Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

γιατί δεν έριξε ούτε μια νιφαδα κεντρική Μακεδονία). 

 

Εριξε και παρα έριξε Κ .Μακεδονία.... (Στρυμονικός , Χαλκιδική , Πιερία , Ημαθία κτλπ)Η θεσσαλονικη σε μια ακτίνα 30χλμ δεν είδε κατι της προκοπής και η Αν.Μακεδόνια η πεδινή

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Άκυρο. Έχω να μπω στο φόρουμ 1.5 μήνα, αν και μπορώ να καταλάβω μερικούς, μήπως μπορεί να κάνει κανείς καμία λίστα ονομάτων? Το μισό φόρουμ δεν έχει το ίδιο όνομα πλέον τι φάση σαν να έλλειψα 2 χρόνια

ναι εγινε μια αλλαγη κυριως απο Β. Ελλαδιτες μετα την Ελπιδα μπας και αλλαξει το γουρι, για καποιους αλλαξε,εστω και λιγο, για τους υπολοιπους τιποτα!!!  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, freeze είπε:

Εριξε και παρα έριξε Κ .Μακεδονία.... Η θεσσαλονικη σε μια ακτίνα 30χλμ δεν είδε κατι της προκοπής και η Αν.Μακεδόνια η πεδινή

Έδεσσα νομίζω κάτι έριξε..έκανε ένα θαψιμο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Γιατί δεν βλέπουμε τα ensembles του UKMO και γιατί είναι ασταθές αυτή τη περίοδο, πολύ περισσότερο από τον Παίο. Αυτό δεν σημαίνει ότι το UKMO δεν μπορεί να δικαιωθεί αλλά μέχρι και τις 168 ώρες κινούνται σε παρόμοια λογική. 

ECM1-168.GIF?13-0

ukmo-0-168.png?12

Καμία σχέση οι διατάξεις των δύο  και σε αζορικος και στις χαμηλές πιέσεις Μεσόγειο...δες τις ισοβαρεις στο ουκμό πόσο κοντά είναι μεταξύ αντικυκλωνα και β Αφρικής χαμηλού και παίου τρέχουν χαλαρά ολα

 

..ο σκουπιδαιος από Γαλλία πήγε ελλαδατουρκια ΣΕ ένα ραν....αύριο Ιταλία? Αζερμπαϊτζάν? Βέλγιο?

 

Επεξεργάστηκε από Severe_Lover
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Έδεσσα νομίζω κάτι έριξε..έκανε ένα θαψιμο 

Στρυμονικός κόλπος , Χαλκιδική , Πιερία ,Ημαθία) ... βεβαια ήταν όχι τον χειμώνα αλλά την Ανοιξη αλλά κλαιν ,,, έριξε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, BillG είπε:

Βαγγελη αλλαξε απο ισημερινος σε κατι χιονιστερο και βγαλε τη μαυρη γατα και βαλε μια λευκη, μπορει να αλλαξει το γουρι οντως στο και πεντε...🤣🤣

αντε ν σ ακουσω...πληρες ρετουσαρισμα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, PAGETONAS είπε:

αντε ν σ ακουσω...πληρες ρετουσαρισμα 

Τώρα ΝΑΙ Αιρχεται....χαχαχαχα

κατι σε πιο άγριο δεν είχε ... η αντικατοπτρίζει την καιρική βαρεμάρα στα Βόρεια

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η διαταξη ουκμο και ευρωπαικου δεν εχει μεγαλες διαφορες τωρα γιατι πιστευεται οτι τα μοντελα ειναι ασταθεστατα ενω απο τις 192 ωρες σχεδον ολα μας δωσανε την ψυχρη εισβολη σημαινει οτι μαλλον υπεεκτιματε η δυνατοτητα τους ποσο μαλλον οταν μιλαμε για ψυχρη αποκομμενη λιμνη η πορεια της οποιας πρεπει να φτασουμε στις 80-90 ωρες για να ειμαστε σχετικα ασφαλεις...τα βασικα χαρακτηριστικα εχουν κλειδωσει ομως σε ολα τα μοντελα...ανατολικο βανατολικο ρευμα με υετο σε αιγαιο πιερια ημαθια ανατολικη λαρισα μαγνησια και ολο το προσηνεμο κομματι απο ευβοια ως κρητη ειναι ασφαλες να πουμε οτι θα εχουν υετο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, PAGETONAS είπε:

αντε ν σ ακουσω...πληρες ρετουσαρισμα 

ετσι ειναι οι Καρντασηδες, δεν χαλιουνται ευκολα (οχι ολοι,αλλα ενταξει)...χαχαχαχαχαχα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Severe_Lover said:

Καμία σχέση οι διατάξεις των δύο  και σε αζορικος και στις χαμηλές πιέσεις Μεσόγειο...δες τις ισοβαρεις στο ουκμό πόσο κοντά είναι μεταξύ αντικυκλωνα και β Αφρικής χαμηλού και παίου τρέχουν χαλαρά ολα

 

..ο σκουπιδαιος από Γαλλία πήγε ελλαδατουρκια ΣΕ ένα ραν....αύριο Ιταλία? Αζερμπαϊτζάν? Βέλγιο?

 

Για τον Ευρωπαίο το βλέπαμε στα ensembles του ότι η πιθανότητα να επαληθευτεί το κύριο του ήταν μειωμένη και να που τούμπαρε προς το παρόν. Καταλαβαίνω τι λες αλλά είναι στην ίδια λογική και αυτό φαίνεται και στις 144 ακόμα περισσότερο. Ο Ευρωπαίος επίσης στα ensembles του βλέπει κάποια διαταραχή με νότια πορεία λόγω της θέσης του αντικυκλώνα στη Πολωνία, είναι πιθανό δηλαδή να εμφανίσει σενάριο σαν του UKMO και στο κύριο του, αυτό δεν παύει να σημαίνει ότι κινούνται στην ίδια λογική ανεξαρτήτως διαφορών που προφανώς κάνουν την... διαφορά όταν μιλάμε για χιονοπτώσεις. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, freeze είπε:

Εριξε και παρα έριξε Κ .Μακεδονία.... (Στρυμονικός , Χαλκιδική , Πιερία , Ημαθία κτλπ)Η θεσσαλονικη σε μια ακτίνα 30χλμ δεν είδε κατι της προκοπής και η Αν.Μακεδόνια η πεδινή

Η κεντρική Μακεδονία είδε επιλεκτικά.

Δηλαδή Σέρρες, Γιαννιτσά, Έδεσσα (σιγά το χιόνι που είδε), Σκύδρα, Θεσσαλονίκη δεν είδαν χιόνι.Η Ημαθία είδε και εκεί περισσότερο όσοι ήταν προς Μακροχώρι Βέροια και όχι τόσο προς Αλεξάνδρεια πλατύ.Η Κατερίνη επίσης είδε 2 φορές.

Αλλά χιόνια άνευ ουσίας.Οι περισσότερες από αυτές τις πόλεις δεν είχαν καν χιόνι και κάποιες με το ζόρι 5 πόντους.

Κοινώς άσχημος χειμώνας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ζουμε εναν Μαρτη απο τα παλια..Σε ολους τους νομους της χωρας αυτη τη στιγμη υπαρχει χιονι...Δεν εχει σημασια που χιονισε η ποσο...Αρκει που ο Μαρτης δεν μπηκε με 20αρια η ακομα και 30αρια...Γιατι και αυτο εχει συμβει στο παρελθον...

Μετα τον επικο Μαρτη του 87 μονο με τον Μαρτη του 1998 και του 2003 μπορω να τον συγκρινω..Τον Μαρτη του 98 ειχε κανει αρκετο κρυο με πολλα χιονια..Τοτε ως προεδρος του 15μελους ειχα επιλεξει για πενταημερη την Κρητη και οχι τη Ροδο..Πηγαμε μια βδομαδα μετα την ψυχρη εισβολη που επληξε και την Κρητη..1-7Απριλη...Το μεσημερι παιζαμε χιονοπολεμο στον Ομαλο μεσα σε 2 μετρα χιονι και το βραδυ μπανακι στη πισινα μιας και ειχε αρχισει να ζεσταινει..

Το 2003 παραμονες του Ευαγγελισμου..Υπηρετουσα στο Χαιδαρι στα τελειωματα της θητειας μου ως διαβιβαστης..Ξυπνησα για να μπω στο στρατοπεδο..Ειχε χιονισει στα πετραλωνα και μεσα στο στρατοπεδο οταν εφτασα,ειχε στρωσει στις ευκολες επιφανειες..Αρκετα οψιμη χιονοπτωση για τα δεδομενα της Αθηνας..

Ο Μαρτης ειναι ισως ο μονος μηνας που μπορει στο περασμα του να μας δωσει και τις 4 εποχες..Ευτυχως για την ωρα μας προσφερει απολοχερα μονο μια...Τον Χειμωνα!!!

Τα διαγραμματα ειναι επικα...Δεν προλαβαινουμε να ξεπερασουμε μια ψυχρη εισβολη και ψηφιακα εχει εμφανιστει ηδη η επομενη...Αυτο και μονο μου αρκει...!!Ενταξει ο Μαρτης του 87 ερχεται μια φορα στα 100 χρονια και αν..Δεν εχει μετρο συγκρισης εκεινος ο Μαρτης...Αλλα αυτος μας εκανε καιροφιλους και αρρωστους..Τουλαχιστον εμενα....

Με συγχωρειτε για το μακροσκελες κειμενο και για τις προσωπικες αφηγησεις..Αλλα υποθετω οτι ο καιρος για ολους μας ειναι η ζωη μας η μερος αυτης..Εχει σχεση παραλληλη με τις αναμνησεις μας και με τον τροπο που δρουμε..Καλο βραδυ αδερφια...

Και οπως τραγουδα στη συννεφουλα ο Νιονιος.."Δεν ειναι ανοιξη φετος αυτη"..Καληνυχτα σας..

 

 

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ετσι μπραβο ριχτε το στην πλακα. Ετσι κι αλλιως οπως λεει και το ασμα (παραλλαγμενο παντα)

Τι είχαμε, τι χάσαμε,
χιονέο σε ξεχάσαμε.
Κι εγώ και η καρδιά μου
σου λέμε “γεια χαρά”.
Τι είχαμε, τι χάσαμε,
απλά σε προσπεράσαμε.
Αγάπη μου, ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Επεξεργάστηκε από BillG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Seth13 είπε:

Για τον Ευρωπαίο το βλέπαμε στα ensembles του ότι η πιθανότητα να επαληθευτεί το κύριο του ήταν μειωμένη και να που τούμπαρε προς το παρόν. Καταλαβαίνω τι λες αλλά είναι στην ίδια λογική και αυτό φαίνεται και στις 144 ακόμα περισσότερο. Ο Ευρωπαίος επίσης στα ensembles του βλέπει κάποια διαταραχή με νότια πορεία λόγω της θέσης του αντικυκλώνα στη Πολωνία, είναι πιθανό δηλαδή να εμφανίσει σενάριο σαν του UKMO και στο κύριο του, αυτό δεν παύει να σημαίνει ότι κινούνται στην ίδια λογική ανεξαρτήτως διαφορών που προφανώς κάνουν την... διαφορά όταν μιλάμε για χιονοπτώσεις. 

Αυτό λέμε για την κλίση Αυλώνα λίμνης και κυκλογεννεση αστάθειες κτλ δεν έχει ξεκαθαρίσει κάτι ακόμα 5-6 μέρες πρίν για να λέμε για υετό και χιονοπτώσεις χιονοστρωσεις διάρκεια και εντάσεις....δεν λέμε για το ψύχος που έχει κλειδώσει εδώ και πριν μέρες είπα μέγα Αλέξανδρος ήδη όταν ψάχνανε  τον Φίλλιπο τζουφιο ακόμα.... οι λεπτομέρειες από αύριο θα αρχίσουν να φαίνονται και να αλλάζουν...στην Αριαδνη η νυφίτσα βγήκε φάνηκε 2-3μερες πριν μόνο ... το ψύχος είναι επιφανειακό θα έχει εκπλήξεις θετικές και αρνητικές για όλους τοπικά....

Αύριο στα 12 θα βλέπουμε αλλες αλλαγές λεπτομέρειες σίγουρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, freeze είπε:

Εριξε και παρα έριξε Κ .Μακεδονία.... (Στρυμονικός , Χαλκιδική , Πιερία , Ημαθία κτλπ)Η θεσσαλονικη σε μια ακτίνα 30χλμ δεν είδε κατι της προκοπής και η Αν.Μακεδόνια η πεδινή

Φιλε μου στην Ημαθια και συγκεκριμενα Βεροια και στα γυρω πεδινα χιονισε 2 φορες απο 3 κ 1cm αντιστοιχα οποτε δεν το λες και επιτυχια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Theomanio είπε:

Η κεντρική Μακεδονία είδε επιλεκτικά.

Δηλαδή Σέρρες, Γιαννιτσά, Έδεσσα (σιγά το χιόνι που είδε), Σκύδρα, Θεσσαλονίκη δεν είδαν χιόνι.Η Ημαθία είδε και εκεί περισσότερο όσοι ήταν προς Μακροχώρι Βέροια και όχι τόσο προς Αλεξάνδρεια πλατύ.Η Κατερίνη επίσης είδε 2 φορές.

Αλλά χιόνια άνευ ουσίας.Οι περισσότερες από αυτές τις πόλεις δεν είχαν καν χιόνι και κάποιες με το ζόρι 5 πόντους.

Κοινώς άσχημος χειμώνας

Ναι Οκ το ευρος Κ.Μακεδονίας είναι τεράστιο ... Θα υπάρχουν αποκλίσεις ...Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για χιόνι που είναι πιο επιλεκτικό .... και από που γράφει ο καθένας ... αν ήμουν κάτοικος Αρναίας και μου έλεγε κάποιος δεν έκανε χειμώνα στην Κ.Μακεδονία θα του έλεγα  να πάει σε γιατρό .... !! εδώ καπου σε καιρικό φορουμ ελεγε κατοικος κάπου στην Βοιωτία ότι έχει ξεραιλα (τώρα η τρολάριζε ή ακόμα και σε προσηνεμες διατάξεις κάποια μέρη των νομων αυτών βλέπουν ότι και εμείς)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, BillG είπε:

ετσι μπραβο ριχτε το στην πλακα. Ετσι κι αλλιως οπως λεει και το ασμα (παραλλαγμενο παντα)

"Τι είχαμε, τι χάσαμε,
χιονέο σε ξεχάσαμε.
Κι εγώ και η καρδιά μου
σου λέμε “γεια χαρά”.
Τι είχαμε, τι χάσαμε,
απλά σε προσπεράσαμε."

ΔΕΝ ΜΑΣΑΜΑΙ...!!.....πρωτα τσιμπάμε την υγρασία....με βορειοδυτικό χαμηλά....και νοτιανατολικό ψηλα ο οποιος στο και 1 αλλάζει σε ανατολικό.....και μας οδηγεί στην απόχη...αμεσως ομως μετα σοβαρεύεται και γίνεται νοτιος και φουλαρει υγρασία ξεκινά χιονοθυελλα....εκεί ομως τα τουβλα η ασφαλτος....και ολα τα οιΚοδομικά υλικά της θεσσαλονίκης παθαίνουν υπαρξιακό...και θερμένονται.....και το αποτέλεσμα είναι αυτό! ΔΕΝ ΞΑΙΧΝΟ....!!

ηγ.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Επικό ραν για Θράκη και νησιά Βορειοανατολικοκεντρικού Αιγαίου με πολύ υετό και θερμοκρασίες ..  

Μπάμπη μακάρι φίλε στο εύχομαι μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Kojak είπε:

Φιλε μου στην Ημαθια και συγκεκριμενα Βεροια και στα γυρω πεδινα χιονισε 2 φορες απο 3 κ 1cm αντιστοιχα οποτε δεν το λες και επιτυχια.

Είναι μεγάλη φέτος ... και όμως ....

Τράβα μια γραμμή από την Βέροια και φτάσε μεχρι την Αλεξανδρούπολη και πες μου πόσες πόλεις είχαν 2 χιονοστρώσεις 3 και 1 εκ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αρα ετσι οπως εγινε την μπαλαντζα πλεον την κραταει στα χερια του ο τζιφος δηλαδη οσον αφορα την λιμνη και την καταληξη της...χτες ηταν μονο το γιουκμο που κρατουσε την μπαλαντζα προς τα ανατολικα και ολα τ αλλα ταξιδευαν δυτικα και βορεια μας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, freeze είπε:

Είναι μεγάλη φέτος ... και όμως ....

Τράβα μια γραμμή από την Βέροια και φτάσε μεχρι την Αλεξανδρούπολη και πες μου πόσες πόλεις είχαν 2 χιονοστρώσεις 3 και 1 εκ.

μονο δυο νομιζω κιλκις και πολυγυρος και νομιζω και καβαλα καποια στιγμη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, bardaris είπε:

ΔΕΝ ΜΑΣΑΜΑΙ...!!.....πρωτα τσιμπάμε την υγρασία....με βορειοδυτικό χαμηλά....και νοτιανατολικό ψηλα ο οποιος στο και 1 αλλάζει σε ανατολικό.....και μας οδηγεί στην απόχη...αμεσως ομως μετα σοβαρεύεται και γίνεται νοτιος και φουλαρει υγρασία ξεκινά χιονοθυελλα....εκεί ομως τα τουβλα η ασφαλτος....και ολα τα οιΚοδομικά υλικά της θεσσαλονίκης παθαίνουν υπαρξιακό...και θερμένονται.....και το αποτέλεσμα είναι αυτό! ΔΕΝ ΞΑΙΧΝΟ....!!

ηγ.jpg

Άλλο αυτό... ειπαμε η πολη εχει δικη της προσωπικοτητα ακομα και τα μπετά της!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παμε για αικον..το χαζο αικον κατ τ αλλα μια χαρα βρηκε την ταση των 12αριων..αντε να δουμε μπας και τουμπαρει προς την αλλη πλευρα τωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, PAGETONAS είπε:

μονο δυο νομιζω κιλκις και πολυγυρος και νομιζω και καβαλα καποια στιγμη

ο πολυγυρος είχε παραπάνω... εχω την αδερφή μου εκεί με ενημερώνει ... και είναι εκτός συναγωνισμού στα 500 μ .... καβάλα νομίζω όχι ... μόνο κιλκις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...