Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Seth13 είπε:

Σωστό αυτό που λες αλλά γενικώς Πειραιάς και νοτιοδυτικά προάστια έχουν ''χάσει'' ιστορικούς χιονιάδες λεκανοπεδίου αρκετές φορές. Υπάρχουν βέβαια χιονιάδες με δικαιότερη κατανομή ή χιονιάδες που μπορούν να δώσουν ρέστα όπως το 2008 και το 1981 αλλά το σύνηθες είναι να μην χιονίζονται το ίδιο σε σχέση με περιοχές βορειότερα και ανατολικότερα. Το κομμάτι που ξεκινάει από Καματερό και νοτιότερα και δυτικότερα της Εθνικής Οδού μαζί με Νέα Ιωνία και Νέα Φιλαδέλφεια ''αδικείται'' αρκετά συχνά και έχουμε δυστυχώς αρκετά παραδείγματα. Στη προκειμένη περίπτωση βέβαια η Ελπίδα είχε τεράστιες διαφορές, κάτι που περίμενα έτσι όπως διαμορφωνόταν η κατάσταση αλλά όχι σε τόσο ακραίο βαθμό. Αντίστοιχα αν χιονίσει καλά στα δυτικά, περιοχές από Ηλιούπολη και πάνω δύσκολα θα χάσουν καλό στρωμένο χιόνι και μόνο τα νοτιοανατολικά ίσως δεν πιάσουν ανάλογες χιονοστρώσεις. Μερικές φορές και τα νοτιοανατολικά αν δεν υπάρχει δυναμική για παραθαλάσσια μπορεί να βρεθούν στην ίδια μοίρα με τα νοτιοδυτικά. 

Αυτό ακριβώς. Όταν ευνοείται το ανατολικό λεκανοπέδιο το δυτικό όριο ειναι Νέα Φιλαδέλφεια- Νέα Ιωνία. Απο κει και δυτικότερα μικροπράγματα, απο κει και ανατολικότερα χαμός

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ο Ζιακο μας αποκαλει επικριτικα χιονοβλαβεις(οποιους θελουν χιονια τετοια εποχη)...μαλλον εχει δικιο,αλλα να τον ενημερωσουμε απο εδω,οτι υπαρχουν και χειροτεροι,οπως εγω,που θα ηθελαν χιονια και τον αυγουστο οπως επισης το να μη ξημερωσει ποτε ξανα καλοκαιρινη μερα.

Θα τιμωρηθεί γι αυτο....χεχε....ο.τι και να λενε, ο καιρος αποφασιζει.....μωρέ μπράβο χαρακτηρισμούς ο δάσκαλος,,,,χιονοβλαβείς και παγομανείς??!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, geornik είπε:

Επιμενει στο τιποτα ο τζιφος...ας μας πιασει εστω η -8 στα 850hp για στατιστικους λογους κ ας εχει κ χαζοσυννεφακια

Επειδή είναι ψιλομονος θεωρώ ότι αύριο θα έχει λυγίσει προς σενάρια των άλλων 3

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιας και πιασατε κουβεντα για τα δυτικα, να πω πως την φαπα που φαγαμε στη ελπιδα θα την θυμαμαι για παντα..σε εμας μια πετσα και σε 5 χιλιομετρα στην ευθεια ανατολικα ειχε 20ποντους χιονι. Δεν εχω ξαναζησει κατι τετοιο. Μονο και μονο απο αυτο ο φετινος χειμωνας μου αφηνει γλυκοπικρη γευση..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κι όμως έχουμε ελπίδες...για κάποιο λόγο που δεν φτάνουν τα λίγα που ξέρω να καταλάβω όλα τα μοντέλα ακιμη και από την Κασπία στέκουν σαν σφεντόνα την λίμνη μέσα στο Αιγαίο.αυτο σημαίνει ότι εάν πάρει θέση οριακά ανατολικά μας προφανος αυτή η σφεντόνα θα την στείλει στην άλλη άκρη.περιθωρθα χρόνου υπάρχουν οπότε τα λέμε αύριο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Παίδες καληνύχτα απο ενα χιονοδιώκτη-χιονοβλαβή

156-779GR.gif

Να πω κι εγώ την γνώμη μου...σιχαίνομαι το καλοκαίρι όσο τίποτα μπαίνω σε μελαγχολία κάθε χρόνο από τον Μάιο και αν μπορούσα θα ζούσα από Απρίλιο μέχρι Σεπτέμβριο στο νότιο ημισφαίριο κάπου στη νότια Αργεντινή...και θα ξαναγυρνουσα Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημερα!με οδηγο το τζεμ το παιχνιδι δειχνει οτι ακομη ουτε καν εχει αρχισει .με μικρες βελτιωσεις μπορει και να περασει ακομη πιο γρηγορα η ψυχρομπαλλα δυτικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, lefkaori said:

Παιδιά για κρητη τι βλέπετε;; Ακόμα μες τα χιόνια είμαστε κι θα έρθει και άλλος;; 

Καπακια φιλε, χωρις ανασα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βγήκε η γάτα μου για την πρωινή της βόλτα… & άνοιξα την πόρτα για να μπει κ έτρεξε κ ανεβηκε βολίδα πάνω στο καλοριφέρ… πάγωσε! 

Χθες βράδυ περπάταγα στην εμπορική οδό της Χαλκίδας «Αβαντων» ο κόσμος κουκουλωμενος με βαριά ρούχα, ούτε τον Ιανουάριο έτσι…! 

Δωσεεεεεεεεεε Μαρτη μου! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως δυστυχως η Ανοιξη αρχιζει κ εχει το τιμημα της στη μεταβολη που ερχεται...αν ημασταν εστω 15 μερες πισω θα συζητουσαμε για πολυ ανωτερα πραγματα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...