Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Με -6 και -7 στα 400μ και με ατμοσφαιρα που θα σπαει παγακια;;;

Τα "αξιοπρεπεστατα" ναι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως με κάτι τέτοιες διατάξεις βγαίνουν ισχυροί βοριάδες στην Αθήνα που δεν σε αφήνουν να σταθείς. Η αίσθηση του κρύου θα είναι πολύ έντονη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Beach-snow NG said:

Με -6 και -7 στα 400μ και με ατμοσφαιρα που θα σπαει παγακια;;;

Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση, τι θέλω να πω. Από τη μία οι σοβαρές χιονοστρώσεις θα αφορούν ημιορεινά αλλά η χιονόπτωση μπορεί να κατέβει αρκετά σε υψόμετρο και να χιονίσει και μέσα στο λεκανοπέδιο αν και δεν φαίνονται γενικευμένα φαινόμενα. 

Πχ την Κυριακή πρωί με μεσημέρι οι συνθήκες θα επιτρέπουν χιονόπτωση μέχρι τις βάρκες αν και ο υετός είναι ελάχιστος.

22032006_1506.gif
120-779GR.GIF?15-6

Το μεσημέρι τα πράγματα δείχνουν καλύτερα σε υετό. 

22032012_1506.gif
126-779GR.GIF?15-6

Προς το απόγευμα ωστόσο τα υψόμετρα χιονόπτωσης ανεβαίνουν.

22032018_1506.gif
Για να ξαναπέσουν το βράδυ. 

22032100_1506.gif
Το πρωί της Δευτέρας πέφτουν ακόμα περισσότερο πιθανόν και λόγω ανοιχτού καιρού αφού δεν φαίνεται ίχνος υετού. Την Τρίτη ο καιρός ξανακλείνει.


174-779GR.GIF?15-6
22032212_1506.gif
Με επίπεδο παγοποίησης στα 700μ την Τρίτη χιονίζει μέχρι τα 200-250μ του λεκανοπεδίου. Θα χιονίζει δηλαδή με θετικές θερμοκρασίες μέχρι χαμηλά.  

174-526GR.GIF?15-6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, BrainA said:

Ήρθε η ώρα για το πεθερικό στη Φθιώτιδα νομίζω.

το πεθερικό και τα ματια σου!!!  μη τρεχουμε..

Επεξεργάστηκε από geod
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Υπάρχει περίπτωση για χιονο-μπόρες τουλάχιστον όπως την περασμένη Πέμπτη; Ή δεν θα έχει ίχνος υετού;

Πολύς αέρας, οπότε αν υπάρξει υετός δεν θα έχει αυτή την μορφή.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Seth13 είπε:

Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση, τι θέλω να πω. Από τη μία οι σοβαρές χιονοστρώσεις θα αφορούν ημιορεινά αλλά η χιονόπτωση μπορεί να κατέβει αρκετά σε υψόμετρο και να χιονίσει και μέσα στο λεκανοπέδιο αν και δεν φαίνονται γενικευμένα φαινόμενα. 

Πχ την Κυριακή πρωί με μεσημέρι οι συνθήκες θα επιτρέπουν χιονόπτωση μέχρι τις βάρκες αν και ο υετός είναι ελάχιστος.

22032006_1506.gif
120-779GR.GIF?15-6

Το μεσημέρι τα πράγματα δείχνουν καλύτερα σε υετό. 

22032012_1506.gif
126-779GR.GIF?15-6

Προς το απόγευμα ωστόσο τα υψόμετρα χιονόπτωσης ανεβαίνουν.

22032018_1506.gif
Για να ξαναπέσουν το βράδυ. 

22032100_1506.gif
Το πρωί της Δευτέρας πέφτουν ακόμα περισσότερο πιθανόν και λόγω ανοιχτού καιρού αφού δεν φαίνεται ίχνος υετού. Την Τρίτη ο καιρός ξανακλείνει.


174-779GR.GIF?15-6
22032212_1506.gif
Με επίπεδο παγοποίησης στα 700μ την Τρίτη χιονίζει μέχρι τα 200-250μ του λεκανοπεδίου. Θα χιονίζει δηλαδή με θετικές θερμοκρασίες μέχρι χαμηλά.  

174-526GR.GIF?15-6

Κακός δηλ συγχρονισμός υετού και θερμοκρασιών για χιονόπτωση κάτω  των 200 μέτρων βάσει πάντα των παραπάνω χαρτών.

Επεξεργάστηκε από Snowy Stathis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Snowy Stathis said:

Κακός δηλ συγχρονισμός υετού και θερμοκρασιών για κάτω  των 200 μέτρων δηλ βάσει πάντα των παραπάνω χαρτών.

Χωρίς να το έχω κοιτάξει οι χαμηλές θερμοκρασίες χωρίς υετό οφείλονται μάλλον σε αναστροφικές συνθήκες παρά στο ότι θα έμεναν οι ίδιες αν χιόνιζε. Για τα δεδομένα της εισβολής όπως εξελίσσεται θερμοκρασιακά μετά την Κυριακή θα έλεγα ότι τα επίπεδα χιονόπτωσης παραείναι χαμηλά με τόσο υψηλό επίπεδο παγοποίησης. 

ΥΓ. Βάζω και αυτό με τη κίνηση της αφρικανικής σκόνης. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ακόμα και τίποτα να μην ρίξει είναι τρομερά εντυπωσιακό ότι για σχεδόν 48 ώρες σχεδόν όλα τα μοντέλα δείχνουν να μας πιάνει η -8c στα 850hp τέτοια εποχή...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οι όποιες χιονοπτώσεις θα αφορούν ορεινές ή προσήνεμες σε ορεινούς όγκους περιοχές της ανατολικής Ελλάδας...σε καμία περίπτωση δεν έχουν τη δυναμική των άλλων κακοκαιριών που είδαμε φέτος ειδικά αν μείνουν όπως δείχνουν τα γεωδυναμικά που φαίνονται "ψιλοανοιξιάτικα"..θα αρχίσει δηλαδή να φαίνεται μια πολύ ψυχρή μεν αλλά ανοιξιάτικη μέρα, παρά μια χειμερινή μέρα ψύχους...if you know what i mean...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Seth13 είπε:

Πάντως αν ήταν με ένα -6.5 να θάβεται η Αττική μέχρι τον Πειραιά τότε δεν θα είχε μεσογειακό κλίμα. Όσο κι αν χιονίζει πολύ όταν χιονίζει, όσο κι αν υποστηρίξει κανείς ότι υπήρξαν δεκαετίες με συχνούς χιονιάδες, με αυτή τη λογική θα είχαμε 3-4 ιστορικούς το χρόνο σχεδόν. Θέλω να πω ότι όση διαφορά κι αν έχει η τότε Αθήνα με τη σημερινή λόγω του ανεπτυγμένου αστικού ιστού και την αποψίλωση των δασών δεν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά. Και στις 29 Δεκεμβρίου 2016 είχε θερμοκρασίες χιονόστρωσης μέχρι τη θάλασσα με -6.7 βαθμούς στα 850 αλλά το γύρισε σε χιονόνερο με ΒΑ ενώ είχε στρώσει σχεδόν 10 πόντους εδώ. Προφανώς το 1931 υπήρξε ένας συνδυασμός παραγόντων.

Υπάρχει άλλη μια περίπτωση ιστορικής χιονόπτωσης με -5,7c στα 850hp νομίζω...η 5.12.1957...το κέντρο της Αθήνας καλύφθηκε με 10 εκ, ενώ ο Πειραιάς και το δυτικό τόξο με αρκετά παραπάνω...(θεωρείται η τρίτη μεγαλύτερη χιονόπτωση στο "δυτικό τόξο" μεταπολεμικά μετά το 2008 και το 1981)

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πιστεύω ότι χιόνι θα πέσει μέχρι τις βάρκες στην Αθήνα μόνο για το γεγονός ότι έχουμε κατάβαση ατόφιου σιβηρικού ψύχους που έχει παγώσει τα χαμηλά στρώματα της ατμόσφαιρας. Αυτό φαίνεται και από freezing level και wet bulb zero level. Το πόσο θα ρίξει και πού θα επηρεάσει περισσότερο θα φανεί όσο πλησιάζουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα μοντελα τρελαθηκαν..Η ανοιξη δεν ερχεται...Ο χειμωνας συνεχιζει απτοητος..Ο ηλιος δε ζεσταινει...Ο τζιφος ταζει χιονια...Τα προσηνεμα ξαναασπριζουν..Η βορεια Ελλαδα πασπαλιζεται..Τα ορεινα της θαβονται...Τα χιονια δε φευγουν..Ο καιρος δε φτιαχνει..Η δεη στο θεο..Καιω επιπλα για να ζεσταθω..Μου τελειωνουν..Αυριο θα καψω τη γυναικα μου..Αντι για πετρελαιο βαζω τσιπουρο...Ο ηλιακος δεν πιανει..Οι συννεφιες δε φευγουν..Ο Κλεαρχος συνεχιζει να ταζει..Ο Δροσοπηγιωτης θα ξαναθαφτει...Η Ευβοια εγινε Γροινλανδια...Τι κανετε μωρε..??Σταματηστε το κρυο..Οχι αλλο κρυοοοοο.....

oxi_allo_karvouno.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο φετινός Μάρτιος μπαινει σε μια πολύ ξεχωριστή λίστα και μάλιστα πλασάρεται στην θέση νούμερο 2...από 1950-2021 (72 έτη) μόλις 24 μέρες είχαμε κάποια στιγμή μέσα στην μέρα -8...απ' τις 24 οι 9 ανήκουν στον Μάρτιο 1987, ενώ πολύ πίσω στην δεύτερη θέση είναι ο Μάρτιος 1983 με 3...ο φετινός έχει ήδη 4 και θα βάλει σχεδόν σίγουρα άλλες 2...δηλαδή ΕΠΟΣ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Ο φετινός Μάρτιος μπαινει σε μια πολύ ξεχωριστή λίστα και μάλιστα πλασάρεται στην θέση νούμερο 2...από 1950-2021 (72 έτη) μόλις 24 μέρες είχαμε κάποια στιγμή μέσα στην μέρα -8...απ' τις 24 οι 9 ανήκουν στον Μάρτιο 1987, ενώ πολύ πίσω στην δεύτερη θέση είναι ο Μάρτιος 1983 με 3...ο φετινός έχει ήδη 4 και θα βάλει σχεδόν σίγουρα άλλες 2...δηλαδή ΕΠΟΣ!

Φανταζεσαι σπασιμο να φρεναρει σε κανα -7,8 τωρα?🤣

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Τα μοντελα τρελαθηκαν..Η ανοιξη δεν ερχεται...Ο χειμωνας συνεχιζει απτοητος..Ο ηλιος δε ζεσταινει...Ο τζιφος ταζει χιονια...Τα προσηνεμα ξαναασπριζουν..Η βορεια Ελλαδα πασπαλιζεται..Τα ορεινα της θαβονται...Τα χιονια δε φευγουν..Ο καιρος δε φτιαχνει..Η δεη στο θεο..Καιω επιπλα για να ζεσταθω..Μου τελειωνουν..Αυριο θα καψω τη γυναικα μου..Αντι για πετρελαιο βαζω τσιπουρο...Ο ηλιακος δεν πιανει..Οι συννεφιες δε φευγουν..Ο Κλεαρχος συνεχιζει να ταζει..Ο Δροσοπηγιωτης θα ξαναθαφτει...Η Ευβοια εγινε Γροινλανδια...Τι κανετε μωρε..??Σταματηστε το κρυο..Οχι αλλο κρυοοοοο.....

oxi_allo_karvouno.jpg

Που το είδες το χιόνι στα βόρεια? Παλι εσείς θα χιόνιστειτε φιλε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

Ααααα..τι κάνουν τα μικρά?Γερμανός και γαλλος

Τίποτα, δεν κάνουν... Δε βγάζουν χαμηλό στο Ιονιο που είναι το ζητούμενο...απλά ενισχύουν τν ψυχρό μπάλα και την πάνε λίγο δυτικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...