Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευτυχώς περιορίζεται το κρυο σε 4 μερες Σάββατο ως τριτη ,, καλά θα ναι να χουμε συννεφια και οχι ξαστερια ...Μετά σταδιακά παμε σε ανοιξη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν επιμεινουν τα τρεξιματα θ αρχισουν να κελαηδανε τα γνωστα παπαγαλακια...Θ αρχισω και γω τα τηλεφωνα αφου ολοκληρωθουν και τα σημερινα 12αρια...Θα μαρτυρανε παλι χωρις ξυλο...🤣Θα μας τρελανει ολους ο καιρος..Θα τρελαθουν κι οι παπαγαλοι λεμε..

 

Store vid

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, Snowy Stathis είπε:

Να ρωτήσω κάτι; Επειδή μπερδεύομαι κάπως με τον συγκεκριμένο χάρτη. Εδώ φαίνεται στην Αττική -8 ή -9;

-9 έως βουλιαγμένης 😂,από κει και κάτω -8 νοου μπαντ!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, CLAPSANTO είπε:

Ευτυχώς περιορίζεται το κρυο σε 4 μερες Σάββατο ως τριτη ,, καλά θα ναι να χουμε συννεφια και οχι ξαστερια ...Μετά σταδιακά παμε σε ανοιξη 

Καλημέρα Τάσο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Καλώς ήλθες @Alkis88 Έχουμε και 5 κυρίες φίλε🙂

Ανεπίσημα εξι...... Όταν η γυναίκα μου είπε "θα καλυτερευσει ο καιρός" η κόρη μου (6 ετων) είπε "κάτσε τώρα.. δηλαδή θα χιονίσει πάλι"!!!! Όπως είπε και ο ΑΣΗΜΟΣ "ο κόσμος όπως βαδίζει και εμείς ανάποδα"!!!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κρύο χωρίς νόημα τουλάχιστον για τους πεδινούς Αττικάριους... Το ΣΚ που ενδεχομένως θα εχουμε τις θερμοκρασίες (κυρίως το Σάββατο) δεν έχουμε τον υετό και από εβδομάδα με -5 αντε -6 σκάρτο δεν χιονίστηκε κανείς... τα υπερβορεια ίσως δουν κάτι αλλά για τους υπόλοιπους θα είναι mission impossible. Θα μας τρελάνει και ο βοριάς (5 σερί ημέρες)... 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Alkis88 είπε:

Γειά σε όλους!

Σας διαβάζω πολύ καιρό αλλά δεν είχα γράψει ποτέ κάτι. Μπράβο σε όλους και όλες (αν υπάρχει κάποια γυναίκα μέλος, που το θεωρώ δύσκολο) για τις εκτιμήσεις σας και τον χρόνο που αφιερώνετε στη μελέτη των μοντέλων για να ψιλοκαταλαβαινουμε και εμείς οι άσχετοι κατιτίς.

ΥΓ: Βλέπω πολύ κόσμο από Χαλκίδα και πολύ χαίρομαι, έχω καταγωγή από Βασιλικό Χαλκίδας! 

Χιονολατρης από Μεταμορφωση, Αθήνα.

Καλώς ήρθες στην παρέα μας φίλε Άλκη! Και καλές χιονοαναφορές που από ότι φαίνεται από τα μοντέλα δεν θα αργήσουν να σου έρθουν............😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ βλέπω ότι παίρνει παράταση το πολύ κρύο σε σχέση με αυτά που έδειχναν στα προηγούμενα τρεξίματα.......ενώ υπάρχουν μοντέλα που στροβιλίζουν έτσι τον αυλώνα που μπορεί να έχουμε υποτροπή προς Τρίτη Τετάρτη ακόμα και σε ηπειρωτικές περιοχές..!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, CATHA said:

Κρύο χωρίς νόημα τουλάχιστον για τους πεδινούς Αττικάριους... Το ΣΚ που ενδεχομένως θα εχουμε τις θερμοκρασίες (κυρίως το Σάββατο) δεν έχουμε τον υετό και από εβδομάδα με -5 αντε -6 σκάρτο δεν χιονίστηκε κανείς... τα υπερβορεια ίσως δουν κάτι αλλά για τους υπόλοιπους θα είναι mission impossible. Θα μας τρελάνει και ο βοριάς (5 σερί ημέρες)... 

 

 

Γείτονα αυτή είναι η προσωπική σου άποψη υποθέτω ε; Γιατί τα σημερινά μοντέλα δεν δείχνουν αυτό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, OLAF είπε:

Ανεπίσημα εξι...... Όταν η γυναίκα μου είπε "θα καλυτερευσει ο καιρός" η κόρη μου (6 ετων) είπε "κάτσε τώρα.. δηλαδή θα χιονίσει πάλι"!!!! Όπως είπε και ο ΑΣΗΜΟΣ "ο κόσμος όπως βαδίζει και εμείς ανάποδα"!!!!! 

Αυτα είναι! "Δικό μας" παιδί🙂🌨️ Να σας ζήσει φίλε μου,και πάντα με χαρές!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε αλλο πλανητη ειστε μερικοι....στον κοσμο του ιδεατου και του συνεπαρμενου, οπως ελεγε ενας φιλος στην παλια πολη της Στοκχολμης, την Γκαμλα Σταν.....

Ενδεικτικα πως το GFS ακολουθησε το κοντρολ του απο χθες και δινει πλεον τον υετο σιγα σιγα του Σκιρωνα (Κυριακή και Δευτέρα) ....μετανοειτε!!

IMG_20220316_084126.jpg

IMG_20220316_084212.jpg

IMG_20220316_084235.jpg

IMG_20220316_084257.jpg

IMG_20220316_084346.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Panagiotis said:

Γείτονα αυτή είναι η προσωπική σου άποψη υποθέτω ε; Γιατί τα σημερινά μοντέλα δεν δείχνουν αυτό. 

Εννοείται φίλε μου, προσωπική εκτίμηση με αυτό που καταλαβαίνω εγώ. Εάν βλέπεις κάτι άλλο το συζητάμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, CATHA said:

Κρύο χωρίς νόημα τουλάχιστον για τους πεδινούς Αττικάριους... Το ΣΚ που ενδεχομένως θα εχουμε τις θερμοκρασίες (κυρίως το Σάββατο) δεν έχουμε τον υετό και από εβδομάδα με -5 αντε -6 σκάρτο δεν χιονίστηκε κανείς... τα υπερβορεια ίσως δουν κάτι αλλά για τους υπόλοιπους θα είναι mission impossible. Θα μας τρελάνει και ο βοριάς (5 σερί ημέρες)... 

 

 

οκ καλη συνεχεια!  : ) : ) 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, CATHA said:

Εννοείται φίλε μου, προσωπική εκτίμηση με αυτό που καταλαβαίνω εγώ. Εάν βλέπεις κάτι άλλο το συζητάμε...

Όπου κοιτάω ens, ή τις άλλες ανανεώσεις βλέπω υετό από νωρίς την Κυριακή και αναφέρομαι προφανώς στα τωρινά δεδομένα. Αν αλλάξουν στις επόμενες ανανεώσεις είναι άλλο θέμα 

image.png.5fa87d066539316fc7bfe28fc9eabffa.png

image.png.95a6ba3175a3b2986a0a05838b1dd914.png

image.png.a7b95abe4229d7d119ca930551da9b9a.pngimage.thumb.png.43053285a5cd7a8bbe8d2ed07cba5e70.pngimage.png.ed978c27c8092376a8d4c4890088a324.pngimage.png.edd9fb36f04e768a9eec170241b549cf.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, CATHA είπε:

το κύριο του Τζίφου στον υετό είναι μόνο του και ο Σκίρωνας ενσωματώνει τα χθεσινά τρεξίματα του Τζίφου. 

O Σκιρωνας δεν ενσωματωνει κανενα gfs.Δεν εχει καμια απολυτως σχεση με το gfs.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, DIMITRIS είπε:

Ούτε Γενάρη δε βλέπουμε άλλες χρονίες τέτοια διαγράμματα!

image.png.8f0460bee6d5a38e6e3692609711247e.png

image.png.39be6480ef03128f94d2f52e259a4c7a.png

image.png.1145daf37ca2103f6c8334cb0ac0fb55.png

Καλύτερο από Φίλιππο. Πάμε για πέτσα και μια φορά να κάτσει ο καλός υετός βράδυ. Όχι πάλι μεσημέρι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τώρα που κοιτάω καλύτερα το 0,ζ του ευρωπαϊκού βλέπω ότι για Σάββατο πρωί μα δίνει λίγο υετό με -9,5 στα 850!

 

ecmwfgr-2-81.png?0

ecmwfgr-1-81.png?0

τα ξημερώματα της Κυριακής που μας πέρασε έδινε τα παρακάτω

ecmwfgr-2-12.png?12

ecmwfgr-1-12.png?12

και με αυτά στούπιζε για ένα 2ωρο στη Χαλκίδα ασπριζοντας όλα πλην δρόμων (σε μένα που είμαι δίπλα στο κύμα.)

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, απίστευτα τρεξίματα από τα μοντέλα. Από Παρασκευή βράδυ μέχρι Τρίτη μεσημέρι θα έχουμε κάτω από -6 στα 850. Άρα όσοι είναι άνω των 200μ. θα μπορούν να δουν νιφάδες εντός αυτού του χρονικού διαστήματος. Οι κάτω των 200 αν είναι τυχεροί με το timing θα δουν και αυτοί.

Εγώ επικεντρώνομαι στις 138-150 ώρες με -7 στα 850, -36 στα 500, χαμηλά γεωδυναμικά, 400-600 επίπεδα παγοποιήσης και βραδινές ώρες. Αν κάτσει ίσως ασπρίσουμε πρόσκαιρα μέχρι τα 200+. Πολύ νωρίς όμως ακόμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Καλύτερο από Φίλιππο. Πάμε για πέτσα και μια φορά να κάτσει ο καλός υετός βράδυ. Όχι πάλι μεσημέρι 

Δίνετε τέτοιες εκτιμήσεις για να καταλαβαίνουμε στην πράξη και όσοι δεν είμαστε γνώστες της ανάλυσης χαρτών και μοντέλων.

Δηλαδή, με τα ως τώρα δεδομένα, αν μπορεί κάποιος "ντόπιος" να εκτιμήσει πότε θα έχουμε έναρξη φαινομένων και πως θα εξελιχθούν, βροχή, χιόνι, πέτσα, στρώσιμο, υψόμετρα, θερμοκρασίες επιφανείας, κλπ.

Ξέρω οτι είναι τραβηγμένο αυτό που ζητώ, εδώ έμπειροι επαγγελματίες είναι αβέβαιοι και όλα αλλάζουν, απλά βοηθάει στην αντίληψη όσων αναλύουμε για μας τους αδαείς...

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...