Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Απολογισμός Χειμώνα 2021-22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το κεντρο το πιστευω οτι η ελπιδα ηταν καλυτερη, για νπ γλυφαδα κλπ ομως και λογω θερμοκρασιας και οτι πανε μαζι με τα ανατολικα πρεπει να ηταν καλυτερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, alkis91_2.0 said:

Σιγουρα δεν εμπιστευομαι τον εαυτο μου οντας 10 χρονων τοτε, αλλο που το ειχα χασει με αυτο που ειχα δει!... δεν μπορω ομως να επιστευτω και την εμυ τυφλα οταν το 2002 μας λεει οτι επεσαν 2,7mm συνολο στις 5 και 6 Ιανουαριου! Προφανως οι ανθρωποι ηταν απροετοιμαστοι ουτε χιονοκουβερτα δεν θα ειχαν.

Απο αυτο και μονο το 10cm που γραφουν ειναι μαντεψια. Το σιγουρο ομως ειναι οτι με την Τ που ειχε τοτε οτι επεσε κρατηθηκε ατοφιο. Για την ελπιδα αν και το 30 μου ακουγεται λιγο τραβηγμενο παρολο που το δικαιολογουν καπως τα μμ τα οποια τα μετρησαν σωστα αυτη τη φορα, ακομα και ετσι να ηταν η Τ δεν θα το κρατησε για πολυ σε αυτο το νουμερο., ποσο μαλλον πιο κατω στη προς τη θαλασσα που ακομα και οι 0,3 βαθμου που ειμαστε πιο πανω απο το Ελληνικο ενδεικτικα παιζουν σημαντικοτατο ρολο σε οριακη κατασταση οπως αυτη..

Το Ελληνικο στα ψηλα του γύρω στα 100 μετρα ειχε περιπου 20-25 πόντους.

Η φωτο ειναι απο τα 60-70μ υψομετρο λεωφ.Ιασωνιδου στο Ελληνικό.

DE3EE0F7-9C3A-418F-9026-DDA0F172EB07.jpeg.dadd0ab4d6825df31a4852c423639ff6.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, south coast είπε:

Το Ελληνικο στα ψηλα του γύρω στα 100 μετρα ειχε περιπου 20-25 πόντους.

 

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, THUNDERSNOW1965 said:

..... το έχω ξαναγράψει ..... στο σταθμό της ΕΜΥ στο Ελληνικό (..... δεν γνωρίζω που είναι και σε τι υψόμετρο  ..... ) κατά την κακοκαιρία της ΕΛΠΙΔΑΣ καταγράφηκαν 30 cm χιόνι που είναι και το ρεκόρ του σταθμού από το 1957 που πρωτολειτούργησε .....

Με τιποτα δεν ειχε 30εκ .Ειναι στα 48μ υψομετρο λιγο πανω απο το παλιο αεροδρομιο.Αντε να ειχε 15-20εκ το πολυ

32626DB5-9FD1-41EC-AD7F-14B078B413B0.jpeg.d78b85f37f3d492349a97260b79abac7.jpeg

 

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κα δω ενα βιντεακι που ειχα τραβηξει πριν δυο μηνες..24/01 στην Ελπιδα..Στην ελευση του χαμου..Γυρω στις 15:00 το μεσημερι..Πριν αρχισουν τα στρωσιδια..

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, south coast είπε:

Με τιποτα δεν ειχε 30εκ .Ειναι στα 48μ υψομετρο λιγο πανω απο το παλιο αεροδρομιο.Αντε να ειχε 15-20εκ το πολυ

32626DB5-9FD1-41EC-AD7F-14B078B413B0.jpeg.d78b85f37f3d492349a97260b79abac7.jpeg

 

.... ο @geornik στη σελίδα 31 στην  '' Αποτίμηση της Ελπίδας '' αναφέρει .....

 ''Η ΕΜΥ στο Ελληνικο έδωσε 30εκ...ρεκορ καταγραφων του σταθμου απο το 1957 που λειτουργει... '' .....

ΥΓ ..... η αλήθεια είναι τώρα που το αναφέρεις ότι όσο και αν έψαξα δεν το βρήκα στο Ίντερνετ ....🙄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 minutes ago, south coast said:

Με τιποτα δεν ειχε 30εκ .Ειναι στα 48μ υψομετρο λιγο πανω απο το παλιο αεροδρομιο.Αντε να ειχε 15-20εκ το πολυ

32626DB5-9FD1-41EC-AD7F-14B078B413B0.jpeg.d78b85f37f3d492349a97260b79abac7.jpeg

 

Mε τα μμ που εγραψε εστω και προσκαιρα λιγο πριν το τελος των φαινομενων ισως και να ειχε σε καποια σημεια... παντως με το που εκοβε ο παγος γινοταν χλαπατσα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, THUNDERSNOW1965 said:

.... ο @geornik στη σελίδα 31 στην  '' Αποτίμηση της Ελπίδας '' αναφέρει .....

 ''Η ΕΜΥ στο Ελληνικο έδωσε 30εκ...ρεκορ καταγραφων του σταθμου απο το 1957 που λειτουργει... '' .....

ΥΓ ..... η αλήθεια είναι τώρα που το αναφέρεις ότι όσο και αν έψαξα δεν το βρήκα στο Ίντερνετ ....🙄

το λεει στο ogimet.. αλλα η αξιοπιστια ειναι αμφισβητησιμη... δεν ξερω αν ισχυει αλλα εχω ακουσει οτι τα μεταρ σε καποιους τουλαχιστον σταθμους και στην προκειμενη περιπτωση το υψος χιονιου βγαινουν απο φανταρους της αεροποριας σε υπηρεσια... ποσο σχετικος μπορει να ειναι ενας φανταρος με την μετρηση της χιονοστρωσης?!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω βρίσκομαι στη ιδια ευθεία με την Εμυ αλλα στα 130μ λιγο κατω απο τον Υμηττο .Στο πικ των φαινομένων επαιζα με Τ -0,3 -  +0,3 .Το επομενο πρωι μετρησα σχεδον 30 εκ.

C08E4B55-0092-42E5-AC84-F884512738F6.thumb.jpeg.b3231e7fd224e6a4d979ada78bdd492d.jpeg

Εκει που βρίσκεται η εμυ και στο υψομετρο της (48μ) δεν επιασε καν αρνητικη  . @THUNDERSNOW1965 @alkis91_2.0Εκ των πραγμάτων δλδ μου φαινεται απιθανο να ειχε 30 εκ και επειδη ξερω πως λειτουργεί η ευρύτερη περιοχη υπαρχει μεγαλη διαφορα κατω απο τα 100 μ .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, south coast είπε:

Εγω βρίσκομαι στη ιδια ευθεία με την Εμυ αλλα στα 130μ λιγο κατω απο τον Υμηττο .Στο πικ των φαινομένων επαιζα με Τ -0,3 -  +0,3 .Το επομενο πρωι μετρησα σχεδον 30 εκ.

C08E4B55-0092-42E5-AC84-F884512738F6.thumb.jpeg.b3231e7fd224e6a4d979ada78bdd492d.jpeg

Εκει που βρίσκεται η εμυ και στο υψομετρο της (48μ) δεν επιασε καν αρνητικη  . @THUNDERSNOW1965 @alkis91_2.0Εκ των πραγμάτων δλδ μου φαινεται απιθανο να ειχε 30 εκ και επειδη ξερω πως λειτουργεί η ευρύτερη περιοχη υπαρχει μεγαλη διαφορα κατω απο τα 100 μ .

..... δεν αμφιβάλλω στο ελάχιστο για ότι λες ..... προφανώς είναι ''αρβύλα'' αυτό που κυκλοφορεί .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χάλια χειμώνας για την κεντρική Μακεδονία και την Ημαθία στα πεδινά της τμήματα ..ένας από τους χειρότερους... πολλές μέρες ηλιοφάνειας μέσα στον Γενάρη ένας κάτω του μετρίου Δεκέμβρης κι ένας μέτριος Φεβρουάριος..... χωρίς χιόνια καθόλου.. αυτά που πέσανε τις τελευταίες δυο μέρες του Φλεβάρη και τον Μάρτη δεν τα θεωρώ χειμώνα.... αλλά άνοιξη......και πάλι για γέλια.... στα βουνά κάπως καλύτερα αλλά μιλάμε για 3-4 κακοκαιρίες που αφησαν χιόνι καλό στα βουνά και απλά δεν έλιωνε λόγο του κρύο και προστίθονταν   το νέο μετά και φαινόταν σουπερ χρονιά αλλά δεν.....τα φαινόμενα ...μας απάτησαν....🤣

τζάμπα κρύο ως επί το πλείστον όλο τον χειμώνα και τον Μάρτη(τον πρώτο ανοιξιάτικο μήνα)..... μακριά και να μην ξανάρθει για εμάς το τονίζω για εμάς .......🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως ειναι φοβερο οτι σε μια πολυ μικρη χωρα οπως η ελλαδα υπαρχουν τοσες διαφορετικες επιδοσεις ενος συγκεκριμενου χειμωνα...νομιζω μονο στην κεντροανατολικη Μεσογειο μπορουν να εμφανιζονται τοσο μεγαλες αποκλισεις στον ιδιο χειμωνα...απο ιστορικο μεχρι κακο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, geornik είπε:

Παντως ειναι φοβερο οτι σε μια πολυ μικρη χωρα οπως η ελλαδα υπαρχουν τοσες διαφορετικες επιδοσεις ενος συγκεκριμενου χειμωνα...νομιζω μονο στην κεντροανατολικη Μεσογειο μπορουν να εμφανιζονται τοσο μεγαλες αποκλισεις στον ιδιο χειμωνα...απο ιστορικο μεχρι κακο...

Λογικό.. Διατάξεις που μπορούν να δώσουν χιόνι στα Γιάννενα ως άκρα δυτικές, και χιόνια στην Αθήνα ως άκρα ανατολικές, απέχουν σχεδόν 2000 km σε ευθεία γραμμή. Και όταν συμβαίνουν έχουν τεράστιες διαφορές οι επιπτώσεις των αυλώνων σε περιοχή. Αν χιονίσει Γιάννενα με καθαρά δυτικό καιρό, θα βρέχει Φλώρινα, ενώ στην Αθήνα θα είναι άνοιξη, ενώ αντίθετα με καθαρά ανατολικο προσήνεμο καιρό, τα Γιάννενα θα απολαμβάνουν λιακάδα, αέρα, και φυσικά υψηλότερες θερμοκρασίες [εκτός αν είναι ισχυρότατη ψυχρή εισβολή]

 

Φυσικά η γεωμορφολογία της χώρας έχει αυτά τα αποτελέσματα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Λογικό.. Διατάξεις που μπορούν να δώσουν χιόνι στα Γιάννενα ως άκρα δυτικές, και χιόνια στην Αθήνα ως άκρα ανατολικές, απέχουν σχεδόν 2000 km σε ευθεία γραμμή. Και όταν συμβαίνουν έχουν τεράστιες διαφορές οι επιπτώσεις των αυλώνων σε περιοχή. Αν χιονίσει Γιάννενα με καθαρά δυτικό καιρό, θα βρέχει Φλώρινα, ενώ στην Αθήνα θα είναι άνοιξη, ενώ αντίθετα με καθαρά ανατολικο προσήνεμο καιρό, τα Γιάννενα θα απολαμβάνουν λιακάδα, αέρα, και φυσικά υψηλότερες θερμοκρασίες [εκτός αν είναι ισχυρότατη ψυχρή εισβολή]

Νομιζω μονο η Ιταλια μπορει να συναγωνιστει την Ελλαδα σε εντελως διαφορετικους τυπους καιρου με βαση τη θεση του αυλωνα ή τη θεση-τροχια του χαμηλου...εχουν κ εκει 2-3 ζωνες προσηνεμων στα ανατολικα που δεν επηρεαζονται απο τα ιδια συστηματα ουτε μεταξυ τους, τη δυτικη Ιταλια που θελει αλλες διαταξεις, τα βορεια που θελουν εντελως αλλες κτλ...

Κ η Τουρκια φυσικα που οσο κ να φαινεται οτι ευνοειται απο αυλωνες κ χαμηλα εχει καποιες περιοχες εντελως προφυλαγμενες απο χιονια πχ Σμυρνη-Ατταλεια κτλ...εκει ειναι μαλλον περισσοτερο θεμα ορογραφιας

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, geornik είπε:

Νομιζω μονο η Ιταλια μπορει να συναγωνιστει την Ελλαδα σε εντελως διαφορετικους τυπους καιρου με βαση τη θεση του αυλωνα ή τη θεση-τροχια του χαμηλου...εχουν κ εκει 2-3 ζωνες προσηνεμων στα ανατολικα που δεν επηρεαζονται απο τα ιδια συστηματα ουτε μεταξυ τους, τη δυτικη Ιταλια που θελει αλλες διαταξεις, τα βορεια που θελουν εντελως αλλες κτλ...

Ναι λογικά. Προσωπικά μπορώ να φανταστώ τέσσερα είδη χιονιάδων στην Ιταλία

Χιόνια στην βόρεια Ιταλία αυλώνα που σκάει από τα βόρεια ή βορειοδυτικά [δηλαδή αυλώνες με επιφανειακό χαμηλό μαζί]

Χιόνια στα ημιορεινά ή και αρκετά χαμηλά στα δυτικά τμήματά της με έναν αυλώνα που σκάει δυτικά της και με δημιουργία χαμηλού που προκαλεί δυτικό ρεύμα

Χιονιάς τύπου κεντροβόρειας Ελλάδας που δίνει χιόνι τόσο δυτικά όσο και ανατολικά, και αναλόγα με το πόσο βόρεια η νότια είναι το χαμηλό.

και ανατολικά προσήνεμα Ιταλίας, όταν χιονίζονται τα δικά μας κεντροβόρεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

τζάμπα κρύο ως επί το πλείστον όλο τον χειμώνα

Αυτο το "τσαμπα κρυα" ποτε δεν το καταλαβα.Χειμωνας ειναι,κρυα πρεπει να κανει,τα χιονια ειναι σπανια ετσι κι αλλιως στα πεδινα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ χιόνισε σε κάποιες παραλιακές περιοχές της Ρόδου μετά από 35 χρόνια. Τι να λέμε. Ήταν τέρας για χειμώνας για να καταφέρει να χιονιστεί η παραλιακή Ρόδος και να δείξουν απόλυτα ρεκόρ ελάχιστων Τ τα νοτιότερα Δωδεκάνησα που έχουν τους θερμότερους χειμώνες στην επικράτεια.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Εδώ χιόνισε σε κάποιες παραλιακές περιοχές της Ρόδου μετά από 35 χρόνια. Τι να λέμε. Ήταν τέρας για χειμώνας για να καταφέρει να χιονιστεί η παραλιακή Ρόδος και να δείξουν απόλυτα ρεκόρ ελάχιστων Τ τα νοτιότερα Δωδεκάνησα που έχουν τους θερμότερους χειμώνες στην επικράτεια.  

Άραγε μέρη όπως νότια Ζάκυνθος ή Στροφάδες να είναι πιο ζεστά και άχιονα από Κάσο, Ρόδο κλπ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 minutes ago, Χιών said:

Άραγε μέρη όπως νότια Ζάκυνθος ή Στροφάδες να είναι πιο ζεστά και άχιονα από Κάσο, Ρόδο κλπ;

Αμφιβάλω. Η νότια Ζάκυνθος έχει πέσει κάτω από το 0 αρκετές φορές. Υποθέτω το ίδιο και Στροφάδες. 

H μόνη περιοχή που κοντράρει τη Κάσο σε υψηλότερες απόλυτα ελάχιστες από τους σταθμούς του ΕΑΑ για τα αντίστοιχα χρόνια είναι η Μονεμβασιά η οποία έχει απόλυτο ρεκόρ ελάχιστης 2.1 versus 2.7 της Κάσου ΕΑΑ (2.8 από ΕΜΥ και ταυτόχρονα απόλυτη ελάχιστη όλων των εποχών από το 1989 που υπάρχουν καταγραφές στη Κάσο).

Επίσης πρόσφατα ανακάλυψα οτι λανθασμένα πίστευα οτι το 1987 είχε καταγραφεί χιονόπτωση στο Φρυ της Κάσου. Τελικά κάτι τέτοιο δεν επιβεβαιώνεται. Το Αρβανιτοχώρι Κάσου που είναι πιο μάκρια από τη θάλασσα τελικά ήταν αυτό που είχε δει χιονόπτωση το 1987 από τις μαρτυρίες ντόπιων. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αυτο το "τσαμπα κρυα" ποτε δεν το καταλαβα.Χειμωνας ειναι,κρυα πρεπει να κανει,τα χιονια ειναι σπανια ετσι κι αλλιως στα πεδινα.

26 στις 31 μέρες του Γενάρη είχε ήλιο με παγωνιές τα βραδια και τα πρωινά (ενώ θα έπρεπε να ισχύει το αντιθετο ακριβωσ δηλαδή 25 μέρες με συννεφιά κρύο και φαινόμενα και 4-5 ήλιο πάνω κάτω)και αναγκαστικά καίγαμε όλη μέρα αφού δεν προλάβαινε να ζεστάνει τα μεσημέρια λόγο της μικρής διαρκείας της ημέρας! Κι εκτός αυτό κρύο χειμωνιάτικο χωρίς φαινόμενα είναι τζάμπα κρύο …. Εμείς που το ζούμε μια χαρά το καταλαβαίνουμε …. Να κάνει και έναν χιόνια μισο μέτρο όπως το 2001 και μετά να ακολουθήσει το κρύο είναι πιο λογικό κρύο χωρίς φαινόμενα είναι τσάμπα κρύο άχρηστο για εμάς τους καιρό φίλους χιονοτρελαμενους !! Είναι σαν να θάβεται η Κύπρος και η Ρόδος  από εισβολές στην Τουρκία και στα προσηνεμα να έχει αέρα και κρύο παγωνιά  χωρίς φαινόμενα … αν το λέτε αλλιώς εσείς δεν ξέρω … εμείς εδώ το λέμε κσι είναι τζάμπα κρύο … 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

26 στις 31 μέρες του Γενάρη είχε ήλιο με παγωνιές τα βραδια και τα πρωινά (ενώ θα έπρεπε να ισχύει το αντιθετο ακριβωσ δηλαδή 25 μέρες με συννεφιά κρύο και φαινόμενα και 4-5 ήλιο πάνω κάτω)και αναγκαστικά καίγαμε όλη μέρα αφού δεν προλάβαινε να ζεστάνει τα μεσημέρια λόγο της μικρής διαρκείας της ημέρας! Κι εκτός αυτό κρύο χειμωνιάτικο χωρίς φαινόμενα είναι τζάμπα κρύο …. Εμείς που το ζούμε μια χαρά το καταλαβαίνουμε …. Να κάνει και έναν χιόνια μισο μέτρο όπως το 2001 και μετά να ακολουθήσει το κρύο είναι πιο λογικό κρύο χωρίς φαινόμενα είναι τσάμπα κρύο άχρηστο για εμάς τους καιρό φίλους χιονοτρελαμενους !! Είναι σαν να θάβεται η Κύπρος και η Ρόδος  από εισβολές στην Τουρκία και στα προσηνεμα να έχει αέρα και κρύο παγωνιά  χωρίς φαινόμενα … αν το λέτε αλλιώς εσείς δεν ξέρω … εμείς εδώ το λέμε κσι είναι τζάμπα κρύο … 

Ασ'το Σωτο δεν εχει νοημα.Ναι χιλιες φορες να θαβεται η Κυπρος και να εχω κρυο παρα να εχω 15αρια μεσα στο χειμωνα.Και μιλαω για τον εαυτο μου,για τα δικα μου γουστα,ουτε για "εμας" ουτε για "εσας",γιατι βλεπω αρχισε να ξαναφοριεται φετος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ασ'το Σωτο δεν εχει νοημα.Ναι χιλιες φορες να θαβεται η Κυπρος και να εχω κρυο παρα να εχω 15αρια μεσα στο χειμωνα.Και μιλαω για τον εαυτο μου,για τα δικα μου γουστα,ουτε για "εμας" ουτε για "εσας",γιατι βλεπω αρχισε να ξαναφοριεται φετος.

Ρε Γιώργο δεν έχει να κάνει με το εμάς και εσάς μην το παιρνεισ Κατευθείαν αρνητικά ,έχει να κάνει με το πως το αντιλαμβάνεται ο καθένας αντί να πω για μένα και σένα είπα εμάς και εσάς γιατί εσείς είμασταν τυχεροί και είδατε και Γ... τους χειμώνες εμείς όμως δυστυχώς άτυχοι …. Κι εγώ προτιμώ κρύο από ζεστές αλλά να έχει και φαινόμενα στα ενδιάμεσα να σου κάνει και κανένα καλό χιονάκι … να φανταστείς πέρσι ο χειμώνας που ήταν κατά πολύ θερμότερος είχε περισσότερο πεδινό χιονι και αρα από άποψης χιονοφιλου καλύτερος φέτος όμως δεν …. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...