Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Απολογισμός Χειμώνα 2021-22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, Beach-snow NG said:

Το ότι θα έβλεπα Θανάση Μενιδιάτη υπερχιονάκια, με προσπερνάει.....χρόνια μας πολλά!!!

Έλα μωρε με τον ακόλουθο της Εμυ😎 @menidi

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, south coast είπε:

Έλα μωρε με τον ακόλουθο της Εμυ😎 @menidi

Οταν μιλάς για ΕΜΥ να πλενεις το στόμα σου!!!! 😎

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 24/3/2022 at 1:30 ΜΜ, geornik είπε:

Καλα για Παρνηθα ειναι ο τεταρτος σερι πολυ χιονοβολος Χειμωνας...μεγαλη ευνοια το βουνο...

Ετσι ακριβως:εδω στα βορειοανατολικα της Παρνηθας ειχαμε το 19' τον Τηλεμαχο με 60-65εκ.,το 21' την Μηδεια με 1μ. και φετος Ελπιδα κ Φιλιππο με 50-55 και 35-40εκ. αντιστοιχα.Εκτος αυτων ειχαμε το 20' Ζηνοβια κ Ηφαιστιωνα με 25-30 ποντους η καθεμια και φυσικα πολλες πετσες ολες αυτες τις χρονιες.Το συνολο ολων προσεγγιζει τα 3,5μ. σε 4 χρονια.

Η Ιπποκρατειος δε,σε Ζηνοβια και Ηφαιστιωνα εβαλε πανω απο μισο μετρο στην καθεμια,στη Μηδεια 1,2μ. και γενικα παραπανω απο εδω(εκτος απο Ελπιδα) ξεπερνοντας τα 4μ. συσσωρευτικα σε 4 χρονια.Νουμερα που δε βρισκεις στις 38μοιρες στη μεσογειο σε τετοια υψομετρα εκτος φυσικα απο την Σαππορο-Ευβοια και τα αλπικα Βιλια.Μακαρι να συνεχισουμε ετσι,φυσικα θα ερθουν και χειροτερα χρονια,οπως το 14' αν θυμαμαι καλα με 0 μερες χιονοπτωσης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας μου επιτρέψετε να πω και εγώ δύο λόγια για το χειμώνα που πέρασε. Χαμένες ευκαιρίες που δεν έδωσαν το αυτονόητο. Πολύ το κρύο αρκεί να πω ,βάσει στοιχείων του σταθμού μου,ότι είχαμε μέση Τ Ιανουαρίου 6,9 βαθμούς,Φεβρουαρίου 9,4 και Δεκέμβρη 8,5 βαθμούς. Συνέχεια είχαμε έντονο κρύο και πολλές φορές συνοδεία βαρδάρη. Υετικά θεωρώ ότι πήγαμε ψιλοκαλά αφού έπεσαν 31,5mm τον Ιανουάριο, 33,3mm το Φεβρουάριο και 52,2mm το Δεκέμβρη.

Να πω επίσης ότι χάρηκα με τα χιόνια που ήταν εκπληκτικά σε αρκετές περιοχές, και της αττικής,και πραγματικά δεν ξέρω αν θα δούμε στα μέρη μας τέτοιες πολύ ωραίες χιονοπτώσεις.

Εύχομαι τέλος να είμαστε πιο τυχεροί του χρόνου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από τους καλύτερους χειμώνες τα τελευταία χρόνια για Αθήνα...και μόνο που είχαμε την Ελπίδα με το απίστευτο χιόνι εδώ των 50 πόντων έχει γραφτεί για πάντα στην καιρική μου μνήμη!

Δεν έχω μετρήσει αλλά υπολογίζω 10+ ημέρες χιονόπτωσης! Βέβαια στην κορυφή παραμένει μακράν το 1991-1992 με καμιά 20αριά μέρες χιονόπτωσης εδώ και διάρκεια σερί από αρχές Δεκέμβρη μέχρι μέσα Μάρτη. Φέτος άργησε να πάρει μπρός...μετά τις 15 Ιανουαρίου έγιναν τα καλά. Δεκέμβρης νοτιάδες, αρχες Ιανουαρίου 20αρια, μετά τις 15 Γενάρη ΕΠΟΣ, Φεβρουάριος τίποτα ιδιαίτερο, Μάρτιος ΕΠΟΣ....

Επεξεργάστηκε από snowgiann
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για την πολη(κεντρο) της Αθηνας αξιζει να σημειωθει οτι η τελευταια φορα που εριξε 15+cm μεσα σε 2 σερι χειμωνες οπως εκανε το 2021-2022 ηταν το 1928-1929... για να αντιληφθουμε τη σπανιοτητα του φαινομενου και της εγγυτητας Μηδειας-Ελπιδας

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, geornik είπε:

Για την πολη(κεντρο) της Αθηνας αξιζει να σημειωθει οτι η τελευταια φορα που εριξε 15+cm μεσα σε 2 σερι χειμωνες οπως εκανε το 2021-2022 ηταν το 1928-1929... για να αντιληφθουμε τη σπανιοτητα του φαινομενου και της εγγυτητας Μηδειας-Ελπιδας

Δηλαδή το 3/3 δεν έχει συμβεί ποτέ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Αντώνης Χιόνης είπε:

Δηλαδή το 3/3 δεν έχει συμβεί ποτέ;

Με 10ποντο κ πανω στο κεντρο νομιζω οχι...ε τωρα 5ποντα+ ναι...εχει κανει 3 χρονιες σερι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, geornik είπε:

Με 10ποντο κ πανω στο κεντρο νομιζω οχι...ε τωρα 5ποντα+ ναι...εχει κανει 3 χρονιες σερι..

Εννοείται και το 5ποντο καλοδεχούμενο. Πότε έχει συμβεί τρεις χρονιές σερι;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομιζω τα 60ς εκανε σιγουρα αξιολογες  χιονοστρωσεις 1963,1964,1966...τωρα το 1965 που ειναι το ζητουμενο ξερω οτι μια νυχτα κ ενα πρωι αρχες Φλεβαρη χιονιζε καλα αλλα δεν ξερω αν πασπαλισε απλα η εκανε 5ποντο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, geornik είπε:

Νομιζω τα 60ς εκανε σιγουρα αξιολογες  χιονοστρωσεις 1963,1964,1966...τωρα το 1965 που ειναι το ζητουμενο ξερω οτι μια νυχτα κ ενα πρωι αρχες Φλεβαρη χιονιζε καλα αλλα δεν ξερω αν πασπαλισε απλα η εκανε 5ποντο...

Όπως και να χει και εναν ποντο να εχει κατω, 3/3 θα θεωρηθει😂. Πάντως κακά τα ψέματα λογικά είναι στα όρια του ακατόρθωτου να έχουμε πάλι του χρόνου μεγάλο χιόνι στην Αθήνα. Αλλά μακάρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, Αντώνης Χιόνης είπε:

Όπως και να χει και εναν ποντο να εχει κατω, 3/3 θα θεωρηθει😂. Πάντως κακά τα ψέματα λογικά είναι στα όρια του ακατόρθωτου να έχουμε πάλι του χρόνου μεγάλο χιόνι στην Αθήνα. Αλλά μακάρι

Nα ο επιμαχος χαρτης κ του 1965...ενα τετοιο να κατσει του χρονου μια χαρα ειμαστε...😜

Screenshot_20220327-010516_Chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, geornik είπε:

Nα ο επιμαχος χαρτης κ του 1965...ενα τετοιο να κατσει του χρονου μια χαρα ειμαστε...😜

Screenshot_20220327-010516_Chrome.jpg

Αίτημα μου για του χρόνου να έρθει ένας χιονιάς τον Δεκέμβρη. Είδαμε πέρσι Φεβρουάριο, φέτος Ιανουάριο και Μάρτιο (κατά μια έννοια), ήρθε η ώρα να κάνει κάτι δυνατό και ο Δεκέμβριος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, geornik είπε:

Nα ο επιμαχος χαρτης κ του 1965...ενα τετοιο να κατσει του χρονου μια χαρα ειμαστε...😜

Screenshot_20220327-010516_Chrome.jpg

Δεν ξέρω και πολλά από χάρτες αλλά τέτοιοι χάρτες δεν είναι πολύ δυνατοί για να έκανε μόνο 5ποντο η πασπάλα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Αντώνης Χιόνης είπε:

Δεν ξέρω και πολλά από χάρτες αλλά τέτοιοι χάρτες δεν είναι πολύ δυνατοί για να έκανε μόνο 5ποντο η πασπάλα;

To κεντρο ειναι περιεργο παντα...ειχα δει μια φωτο απο Κηφισια απο Φλεβαρη 1965 κ ειχε καλο χιονι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτο που ξεχασα να αναφερω,ειναι οτι εδω χιονισε και χιονοστρωσε και τους 4 μηνες Δεκ.Ιαν.Φεβ.Μαρ,πραγμα πολυ σπανιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να πω και εγώ για την περιοχή μου. Για τον Βόλο, (Βόλο μέσα, κέντρο, όχι περιφερειακό, όχι Πήλιο) ο Χειμώνας φέτος ήταν μέτριος. Είχε αρκετό συνεχές κρύο ωστόσο η ελάχιστη ήταν μόλις -2,8, όχι κάτι σπουδαίο δηλαδή, και από φαινόμενα μία 3ωρη σωστή χιονόπτωση που άφησε 5cm, μια στούπα της 1 ώρας με οριακές Τ και μερικές νιφαδοπτώσεις με θετικές άνευ ουσίας. Ο Χειμώνας ήταν κουραστικός αφενός ψυχολογικά αφού έρχονταν η μία μετά την άλλη οι εισβολές και κατέληγαν πάντα σε απογοήτευση και αφετέρου αυτό το συνεχές κρύο ήταν ενοχλητικό. Όπως κάτι καλοκαίρια που μπορεί να μην κάνει τον τρελό καύσωνα αλλά είναι κουραστικά λόγω συνεχούς "βρασίματος" με Τ στους 35-37. Θεωρώ ότι αν έκανε ένα καλό χιονάκι και χορταίναμε εμένα δεν θα με πείραζε τόσο το κρύο φέτος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...