Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Αναφορές χειμερινής περιόδου 17-23 Μαρτίου....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αργοτερα παιδια θα αρχισει να πεφτει η Τ......λογικα εως το πρωι...θα εχουμε την ευκαιρια να ξαναδουμε χιονοπτωσεις και σε χαμηλα υψομετρα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Παρακαλώ καλή η πλάκα, αλλά τελος το τσατ ,εδώ ΜΟΝΟ αναφορές....ας το σεβαστούμε από δω και πέρα όλοι μας!!

Δεν υπαρχει τιποτα για αναφορα.Οποτε ΘΑ κανουμε και χαβαλε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και εδώ Πεντελη το τελευταίο δίωρο ότι λίγο πέφτει ειναι βροχούλα - χιονονερο …και εδώ έχει ανεβεί πολύ η θερμοκρασία  4 c τώρα μέγιστη ημέρας … και έχει λυσσασμένο άνεμο πλεον … 

Για να δούμε … είμαι αισιόδοξος … 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν υπαρχει τιποτα για αναφορα.Οποτε ΘΑ κανουμε και χαβαλε.

ΟΧΙ στις αναφορές, ειναι οι χάρτες πρόσφοροι για τέτοιο ενδιάμεσο διάστημα θαρρώ.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, south coast είπε:

5,8c εδώ δεν περιμενουμε κατι προς το παρων ξημερωματα με πρωι αναμενουμε

Που πας ρε κακομοίρη με 5.8? Μου θες και χιόνι! Ενώ εδώ σε μένα...... κινούμαστε πολικά! 5.5!!! 🤣 

Υψηλότερη ημέρας!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδω αρχισε να ξανα ενεργοποιειται το αιγαιο.Πιο νοτια οι νεφωσεις ειναι τζουφιες,αλλα με την εισοδο των "καλων" 500ριων θα φτιαξει κι εκει το πραγμα.

IMG_20220320_210311.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

ΟΧΙ στις αναφορές, ειναι οι χάρτες πρόσφοροι για τέτοιο ενδιάμεσο διάστημα θαρρώ.....

Δεν μπαινουμε στους χαρτες τωρα,ειμαστε ανοικτοι στην εκπληξη.Προχωραμε με μετρο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Moderators VS administrators 

Σαν βίντεο ταινία (κασέτα) 80ς επιστημονικης φαντασίας 

Σας αγαπάμε ❤️🔝🔺

Επεξεργάστηκε από geod
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, menidi said:

Που πας ρε κακομοίρη με 5.8? Μου θες και χιόνι! Ενώ εδώ σε μένα...... κινούμαστε πολικά! 5.5!!! 🤣 

Υψηλότερη ημέρας!

In Menidi we trust 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά μη φτάσει και 10 βαθμούς σε λίγο στα νότια προάστια έτσι όπως πάει. Ήδη 8άρια σε αρκετές περιοχές

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, South καυσωνάκιας said:

Καλά μη φτάσει και 10 βαθμούς σε λίγο στα νότια προάστια έτσι όπως πάει. Ήδη 8άρια σε αρκετές περιοχές

Άλλους 38 και θα φτάσει τους 48 της υπογραφής σου !!! 😂 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χτύπησα 5.8 τώρα μέγιστη όταν το μεσημέρι ήταν 5.3....Τρομερος αέρας και σήμερα με ριπές τώρα στα 60χλμ / ώρα και φοβερό κρυο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βάζω και εδώ την εκτίμηση του Λαμπίρη με βάση το μοντέλο του επειδή ορισμένοι δεν διαβάζουν το τόπικ των χαρτών. Χθες τα πήγε αρκετά καλά. 

 

Ύστερα από ένα βράδυ σήμερα Κυριακή που η θερμοκρασία αρχικά θα ανεβαίνει στην επιφάνεια, ο καιρός θα αλλάξει ξανά τα ξημερώματα της Δευτέρας.
Συγκεκριμένα από τις 3πμ ο καιρός σταδιακά θα αρχίσει να ξανακλείνει και η θερμοκρασία θα αρχίσει να πέφτει ενώ νωρίς το πρωί θα σημειώνονται καθαρές χιονοπτώσεις (κατά τόπους πυκνές) στο μεγαλύτερο μέρος του λεκανοπεδίου και στο κέντρο της Αθήνας. Έμφαση θα έχουν τα φαινόμενα ακριβώς στις ίδιες περιοχές με αυτές που επηρεάστηκαν έως τώρα.
Ο καιρός όσο προχωράμε προς το μεσημέρι θα ανοίγει και τα υψόμετρα χιονόπτωσης θα ανέβουν ξανα στα 200 με 300μέτρα υψόμετρο.
Το απόγευμα θα ακολουθήσει άλλη μια έξαρση που αυτή την φορά μπορεί να συνοδευτεί και από χιονοκαταιγίδα στα βόρεια προάστια. Σε αυτή την φάση οι χιονοπτώσεις θα έχουν όριο μέχρι τα 300 μέτρα (ελάχιστο).
Όσον αφορά χιονοστρώσεις αυτές θα επιτευχθούν νωρίς το πρωί με πιθανό ελαφρύ στρώσιμο σε περιοχές πάνω από τα 200 σε ευαίσθητες επιφάνειές ενώ στα 300 με 400 θα μπορέσει να το στρώσει και στο δρόμο πολύ πρόσκαιρα. Γενικά όσο ξημερώνει την Δευτέρα ότι έχει στρώσει θα λιώνει γρήγορα.
Κάποιες παρατηρήσεις για την έξαρση του πρωινού:
- Το χαμηλό στο ΝΑ Αιγαίο ενισχύεται.
- Το προφίλ των ανέμων καθ΄ ύψος θα είναι ευνοϊκό για ισχυρό lake effect.
- Το βάθος της ψυχρής αέριας μάζας θα είναι στο μέγιστο βάθος με την θερμοκρασία στο επίπεδο των 500hPa να είναι κοντά στους -32.
- Ψυχρή μεταφορά και μεταφορά θετικού στροβιλισμού στο στρώμα 800 με 500hPa η οποία θα βοηθήσει οι ζώνες των φαινομένων.
- Μεγάλη πιθανότητα να έχουμε σχετικά καλό timing της έναρξης των φαινομένων πριν ενισχυθεί η ακτινοβολία του Ήλιου.
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 minutes ago, menidi said:

Που πας ρε κακομοίρη με 5.8? Μου θες και χιόνι! Ενώ εδώ σε μένα...... κινούμαστε πολικά! 5.5!!! 🤣 

Υψηλότερη ημέρας!

5,4c ερχομαστεεε😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, geod said:

Άλλους 38 και θα φτάσει τους 48 της υπογραφής σου !!! 😂 

O στόχος είναι 50 στην Ελευσίνα ή στη Νέα Φιλαδέλφεια ή κάπου στην Αττική ή την Ελλάδα τεσπα. Μετά έχω κλείσει ως καιρόφιλος 🤣

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Βάζω και εδώ την εκτίμηση του Λαμπίρη με βάση το μοντέλο του επειδή ορισμένοι δεν διαβάζουν το τόπικ των χαρτών. Χθες τα πήγε αρκετά καλά. 

 

Ύστερα από ένα βράδυ σήμερα Κυριακή που η θερμοκρασία αρχικά θα ανεβαίνει στην επιφάνεια, ο καιρός θα αλλάξει ξανά τα ξημερώματα της Δευτέρας.
Συγκεκριμένα από τις 3πμ ο καιρός σταδιακά θα αρχίσει να ξανακλείνει και η θερμοκρασία θα αρχίσει να πέφτει ενώ νωρίς το πρωί θα σημειώνονται καθαρές χιονοπτώσεις (κατά τόπους πυκνές) στο μεγαλύτερο μέρος του λεκανοπεδίου και στο κέντρο της Αθήνας. Έμφαση θα έχουν τα φαινόμενα ακριβώς στις ίδιες περιοχές με αυτές που επηρεάστηκαν έως τώρα.
Ο καιρός όσο προχωράμε προς το μεσημέρι θα ανοίγει και τα υψόμετρα χιονόπτωσης θα ανέβουν ξανα στα 200 με 300μέτρα υψόμετρο.
Το απόγευμα θα ακολουθήσει άλλη μια έξαρση που αυτή την φορά μπορεί να συνοδευτεί και από χιονοκαταιγίδα στα βόρεια προάστια. Σε αυτή την φάση οι χιονοπτώσεις θα έχουν όριο μέχρι τα 300 μέτρα (ελάχιστο).
Όσον αφορά χιονοστρώσεις αυτές θα επιτευχθούν νωρίς το πρωί με πιθανό ελαφρύ στρώσιμο σε περιοχές πάνω από τα 200 σε ευαίσθητες επιφάνειές ενώ στα 300 με 400 θα μπορέσει να το στρώσει και στο δρόμο πολύ πρόσκαιρα. Γενικά όσο ξημερώνει την Δευτέρα ότι έχει στρώσει θα λιώνει γρήγορα.
Κάποιες παρατηρήσεις για την έξαρση του πρωινού:
- Το χαμηλό στο ΝΑ Αιγαίο ενισχύεται.
- Το προφίλ των ανέμων καθ΄ ύψος θα είναι ευνοϊκό για ισχυρό lake effect.
- Το βάθος της ψυχρής αέριας μάζας θα είναι στο μέγιστο βάθος με την θερμοκρασία στο επίπεδο των 500hPa να είναι κοντά στους -32.
- Ψυχρή μεταφορά και μεταφορά θετικού στροβιλισμού στο στρώμα 800 με 500hPa η οποία θα βοηθήσει οι ζώνες των φαινομένων.
- Μεγάλη πιθανότητα να έχουμε σχετικά καλό timing της έναρξης των φαινομένων πριν ενισχυθεί η ακτινοβολία του Ήλιου.

Θεωρώ ότι αυτή η πρόβλεψη δεν μπορεί να ευσταθεί. Εγώ οκ ....δεν ξέρω και πολλά, αλλά τη θεωρώ εκτός ρεαλισμού!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, menidi said:

Θεωρώ ότι αυτή η πρόβλεψη δεν μπορεί να ευσταθεί. Εγώ οκ ....δεν ξέρω και πολλά, αλλά τη θεωρώ εκτός ρεαλισμού!

Εγώ μετά το χθεσινό, απλώς δεν ξέρω. Κι εγώ θεωρώ ότι είναι δύσκολο να κάνει κάτι σαν το χθεσινό και το μοντέλο του βρίσκεται σε πειραματικό στάδιο και έχει αρκετές αποτυχίες αλλά και επιτυχίες όπως η χθεσινή. Το κείμενο συνοδεύεται και από εικόνες. Μένει να δούμε τι και πως. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...