Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Απολογισμός Χειμώνα 2021-22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ν. Ροδόπης, και γενικότερα Θράκη χειμερινή σεζόν

Μέχρι και σήμερα τα βουνά της Ροδόπης από τα 600 μέτρα και πάνω είναι συνεχώς με χιόνι με το χιόνι να μην έλιωσε ποτέ όλο το χειμώνα (ίσως από τα 800 μέτρα και πάνω), κάτι που νομίζω δεν είναι και τόσο συχνό..

Δεκέμβρης 10/10 ως μήνας, ρεκόρ υετού και πιο ψυχρός από το φυσιολογικό, καθόλου χιόνι

Ιανουάριος: 8/10 ως μήνας, ψυχρός μήνας, χαμηλός υετός, χιόνι στα βουνά και χιονόπτωση και στα πεδινά (με ίχνος χιονόστρωσης στα πεδινά σε γωνίες και σε κάποιες επιφάνειες σε κάποιες περιοχές)

Φεβρουάριος: 7/10 ως μήνας: πιο θερμός, λιγος υετος, χιόνι στα βουνά μέχρι σχετικά χαμηλά

Μάρτιος: 10/10 ως 1ος μηνας Άνοιξης: πολύ ψυχρός μήνας (πιο ψυχρός από τον Φεβρουάριο), υετος λίγος, χιόνι μέχρι αρκετά χαμηλά κάποιες φορές (όχι καθαρά πεδινά)

 

Συνολικός απολογισμός για τα δεδομένα της περιοχής: 8/10

(Αν είχε ένα πεδινό χιόνι με ολική χιονόστρωση έστω λίγων εκατοστών θα ήταν κορυφαίος χειμώνας)

20220228_113022.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.Πιστευω χειρότερος και από τον 2006-07 γιατί τότε ήταν γενικά άθλιος οπότε τι προσδοκίες να έχεις.Ενας εφιάλτης που εύχομαι να μην το ξαναζήσουμε σύντομα και αν είναι δυνατόν ποτέ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, PAGETONAS είπε:

ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.Πιστευω χειρότερος και από τον 2006-07 γιατί τότε ήταν γενικά άθλιος οπότε τι προσδοκίες να έχεις.Ενας εφιάλτης που εύχομαι να μην το ξαναζήσουμε σύντομα και αν είναι δυνατόν ποτέ.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι πριν μπω στο φόρουμ νόμιζα ότι μόνο εγώ τον σιχαθηκα τόσο πολύ, αλλά από ότι φαίνεται πολλοι κεντροβορειοι νιώθουμε έτσι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάμε στα Μελίσσια τώρα, όπου τα λόγια απλά περιττεύουν....

Αρχικά ο Μάρτης ως σήμερα είχε 8 ημέρες χιονιού, 1 χιονοχάλαζο, 2 χιονόνερα και 1 χιονόλυτο.....5 ημέρες χιονόστρωσης.....6 ημέρες παγετού....συνολικά 20cm χιονιού!!

Συνολικά τώρα ο ΧΕΙΜΩΝΑΣ, είχε 15 ημέρες χιονόπτωσης (+1 χιονοχάλαζο, +2 χιονόλυτους, +5 χιονόνερα), 16 ημέρες χιονόστρωσης και 13 ημέρες παγετού (1 μέρα με ολικό).....συνολικό ύψος χιονιού 90-94cm!!

 

Melissia26Ian4.jpg

Melissia26IanGeitonia10.jpg

Melissia18Ian1.jpg

Melissia24Ian14.jpg

MelissiaGipedo1.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπον δεν θα κουρασω.. Με μια λεξη: Χ ε ι μ ω ν α ρ ά ς !

10 μερες χιονοπτωσης στην δυσκοιλια στα χιονια Λουτσα. 

3 μερες χιονοστρωσης + 2-3 πασπαλακια.

Βαθμολογια 9/10 θα δωσω. ( Το 10/10 για την περιοχη μου ειναι 2002 και 2004.) 

Φωτο απ την αυλη μου απο Ελπιδα 24/1:

808ab27e99f4ce7b935a3206c181cc8f.0.thumb.jpg.29abcc1ee7499ead742da83c5d7813ea.jpg

Αντε και του χρονου ακομα καλυτερα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, Snow waves said:

Καλησπέρα. Θα μιλήσω για τη περιοχή μου η οποία ανήκει στα νοτιοδυτικά προάστια τα οποία όπως όλοι γνωρίζουμε ήταν και τα πιο αδικημένα του φετινού χειμώνα για το νόμο Αττικής.

Κρατάμε και αυτό. Ειδικά για τον Πειραιά που δεν κατάφερε να στρώσει χιόνι ποτέ ακόμα και σε εύκολες επιφάνειες. Ίσως είναι η πιο διακεκριμένη διαφορά μεταξύ κέντρου Αθήνας και Πειραιά στα μετεωρολογικά χρονικά των χιονιάδων της Αττικής. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Κρατάμε και αυτό. Ειδικά για τον Πειραιά που δεν κατάφερε να στρώσει χιόνι ποτέ ακόμα και σε εύκολες επιφάνειες. Ίσως είναι η πιο διακεκριμένη διαφορά μεταξύ κέντρου Αθήνας και Πειραιά στα μετεωρολογικά χρονικά των χιονιάδων της Αττικής. 

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2160147537493887&id=986016951573624

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, geornik said:

Περιοχές δίπλα από το Λιμάνι έπρεπε να πω. Στη Καστέλα ναι έστρωσε για λίγες ώρες από όσα διάβασα και εγώ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Με καθαρά υποκειμενική άποψη με βάση τα γούστα μου, και ο τι έκανε στην περιοχή της Λάρισας

Για εμένα ένας χειμώνας για να χαρακτηριστεί καλός πρέπει να έχει όσο το δυνατόν περισσότερα χιόνια γίνεται στα πεδινά, με όσο το δυνατόν λιγότερα ξερόκρυα γίνεται. Σημαντικότατο επίσης είναι να θαύονται τα βουνά. Αν δεν έχουν χιόνια αυτά, τότε δεν αξίζει να μιλάμε για πεδινά.

Στο ένα σκέλος τα πήγε καλά, είχαμε πολλά χιόνια στα βουνά φέτος. ωστόσο δεν μας τίμησε ούτε στην Λάρισα, ούτε στα Γιάννενα σημαντικό χιόνι. Μάλιστα στα Γιάννενα έχουμε μπει πλέον στα πέτρινα χρόνια, όπου οτιδήποτε πάνω από 5ποντο δεν υφίσταται.  Για αυτό και οι Γιαννιώτες νιώθουν την κλιματική κρίση πρώτοι. Χιόνια που έπεφταν στα γύρω χωρία ήδη από τον Νοέμβριο παλιότερα, πλέον έχουν να πέσουν ολόκληρα χρόνια ακόμα και τον Γενάρη. Ευελπιστώ να μας θυμηθεί ο καιρός.

Στην Λάρισα πάλι, είχαμε μεγάλα χρονικά διαστήματα με ήλιο, ενώ τα συστήματα του Φεβρουαρίου ήταν σύντομα, και είχαν μόνο βροχές με κρύο. Μάλιστα έβρε4χε με 3-5 βαθμούς με 10+ χιλιοστά σε 5 διαφορετικές κακοκαιρίες. Αυτό και μόνο είναι σπάσιμο νεύρων. Η να ήταν ψηλότερη η Τ να μην καίγαμε καλοριφέρ, ή να ήταν χαμηλότερα να βλέπαμε 5 χιονιάδες!

Οπότε αν ο χειμώνας αυτός δεν είχε και τα χιόνια στα ορεινά. Θα ήταν ότι χειρότερο μπορεί να υπάρξει σε χειμώνα στην ζωή μου. Τώρα είναι το δεύτερο χειρότερο. Ωστόσο έρχεται 3 ος στην σειρά που δεν έχει δώσει αξιόλογα χιόνια στα χαμηλά της Ηπείρου (400-500 μέτρα), και αυτό δείχνει το πόσο ανώμαλα πάμε στα πράγματα

 

Το μόνο θετικό που κρατάω φέτος, είναι η σφοδρή χιονόπτωση που έγινε στην Ήπειρο, έστω  και πρόσκαιρα στα 400-500 μέτρα με θετικές Τ στα 850, και επιβεβαιώθηκε μια θεωρία που είχα στο μυαλό μου, αλλά και το τι γίνεται αν η θέση της κακοκαιρίας είναι σωστή, ακόμα και με αστεία γεωδυναμικά.

 

Α και να μην ξεχάσουμε.. Αλλού έχουν μηδενίσει για ιστορικούς χιονιαδες και μάλιστα 2 συνεχόμενες φορές.. Αλλά στην Ήπειρο παραμένουμε στο 2005 [στην πόλη των Ιωαννίνων ακόμα παλιότερα) και στην Θεσσαλία από το 2001. Κάποτε πρέπει να μιλάμε για καινούργιους ιστορικούς, και η Αριάδνη δεν μπορεί να ανήκει σε αυτούς, γιατί πολύ απλά δεν ήταν ιστορικός στα επίπεδα χιονόστρωσης, αλλά σε επίπεδα θερμοκρασιών χιονόπτωσης.

Να μετακομίσεις στο άλλου στο ξαναείπα για να ηρεμήσεις γιατί δε σε βλέπω καλά!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, geornik είπε:

Νταξει ο προφητης ηλιας ομως εχει και σχεδον 100μ υψομετρο που σε οριακους χιονιαδες μοιαζει με βουνο..και κει για καμια ωρα στην ενταση το κρατησε..πειραικη δεν εστρωσε ουτε στ αμαξια..οπως και κεντρο λιμανι πειραια..

Βεακειο θεατρο στον προφητη ηλια για να καταλαβουν το υψομετρο οσα παιδια δεν ξερουν..

Veakio-2_Piraeus.thumb.jpeg.759900ec1e548bcfee123d2e0723a21f.jpeg

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πάντως η αλήθεια είναι ότι πριν μπω στο φόρουμ νόμιζα ότι μόνο εγώ τον σιχαθηκα τόσο πολύ, αλλά από ότι φαίνεται πολλοι κεντροβορειοι νιώθουμε έτσι.

Για την ιστορια να πω και εγω φιλε μου οτι η περιοχη μου μακρακωμη δηλαδη ο δημος οπου ειναι η δυτικη φθιωτιδα με 60 χωρια το πιο πεδινο 130μ.οπου και εκει βρισκεται ο μετεορωλογικος σταθμος 70μετρα αποσταση απο τον σπερχειο..η περιοχη μας απ τα πιο ηπειρωτικα κλιματατα με μεγαλη δυναμη..αφου η ραχη τυμφρηστου ανηκει σε εμας.περιτρυγυρισμενοι απο βελουχι και οιτη...ενας δημος ημιορεινος-ορεινος...τα ημιορεινα ειδαν λιγα εκατοστα χιονιου και τα πεδινα μας 3 φορες ελαφρια πασπαλη...ευτυχως που υπηρξε ο διομοιδης και εβαλε στα ορεινα κατοικιμενα χωρια μας πανω απο 800 μετρα 70+ποντους...και με αυτο διατηρηθηκαν..ενα κρυο απο κει και περα ανεφ λογου με λιγα χιονια..διοτι δεν ξαναειχαμε χαμηλο ιονιου...μονο στεναχωρια φετος τπτ αλλο.αντιθετα αν.φθιωτιδα 40 χιλιομετρα μακρια περιοχη λοκριδας ειδαν πιο πολυ απο μαρτη 87 με ελπιδα και εμεις ηλιο...δεν γνωριζω πολλες μετεορωλογικες γνωσεις..απλα αναφερω και για φθιωτιδα που ελεγαν οτι γινεται χαμος..ελπιζω του χρονου να δουμε κατι καλο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Νταξει ο προφητης ηλιας ομως εχει και σχεδον 100μ υψομετρο που σε οριακους χιονιαδες μοιαζει με βουνο..και κει για καμια ωρα στην ενταση το κρατησε..πειραικη δεν εστρωσε ουτε στ αμαξια..οπως και κεντρο λιμανι πειραια..

Βεακειο θεατρο στον προφητη ηλια για να καταλαβουν το υψομετρο οσα παιδια δεν ξερουν..

Veakio-2_Piraeus.thumb.jpeg.759900ec1e548bcfee123d2e0723a21f.jpeg

 

 

90μ ειναι η κορυφη του λοφου...δεν ηταν φυσικα θεμα υψομετρου αλλα του ΒΑ ανεμου  που επηρεασε τις ανατολικες συνοικιες ..κ στο Μικρολιμανο σε 0μ το εστρωσε 

https://fb.watch/bXdePmYGP5/

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, kostasmarousi13 είπε:

Να μετακομίσεις στο άλλου στο ξαναείπα για να ηρεμήσεις γιατί δε σε βλέπω καλά!!!

Όπου και να πάω το μυαλό μου στην Ήπειρο θα είναι. Φυσικά αν δω καλό χιόνι του χρόνου θα απαλύνει  ο πονος και η κούραση, αλλά μέχρι εκεί. Θέλω να κάνει κατι μεγάλο στα Γιάννενα, και χωρίς σωστό χαμηλό στο ιονιο απλά δεν γίνεται....

4 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Για την ιστορια να πω και εγω φιλε μου οτι η περιοχη μου μακρακωμη δηλαδη ο δημος οπου ειναι η δυτικη φθιωτιδα με 60 χωρια το πιο πεδινο 130μ.οπου και εκει βρισκεται ο μετεορωλογικος σταθμος 70μετρα αποσταση απο τον σπερχειο..η περιοχη μας απ τα πιο ηπειρωτικα κλιματατα με μεγαλη δυναμη..αφου η ραχη τυμφρηστου ανηκει σε εμας.περιτρυγυρισμενοι απο βελουχι και οιτη...ενας δημος ημιορεινος-ορεινος...τα ημιορεινα ειδαν λιγα εκατοστα χιονιου και τα πεδινα μας 3 φορες ελαφρια πασπαλη...ευτυχως που υπηρξε ο διομοιδης και εβαλε στα ορεινα κατοικιμενα χωρια μας πανω απο 800 μετρα 70+ποντους...και με αυτο διατηρηθηκαν..ενα κρυο απο κει και περα ανεφ λογου με λιγα χιονια..διοτι δεν ξαναειχαμε χαμηλο ιονιου...μονο στεναχωρια φετος τπτ αλλο.αντιθετα αν.φθιωτιδα 40 χιλιομετρα μακρια περιοχη λοκριδας ειδαν πιο πολυ απο μαρτη 87 με ελπιδα και εμεις ηλιο...δεν γνωριζω πολλες μετεορωλογικες γνωσεις..απλα αναφερω και για φθιωτιδα που ελεγαν οτι γινεται χαμος..ελπιζω του χρονου να δουμε κατι καλο...

Ναι εσείς έχετε το ότι η ελπίδα ήταν και δίπλα σας πρακτικά το οποίο το κάνει ακόμα πιο ενοχλητικό. Υπομονή και μόνο υπομονή τι να κάνουμε. Τουλάχιστον. Όσοι είμαστε καταιγιδακηδες έχουμε το καλοκαιρι καιρικό ενδιαφέρον, γιατί αν περίμενα κακό 9 μήνες θα είχα νεκρώσει στην κυριολεξία από την βαρεμαρα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λιγα στοιχεια απο Δροσοπηγη(ανεπισημα) και Ιπποκρατειο(επισημα). 

Συνολικα πολυ καλος χειμωνας,χωρις το πολυ μεγαλο-ιστορικο χιονι και με πολλες πετσες.

2 δυνατα χιονοεπεισοδια, Ελπιδα με 50-55εκ. και Φιλιππαρας με 35-40εκ.Το συνολικο υψος χιονοστρωσης ξεπερναει το 1 μετρο,οπως και περυσι.

Μερες καθαρης χιονοπτωσης: 22

Μερες χιονοστρωσης >50%: 30

Ρεκορ συνεχων ημερων χιονοπτωσης:6 μερες στον Φιλιππαρα!

Απο τα επισημα στοιχεια της Ιπποκρατειου,εχουμε:

46 μερες με παγετο 

Μεση Τ: Δεκεμβρης:6,9   Γεναρης:3,8  Φλεβαρης:5,8. Μαρτης(ως τωρα):2,6!!! 

Συνολικα στη χωρα,αδικημενα μπορουν να θεωρουνται ολα τα κεντροβορεια πεδινα και ημιορεινα απο βορεια Στερεα και πανω(με καποιες εξαιρεσεις τα ημιορεινα),οπως επισης και τα ημιορεινα της Πελοποννησου και των νησιων του αν.Αιγαιου.Τα ορεινα ειχαν εναν απο τους καλυτερους χειμωνες στο συνολο τους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μπορω με την καμία να συγκρίνω αυτόν τον χειμώνα με τον άθλιο του 06-07 ...με την καμία όμως.... Γιατί ο ένας (ο φετινός ) ήταν χειμώνας και ο άλλος κλόουν ....

Το ότι δεν χιόνισε στο μεγαλύτερο μέρος πεδινό της Μακεδονίας ισχύει αν και είχαμε επιλεκτικές χιονοστρωσεις σε Χαλκιδική (και ορεινά αλλά και παραθαλάσσια) , Στρυμονικο κόλπο (αν και Μάρτιο εδώ) πολλά χιόνια στα ορεινά της Μακεδονίας .

Θα έλεγα ότι είχαμε ατυχία διότι είχαμε 2 η 3 περιπτωσεις με βροχές με 2 έως 4 βαθμούς..  εδώ θα βάλω και το άτυχο Ωραιόκαστρο με 1 C και 40mm σχεδόν !!!! 

Θερμοκρασίες πολύ χαμηλές κυρίως όμως στα αναστροφικα μέρη λόγω των ημερών ξαστεριας  ( στον σταθμό μου από το 2019 που τον έχω σπάσαν πολλά ρεκορ)

Σίγουρα δεν θα ήθελα να τον ξαναζήσω ούτε αυτόν αλλά και ούτε τον προηγούμενο και ας έκανε 2 χιόνια καλά . 

Μετράμε τα τελευταία χρόνια μια μέρα φαινομένων και 10 ηλιου .   Γενικά κάτι έχει πειραχτει στα Βόρεια .

Μακάρι από εδώ και πέρα να είναι η σειρά μας που θα έρθει και αυτή ...όλα κάνουν τον κύκλο τους 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, geornik είπε:

90μ ειναι η κορυφη του λοφου...δεν ηταν φυσικα θεμα υψομετρου αλλα του ΒΑ ανεμου  που επηρεασε τις ανατολικες συνοικιες ..κ στο Μικρολιμανο σε 0μ το εστρωσε 

https://fb.watch/bXdePmYGP5/

Δεν βλεπω παντως στροσιδια στο μικρολιμανο..συμφωνω για τον βα αλλα διαφωνω για τα υψομετρα που σιγουρα παιζουν ρολο και τα 50μ..ειδικα σε τοσο αστικοποιημενα μερη με τρελη θερμονησιδα..και η θερμικρασια ηταν μεγαλο προβλημα στην ελπιδα ακομα και σε μας στα δυτικα στα 100-150μ ποσο μαλλον στον πειραια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην ελπιδα για τα νοτιοδυτικά προάστια και τα 20 μέτρα υψόμετρο όπως και όσο πιο ανατολικά έκαναν τη διαφορά. Θυμάμαι σε χιονοβολτα ενώ στη Δραπετσώνα και στα ψηλα της κιόλας είχε αρχίσει να πιάνει λίγο στα αυτοκίνητα μόλις έφτασα Αμφιάλη στη γρ. Λαμπράκη είχε ήδη 5 πόντους στα αυτοκίνητα. Όλα αυτά σε 30 μέτρα υψόμετρο παραπάνω. Πάντως κάτι τελευταίο. Θυμάμαι στην αριανδη με εγκλωβισμο ψυχους κσι με ενεργοποίηση Σαρωνικού τα νοτιοδυτικά και νότια του Πειραιά την επόμενη μέρα είχαν περισσότερα εκατοστά  από βόρεια προάστια. Κι όμως έχει συμβεί και αυτό. Γι αυτό και εγώ δηλώνω λάτρης του χιονιού. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ έχω μια ερώτηση προς τον @SNOWBLACK αν γνωρίζεις

Φέτος έγινε της κακομοίρας στα Δικαστικά από χιόνι, πράγμα ασυνήθιστο απ' ότι μου είπαν οι παλιοί ντόπιοι.

Ισχύει; Γιατί κι εγώ που τα παρακολουθώ, δεν έχω δει ποτέ χιόνι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Δεν βλεπω παντως στροσιδια στο μικρολιμανο..συμφωνω για τον βα αλλα διαφωνω για τα υψομετρα που σιγουρα παιζουν ρολο και τα 50μ..ειδικα σε τοσο αστικοποιημενα μερη με τρελη θερμονησιδα..και η θερμικρασια ηταν μεγαλο προβλημα στην ελπιδα ακομα και σε μας στα δυτικα στα 100-150μ ποσο μαλλον στον πειραια

Παντως ο Πειραιας(Ζεφυρος) κατεγραψε χαμηλοτερη ελαχιστη κ στην Ελπιδα και στη Μηδεια απο ολουςτους σταθμους της Αθηνας...-0,2c επιασε στις 24.1.2022 ενω πχ οι Αμπελοκηποι στα 136μ κατεγραψαν 0,1c...στις 16.2.2021 ο Ζεφυρος επιασε -1,2c ενω οι Αμπελοκηποι -0,5c.

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, geornik είπε:

Παντως ο Πειραιας(Ζεφυρος) κατεγραψε χαμηλοτερη ελαχιστη κ στην Ελπιδα και στη Μηδεια απο ολουςτους σταθμους της Αθηνας...-0,2c επιασε στις 24.1.2022 ενω πχ οι Αμπελοκηποι στα 150μ κατεγραψαν 0,1c...στις 16.2.2021 ο Ζεφυρος επιασε -1,2c ενω οι Αμπελοκηποι -0,4c.

Συμφωνώ και εγώ. Την ώρα των πιο έντονων φαινομένων κσι εδώ στη Δραπετσώνα η θερμοκρασία ήταν 0.2 μόλις παρόλα αυτά δεν έστρωνε με το ρυθμό που θα περίμενε κανείς. Δε ξέρω τι έφταιξε. Όπως επίσης και πέρσι στη Μήδεια. Εκεί που έλεγες το βράδυ και το πρωινό θα έχουν παγώσει όλα γιατί η ποσότητα του χιονιού ήταν αρκετή λίγο πριν τη Δύση του ήλιου τα σήκωσε όλα με μια πολύ απότομη άνοδος της θερμοκρασίας την οποία την ένιωθες και στην αίσθηση στο σώμα σου. Μάλιστα ανεβαίνοντας στο σπίτι το μάτι μου έπεσε στο θερμόμετρο το οποίο έδειχνε μια αλλόκοτη θερμοκρασία και αυτό για λιγότερο από μισή ώρα... Δε ξέρω πάντως πρώτη φορά τόσο απότομο λιώσιμο χιονιου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snow waves είπε:

Συμφωνώ και εγώ. Την ώρα των πιο έντονων φαινομένων κσι εδώ στη Δραπετσώνα η θερμοκρασία ήταν 0.2 μόλις παρόλα αυτά δεν έστρωνε με το ρυθμό που θα περίμενε κανείς. Δε ξέρω τι έφταιξε. Όπως επίσης και πέρσι στη Μήδεια. Εκεί που έλεγες το βράδυ και το πρωινό θα έχουν παγώσει όλα γιατί η ποσότητα του χιονιού ήταν αρκετή λίγο πριν τη Δύση του ήλιου τα σήκωσε όλα με μια πολύ απότομη άνοδος της θερμοκρασίας την οποία την ένιωθες και στην αίσθηση στο σώμα σου. Μάλιστα ανεβαίνοντας στο σπίτι το μάτι μου έπεσε στο θερμόμετρο το οποίο έδειχνε μια αλλόκοτη θερμοκρασία και αυτό για λιγότερο από μισή ώρα... Δε ξέρω πάντως πρώτη φορά τόσο απότομο λιώσιμο χιονιου

H υγρασια 97%...με τετοια υγρασια ο 1c ειναι καταστροφη για τα χιονια..

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, geornik είπε:

H υγρασια 97%...με τετοια υγρασια ο 1c ειναι καταστροφη για τα χιονια..

Χωρις να το χω δει σε ελπιδα η μηδεια αλλα σε αλλες περιπτωσεις περιξ του πειραια εχουν παρατηρηθει μεγαλες διακυμανσεις σε θερμοκρασια κ υγρασια οταν εχει θαλασσια αυρα..ειδικα τους καλοκαιρινους μηνες με θερμο μελτεμι το λεκανοπεδιο να χει 40, ο πειραιας 34 και μεσα σε 10λεπτα να πεφτει στους 29 ειδικα στη περιοχη του σεφ..

Δεν αποκλειω επικρατηση αυρας το σουρουπο που σχεδον παντα καλμαρει ο ανεμος που εκτοξευσε τις υγρασιες στα νδ του λεκανοπεδιου και σε συνδυασμο με τις μικροτερες ραγδαιοτητες απ τα ανατολικα εκανε τη ζημια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτή η εικόνα αντικατοπτριζει όλο τον χειμώνα για τα δυτικά, νοτιοδυτικά προάστια 

Η φώτο από την Ελπίδα...

Χορτάσαμε κρύο αλλά από φαινόμενα τίποτα. Μόνο για το κρύο του βάζω 7/10. Αν δεν είχε και αυτό θα έπερνε κάτω από την βάση... 

Η Μήδεια κλασεις ανώτερη. 

Το 2008 παραμένει απροσπελαστο. 

IMG_20220125_105403.thumb.jpg.6cb1af8103f7866f97f8b70e8d66c373.jpg

Επεξεργάστηκε από Michael
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Χωρις να το χω δει σε ελπιδα η μηδεια αλλα σε αλλες περιπτωσεις περιξ του πειραια εχουν παρατηρηθει μεγαλες διακυμανσεις σε θερμοκρασια κ υγρασια οταν εχει θαλασσια αυρα..ειδικα τους καλοκαιρινους μηνες με θερμο μελτεμι το λεκανοπεδιο να χει 40, ο πειραιας 34 και μεσα σε 10λεπτα να πεφτει στους 29 ειδικα στη περιοχη του σεφ..

Δεν αποκλειω επικρατηση αυρας το σουρουπο που σχεδον παντα καλμαρει ο ανεμος που εκτοξευσε τις υγρασιες στα νδ του λεκανοπεδιου και σε συνδυασμο με τις μικροτερες ραγδαιοτητες απ τα ανατολικα εκανε τη ζημια..

Παντα εχει μεγαλη υγρασια εδω οταν εχει κακοκαιριες ειτε με βορια ειτε με νοτια ή οταν εχει αυρες το καλοκαιρι...κ στους χιονιαδες χτυπαει τρελα νουμερα...μονο με το μελτεμι του Καλοκαιριου πεφτει η υγρασια κ γινεται ξηρη η ατμοσφαιρα...το Πασαλιμανι τα καλοκαιρινα βραδια ειναι σαν σαουνα αν δεν φυσαει...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...