Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αναφορές χειμερινής περιόδου 17-23 Μαρτίου....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θέλώ να σπείρω έριδες ανάμεσα στα χιονομεγαθήρια του λεκανοπεδίου, αλλά πλέον έχω την εντύπωση οτι Μελίσσια, Βριλήσσια και Χαλάνδρι (απο τα 250 υψόμετρο και πάνω) είναι καλύτερες περιοχές στο ζήτημα "χιόνι" σε σχέση με Κηφισιά και Μαρούσι. Εχουν πάρα πολύ κοντά την Πεντέλη και το κυριότερο.....την έχουν απο πάνω τους στον άξονα βοράς - νότος και έτσι όπως κατεβαίνει το σύννεφο απο τα βόρεια, σκάει κατευθείαν σε αυτές τις περιοχές. 

Κουβέντα να γίνεται τώρα, αλλά είπα να το γράψω. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, menidi said:

ΦΟΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Άσε φιλε αναστατώθηκα σηκώθηκα και εγώ ν δω ανοίγω παράθυρα φώτα σαν ανάσταση το έκανα το μπαλκόνι και δύο σύννεφα ξέμπαρκα...κλαψ!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συννεφιαζει στην Λάρισα μετά το άνοιγμα.. να δούμε τελικά τι θα γίνει το πρωί. Πάντως με εκπλήσσει η νηνεμία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρεεεεεε χιονιζει Ζωγραφου κανονικα κατα διαστηματα !!!!!! Επιασε ηδη απο χθες οποτε μετραμε Παρασκευη κ Σαββατο αλλες 2 υπεροχες ημερες.με.χιονοπτωση στον φετινο τελειο χειμωνα...

Θερμοκρασια 4.2 στο βορειο μπαλκονι αλλα χαμηλη υγρασια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρχισε να χιονίζει Σέττα, από μια νεφική μάζα του Αιγαίου που μπαίνει τώρα προς κεντρική Εύβοια....αυτό έχει πορεία προς Αττική.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, menidi είπε:

Δεν θέλώ να σπείρω έριδες ανάμεσα στα χιονομεγαθήρια του λεκανοπεδίου, αλλά πλέον έχω την εντύπωση οτι Μελίσσια, Βριλήσσια και Χαλάνδρι (απο τα 250 υψόμετρο και πάνω) είναι καλύτερες περιοχές στο ζήτημα "χιόνι" σε σχέση με Κηφισιά και Μαρούσι. Εχουν πάρα πολύ κοντά την Πεντέλη και το κυριότερο.....την έχουν απο πάνω τους στον άξονα βοράς - νότος και έτσι όπως κατεβαίνει το σύννεφο απο τα βόρεια, σκάει κατευθείαν σε αυτές τις περιοχές. 

Κουβέντα να γίνεται τώρα, αλλά είπα να το γράψω. 

 

..... ε ναι δεν το ήξερες ....??????...... εξ ου και το Χ.Κ.Χαλανδρίου ...... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, SNOWBLACK είπε:

Άσε φιλε αναστατώθηκα σηκώθηκα και εγώ ν δω ανοίγω παράθυρα φώτα σαν ανάσταση το έκανα το μπαλκόνι και δύο σύννεφα ξέμπαρκα...κλαψ!!!!!!

Κρίμα που δεν το πρόλαβες. Άξιζε γιατί ήταν από το πουθενά.  Καλό βράδυ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, THUNDERSNOW1965 said:

..... χωρίς κασκόλ ..... είναι ντεμέκ φόλα .....

Α ρε πού είναι ο John? Με τα γυαλιά και το κασκόλ να λες καλύτερα .....

Και ήμουν το βράδυ πριν Άνω Γλυφάδα...

Λες να επηρεάστηκα και να μην βλέπω το τιμημένο να πέφτει;;;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, trenas said:

Κρίμα που δεν το πρόλαβες. Άξιζε γιατί ήταν από το πουθενά.  Καλό βράδυ. 

Άντε στα επόμενα τώρα!!! 

Καλό βράδυ γείτονα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

-5.5 το σημείο δρόσου στο Μενίδι! Απίστευτα ξηρή η ατμόσφαιρα. 

Εν τω μεταξύ, με αφορμή αυτή τη χιονόπτωση (ναι, είναι χιονόπτωση), έρχεται στο προσκήνιο (λέμε τώρα - σιγά το ζήτημα) η συζήτηση σχετικά με τις προγνώσεις της ΕΜΥ. Αραγε θεωρείται αποτυχία που η ΕΜΥ δεν μίλησε έστω για πιθανότητα τοπικών ασθενών χιονοπτώσεων? Ειμαι σχεδόν σίγουρος οτι ήξεραν οτι ίσως να υπήρχε μια πάρα πολύ μικρή περίπτωση να γίνει αυτό που ε΄γινε απόψε. 

Για να μην το κουράζω....θεωρώ οτι η πρόβλεψη της ΕΜΥ δεν αφορά μόνο τα φαινόμενα, αλλά αφορά ΚΑΙ την επίδρασή τους στον πληθυσμό. Μια ασθενής χιονόπτωση 5-10 λεπτών ίσως να μην αναφερθεί καν σε μια πρόγνωση . Επίσης, μια υγρή, σύντομη χιονόπτωση με 6 βαθμούς που λιώνει το χιόνι σχεδόν πριν πέσει στην όποια επιφάνεια, δεν θεωρείται χιονόπτωση σύμφωνα με την ΕΜΥ (ενώ είναι) και στην πρόγνωση δίνει ως ενδεικτικό υψόμετρο χιονόπτωσης, εκείνο το υψόμετρο πάνω απο το οποίο θα υπάρχει μια ένταση η οποία θα μπορούσε να είναι παρατηρήσιμη για αρκετή ώρα απο τους πολίτες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θανάση μου με τη λογική αυτή δεν θα υπήρχαν ποτέ άστοχες προβλέψεις....προσωπικά πιστεύω και το έχω ξαναπεί, όταν έρχεται ψυχρή εισβολή μπλοκάρουν τα πάντα κι επειδή κυρίως μεταξύ άλλων, η Αττική είναι δύσκολη κι εκφράζεται μόνη της πολλές φορές πάνω στο nowcast, παθαίνουν τρελά κάζο....δεν είναι 1 ή 2, αλλά πολλά....τώρα το αποψινό με δεδομένη τη μάζα ψύχους που κατέβαινε, δεν θαταν ασχημο να λεχτει πιθανοτητα ασθενών χιονοπτώσεων αργά το βράδυ κι ως το πρωί της επόμενης.....ποσες φορές η ΕΜΥ δεν βάζει το πιθανοτητα πρόσκαιρης βροχής ή καταιγίδας??!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Ασπρίζουν αυτοκινητα εξω μαγκεεεεεςςςςςςςςςς τρελλλααααααααααα ρεεεεεεεεεεεεεε!!

Γειτοναααααα, ουτε η αρχη ακομη.....χεχεχε....2,5οC.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Καλημερα σας...Τοπικες νεφωσεις στην Καλλιθεα..5.1βαθμοι και σημειο δροσου στους -4.5!!Εαν και εφοσον ερθει η πολυποθητη υποτροπη απο το βραδυ οτι πεφτει θα ειναι χιονι..Και αυτο ισχυει και για αυριο περιπου μεχρι τις προμεσημβρινες ωρες....Ολα θα εξαρτηθουν απο τον υετο..

Παμε και στη λεβεντογεννα...Ο καιρος βορειου ρευματος που επικρατει στο νησι περα απο βροχες στα πεδινα και αφθονο χιονι στα ορεινα,δημιουργει και εικονες σαν αυτη..Μπουκα του καιρου..Με τις ηλιαχτιδες να χανονται στα νεφη του βορια και η θαλασσα να παιρνει ενα γκρι χρωμα μοναδικο..

 

276071122_950795962103233_4636937482537803038_n.jpg

Μεχρι την Τεταρτη θα πεσει και παλι αρκετο χιονι στα ορεινα της Κρητης..Εχει χαθει πλεον το μετρημα...Ειμαι σιγουρος οτι οι χιονουρες στο νησι εαν βοηθησουν φυσικα και οι συνθηκες θα διατηρηθουν μεχρι τον Ιουλιο..Τουλαχιστον...Ειδικα στα Λευκα Ορη..!!Μιλαμε για παρα πολλα μετρα...Καλο σκ να εχουμε!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...