καιρό ούτε κερδίζουμε κάτι από το να μειώνουμε τη χαρά του άλλου. Έχω περάσει την περίοδο 1992 έως 2004 χωρίς να δω χιόνι στρωμένο στο δρόμο μου ως παιδί καθώς έλειπα το 2002 για χριστουγεννιάτικες διακοπές και αυτός ήταν ο λόγος που ψάχτηκα με τι γίνεται με τον καιρό για να μην το ξαναπάθω. Οπότε έχω φάει πολύ πίκρα και μπορώ να καταλάβω οποιονδήποτε αισθάνεται ''αδικημένος'' καθώς ο καιρός δεν καταλαβαίνει τι σημαίνει ο όρος ''αδικία''. Αντίστοιχα από το 2008 οι ήττες ήταν πολλές μέχρι το 2019 για την περιοχή μου και μέχρι το 2021 για το λεκανοπέδιο εν γένει, το ξεπεράσαμε κι αυτό. Δεν υπάρχει καμία αντιπαλότητα με ανθρώπους που αγνοούσα την ύπαρξη τους τον καιρό που δεν υπήρχε διαδίκτυο επί της ουσίας και νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος χιονοτρελαμένος στο σχολείο μου. Έχουμε το ίδιο πάθος, την ίδια αρρώστια όπως θέλει κάποιος να το πει και ναι θα γουστάρω να χιονίζονται τα προσήνεμα μέχρι και τον Αύγουστο και αντίστοιχα εσύ ή όποιος άλλος θα θέλει τη Θεσσαλονίκη λευκή όλο το χρόνο αλλά δεν βρίσκω λόγο να τσακωθώ ή να μειώσω την εμπειρία κανενός. Χθες ξενυχτούσα χαρούμενος για τους φίλους από την Χαλκίδα βλέποντας την στουπάρα που έπεφτε στη πόλη τους για κάποιες ώρες ''από το πουθενα''. Θα μου πεις είχα μισό μέτρο πριν 1,5 μήνα έξω από την πόρτα μου και επί της ουσίας ήταν το μεγαλύτερο χιόνι που έχω ζήσει live στη ζωή μου. Σωστό και αυτό αλλά είναι και στον άνθρωπο, όμως μπορούμε όλοι να είμαστε η καλύτερη εκδοχή του εαυτού μας. 

👏👏👏👏👏

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένα είναι σίγουρο ότι τα βόρεια για πολλοστή φορά ειναι εκτός... Η συνήθεια που έγινε λατρεια.. Χαχαχαχα.. Μετά από κάποια χρόνια ίσως χιονίσει σοβαρά εδώ πάνω... 20 χρόνια πλέον...κ βλέπουμε.. Κ μη μου πει κανείς για σοφία, Υπατία κ το κακό συναπάντημα... Σύσφιξη χαμηλό κ αποκοπη.. Αυτό είναι το φυσιολογικό... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Επικό ραν για Θράκη και νησιά Βορειοανατολικοκεντρικού Αιγαίου με πολύ υετό και θερμοκρασίες ..  

ετσι!!!και μονο θεοξερο δεν ηταν...και το ξαναγραφω επειδη μας διαβαζει και κοσμος να διευκρινιζουμε τι εννουμε οταν λεμε επικο ραν η χαλια ραν...και αντιστοιχα οταν ερθει η ωρα χαλια χειμωνας η επικος χειμωνας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Επικό ραν για Θράκη και νησιά Βορειοανατολικοκεντρικού Αιγαίου με πολύ υετό και θερμοκρασίες ..  

Μπάμπη χαλάλι σας..σου το εύχομαι... Χαχαχαχα.. Εμείς όπως πάντα φουρφουριτο... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ετσι μου ρχετε να γραφτω σε κανα ισπανικο αναλογο φορουμ να τους εξηγησω να μην βριζουν και μενα γιατι δεν εχω δει τιποτα,γιατι προφανος θα εχουν τσουβαλιασει απο την αγανακτιση τους ολη την ελλαδα...χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ISIMERINOS είπε:

ετσι!!!και μονο θεοξερο δεν ηταν...και το ξαναγραφω επειδη μας διαβαζει και κοσμος να διευκρινιζουμε τι εννουμε οταν λεμε επικο ραν η χαλια ραν...και αντιστοιχα οταν ερθει η ωρα χαλια χειμωνας η επικος χειμωνας

Βαγγελη αλλαξε απο ισημερινος σε κατι χιονιστερο και βγαλε τη μαυρη γατα και βαλε μια λευκη, μπορει να αλλαξει το γουρι οντως στο και πεντε...🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ISIMERINOS είπε:

ετσι μου ρχετε να γραφτω σε κανα ισπανικο αναλογο φορουμ να τους εξηγησω να μην βριζουν και μενα γιατι δεν εχω δει τιποτα,γιατι προφανος θα εχουν τσουβαλιασει απο την αγανακτιση τους ολη την ελλαδα...χαχαχαχα

Βαγγέλη άλλη μια τραγική χρόνια για μας εδώ πάνω.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

απο σημερα στα 18αρια λοιπον μεχρι αυριο στα 12αρια ξεκιναει κατ εμε η αντιστροφη μετρηση γιατι προφανος και θα γινουν τεραστιες αλλαγες και οτι βλεπουμε τωρα θα ειναι εντελως αλλιως...αυτο το αλλιως θελω να δω που θα κατσει και πως θα κατσει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Για τα κεντροβόρεια χάλασε λίγο ακόμα ο μέσος όρος του ευρωπαίου.. Αλλά ευελπιστώ σε αλλαγές, όπως με την προηγούμενη που από Γαλλία πήγε τουρκια σε ένα ραν.. Ε Απλά ευελπιστώ για το αντίθετο, στο περίπου... Πάντως το άλλο που φαίνεται είναι η εξασθένιση της ψυχρής λίμνης, έχει μικρύνει σε μέγεθος... Δεν θα μου φαινόταν παράξενο, αύριο να μην υπάρχει καν...

Εσυ πρεπει να παλέψεις για τη Λάρισα θα μας φέρει αυρα η εμφάνιση σου..;)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Καναδός έχει κλειδώσει, αύριο θα πετάξει και το κλειδί.  🤣
ens_image.php?geoid=52683&var=201&run=12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Για τα κεντροβόρεια χάλασε λίγο ακόμα ο μέσος όρος του ευρωπαίου.. Αλλά ευελπιστώ σε αλλαγές, όπως με την προηγούμενη που από Γαλλία πήγε τουρκια σε ένα ραν.. Ε Απλά ευελπιστώ για το αντίθετο, στο περίπου... Πάντως το άλλο που φαίνεται είναι η εξασθένιση της ψυχρής λίμνης, έχει μικρύνει σε μέγεθος... Δεν θα μου φαινόταν παράξενο, αύριο να μην υπάρχει καν...

Δεν νομίζω ότι μπορεί να αλλάξει πλέον τόσο δραματικά ίσα ίσα πιο ανατολικά μπορεί να πάει η λίμνη και η εισβολή γενικότερα παρά δυτικότερα …. Τα μικρά μοντέλα όχι απλά επιμένουν αλλά είναι πιο ανατολικά από τα μεγάλα… δεν υπάρχει δυτικό σενάριο πλέον για να κρατάει τος ισορροπίες Τουρκία Αιγαίο παίζει με τεράστιες πιθανότητες δες αντικυκλώνα στην κεντρική Ευρώπη και γεωδυναμικα 1050 το φτάνουν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άκυρο. Έχω να μπω στο φόρουμ 1.5 μήνα, αν και μπορώ να καταλάβω μερικούς, μήπως μπορεί να κάνει κανείς καμία λίστα ονομάτων? Το μισό φόρουμ δεν έχει το ίδιο όνομα πλέον τι φάση σαν να έλλειψα 2 χρόνια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ISIMERINOS είπε:

απο σημερα στα 18αρια λοιπον μεχρι αυριο στα 12αρια ξεκιναει κατ εμε η αντιστροφη μετρηση γιατι προφανος και θα γινουν τεραστιες αλλαγες και οτι βλεπουμε τωρα θα ειναι εντελως αλλιως...αυτο το αλλιως θελω να δω που θα κατσει και πως θα κατσει

Κάτι που να ανεβάζει τις υγρασίες θέλουμε ... Είμαι χωρίς σάλιο και αίμα εδώ και πολλές μέρες αφού πέφτουμε κατω από το 30% .... Και μας έκαψε και μας στέγνωσε ..χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ISIMERINOS είπε:

ετσι!!!και μονο θεοξερο δεν ηταν...και το ξαναγραφω επειδη μας διαβαζει και κοσμος να διευκρινιζουμε τι εννουμε οταν λεμε επικο ραν η χαλια ραν...και αντιστοιχα οταν ερθει η ωρα χαλια χειμωνας η επικος χειμωνας

Βαγγέλη με την ευκαιρία είναι αυτό που πολλές φορές έχει ειπωθεί. Για μας εδώ κάτω είναι έπος. Για εσάς είναι άσχημος χειμώνας ( όχι γιατί χιόνισε εμάς, αλλά γιατί δεν έριξε ούτε μια νιφαδα κεντρική Μακεδονία). 

Επίσης, προφανώς όλοι μας εν δυνάμει γουστάρουμε το χιόνι. Μας αρέσει. Και το κυνηγάμε όταν βλέπουμε αυλωνες από Αγγλία μέχρι Πακιστάν και θέλουμε να το φέρουμε άλλοι Αδριατική, άλλοι Ιόνιο και άλλοι Αιγαίο. Προφανώς σε κάποιους θα κάνει την χάρη, σε άλλους όχι. Όμως, δεν θα κάτσω να πω κάτι του στυλ κοίτα αφού δεν κάθεται σε εμάς μακάρι να μην με φάει η μούχλα και να φύγει ο Αυλώνας μακριά να μην χιονίσει πουθενά. Και αυτή της άποψης είναι το 96% των μελών του φόρουμ. 

Και εγώ το Φθινόπωρο δεν έβλεπα στάλα βροχης. Όλα έμεναν δυτικά. Τι να κάνω να κατηγορώ το Ιόνιο; Αχχαχα. Δεν γίνονται αυτά. Έκατσε φέτος σε εμάς. Ε του χρόνου η Τσιμισκι θα γίνει Μπάνσκο. Ρόδα είναι και γυρίζει. Αλλά αυτό δεν αλλάζει ότι θα κυνηγάμε όλοι μας τον κάθε Αυλώνα πάνω απ' όλα με κέφι και χαβαλε..

Υγ. Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο αλλά το ωραίο κείμενο του Seth13 με έκανε να γράψω και εγώ λίγες αράδες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Άκυρο. Έχω να μπω στο φόρουμ 1.5 μήνα, αν και μπορώ να καταλάβω μερικούς, μήπως μπορεί να κάνει κανείς καμία λίστα ονομάτων? Το μισό φόρουμ δεν έχει το ίδιο όνομα πλέον τι φάση σαν να έλλειψα 2 χρόνια

Έλειψες πολυ Μιχάλη και εκτός του οτι μείναμε αχιονοι μεχρι και τα ονοματα άλλαξαμε κάποιοι χαχα 😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 minutes ago, Severe_Lover said:

ΓΙΑΤΙ  ΔΕΝ αναλύετε το ουκμό το πιο σταθερό  και αναλύετε το κεντρικό τρέξιμο παίου που στις 00 είχε την μπίλια στη Γαλλία και τώρα την έχει πάνω μας με Του?ρκία να στροβιλίζεται..??

Γιατί δεν βλέπουμε τα ensembles του UKMO και γιατί είναι ασταθές αυτή τη περίοδο, πολύ περισσότερο από τον Παίο. Αυτό δεν σημαίνει ότι το UKMO δεν μπορεί να δικαιωθεί αλλά μέχρι και τις 168 ώρες κινούνται σε παρόμοια λογική. 

ECM1-168.GIF?13-0

ukmo-0-168.png?12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...