Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 minutes ago, Spyros Snowstorm said:

Περαστικά Θανάση. Με βιταμίνες θα το πέρασεις πολύ ήπια 

Και με ενα 20 ποντο μην σου πω ακομα καλυτερα θα ηταν😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Χειροτερο και απο φιλιππο θα βγει....τοτε ειδαμε και 10 νιφαδες...

Μεχριγριτη μας βγάζουν καθημερινά χιονοφαινομενα τα μοντέλα,βέβαια με λυσσασμένο ΒΑκο μην περιμένεις κάτι σοβαρό,δεν θυμάμαι πότε να χιόνισε σοβαρά με αέρα σε εμάς.Μια  ήπια όμως χιονόπτωση δεν νομίζω να την χασουμε..Δεν είναι δα και τόσο τρομερο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι τελευταιες νιφαδες στο κεντρο την Κυριακη...Παμε για την εβδομη μερα χιονοπτωσης...Και οπως λεει και το τραγουδακι..Σημερα ειναι Κυριακη και πινουμε απ το πρωι..Θα αποχαιρετησω τον Χειμωνα οπως του πρεπει!!!🤣

 

Kikn1B8.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περαστικά στον Θανάση και από μένα. Από τις πιο περίεργες αποτυπώσεις υετού που έχω δει στο 0.25 αυτά τα μπλε που πιάνουν όλα τα ανατολικά προσήνεμα. Δεν τα έχω ξαναδεί σε τέτοια έκταση. Από απόψε βρίσκομαι στο Κιάτο Κορινθίας, Κυριακή πρωί ίσως δω καμιά νιφάδα ξώφαλτση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Περαστικά στον Θανάση και από μένα. Από τις πιο περίεργες αποτυπώσεις υετού που έχω δει στο 0.25 αυτά τα μπλε που πιάνουν όλα τα ανατολικά προσήνεμα. Δεν τα έχω ξαναδεί σε τέτοια έκταση. Από απόψε βρίσκομαι στο Κιάτο Κορινθίας, Κυριακή πρωί ίσως δω καμιά νιφάδα ξώφαλτση.

Μαγευτικό το Κιάτο,πιο ωραίο ακόμα και απ τη Θήβα 😂!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θανάση περαστικά φίλε! Όλα θα πάνε καλά!

Άλλωστε δεν χάνεις και τίποτα με το τρ.....ι που έρχεται! που να κατέβαινε ΚΟΓΚΑΣ ρε φίλε!😂

Σιδερένιος!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

Μεχριγριτη μας βγάζουν καθημερινά χιονοφαινομενα τα μοντέλα,βέβαια με λυσσασμένο ΒΑκο μην περιμένεις κάτι σοβαρό,δεν θυμάμαι πότε να χιόνισε σοβαρά με αέρα σε εμάς.Μια  ήπια όμως χιονόπτωση δεν νομίζω να την χασουμε..Δεν είναι δα και τόσο τρομερο..

Και ομως δημητρη φετος καταντησε τρομερο για μας ειδικα που χιονοστρωνομασταν με -5 εναν δημο κατα βαση ημιορεινο με μεγαθηρια γυρω μας (βελουχι-οιτη)και το πιο πεδινο υψομετρο στα 120 με φουλ ηπειρωτικο κλιμα..μεγαλη απογοητευση..κριμα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δε ξέρω εάν θα δούμε καμιά τελευταία νιφαδα για φετος αλλα βροχή την Τρίτη (και χιόνια από 500+) θα τα δούμε πάντως.

Θέλω ένα πολύ καλό κλείσιμο ενός χειμώνα που θα θυμόμαστε χρόνια.

Diagramme ENS CMC/GEM

Diagramme GEFS

image.thumb.png.82982bc832336174611e9d162f14926a.png

image.thumb.png.86388b1d040f225108a4d7d7d3ceb5a7.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Δε ξέρω εάν θα δούμε καμιά τελευταία νιφαδα για φετος αλλα βροχή την Τρίτη (και χιόνια από 500+) θα τα δούμε πάντως.

Θέλω ένα πολύ καλό κλείσιμο ενός χειμώνα που θα θυμόμαστε χρόνια.

Diagramme ENS CMC/GEM

Diagramme GEFS

image.thumb.png.82982bc832336174611e9d162f14926a.png

image.thumb.png.86388b1d040f225108a4d7d7d3ceb5a7.png

 

Για μένα φίλε μου, αυτό το κλείσιμο ήρθε το Σάββατο  το βράδυ, με αυτή την νιφαδα γίγας που επεφτε με άπνοια… πόση ηρεμία…! 

Επεξεργάστηκε από Άγγελος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρε παιδιά, αφού σας ευχαριστήσω θερμά για τις ευχές σας,  να ρωτήσω κάτι?

Το θεωρούμε σίγουρο οτι θα χιονίσει Αθήνα την Κυριακή? Πχ στο κέντρο? Δεν έχω δει χάρτες αλλά μπήκα έτσι απο περιέργεια στην πρόβλεψη της ΕΜΥ και δεν βλέπω να λέει για πεδινές περιοχές της ανατολικής ηπειρωτικής χώρας, αλλά κάτι για "χαμηλότερα υψόμετρα"

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, larissa_mare είπε:

Για μέρες σε περίμενα να δώσεις μια νότα ζέστης μεσα στους κρυοπροσηνεμους.. 🙂

Δε βαριεσαι λιγα ειναι τα ψωμια του. Ερχεται ενα απολαυστικο 7μηνο στη συνεχεια μεχρι την επομενη παρελαση. Απλα μας ειχε φτιαξει ο φλεβαρης που βγηκε ανοιξιατικος,οποτε τα ανουσια κρυα του μαρτη απλα μας εβγαλαν εκτος ρυθμου. Συμβαινουν αυτα ομως,οποτε και μονο στη σκεψη οτι το αλλο σκ αλλαζει και η ωρα,η ψυχολογια παει στα υψη απευθειας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Λάρισα περιμένουμε.καμια.μπορα χιονιού ή ψιχαλες;

Τίποτα νιφάδες χιονιού που αν πέσουν, θα είναι μυγάκια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Severe_Lover είπε:

Screenshot_2022-03-18-23-10-46-472.jpg

 

Γνώμη μου ότι θα είναι ζεστό. Η δυτική Ευρώπη, έχει πολύ καιρό με θερμοκρασίες πολύ πάνω από το κανονικό, οπότε κάπως θα έρθει ισορροπία 

Τώρα για αύριο ανέφερα τον αέρα, αλλά σήμερα με την ίδια πυκνότητα ισοβαρών δεν είχαμε σχεδόν καθόλου.. καλό αυτό. Βέβαια αν ρίχνει 2 νιφάδες το λεπτό, ούτε που θα ασχοληθώ, έχουμε και λίγη αξιοπρέπεια🙃

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Γνώμη μου ότι θα είναι ζεστό. Η δυτική Ευρώπη, έχει πολύ καιρό με θερμοκρασίες πολύ πάνω από το κανονικό, οπότε κάπως θα έρθει ισορροπία 

Τώρα για αύριο ανέφερα τον αέρα, αλλά σήμερα με την ίδια πυκνότητα ισοβαρών δεν είχαμε σχεδόν καθόλου.. καλό αυτό. Βέβαια αν ρίχνει 2 νιφάδες το λεπτό, ούτε που θα ασχοληθώ, έχουμε και λίγη αξιοπρέπεια🙃

Η δυτική ευρώπη είχε φάει κώλυμα μεγάλο αν θυμάσαι για πάρα πολλούς μήνες μέχρι τουλάχιστον τον Νοέμβρη-Δεκέμβρη φέτος  με συνεχόμενα χαμηλά και χαμηλές θερμοκρασίες πολλά νερά... μήπως κωλύσει από την άλλη η κυκλοφορία τώρα και συνεχιστούν οι ψυχροί μήνες και υγροί σε εμάς και την ανατολική ευρώπη για αρκετούς μήνες ακόμα; ....συνήθως έτσι γίνεται..... φυσικά αυτό δεν αποκλείει και ζεστά ή και πολύ ζεστά διαστήματα μέσα σε κάθε μήνα...... απλά η γενική εικόνα ίσως είναι διαφορετική......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και για το αμέσως επόμενο διάστημα και με το γεγονός ότι δεν φαίνεται καμιά ισχυρή ζωνική κυκλοφορία , δεν πιστεύω ότι θα μας αφήσει εύκολα αυτή η κυκλοφορία με παγωμένες για την εποχή κατεβασιές ..... η μόνη περίπτωση να έχουμε θερμή εισβολή είναι να κατέβει αυλώνας στην δυτική μεσόγειο και με την δημιουργία χαμηλού εκεί να σηκώσει θερμές ή και πολύ θερμές αέριες μάζες από την Αφρική προς εμάς....αλλά και πάλι θα είναι με μεσημβρινή κυκλοφορία και όχι ζωνική.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Η δυτική ευρώπη είχε φάει κώλυμα μεγάλο αν θυμάσαι για πάρα πολλούς μήνες μέχρι τουλάχιστον τον Νοέμβρη-Δεκέμβρη φέτος  με συνεχόμενα χαμηλά και χαμηλές θερμοκρασίες πολλά νερά... μήπως κωλύσει από την άλλη η κυκλοφορία τώρα και συνεχιστούν οι ψυχροί μήνες και υγροί σε εμάς και την ανατολική ευρώπη για αρκετούς μήνες ακόμα; ....συνήθως έτσι γίνεται..... φυσικά αυτό δεν αποκλείει και ζεστά ή και πολύ ζεστά διαστήματα μέσα σε κάθε μήνα...... απλά η γενική εικόνα ίσως είναι διαφορετική......

Τι να σου πω Σώτο, κοιτάω χάρτες, και Οκτώβριο, βλέπω 2 πολύ σύντομα ατλαντικά συστήματα να περνάνε από Αγγλία [που μόνο παράξενο δεν είναι] και όλο τον υπόλοιπο μήνα αντικυκλώνα.

Νοέμβριο έκανε περισσότερα συστήματα ου αφορούσαν την Σικελία [αποκομμένες λίμνες όμως, όχι κάτι μεγάλο διαταξιακά, αλλά έδινε αρκετά φαινόμενα] 

θα έλεγα ότι κόλλημα πραγματικό με την δυτική Ευρώπη, υπήρξε χοντρικά για κανένα 15ημερο μόνο. Οι περισσότερες από τις μέρες στο πρώτο 10ημεερο του Δεκέμβρη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καταρχην περασαμε ενα πολυ καυτο καλοκαιρι ουτως η αλλος και γενικα ενα θερμο ετος περσι με απανωτα ρεκορ ζεστης αλλωστε περσι ο χειμωνας ηταν στους 5 πιο ζεστους απο το 1955 στην ελλαδα..με βαση την γενικοτερη αλλαγη κυκλοφοριας πρεπει να ειμαστε πολυ τυχεροι να μην βγουν πολυ θερμα επεισοδια θα το δουμε και αργοτερα μς τις πρωτες μας μακρο...σε καθε περιπτωση το καλοκαιρι ζεστο ειναι στην ελλαδα ας ελπισουμε να μην εχει παρατεταμενα κυματα καυσωνα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τζίφος αύριο...

Modele GFS - Carte prévisions

 

ευρωπαικό

ecmwfgr-2-21.png?12

[έβαλα ο μέγιστο θεωρητικά του υετού εδώ]

 

Φέτος ο τζίφος πάντως μας παραμύθιασε 4 φορές με τα χιόνια, ενώ τα υψόμετρα της ισόθερμης του 0, ήταν πιο ψηλά. 

Εδώ βέβαια καλά καλά η Τ δεν πέφτει κάτω από τους 5....

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τι να σου πω Σώτο, κοιτάω χάρτες, και Οκτώβριο, βλέπω 2 πολύ σύντομα ατλαντικά συστήματα να περνάνε από Αγγλία [που μόνο παράξενο δεν είναι] και όλο τον υπόλοιπο μήνα αντικυκλώνα.

Νοέμβριο έκανε περισσότερα συστήματα ου αφορούσαν την Σικελία [αποκομμένες λίμνες όμως, όχι κάτι μεγάλο διαταξιακά, αλλά έδινε αρκετά φαινόμενα] 

θα έλεγα ότι κόλλημα πραγματικό με την δυτική Ευρώπη, υπήρξε χοντρικά για κανένα 15ημερο μόνο. Οι περισσότερες από τις μέρες στο πρώτο 10ημεερο του Δεκέμβρη

Κόλλημα προς το κακο  η δυτική Ευρώπη τι σημαίνει? Χειμώνας γιοκ στα δυτικά όπως και έγινε φέτος. Θα μου πεις πέρσι που είχε χειμώνα δυνατό η δυτική Ευρώπη η Ήπειρος είδε δυνατό χειμώνα???? 

Επεξεργάστηκε από thesprotos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, kostasmarousi13 said:

Μαγευτικό το Κιάτο,πιο ωραίο ακόμα και απ τη Θήβα 😂!!!

Γι αυτό έχω σπίτι και στο Ξυλόκαστρο. 🙄😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...