Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Μεσσήνιος είπε:

Φίλε μου σίγουρα γνωρίζεις την παροιμία που λέει "όταν καίγεται το σπίτι του γείτονα...κλπ".

Κανένας δεν μπορεί να αισθάνεται ασφαλής σε περιόδους ισχυρού καύσωνα ακόμα και αν δεν επηρεάζεται από το μελτέμι.

Φίλε Μεσσήνιες, φυσικά και ΔΕΝ θέλω ισχυρούς καύσωνες. Το ποστ μου γράφει απλά ότι αν είναι να έχω καταιγίδες που προκαλούν δέος, δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους καύσωνες. κακά τα ψέμματα όμως, με θερμοκρασίες κάτω των 30 βαθμών, σωστή καταιγίδα δεν υφίσταται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μάλιστα. Άρα ξαφνικά η αγάπη για τις καταιγίδες σημαίνει κακία για τους άλλους. Δυστυχώς όποιος έχει την μυγιάζεται. Αλλά τα 2 μέτρα χιόνι που έχουν πέσει σε κάποιες περιοχές, δεν προκαλούν καμία καταστροφή. Η εθελοτυφλία σε όλο της το μεγαλείο δυστυχώς./=

 

@chrisk7 Για δυνατές καταιγίδες χρειάζεται ζέστη.. Παντα η θερμοκρασία πρέπει α ξεπερνάει τους 30 βαθμούς . Ιδανικά συνήθως μεταξύ 35-38 είναι η μέγιστη για τα εντυπωσιακότερα φαινόμενα. Μακάρι για να ξεχάσουμε το 5μηνο σχετικής αδιαφορίας.

Τουλαχιστον δεν καιγονται ανθρωποι ζωντανοι μιχαλη οπως το καλοκαιρι,ουτε βιαζεται η ιδια η φυση λογω ανθρωπινης παρεμβασης

Διοτι μονο  αυτη την εποχη περιμενουν καποιοι για να σπειρουν τον ολεθρο

Και λιγος σεβασμος δεν βλαπτει στα γραφομενα μας,ιδιεταιρως οταν ανθρωποι εδω μεσα και γυρω μας χασανε τις περουσιες τους στο παρελθον

Να ευχεσαι  να μην ζησεις ποτε τετοια καταστροφη  οπως την βιωσαμε εμεις εδω κατω

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Τουλαχιστον δεν καιγονται ανθρωποι ζωντανοι μιχαλη οπως το καλοκαιρι,ουτε βιαζεται η ιδια η φυση λογω ανθρωπινης παρεμβασης

Διοτι μονο  αυτη την εποχη περιμενουν καποιοι για να σπειρουν τον ολεθρο

Και εγώ τρελαίνομαι με τις καταιγίδες. Χωρίς πλάκα. Κεραυνοί και η μαυρίλα του ουρανού..αλλά προτιμώ αυτές του φθινοπώρου χωρίς ζεστή. Δεν αντέχω άλλο ένα καυτό καλοκαίρι που μπορεί να μας κάψει κυριολεκτικά. Ας κάνει καταιγίδες με οριακές θερμοκρασίες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Και εγώ τρελαίνομαι με τις καταιγίδες. Χωρίς πλάκα. Κεραυνοί και η μαυρίλα του ουρανού..αλλά προτιμώ αυτές του φθινοπώρου χωρίς ζεστή. Δεν αντέχω άλλο ένα καυτό καλοκαίρι που μπορεί να μας κάψει κυριολεκτικά. Ας κάνει καταιγίδες με οριακές θερμοκρασίες. 

Καταιγιδες κανει και την ανοιξη οπως ειπε και ο κωστας απο την λαρισα

Καταιγιδες καλες κανει και το φθινοπωρο

Οπωτε μεγα ψεμα οτι μονο το καλοκαιρι βλεπεις τις καλυτερες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα τι θα γίνει μου λέτε;

Να αρχίσουμε να αποκρύπτουμε μηνύματα;; 

Ελα ηρεμήστε, ακούστηκαν οι απόψεις και πάμε  παρακάτω κόσμια και πολιτισμένα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Και φυσικά να προσθέσω ότι το φετινό καλοκαίρι, μυρίζει μπαρούτι... Εννοώ θα καούμε ζωντανοι όπως πέρσι. Πάντως αν είναι να καούμε ζωντανοί, με τις επικές περσινές καταιγίδες, κανένα πρόβλημα. Δεν παν να φτάσει 50 βαθμούς.

τέτοιες φοβερές εικόνες, μόνο το καλοκαίρι μπορεί να δώσει, όχι ο ξενέρωτος [πλέον] χειμώνας 3 μήνες έμειναν, για την πιο ενεργή καιρικά εποχή....

IMG_20210621_210043.jpg

IMG_20210621_210059.jpg

Φίλε μου το θέμα είναι ο τρόπος που το θέτεις. Είναι άλλο να πεις ας κάνει ζέστη για να βγάλει καταιγίδες, και άλλο να λες ας καούμε ζωντανοί όπως πέρσι. Σου εύχομαι ειλικρινά να μην ζήσεις το άγχος που ζήσαμε πέρσι, και εγώ ήμουν από τους τυχερούς που η φωτιά ήταν σε απόσταση 2-3 χλμ. 

Αυτά, σορυ για το οφ-τοπικ, και φιλικά στα λέω.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Στα μοντελικα αν δεν παει λιγο δυτικοτερα η μπαλα νομιζω οτι τα πεδινα προσηνεμα θα δυσκολευτουν πολυ να δουνε κατι καλο 

Οι τουρκαλαδες κανουν παρτυ φετος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορει αυτο που θα σας πω να φανει off topic, απλα καποιοι να γνωριζουν τι παει να πει ασταθειες στην βορεια και δυτικη Ελλαδα

Γεννηθηκα Αυλωνα και μενω εδω 40 χρονια, ειχα την τυχη να μεγαλωσω σε μια καταπρασινη περιοχη στα βορεια κρασπεδα της Παρνηθας. Την πρωτη καταστροφή την έζησα τον Σεπτέμβριο του 1992 οπου και καηκε ενα μεγαλο μερος της περιοχης μου με θερμοκρασιες και ανεμους ασυνήθιστες για την εποχη 35+βαθμους

Η Δδευτερη ηταν τον Ιουλιο του 1998 παλι με καυσωνες 42+. Και τις 2 φορες παραλιγο να καει το σπίτι μου. Εχω δουλεψει 5 χρονια σαν εποχικος πυροσβεστης και ξερω τι παει να πει απο πρωτο χερι καυσωνας-ασταθειες(τρελος αερας) καταιγιδες οπου σε αποστασεις λιγων χιλιομετρων απο την μια πνιγονται και απο την αλλη καίγονται. 

Παιδια αυτα ειναι καταστροφικα σχεδον για ολους. Ευχομαι να μην ζησει κανεις αυτό που εζησα  το 1992 και το 1998 και αυτο που ζησαν πολλοι απο εδω περσυ. 

Ο καιρος εχει δικους του κανονες, η μαλλον δεν εχει κανονες! Κανει οτι γουσταρει. Δςν φταίμε οι προσηνεμοι που δεν χιονιζει στην πορτα σας! 

Χιονι πολυ ριχνει σρην βορεια Ελλαδα, ενα σωρο φωτο εχουν ανεβασει τα παιδια απο δυτικη Μακεδονια και ορεινη Θεσσαλια.

Παντα εβαζε πολυ χιονι η Ευβοια και η ημιορεινη-ορεινη Αττικη, δεν ειναι κατι το παραλογο, οπως παντα βαζει χιονι η Φλωρινα τα Τρικαλα η Καλαμπακα και τα γυρω ορεινα ημιορεινα τους... Τα Γιαννενα η Λαρισα και Θεσσαλονίκη τα βλεπουν πιο δυσκολα.. Τι να κανουμε;! Οχι οτι δεν βαζουν, προσοχη, απλα οι πιθανοτητες ειναι μικροτερες, παντα ηταν! 

Δεν το λεω με κακία και δεν θελω να προσβαλω κανεναν

Αυτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Οι τουρκαλαδες κανουν παρτυ φετος

Νομίζω φέτος είχαν 7 χιονιάδες συνολικά, μαζί με αυτόν που έρχεται.. Πάντως πάνω από 5

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Jimmys-snow είπε:

Μπορει αυτο που θα σας πω να φανει off topic, απλα καποιοι να γνωριζουν τι παει να πει ασταθειες στην βορεια και δυτικη Ελλαδα

Γεννηθηκα Αυλωνα και μενω εδω 40 χρονια, ειχα την τυχη να μεγαλωσω σε μια καταπρασινη περιοχη στα βορεια κρασπεδα της Παρνηθας. Την πρωτη καταστροφή την έζησα τον Σεπτέμβριο του 1992 οπου και καηκε ενα μεγαλο μερος της περιοχης μου με θερμοκρασιες και ανεμους ασυνήθιστες για την εποχη 35+βαθμους

Η Δδευτερη ηταν τον Ιουλιο του 1998 παλι με καυσωνες 42+. Και τις 2 φορες παραλιγο να καει το σπίτι μου. Εχω δουλεψει 5 χρονια σαν εποχικος πυροσβεστης και ξερω τι παει να πει απο πρωτο χερι καυσωνας-ασταθειες(τρελος αερας) καταιγιδες οπου σε αποστασεις λιγων χιλιομετρων απο την μια πνιγονται και απο την αλλη καίγονται. 

Παιδια αυτα ειναι καταστροφικα σχεδον για ολους. Ευχομαι να μην ζησει κανεις αυτό που εζησα  το 1992 και το 1998 και αυτο που ζησαν πολλοι απο εδω περσυ. 

Ο καιρος εχει δικους του κανονες, η μαλλον δεν εχει κανονες! Κανει οτι γουσταρει. Δςν φταίμε οι προσηνεμοι που δεν χιονιζει στην πορτα σας! 

Χιονι πολυ ριχνει σρην βορεια Ελλαδα, ενα σωρο φωτο εχουν ανεβασει τα παιδια απο δυτικη Μακεδονια και ορεινη Θεσσαλια.

Παντα εβαζε πολυ χιονι η Ευβοια και η ημιορεινη-ορεινη Αττικη, δεν ειναι κατι το παραλογο, οπως παντα βαζει χιονι η Φλωρινα τα Τρικαλα η Καλαμπακα και τα γυρω ορεινα ημιορεινα τους... Τα Γιαννενα η Λαρισα και Θεσσαλονίκη τα βλεπουν πιο δυσκολα.. Τι να κανουμε;! Οχι οτι δεν βαζουν, προσοχη, απλα οι πιθανοτητες ειναι μικροτερες, παντα ηταν! 

Δεν το λεω με κακία και δεν θελω να προσβαλω κανεναν

Αυτα

Η λαρισα σιγουρα δεν δυσκολευεται ακομα...τωρα καθαρα στατιστικα ομως τα τελευταια 30 χρονια εχουν μειωθει οι αξιολογες χιονοπτωσεις οχι οι μερες χιονοπτωσης σε ηπειρο μακεδονια θρακη δυτικη κεντρικη πελλοπονησο εχουν μεινει σταθερες σε θεσσαλια και εχουν αυξηθει σε ευβοια αττικη νησια κρητη..αυτο ειναι αποτελεσμα της αλλαγης των συστηματων τωρα ο καθενας το μεταφραζει οπως θελει..εγω το λεω νεα κανονικοτητα που πρεπει να την αποδεχτουμε

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και για να ισοσκελισει η φυση τα χειμονοκαλοκαιρια θα μας κανει τα επομενα 2 χρονια μονο φθινοπωρο και ανοιξη!!Ολες οι εποχες χρειαζονται και οι ενναλαγες μεσα σ αυτες κ οχι τα κολληματα οπως το τωρινο η οπως τη καυσωνικη αηδια του 1+ πλεον μηνα..χειμωνας κ με βορια(κυριως) κ με νοτια και με κρυα κ χιονια κ με ηπιο καιρο..αντιστοιχα καλοκαιρια με ενναλαγες δροσερου κ πιο ζεστου καιρου..και με ασταθειες κ με ζεστο μελτεμι..

Υ.γ  καιρος ειναι οτι θελει κανει..το κακο ειναι τα κολληματα νομιζω οτι πληθαινουν..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γιατί αποδυναμώνεται τόσο απότομα ο αυλωνας στις 138 ωρες; 
Εβ τω μεταξύ μόλις εκφυλίζεται τη ψύχος, ερχεται ο υετος. Κακός συγχρονισμός στο 18αρι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snowy Stathis είπε:

Γιατί αποδυναμώνεται τόσο απότομα ο αυλωνας στις 138 ωρες; 
Εβ τω μεταξύ μόλις εκφυλίζεται τη ψύχος, ερχεται ο υετος. Κακός συγχρονισμός στο 18αρι 

Μέσα Μαρτίου, οπότε η δύναμη του ήλιου είναι αρκετή, ώστε η θερμική επιρροή του εδάφους να φτάσει έως τα 850hPa.. Για αυτό και πάνω από τις θάλασσες, που δεν υπάρχει ιδιαίτερη μεταβολή της θερμοκρασίας το μεσημέρι, Οι Τ στα 850, παραμένουν περίπου το ίδιο χαμηλά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο φτάνουμε τόσο εξασθενούν τα γεωδυναμικα..και μένουν τα καλά Τουρκία και ανατολικότερα..τι πιο σύνηθες χαχαχ..πλέον για πεδινά είναι δύσκολο γενικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, Jimmys-snow είπε:

Παντα εβαζε πολυ χιονι η Ευβοια και η ημιορεινη-ορεινη Αττικη, δεν ειναι κατι το παραλογο, οπως παντα βαζει χιονι η Φλωρινα τα Τρικαλα η Καλαμπακα και τα γυρω ορεινα ημιορεινα τους... Τα Γιαννενα η Λαρισα και Θεσσαλονίκη τα βλεπουν πιο δυσκολα.. Τι να κανουμε;! Οχι οτι δεν βαζουν, προσοχη, απλα οι πιθανοτητες ειναι μικροτερες, παντα ηταν! 

Φέτος δυστυχώς η πεδινή θεσσαλία δεν είδε σχεδόν τίποτα, από ημιορεινά και πάνω ο χαμός. Για μας εδώ στα εσωτερικά του κάμπου οι μόνες ελπίδες για δροσιές (εκτός απ τα βουνά) είναι οι αστάθειες. Εννοείται ότι κανείς δεν εύχεται καταστροφές, απώλειες και άλλα τέτοια. Μόνο άρρωστοι τα θέλουν αυτά. Από κει και μετά πέρα απ τον παράγοντα φύση πάμε στον παράγοντα κράτος και εκεί θα φύγουμε εκτός τελείως..

Επεξεργάστηκε από chrisk7
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, bardaris είπε:

και εγώ θυμάμαι μόνο τις καθηγήτριες!!!.....κοίτα την φωτο αν κατάλαβα καλά η θερμοκρασία στον βόρειο πόλο θα ανεβει 30 βαθμους....και εμάς θα μας φάει η μαρμάγκα...!

Στρατοσφαιρικη θερμανση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Στρατοσφαιρικη θερμανση

εδώ να βοηθήσουν τα παιδιά που ξερουν καλύτερα εγώ μια φορά μίλσα για ΑΣΘ και ηταν Σεπτέμβριος!🙃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το Γαλλικό δεν ξέρω τι έδινε, το έχω τσεκάρει μόνο στον υετό της Ελπίδας και του Φιλίππου στο meteologix για στατιστικούς λόγους. Στην Ελπίδα έδινε όλη τη σύγκλιση στη δυτική Βοιωτία και σε ανατολική Αττική ψίχουλα. Στον Φίλιππο έδινε την κύρια σύγκλιση (έστω και στην ανάλυση που τρέχει) στην ανατολική Αττική και και λιγότερα σε Βοιωτία κτλ. Οπότε καταλάβατε και κατάλαβα. 

Στα υπόλοιπα δεν έχει αλλάξει κάτι από αυτά που έγραψα, για τα πεδινά (προσήνεμα) αξίζει περισσότερο για λόγους στατιστικούς σε ό,τι αφορά τους θερμοκρασιακούς μέσους όρους αλλά και την αύξηση ημερών χιονόπτωσης, σημαντικό και αυτό καθώς με τον Φίλιππο γράψαμε ήδη 3 μέρες χιονόπτωσης εδώ. Θεωρώ πως όσο και να αλλάξουν τα πράγματα το να κυνηγάμε έστω έναν Τηλέμαχο κάτω από τη Κηφισιά είναι λίγο ουτοπικό. Θυμάμαι εποχές 2016-2017 που με λέγανε απαισιόδοξο και γκρινιάρη στις συναντήσεις που γίνονταν. 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Seth13 είπε:

Το Γαλλικό δεν ξέρω τι έδινε, το έχω τσεκάρει μόνο στον υετό της Ελπίδας και του Φιλίππου στο meteologix για στατιστικούς λόγους. Στην Ελπίδα έδινε όλη τη σύγκλιση στη δυτική Βοιωτία και σε ανατολική Αττική ψίχουλα. Στον Φίλιππο έδινε την κύρια σύγκλιση (έστω και στην ανάλυση που τρέχει) στην ανατολική Αττική και και λιγότερα σε Βοιωτία κτλ. Οπότε καταλάβατε και κατάλαβα. 

Στα υπόλοιπα δεν έχει αλλάξει κάτι από αυτά που έγραψα, για τα πεδινά (προσήνεμα) αξίζει περισσότερο για λόγους στατιστικούς σε ό,τι αφορά τους θερμοκρασιακούς μέσους όρους αλλά και την αύξηση ημερών χιονόπτωσης, σημαντικό και αυτό καθώς με τον Φίλιππο γράψαμε ήδη 3 μέρες χιονόπτωσης εδώ. Θεωρώ πως όσο και να αλλάξουν τα πράγματα το να κυνηγάμε έστω έναν Τηλέμαχο κάτω από τη Κηφισιά είναι λίγο ουτοπικό. Θυμάμαι εποχές 2016-2017 που με λέγανε απαισιόδοξο και γκρινιάρη στις συναντήσεις που γίνονταν. 🤣

Το γαλλικό θυμάμαι στην πρώτη μέρα της Αριάδνης ήταν το μόνο που έδινε έστω λίγο υετό εδώ, ενώ όλοι οι υπόλοιποι τίποτα. Αυτά για Θεσσαλία. Και όντως βγήκε. Παρόλα αυτά σε προσηνεμες Καταστάσεις, για εμένα πιο κοντά στον υετό, αν όχι στην ποσότητα, αλλά στην κατανομή, νο1 θα είναι ο τζιφος. Και τελευταίο το άικον, που αν δίνει υετό στην Αττική με προσηνεμο χιόνια, τότε σημαίνει ότι θα πέσει χιόνι Μήδειας η Ελπίδας+

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το καλοκαίρι είναι χαρά θεού (θέλω να ψαροντουφεκίσω)!!!Θαλασσα μπάνια ξενύχτια τι να λέμε!!!καθε πράγμα στον καιρό του αλλά εδώ νομίζω ήμαστε οι περισσότεροι τουλάχιστον για τα χιόνια!!!Δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που να χαίρεται με τον καύσωνα σ αντίθεση με την πλειονότητα που κανει σαν μικρό παιδί με τα χιόνια!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...