Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγινε ενα βημα πισω στο 12αρι,αλλα κι αυτο αναμενομενο ειναι δε γινεται να πηγαινει τρενο σε καθε τρεξιμο με το μεγιστο δυνατο ως προς τα θερμα σεναρια. Οχι φυσικα οτι δειχνει κρυα κλπ,απλα τα πιθανα 30αρια στα πρωινα τρεξιματα του τζιφου εγιναν απλα νορμαλ θερμοκρασιες στα 850 και στο εδαφος λιγο πανω απο τα κανονικα με 18-20 βαθμους μετα τα 25αρια ολης της βδομαδας που μας ερχεται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sotos*snow είπε:

Και για να πούμε και την "μαύρη" αλήθεια με τόσο κόλλημα  τον χειμώνα στην ανατολική ευρώπη και την ξηρασία στην δυτική ευρώπη Ιβηρική και Ιταλία .... παίζει αυξημένη πιθανότητα ο Απρίλης και ο Μάιος να έχει αρκετές κατεβασιές με αυλώνες και χαμηλά σε αυτές τις περιοχές ως εξισορρόπηση....... άρα νοτιάδες και ζέστες πάνω του φυσιολογικού σε εμάς.... φυσικά ο καιρός και η φύση έχουν τον τελευταίο λόγο .. απλά βλέπουμε και αυτήν την οπτική που κατά τη γνώμη μου και την όποια εμπειρία έχω αποκτήσει.. είναι αρκετά αυξημένη..

Η Ισπανια πληρωσε πολυ ακριβα φετος  το χιονια 100ετιας που εκανε τον προηγουμενο χειμωνα στη Μαδριτη...😜

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Πως κ δεν έχει αναρτηθεί κανένας χάρτης για Απρίλιο κ Μάιο; Μακροπρόθεσμος! 

Γιατί είναι για κατάθλιψη😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, nikolas 2365 είπε:

Και κάθομαι εγώ και σκέφτομαι τώρα. Μετά από πόσους μήνες θα ευνοηθούν επιτέλους τα δυτικά. Άρα, παίζει να ισχύει το γεγονός ότι αν κολλήσει η κυκλοφορία αρχές χειμώνα σε μια διάταξη μετά πάει έτσι μέχρι τέλος; 

Κατσε απλα και μην σκεφτεσαι.Ξεκουραση,ανασυνταξη και του χρονου παμε για την μητερα ολων των μαχων, για το 3 στα 3,με τον παλιακο τον ορθοδοξο,τον Μegakong!!🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διαφορετικά βήματα από αικον και τζίφο στα 12αρια. Το μόνο σίγουρο η μεγάλη ζέστη η οποία είναι ευλογία σε σύγκριση με το τι περάσαμε φέτος μέσα στον χειμώνα. ϊΊως να μην έχει και ομίχλες μάλιστα γιατί παίζει να βγει αέρας, νοτίσιος.

 

χειρότερο το 18αρι του τζίφου, για τελείως διαφορετικούς λόγους από ότι το αικον.

 

Η συνέχεια του τζίφου δυστυχώς βγάζει διατάξεις που έπρεπε να είχαμε 1-2 μήνες πριν...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αντε να ζεστανει τοτες να μας ταραξει φετος στις καλοκαιρινες ασταθειες  περυσι δεν τα πηγαμε καλα στον τομεα αυτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Διαφορετικά βήματα από αικον και τζίφο στα 12αρια. Το μόνο σίγουρο η μεγάλη ζέστη η οποία είναι ευλογία σε σύγκριση με το τι περάσαμε φέτος μέσα στον χειμώνα. ϊΊως να μην έχει και ομίχλες μάλιστα γιατί παίζει να βγει αέρας, νοτίσιος.

 

χειρότερο το 18αρι του τζίφου, για τελείως διαφορετικούς λόγους από ότι το αικον.

 

Η συνέχεια του τζίφου δυστυχώς βγάζει διατάξεις που έπρεπε να είχαμε 1-2 μήνες πριν...

Δεν πειράζει.... Εκδίκηση... Δεν το συνεχίζω... Γιατί θα γίνω πολύ κακος👿

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Δεν πειράζει.... Εκδίκηση... Δεν το συνεχίζω... Γιατί θα γίνω πολύ κακος👿

Να γίνει ς του χρόνου τον χειμώνα χεχε.βχιονια 9 Απριλίου από 18 Άρι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Το να φτάσει τοπικά κάπου 40άρι Απρίλιο και για λίγο αμφιβάλλω οτι θα έχει κάποια μετρήσιμη συνέπεια. Όπως δεν είχε και καμία όταν φτάσαμε 37+ στο παρελθόν σε μεμονωμένες περιοχές. 

37+ πότε φτάσαμε Απρίλιο? Οκτώβρη έχουμε φτάσει και 38,5 αλλά για Απρίλιο πάνω από 35-36 λίγο δύσκολο μου φαίνεται. Ακόμα και εδώ (Θεσσαλονίκη) μέχρι 31-32 σε ακραίες περιπτώσεις κι αυτό προς το τέλος του αν έχει γίνει ποτέ (το πιο πρόσφατο πχ 27/4/2018 είχαμε 29αρι).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Να γίνει ς του χρόνου τον χειμώνα χεχε.βχιονια 9 Απριλίου από 18 Άρι...

εγω φετος θ αρχισω προπονηση απο τωρα για του χρονου...ουτε τραφακι δεν θα αφησω...χαχαχα...2 ιστορικους μια χιονιοπεριοδο 10 ημερων με συνεχομενα χιονοχαμηλα και 2-3 χιονιοστρωσεις ελαφρες ρεκορο σινεχομενης χιονοστρωσης ρεκορ συνεχομενου ολικου παγετου και ρεκορ ημερων χιονοπτωσης...απολυτος τιποτα λιγοτερο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τσου κου τσου κου...ροκανισμα το ροκανισμα το φτασαμε ιταλια..λεπτομερειες μενουν να το ισιψσουμε λιγο τριγυρω απο ιταλια λιγο πιο ανατολικα λιγο πιο νοτια να κλεισουμε και την πορτα σ ενα ενοχλητικο χαμηλακι που μπαινει μεπετπειτα σφηνα και αποκοπτεται στην ιβηρικη και φτιαξαμε μια χειμωνιατικη κακοκαιρια σουπερ!!!..φορτσα γιαννενα για αρχη που λιγο θελει και βλεπουμε για μετα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 hours ago, WEATHER-FUN said:

37+ πότε φτάσαμε Απρίλιο? Οκτώβρη έχουμε φτάσει και 38,5 αλλά για Απρίλιο πάνω από 35-36 λίγο δύσκολο μου φαίνεται. Ακόμα και εδώ (Θεσσαλονίκη) μέχρι 31-32 σε ακραίες περιπτώσεις κι αυτό προς το τέλος του αν έχει γίνει ποτέ (το πιο πρόσφατο πχ 27/4/2018 είχαμε 29αρι).

37.4C στο Ηράκλειο ΕΜΥ στις 22/04/2008 ρεκόρ Ευρώπης Απριλίου 

Επίσης τον Οκτώβριο έχουμε φτάσει 40 ακριβώς και επίσης ρεκόρ Οκτωβρίου Ευρώπης στις 19/10/1979 στη Σούδα ΕΜΥ. 

Με την αφορμή θα ποστάρω τα θερμά ρεκόρ ανα μήνα στην επικράτεια στο θρεντ των στατιστικών. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμένα δεν μου πολυαρεσαν τα πρωινά πάντως, ειδικά το ουκμό το οποίο εξασθενεί την κακοκαιρία πολύ.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε Αντουάν ,γκαλάντο καλά είσαι?ρίξε ένα μήνυμα γιατί ξέρεις...η εποχή είναι παράξενη με την κορόνα και όταν κάποιος ψιλοχαβεται 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 hours ago, WEATHER-FUN said:

37+ πότε φτάσαμε Απρίλιο? Οκτώβρη έχουμε φτάσει και 38,5 αλλά για Απρίλιο πάνω από 35-36 λίγο δύσκολο μου φαίνεται. Ακόμα και εδώ (Θεσσαλονίκη) μέχρι 31-32 σε ακραίες περιπτώσεις κι αυτό προς το τέλος του αν έχει γίνει ποτέ (το πιο πρόσφατο πχ 27/4/2018 είχαμε 29αρι).

Σου απαντάω και στο τόπικ με τα στατιστικά για όλα τα θερμά ρεκόρ Ελλάδας ανά μήνα!

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, PAGETONAS είπε:

τσου κου τσου κου...ροκανισμα το ροκανισμα το φτασαμε ιταλια..λεπτομερειες μενουν να το ισιψσουμε λιγο τριγυρω απο ιταλια λιγο πιο ανατολικα λιγο πιο νοτια να κλεισουμε και την πορτα σ ενα ενοχλητικο χαμηλακι που μπαινει μεπετπειτα σφηνα και αποκοπτεται στην ιβηρικη και φτιαξαμε μια χειμωνιατικη κακοκαιρια σουπερ!!!..φορτσα γιαννενα για αρχη που λιγο θελει και βλεπουμε για μετα

Φαίνεται και στα ensembles ότι έρχεται σιγά σιγά πιο ανατολικά

χθεσινά 12αρια

graphe3_10000___22.1698113208_39.5546558704_.gif

και σημερινά 6αρια

graphe3_10000___22.1698113208_39.5546558704_.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

37.4C στο Ηράκλειο ΕΜΥ στις 22/04/2008 ρεκόρ Ευρώπης Απριλίου 

Επίσης τον Οκτώβριο έχουμε φτάσει 40 ακριβώς και επίσης ρεκόρ Οκτωβρίου Ευρώπης στις 19/10/1979 στη Σούδα ΕΜΥ. 

Με την αφορμή θα ποστάρω τα θερμά ρεκόρ ανα μήνα στην επικράτεια στο θρεντ των στατιστικών. 

Πέρσι είχαμε 48,3 Λαγκαδά στις 2/8/2021. Αυτό είναι το πανελλαδικό ρεκόρ ζέστης. Το 47,9 του Τατόι της 10/7/1977 είναι λάθος. 46,9 είχε 10/7/1977 και άλλωστε 10/7 έως 10/8 είναι τα ρεκόρ. Το πανευρωπαϊκό ρεκόρ μέγιστης δεν το έχουμε εμείς αλλά η Ισπανία. Νομίζω ότι στις 10/7/1977 είχαμε κάπου γύρω στο 46,4 - 46,8 βάσει των χαρτών που είδα πριν από λίγο για την ημ/νία εκείνη.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 minutes ago, WEATHER-FUN said:

Πέρσι είχαμε 48,3 Λαγκαδά στις 2/8/2021. Αυτό είναι το πανελλαδικό ρεκόρ ζέστης. Το 47,9 του Τατόι της 10/7/1977 είναι λάθος. 46,9 είχε 10/7/1977 και άλλωστε 10/7 έως 10/8 είναι τα ρεκόρ. Το πανευρωπαϊκό ρεκόρ μέγιστης δεν το έχουμε εμείς αλλά η Ισπανία. Νομίζω ότι στις 10/7/1977 είχαμε κάπου γύρω στο 46,4 - 46,8 βάσει των χαρτών που είδα πριν από λίγο για την ημ/νία εκείνη.

47.1 o Λαγκαδάς περσι είχε . Το ρεκόρ το έχουμε ακόμα εμείς. Δες το λινκ στην υπογραφή μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...