Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους έστω και τώρα φαίνεται να αλλάζει η κυκλοφορία στη Δυτική, κεντρική Ευρώπη μετά το σίχαμα(για την Ήπειρο) των 2 τελευταίων μηνών.. Αυτό είναι καλό για την Ήπειρο! 

ECM1-240.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κι εγώ είμαι από τα παιδιά που θέλουν πολύ να ζεστάνει ο καιρός.. όχι φυσικά σε καλοκαιρινά επίπεδα αλλά σε καθαρά ανοιξιάτικα ..... φυσικά οι λόγοι είναι και προσωπικοί το έχω ξαναπεί από αρχές Φλεβάρη βέβαια .... το τζάμπα κρύο πλέον εκτός των άλλων κάνει πολύ κακό και στην ψυχολογία και την υγεία της οικογένειάς μου και όχι μόνο της δικής μου.... αν μπορούσα θα έδινα όλο το κρύο τις βροχές και τα χιόνια σε όσους θέλουν στα προσήνεμα και θα κρατούσα τον ήλιο και  τη ζεστούλα για εμάς..... κανένα πρόβλημα .....😀

για μένα για πολλούς λόγους αυτός ο χειμώνας ήταν τραγικός..... ειδικά από άποψη καιρική που μας ενδιαφέρει εδώ μέσα είχαμε έναν τραγικό χειμώνα με τζάμπα κρύο για δυο μήνες +τον Μάρτη που το ξεφτίλισε......

ζέστη φυσιολογική πλέον από εδώ και πέρα ανοιξιάτικη βλέπω τους χάρτες και την προοπτική από Πέμπτη και μετά και πραγματικά αρχίζω να είμαι ευτυχισμένος.......😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ή αυτό, με νέα κατεβασιά πιο ήπιου ψύχους, ή ανοιξιάτικος "καύσωνας" που έδειχναν πριν....τι θα στείλει τελικά η στρατοσφαιρική διαταραχή;;

gfs-0-318 (1).png

gfs-1-324 (1).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Beach-snow NG είπε:

Ή αυτό, με νέα κατεβασιά πιο ήπιου ψύχους, ή ανοιξιάτικος "καύσωνας" που έδειχναν πριν....τι θα στείλει τελικά η στρατοσφαιρική διαταραχή;;

gfs-0-318 (1).png

gfs-1-324 (1).png

Άνετα και τα δύο......στην αρχή άνοδο του υποτροπικού ή γενικά θερμών αέριων μαζών για 2-3 μέρες και μετά κίνηση της διάταξης ανατολικότερα και σημαντική πτώση της θερμοκρασίας ίσως εξπρές .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Ή αυτό, με νέα κατεβασιά πιο ήπιου ψύχους, ή ανοιξιάτικος "καύσωνας" που έδειχναν πριν....τι θα στείλει τελικά η στρατοσφαιρική διαταραχή;;

gfs-0-318 (1).png

gfs-1-324 (1).png

Εγώ συντάσσομαι μαζί σου.... Άσε τους άλλους να λένε... Αίμα μέχρι το Πασχα😜😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα παιδες εγω θα ξαναεμφανιστω απο Νοεμβρη ως κλασικος χειμωνακιας ευχομαι να ειμαστε ολοι καλα να περασουμε ωραιο καλοκαιράκι χωρίς ακρότητες. Vamoooos

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Ή αυτό, με νέα κατεβασιά πιο ήπιου ψύχους, ή ανοιξιάτικος "καύσωνας" που έδειχναν πριν....τι θα στείλει τελικά η στρατοσφαιρική διαταραχή;;

gfs-0-318 (1).png

gfs-1-324 (1).png

ΟΟΟΟΟΟΟ

ΜΕΤΑΝΟΟΎΜΕ ΜΕΤΑΝΟΟΎΜΕ ΟΧΙ ΆΛΛΟ ΦΤΆΝΕΙ ΦΕΤΟΣΣΣΣΣΣ!🔜🔜🆘⌛⌛🥶🥶🥶🙏😁😁🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, chrisk7 είπε:

η αλήθεια είναι ότι εδώ στον κάμπο ήταν μούφα ο χειμώνας. Αυτό βέβαια δεν αναιρεί την ομορφιά του σε κάθε περίπτωση. Το οικονομικό σίγουρα είναι ένα θέμα αν και πάλι απ τον οκτώβρη τα ίδια και χειρότερα θα χουμε σε τιμές, οι επιπτώσεις του πολέμου ακόμα δεν έχουν έρθει στη χώρα μας, θα φανούν απ το καλοκαίρι και μετά. Και μη ξεχνάμε και το ρεύμα, θ αρχίσει η εποχή των κλιματιστικών σε λίγο, άλλο έξοδο από κει. Τεσπα το χρηματικό δεν το γλιτώνει κανείς πλέον, είτε καλοκαίρι είτε χειμώνα είτε άνοιξη. Τουλάχιστον ν αρχίσουν οι αστάθειες να γουστάρουμε, μόνο έτσι αποκτά νόημα η βρωμοεποχή..

Ναι αν μιλάμε για πεδινά χιόνια σαφώς. Η δυτική Θεσσαλία στα πεδινά της έχει 20οντα-30ποντα για πλάκα. Ωστόσο φέτος ακόμα και τα 5ποντα δυσκολεύτηκαν.. Κοίτα σε εμάς το ρεύμα για τα κλιματιστικά δεν είναι καθόλου συγκρίσιμο με το πετρέλαιο. Καλά εγώ έτσι και αλλιώς μόνο σε ακραίες καταστάσεις το βάζω. Βέβαια φέτος πάθαμε μπλακ άουτ τον Δεκέμβρη και χάσαμε πάρα πολλές συσκευές.. Οπότε το κλιματιστικά στα δωμάτια δεν λειτουργούν..

Και εννοείται περιμένουμε με ανυπομονησία τις αστάθειες. Πέρσι ήταν τοπικές αλλά δυνατές [εκτός από την μία εδβομάδα του Ιουνίου, που ήταν μουφοεβδομάδα] Χρειάζομαι να πάρω δύναμη για τον επόμενο χειμώνα χαχα..

 

 

Έτσι ακριβώς Σώτο σε νιώθω και με νιώθεις!! Πάντως είναι φοβερό πως αυτός ο χειμώνας πολλούς κεντροβόρειους που δεν θέλουν ζέστες νωρίς, τώρα παρακαλάμε να ζεσταθεί το κοκαλάκι μας!

1 ώρα πριν, sotos*snow είπε:

Κι εγώ είμαι από τα παιδιά που θέλουν πολύ να ζεστάνει ο καιρός.. όχι φυσικά σε καλοκαιρινά επίπεδα αλλά σε καθαρά ανοιξιάτικα ..... φυσικά οι λόγοι είναι και προσωπικοί το έχω ξαναπεί από αρχές Φλεβάρη βέβαια .... το τζάμπα κρύο πλέον εκτός των άλλων κάνει πολύ κακό και στην ψυχολογία και την υγεία της οικογένειάς μου και όχι μόνο της δικής μου.... αν μπορούσα θα έδινα όλο το κρύο τις βροχές και τα χιόνια σε όσους θέλουν στα προσήνεμα και θα κρατούσα τον ήλιο και  τη ζεστούλα για εμάς..... κανένα πρόβλημα .....😀

για μένα για πολλούς λόγους αυτός ο χειμώνας ήταν τραγικός..... ειδικά από άποψη καιρική που μας ενδιαφέρει εδώ μέσα είχαμε έναν τραγικό χειμώνα με τζάμπα κρύο για δυο μήνες +τον Μάρτη που το ξεφτίλισε......

ζέστη φυσιολογική πλέον από εδώ και πέρα ανοιξιάτικη βλέπω τους χάρτες και την προοπτική από Πέμπτη και μετά και πραγματικά αρχίζω να είμαι ευτυχισμένος.......😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχως παει το ρεκορ ψυχους μαρτιου θα μας το χαλασει η 30 και 31...κατα τ αλλα μακαρι το 10+ να γινει 5 εκει τελη του μηνα, καμια ορεξη για 25αρια...20αρια ναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Δυστυχως παει το ρεκορ ψυχους μαρτιου θα μας το χαλασει η 30 και 31...κατα τ αλλα μακαρι το 10+ να γινει 5 εκει τελη του μηνα, καμια ορεξη για 25αρια...20αρια ναι

Παρόλα αυτά περιμένουμε να μας παρουσιάσεις όλα τα στατιστικά για το φετινό μήνα. Πιστεύω ότι και πάλι θα είναι άκρως εντυπωσιακά!

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι αν μιλάμε για πεδινά χιόνια σαφώς. Η δυτική Θεσσαλία στα πεδινά της έχει 20οντα-30ποντα για πλάκα. Ωστόσο φέτος ακόμα και τα 5ποντα δυσκολεύτηκαν.. Κοίτα σε εμάς το ρεύμα για τα κλιματιστικά δεν είναι καθόλου συγκρίσιμο με το πετρέλαιο. Καλά εγώ έτσι και αλλιώς μόνο σε ακραίες καταστάσεις το βάζω. Βέβαια φέτος πάθαμε μπλακ άουτ τον Δεκέμβρη και χάσαμε πάρα πολλές συσκευές.. Οπότε το κλιματιστικά στα δωμάτια δεν λειτουργούν..

Και εννοείται περιμένουμε με ανυπομονησία τις αστάθειες. Πέρσι ήταν τοπικές αλλά δυνατές [εκτός από την μία εδβομάδα του Ιουνίου, που ήταν μουφοεβδομάδα] Χρειάζομαι να πάρω δύναμη για τον επόμενο χειμώνα χαχα..

 

 

Έτσι ακριβώς Σώτο σε νιώθω και με νιώθεις!! Πάντως είναι φοβερό πως αυτός ο χειμώνας πολλούς κεντροβόρειους που δεν θέλουν ζέστες νωρίς, τώρα παρακαλάμε να ζεσταθεί το κοκαλάκι μας!

Εγώ θέλω βροχαρες πάντως... Σαπιλα😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, thesprotos είπε:

Εγώ θέλω βροχαρες πάντως... Σαπιλα😜

και γω, μέχρι το μεδούλι....

Άντε ας κάνει λίγο τα 20αρια-25αρια και μετά να πέσει, θυμάμαι ένα πάσχα του 90-91 (κάπου κει), 15 απριλίου ήταν με χιόνι σε ελάτη-περτούλι (για λίγο βέβαια, το λιωσε αμέσως) και στα πεδινά με βρόχα κάργα και κρύο. Μακάρι τουλάχιστον αν είναι ν αρχίσουν οι ζέστες νωρίς, να χει καταιγίδες κάθε μέρα... 🙏

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 20/3/2022 at 10:50 ΠΜ, weatherfan είπε:

Πάντως αυτή η κουβέντα περί κούρασης στα προσήνεμα απο το κρύο και τα χιόνια για μένα δεν είναι σοβαρή ανάμεσα σε καιρόφιλους και χιονόφιλους. Ζούμε απλά έναν έξτρα καθαρά χειμερινό μήνα με χιόνια σε ορισμένες περιοχές και θερμοκρασίες κάτω απο τα κλιματικά. Τι ακριβώς μας κούρασε; Μιλάμε για έναν μόλις μήνα μπόνους όταν τα τελευταία χρόνια εχουμε ζήσει αμέτρητους χειμερινούς μήνες που χάνονται με θερμοκρασίες φθινοπώρου. Εχουμε ζήσει μήνες συνεχόμενους με τιμές σταθερά πάνω απο τα κλιματικά και πολλούς απο αυτούς με νέο υψηλό ρεκόρ μέσης θερμοκρασίας. Εχουμε ζήσει μόλις το τελευταίο καλοκαίρι συνεχόμενες εβδομάδες καύσωνα. Και γκρινιάζουμε για τον φετινό Μάρτιο; 

Υπαρχει προσηνεμος που "κουραστηκε";;;;Που ειναι το πουλακι μου να τον "ξεκουρασουμε" μια και καλη;;;Καλα που ανοιξα εντωμεταξυ τη δημοσκοπηση περι καλοκαιριου,να ξεχωρισει η ηρα απο το σιταρι.Τωρα ξερουμε ποιοι θα μπαινουν τελευταιοι στη μαχη καθε χειμωνα σαν εφεδρειες αν και εφοσον χρειαζεται.Υπαρχει η σκεψη ακομα και για απολυση απο το στρατευμα, των γιαμπανακηδων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα.. Ημιζωνικη φαίνεται σήμερα στα μακρινά με νοτιάδες και βροχες ιδίως στα δυτικά. Καλή προοπτική πιστεύω για Απριλη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Δυστυχως παει το ρεκορ ψυχους μαρτιου θα μας το χαλασει η 30 και 31...κατα τ αλλα μακαρι το 10+ να γινει 5 εκει τελη του μηνα, καμια ορεξη για 25αρια...20αρια ναι

Αν τελειωνε αυριο ο Μαρτης θα ηταν μονο ενα τικ θερμοτερος απο το θρυλικο 1987...δυστυχως ομως ακολουθουν θερμες μερες κ θα βγει θερμοτερος κ απο το Μαρτη 1996..

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ φοβάμαι οτι δεν θα είναι μακριά εκείνη η ώρα, που θα αναπολούμε αυτά τα κρύα ,που τώρα  (δικαίως η αδίκως) ευχόμαστε να τελειώσουν..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...