Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πω πω ο φετινός Μάρτης θα βγει πιο ψυχρός τουλάχιστον από το 87 και μετά..... και πιο ψυχρός από τους χειμωνιάτικους μήνες όχι μόνο τους φετινούς αλλά και πολλών άλλων προηγούμενων ετών ..................

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_volos είπε:

Δεν σνομπάρουμε τις χιονοπτώσεις απλά φέτος ήταν πολύ μεγάλη ευκαιρία να δουν όλοι οι πεδινοί κάτι καλό. Έκανε 34534534 κακοκαιρίες με πολύ κρύο αλλά από χιονοπτώσεις τα πεδινά λίγα πράγματα, μόνο στην Ελπίδα που και εκεί δεν ξέρω τι έκανε στα τέρμα πεδινά, στα 0μ δηλαδή. Γιατί για παράδειγμα Γερακα και Ζωγράφου στην Αττική που έριξε τα άπειρα, έχουν λίγο υψόμετρο, ~200μ, δεν είναι μηδέν ή παραθαλάσσια. Αυτό είναι το κρίμα. Άντε τώρα να ξαναβγεί τέτοιος Χειμώνας με τόσο κρύο..

Σωστα. Και ελπιδα και μηδεια περυσι οι πληρως ευνοημένοι ηταν 100-200μ+ 

Βέβαια στη Μήδεια ακομα και το κέντρο εβαλε 10 ποντο ενω ελπιδα 15ποντο τοπικα 20ποντο( στις ανατολικές ακρες του κεντρου) 

Και στις δυο περιπτώσεις τα ανατολικά προάστια φαγαν το μεγαλύτερο υψος χιονιου ( παρυφές Υμηττου) γιαμεσαστο λεκανοπέδιο. 

Ειδαμε και στα παραθαλάσσια στρωσιμο ικανοποιητικο ( γλυφαδα, αλιμο) 

Ιστορικες χιονοκαιριες και οι δυο και για τα πεδινα. Απλα μερικά πεδινα ( δες δυτικη αττικη) αδικηθηκαν

Επεξεργάστηκε από Frostfang8
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Σωστα. Και ελπιδα και μηδεια περυσι οι πληρως ευνοημένοι ηταν 100-200μ+ 

Βέβαια στη Μήδεια ακομα και το κέντρο εβαλε 10 ποντο ενω ελπιδα 15ποντο τοπικα 20ποντο( στις ανατολικές ακρες του κεντρου) 

Και στις δυο περιπτώσεις τα ανατολικά προάστια φαγαν το μεγαλύτερο υψος χιονιου ( παρυφές Υμηττου) γιαμεσαστο λεκανοπέδιο. 

Ειδαμε και στα παραθαλάσσια στρωσιμο ικανοποιητικο ( γλυφαδα, αλιμο) 

Ιστορικες χιονοκαιριες και οι δυο και για τα πεδινα. Απλα μερικά πεδινα ( δες δυτικη αττικη) αδικηθηκαν

Μήδεια είχαμε 10ποντο και ελπιδα 20ποντο παραθαλασια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει και από την άλλη μεριά παραθαλάσσια πχ νέα Μάκρη, Ραφήνα, Λούτσα 🙂 Στην ελπίδα μια χαρά τα πήγαν. Στην Μήδεια είχε δυστυχώς Λούτσα λιγο πάνω από μια πέτσα το πρωί ενώ 1-2 χιλιόμετρα προς το αεροδρόμιο γινόταν κόλαση.. είχε ανεβάσει θερμοκρασίες και μας πρόδωσε μιας και δεν έστρωνε όσο και να χιονίζε ακόμα και πάνω στο ήδη στρωμένο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Πω πω ο φετινός Μάρτης θα βγει πιο ψυχρός τουλάχιστον από το 87 και μετά..... και πιο ψυχρός από τους χειμωνιάτικους μήνες όχι μόνο τους φετινούς αλλά και πολλών άλλων προηγούμενων ετών ..................

αρα υπαρχει ελπιδα και κοντοζυγωνει ο μηνας(δεκεμβριος κατα προτιμηση) η και ο ολοκληρος χειμωνας που θα δουμε επιτελους εμμονη και εδω με αυτη την χαμενη τροχια των χαμηλων.Ας δουμε αν μπορουμε να δουμε κατι απ ολο αυτο το 5μερο κατι πολυ περισσοτερο απο την προηγουμενη φορα με τις 5 νιφαδες ,νομιζω οτι ειμαστε σε καλυτερη μοιρα αρκει οπως ειπε ο μιχαηλ να βγει σκετη λιμνη μεσα στο αιγαιο χωρις πυκνες ισοβαρεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να κάνω μία πρόβλεψη για το 06ζ του τζίφου που θα ξεκινησει σε λίγο. Προβλέπω τούμπα προς τα άλλα (ukmo, gem, ecmwf) είτε από το κύριο είτε από τα μέλη του (μπορεί και από όλα μαζί), τουλάχιστον για μέχρι τη Δευτέρα.

 

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Εκει που εβλεπα τα τραινα αυτης της επερχομενης χιονοκαιριας να φευγουν και να μας χαιρετουν, τωρα νοιωθω οτι θελουν να κανουν κανα δυο στασεις στη χωρα μας, για να ξαποστάσουν και ν αφησουν και λιγα δωρακια στα "χιονοβλαβη" παιδάκια (έλεος), που επιζητούν τα τελευταία χιονο-ψοχουλάκια του γερο-χειμώνα και του γδάρτη Μάρτη, όπως λέει ο θυμοσοφος λαος μας, που φυσικα δεν ειναι ουτε παγομανης (θεμιτο), ουτε πυρομανης (εγκληματιας)!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω εχω να κάνω μια παρατήρηση και δεν αναφέρομαι στα ανατολικά προάστια που θάφτηκαν στην ελπίδα. Το 5ποντο πολύ ευκολα μεταφράζεται σε 20ποντο με το μάτι. Μπορώ να σας στείλω φωτό με 5ποντο που τη τοπίο φαίνεται αλπικό. Φιλικά σας το λέω. Το 5ποντο είναι 5ποντο και το 20ποντο 20ποντο. Αυτό ξέρετε τι είναι? 3ποντο βαριά 5ποντο παρακαλώ (Φίλιππος)

 

5483B686-E0F7-4787-AF89-C8EA6F2E4F5F.jpeg

311C2784-D6EC-45A9-87B9-02FB2D3E4AE4.jpeg

CC20F209-92FA-40A5-BE15-AF9A0F679120.jpeg

A1129DAE-FA05-4705-A236-AE51EED802DE.jpeg

5FC40AD7-A515-43E1-9A0D-7410B481B030.jpeg

Επεξεργάστηκε από Snow sick
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ποτέ δεν κοιτάζω τα εκατοστά που δίνουν αναφορές εκτός αν είναι "επίσημες" βάσει χιονοτράπεζας ή κάτι τέτοιο...οι ατομικές αναφορές ποικίλουν δραματικά με βάση τον προσωπικό χαρακτήρα του καθενός, τι μετράει κτλ...πχ έχω δει αναφορές για 1,5μ που με βάση τον τρόπο που μετράω εγώ το βλέπω 50 εκ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο παπατρέχας ξεκίνησε να προλάβει τους υπόλοιπους, γρήγορα τζιφο θα χάσεις το τρένο για Ελλάδα 😂

*Οι παραπάνω φωτό δείχνουν βράδυ που χιονίζει ακόμα και μετά πρωί που μόλις έχει φτάσει στο τέλος η κακοκαιρία...στις δεύτερες φωτό το χιόνι είναι άνετα 7-10 εκατοστά στο εδαφος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και μονο που 17 Μαρτιου ευζηταμε για επερχομενη 5ημερη χιονοκαιρια με σοβαρη πιθανοτητα για χιονακι κ μες στο λεκανοπεδιο ειναι απιστευτο κερδος !!!!

Τι χειμωναρος ατελειωτος φετος και τι Μαρτιος εκπληκτικος !!!!!

Συντασσομαι με Δροσοπηγιωτη μαγκες 1ον ΔΕΝ χορταινεται το ατιμο 2ον και Αυγουστο αν μπορουσε να χιονιζει και να μη βγαλει ηλιο καθολου εγω θα ημουν τρισευτυχισμενος 3ον μην υποτιμαμε κ την απλη νιφαδα γιατι θυμαμαι ξενυχτια και ξενυχτια μες στην καρδια του χειμωνα για να ρρθει τελικα.μια.μουφαρα και σβερκος κατακοκκινος απτη φαπα....ενω τωρα μας τα χαριζει απλοχερα στο πιατο....

Παμεγερα ως τις βαρκες μεχρι Απριλιο φετος !!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, Snow sick said:

Εγω εχω να κάνω μια παρατήρηση και δεν αναφέρομαι στα ανατολικά προάστια που θάφτηκαν στην ελπίδα. Το 5ποντο πολύ ευκολα μεταφράζεται σε 20ποντο με το μάτι. Μπορώ να σας στείλω φωτό με 5ποντο που τη τοπίο φαίνεται αλπικό. Φιλικά σας το λέω. Το 5ποντο είναι 5ποντο και το 20ποντο 20ποντο. Αυτό ξέρετε τι είναι? 3ποντο βαριά 5ποντο παρακαλώ (Φίλιππος)

Γι αυτο και δεν εχω κανενα κολλημα με εκατοστα..

Αλλωστε και με 5 ποντους ολικη το τοπιο αλλαζει τελειως και γινεται πληρως αλπικο.

Προτιμω ενα καλο και παγωμενο 10 ποντο που κραταει μερες απο εναν λιωμενοχιονο 30ποντο που το παιρνει ολο σε 1,5 μερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ είπε:

Καλημέρα σε όλους τους χιονοτρελαμένους.  

Θα ήθελα να τονίσω πως ξαφνικά γίναμε Σκανδιναβία κ πολλοί τείνουν να γίνονται κλασικοί απάνθρωποι φιλοξενούμενοι της κολάσεως της απληστίας🤣🤣

Βρε κουνηθείτε λίγο κ επιστρέψτε στην χαρά της νιφαδούλας που τόσο αμάν κ αμάν παρακαλούμε να σκάσει μύτη στο παραθύρι μας!!

Υ.Γ.  Οκ. Μετά από 6-7 χρόνια αν μας πάει ..ιπα κώλ .. συνεχόμενα με δεκάποντα μίνιμουμ τότε ..θα χτυπήσω κι εγώ την πορτα αυτή της κολάσεως😂

 

Οι εσωτερικές πόλεις της κεντρικής Ελλάδας (Λάρισα, Καρδίτσα, Λαμία, κτλ) δεν χρειάζονται Σκανδιναβικού τύπου κρύο, ένα -5 -6 αρκεί. Απλά έπρεπε ένας από τους 234 αυλώνες που ήρθαν φέτος να έμπαινε Ιόνιο και μπήκε ο πιο άχρηστος (ο Διομήδης) 😛 Ε αυτό δεν είναι καιρικό τρολλάρισμα;; χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sarris είπε:

Γι αυτο και δεν εχω κανενα κολλημα με εκατοστα..

Αλλωστε και με 5 ποντους ολικη το τοπιο αλλαζει τελειως και γινεται πληρως αλπικο.

Προτιμω ενα καλο και παγωμενο 10 ποντο που κραταει μερες απο εναν λιωμενοχιονο 30ποντο που το παιρνει ολο σε 1,5 μερα

Δικος μου άνθρωπος! Συμφωνώ απόλυτα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...