Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, xeneize said:

αυτά αν ήταν να επηρεάσουν, δεν θα επηρέαζαν γενικευμένα και άλλες περιοχές; Εδώ έχουμε να κάνουμε με μια εμμονή της κυκλοφορίας σε Ελλάδα-Τουρκία

Δεν έχω κοιτάξει τι έχει κάνει φέτος στις ΗΠΑ λόγω του καιρικού ενδιαφέροντος εδώ, ωστόσο η περιοχή μας είχε επηρεαστεί πολύ και το 1991-1992 στον τελευταίο ηφαιστειακό χειμώνα. Αν υποθέσουμε ότι με το ηλιακό ελάχιστο δεν πρόκειται να περάσουμε σε μίνι παγετώνια περίοδο όπως στο β' μισό του 17ου αιώνα λόγω της ανθρωπογενής αλλαγής του κλίματος τότε μια αύξηση ψυχρών καταβάσεων δεν είναι απίθανη και το πλεονέκτημα που έχει η Ελλάδα είναι πως η ανατολική Ευρώπη είναι ξηρά και έτσι δεν συναντά κάποια θάλασσα πέρα από την κρύα Μαύρη. Θα φανεί στον επόμενο χειμώνα αν υπάρχει πράγματι κάποιο μοτίβο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ηφαίστειο 🌋 έκανε δουλειά στη στρατόσφαιρα  και Απρίλης έτσι πάει με αζορικο ✌️😁 θα σβήσουμε το καλοκαίρι με ψυχρές λίμνες μέχρι Ιούλιο.... ΆΤΙΜΗ ΚΛΙΜΑΤΙΚΉ ΑΛΛΑΓΉ....✌️🌋🤫😁😁🍉🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, menidi said:

Τι έγινε ρε παιδιά; Πάμε πάλι για χιόνι έστω ΒΠ? 

Ναι. 😎

Τέλη Μαρτίου βγάζει Γροιλανδικό, θα χιονιστούμε και με αυτόν. 

ΥΓ. Θα φύγω για Κέιπ Τάουν να ζεσταθεί το κοκαλάκι μου.

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Seth13 είπε:

Ναι. 😎

Τέλη Μαρτίου βγάζει Γροιλανδικό, θα χιονιστούμε και με αυτόν. 

ΥΓ. Θα φύγω για Κέιπ Τάουν να ζεσταθεί το κοκαλάκι μου.

Πωωωω ε οκ. Ανοίγω μαγαζί με χιονολαστιχα στο Μαρούσι. ΤΕΛΟΣ!!!

Πρέπει να βλέπουμε μπροστά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, Seth13 said:

Ναι. 😎

Τέλη Μαρτίου βγάζει Γροιλανδικό, θα χιονιστούμε και με αυτόν. 

ΥΓ. Θα φύγω για Κέιπ Τάουν να ζεσταθεί το κοκαλάκι μου.

και δεν πάς και στο peak του καλοκαιριού εκεί.,υποτίθεται είναι Φθινόπωρο κι εκεί σιγά σιγά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καποια στοιχεια για το παγερο Σαββατο στο λεκανοπεδιο (12Z)

Μοντελο    Μ.Ο.     Κυριο    κοντρολ

ECMWF      -8          -9,1          -9,5

GEM          -7,5        -8,8          -9,7

UKMO                     -7,5

GFS           -7,3        -9,3          -7,9

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρέλα λέμε.. τι φαση; Μαρτιάτικη!!

Το σκέφτεστε μερικοί επηδεί μου χορτάσατε πουλάκια μου ε;

Ω ρε σύντεκνοι, θα παγώσει το κουλούρι μας.. 

Σάκηηηηηηηη ..το δεςςς;;  Τρελενομαι😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άντε να τα ξαναπάρουμε από την αρχή..... 

Τι κλείδωσε? Οι θερμοκρασίες? Στο περίπου και μόνον και μέχρι το Σ-Κ. Στο περίπου, γιατί έχουν ακόμα "τζόγο" τα θερμοκρασιακά ανσάμπλς, ιδίως στον τζίφο (από - 2 έως -12 το ΣΚ, με τον ΜΟ για ΒΠ Αττικής στο -7 με -7.5). Άρα, θα κάνει κρύο, αλλά πόσο, ακόμα άγνωστο. Για μετά την Κυριακή, άγνωστον. Περισσότερο δλδ κλείδωσε η επιχειρηματική ευκαιρία που διέγνωσε ο  @menidi (μαγαζί χειμερινών ελαστικών και πανάκια χλωρίνης😂) παρά οι Τ. 

Τι δεν κλείδωσε? Όλα τα υπόλοιπα (διάταξη, άνεμοι, χαμηλά, υετοί κλπ.). 

Οπότε, το ΘΑΨΑΡ του Γείτονα (ένας είν'ο Γείτονας) καλοδεχούμενο μεν, πρόωρο δε (ξέρω βέβαια πώς το λέει ο Γείτονας). Ακόμα και για το εξαιρετικό για εδώ 6άρι, πάλι ΘΑΨΑΡ δεν το λες. 

Κοντά είναι και η Ελπίδα κοντά κι ο ΚουτσοΦίλιππος. Τεράστιες διαφορές, άλλες εποχές του χρόνου, ΑΛΛΑ, και οι δύο κατέδειξαν ότι το ΘΑΨΑΡ απ το ΜΗ ΘΑΨΑΡ απέχουν λίγο, και επιβεβαίωσαν ότι εδώ, στα....Αφρικανικά κράσπεδα (που λέει και μια ψυχή), τα πάντα κρίνονται στο νάου καστ (πλην σπανίων περιπτώσεων) και τα πάντα κρέμονται σε μία κλωστή.

Οπότε ας περιμένουμε. Υπό προϋποθέσεις μπορεί να βγει κάτι καλό και υετικά σε διάφορες περιοχές της χώρας. Είπα χθες ότι θεωρώ βάσει έως τώρα τρεξιμάτων φαβορί για καλά φαινόμενα, κυρίως τη Θεσσαλία, τη Βόρεια Στερεά, Β. Εύβοια, Σποράδες. Το ίδιο θα έλεγα και με τα σημερινά. 

Θα δούμε στα επόμενα τρεξίματα, μιας και διαρκώς έχουμε αλλαγές.

 

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 minutes ago, Dim_pas said:

και δεν πάς και στο peak του καλοκαιριού εκεί.,υποτίθεται είναι Φθινόπωρο κι εκεί σιγά σιγά!

Είναι φθινόπωρο αλλά μιλάμε για μια πόλη που έχει να δει χιόνι από το 1992 (να το Πινατούμπο πάλι) καθώς είναι αρκετά απομακρυσμένη από την Ανταρκτική. Έχω ξαναπάει τέτοια εποχή σε Γιοχάνεσμπουργκ και Ζιμπάμπουε οπότε μια χαρά ζέστη έχει χωρίς να υποφέρεις κιόλας από ακραίες θερμοκρασίες. Τουλάχιστον ό,τι χιόνι χάσω εδώ θα είναι αμελητέο. 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω την εντύπωση ότι στα τελευταία ραν του τζίφου όλο και πληθαίνουν τα σενάρια με χιόνι εδώ πάνω.. 

Αυτο το διάγραμμα δεν το λες και άσχημο για 100 ώρες μακριά. 076D5E65-9E36-4280-9485-00B2096DD947.thumb.png.6b258d6468c0e6dc500258f10fc1c86b.png

Επεξεργάστηκε από Kosmas34
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Seth13 said:

Είναι φθινόπωρο αλλά μιλάμε για μια πόλη που έχει να δει χιόνι από το 1992 (να το Πινατούμπο πάλι) καθώς είναι αρκετά απομακρυσμένη από την Ανταρκτική. Έχω ξαναπάει τέτοια εποχή σε Γιοχάνεσμπουργκ και Ζιμπάμπουε οπότε μια χαρά ζέστη έχει χωρίς να υποφέρεις κιόλας από ακραίες θερμοκρασίες. Τουλάχιστον ό,τι χιόνι χάσω εδώ θα είναι αμελητέο. 🤣

σορρυ που ειμαι αδιακριτος αλλαμε τι ασχολεισαι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, snowjohn said:

σορρυ που ειμαι αδιακριτος αλλαμε τι ασχολεισαι?

Το γράφω στην υπογραφή μου. 🤣 Αρχαιολόγος είμαι, απλώς δεν δουλεύω αυτή τη περίοδο και επειδή θα περιμένω το αποτέλεσμα διαφόρων προκηρύξεων και δεν έχω ταξιδέψει εδώ και δύο χρόνια βρήκα την ευκαιρία να πάω σε συγγενείς που έχω εκεί οπότε δεν θα έχω θέμα διαμονής ή καθημερινών εξόδων και όταν δουλεύεις σίγουρα δεν έχεις τη δυνατότητα να διαθέσεις 1 μήνα για ένα τέτοιο ταξίδι. Για ό,τι άλλο ρωτήστε με σε πμ γιατί δεν θέλω να σπαμάρω το τόπικ μιλώντας για Αφρική όταν στην Αγία Παρασκευή το Αμερικανικό κολέγιο αναμένεται να μετατραπεί σε Ερευνητικό Κέντρο Ευρωπαϊκής Ανταρκτικής. 🤣

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

σορρυ που ειμαι αδιακριτος αλλαμε τι ασχολεισαι?

Κυνηγος εμπειριων ειναι ο Σωτηρακης...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Άντε να τα ξαναπάρουμε από την αρχή..... 

Τι κλείδωσε? Οι θερμοκρασίες? Στο περίπου και μόνον και μέχρι το Σ-Κ. Στο περίπου, γιατί έχουν ακόμα "τζόγο" τα θερμοκρασιακά ανσάμπλς, ιδίως στον τζίφο (από - 2 έως -12 το ΣΚ, με τον ΜΟ για ΒΠ Αττικής στο -7 με -7.5). Άρα, θα κάνει κρύο, αλλά πόσο, ακόμα άγνωστο. Για μετά την Κυριακή, άγνωστον. Περισσότερο δλδ κλείδωσε η επιχειρηματική ευκαιρία που διέγνωσε ο  @menidi (μαγαζί χειμερινών ελαστικών και πανάκια χλωρίνης😂) παρά οι Τ. 

Τι δεν κλείδωσε? Όλα τα υπόλοιπα (διάταξη, άνεμοι, χαμηλά, υετοί κλπ.). 

Οπότε, το ΘΑΨΑΡ του Γείτονα (ένας είν'ο Γείτονας) καλοδεχούμενο μεν, πρόωρο δε (ξέρω βέβαια πώς το λέει ο Γείτονας). Ακόμα και για το εξαιρετικό για εδώ 6άρι, πάλι ΘΑΨΑΡ δεν το λες. 

Κοντά είναι και η Ελπίδα κοντά κι ο ΚουτσοΦίλιππος. Τεράστιες διαφορές, άλλες εποχές του χρόνου, ΑΛΛΑ, και οι δύο κατέδειξαν ότι το ΘΑΨΑΡ απ το ΜΗ ΘΑΨΑΡ απέχουν λίγο, και επιβεβαίωσαν ότι εδώ, στα....Αφρικανικά κράσπεδα (που λέει και μια ψυχή), τα πάντα κρίνονται στο νάου καστ (πλην σπανίων περιπτώσεων) και τα πάντα κρέμονται σε μία κλωστή.

Οπότε ας περιμένουμε. Υπό προϋποθέσεις μπορεί να βγει κάτι καλό και υετικά σε διάφορες περιοχές της χώρας. Είπα χθες ότι θεωρώ βάσει έως τώρα τρεξιμάτων φαβορί για καλά φαινόμενα, κυρίως τη Θεσσαλία, τη Βόρεια Στερεά, Β. Εύβοια, Σποράδες. Το ίδιο θα έλεγα και με τα σημερινά. 

Θα δούμε στα επόμενα τρεξίματα, μιας και διαρκώς έχουμε αλλαγές.

 

Ενα μονο θα σου πω….αυτη τη στιγμη χιονιζει στη Χαλκιδα😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Έχω την εντύπωση ότι στα τελευταία ραν του τζίφου όλο και πληθαίνουν τα σενάρια με χιόνι εδώ πάνω.. 

Αυτο το διάγραμμα δεν το λες και άσχημο για 100 ώρες μακριά. 076D5E65-9E36-4280-9485-00B2096DD947.thumb.png.6b258d6468c0e6dc500258f10fc1c86b.png

Τι να το κάνουμε ρε Κοσμά. Κλασικά μας βγάζει υετό σε αυτές τις ώρες. Μετά όσο κοντεύουν οι ώρες μας πετσοκοβει και στο τέλος μας ρίχνει 2 πόντους χιόνι το οποίο λιώνει μέσα σε 1 ώρα το πολύ. Βαρέθηκα φέτος πραγματικά. Ας έρθουν οι ζέστες επιτέλους να ηρεμήσουμε ψυχικά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΑΙΡΧΕΕΧΕΤΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ..ΜΑΙΧΡΗ   ΜΑΙΟ ΘΑ ΧΙΟΝΙΖΕΙΙΙΙΙΙ....
ΜΑΙΤΑΝΟΕΙΣΤΑΙ ΡΕΕΕΕ
 
Καράβια βγήκαν στη στεριά
και χάθηκαν στο χιόνι
κι αυτός που τα ονειρεύτηκε
τα περιμένει ακόμη
 
 
Ποιος είδε νύχτα με δυο φεγγάρια
ποιος είδε ήλιο σαν αχινό
κι ερωτευμένα πουλιά και ψάρια
να κολυμπάνε στον ουρανό
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...