Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Απολογισμός Χειμώνα 2021-22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπόν για την θεσσαλονίκη αδιάφορος γενικά ,και λίγο κρύος..επαναλαμβάνω δεν εκανε ολικό παγετό...πολύ σημαντικό στοιχείο για μένα....ακόμα και ο παγετός το πρωί ηταν δύσκολος..

για την δυτική μακεδονία που ρωτάω τους χωριανους , μου λενε "παγωνιές" και τον Μαρτη χιονι.....επειδη γενικώς...ειναι σκληροι στις κριτικές τους...νομιζω ηταν ενα καλός χειμωνας οχι ομως βαρύς.

για την Αττική με την 'ΕΛΠΙΔΑ" που πηγα επιτηδες στην αθηνα νομιζω οτι για το κεντρο που εζησα 10 χρόνια ηταν ιστορικός....ακόμα θυμαμαι την χιονοκαταιγίδα..και την Κάρπου Φιλολαου γεματη πεσμενα δεντρα..και 20-25 ποντους πανω στον δρόμο.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για την Ήπειρο μέτριος ο χειμώνας με βροχές κάτω του μέσου όρου και μόλις μία χιονοπτωση στην περιοχή μου με ένα 5ποντο.Τα ορεινά βάλανε καλό χιόνι, ιδίως το Μετσοβο. Από θερμοκρασίες πιστεύω πήγαμε καλά, κοντά στο μέσο όρο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Με καθαρά υποκειμενική άποψη με βάση τα γούστα μου, και ο τι έκανε στην περιοχή της Λάρισας

Για εμένα ένας χειμώνας για να χαρακτηριστεί καλός πρέπει να έχει όσο το δυνατόν περισσότερα χιόνια γίνεται στα πεδινά, με όσο το δυνατόν λιγότερα ξερόκρυα γίνεται. Σημαντικότατο επίσης είναι να θαύονται τα βουνά. Αν δεν έχουν χιόνια αυτά, τότε δεν αξίζει να μιλάμε για πεδινά.

Στο ένα σκέλος τα πήγε καλά, είχαμε πολλά χιόνια στα βουνά φέτος. ωστόσο δεν μας τίμησε ούτε στην Λάρισα, ούτε στα Γιάννενα σημαντικό χιόνι. Μάλιστα στα Γιάννενα έχουμε μπει πλέον στα πέτρινα χρόνια, όπου οτιδήποτε πάνω από 5ποντο δεν υφίσταται.  Για αυτό και οι Γιαννιώτες νιώθουν την κλιματική κρίση πρώτοι. Χιόνια που έπεφταν στα γύρω χωρία ήδη από τον Νοέμβριο παλιότερα, πλέον έχουν να πέσουν ολόκληρα χρόνια ακόμα και τον Γενάρη. Ευελπιστώ να μας θυμηθεί ο καιρός.

Στην Λάρισα πάλι, είχαμε μεγάλα χρονικά διαστήματα με ήλιο, ενώ τα συστήματα του Φεβρουαρίου ήταν σύντομα, και είχαν μόνο βροχές με κρύο. Μάλιστα έβρε4χε με 3-5 βαθμούς με 10+ χιλιοστά σε 5 διαφορετικές κακοκαιρίες. Αυτό και μόνο είναι σπάσιμο νεύρων. Η να ήταν ψηλότερη η Τ να μην καίγαμε καλοριφέρ, ή να ήταν χαμηλότερα να βλέπαμε 5 χιονιάδες!

Οπότε αν ο χειμώνας αυτός δεν είχε και τα χιόνια στα ορεινά. Θα ήταν ότι χειρότερο μπορεί να υπάρξει σε χειμώνα στην ζωή μου. Τώρα είναι το δεύτερο χειρότερο. Ωστόσο έρχεται 3 ος στην σειρά που δεν έχει δώσει αξιόλογα χιόνια στα χαμηλά της Ηπείρου (400-500 μέτρα), και αυτό δείχνει το πόσο ανώμαλα πάμε στα πράγματα

 

Το μόνο θετικό που κρατάω φέτος, είναι η σφοδρή χιονόπτωση που έγινε στην Ήπειρο, έστω  και πρόσκαιρα στα 400-500 μέτρα με θετικές Τ στα 850, και επιβεβαιώθηκε μια θεωρία που είχα στο μυαλό μου, αλλά και το τι γίνεται αν η θέση της κακοκαιρίας είναι σωστή, ακόμα και με αστεία γεωδυναμικά.

 

Α και να μην ξεχάσουμε.. Αλλού έχουν μηδενίσει για ιστορικούς χιονιαδες και μάλιστα 2 συνεχόμενες φορές.. Αλλά στην Ήπειρο παραμένουμε στο 2005 [στην πόλη των Ιωαννίνων ακόμα παλιότερα) και στην Θεσσαλία από το 2001. Κάποτε πρέπει να μιλάμε για καινούργιους ιστορικούς, και η Αριάδνη δεν μπορεί να ανήκει σε αυτούς, γιατί πολύ απλά δεν ήταν ιστορικός στα επίπεδα χιονόστρωσης, αλλά σε επίπεδα θερμοκρασιών χιονόπτωσης.

Στη θεσσαλια εχει κανει ιστορικα χιονια το 2012 και το 2017 σε τρικαλα και καρδιτσα και στη λαρισα το 2010. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για το νησι μου την Ανδρο ηταν γερος χειμωνας με γενικη επικρατηση βοριαδων...η Ελπιδα ηταν το μεγαλυτερο χιονι της δεκαετιας(οριακα ισως ξεπερασε τις 6-7.1.2015 ειδικα στα χαμηλοτερα των 200μ).. θυμισε τα μεγαλα χιονια της δεκαετιας του 2000 με μοναδικη εξαιρεση αυτα που εκανε το 2004 που θεωρειται μια κατηγορια χειμωνα  μονος του με 3 "ελπιδες" κ την περιφημη μετεωρολογικη βομβα στις 22-24.1.2004 που θεωρειται απλησιαστη...

Παντως οσο αφορα τους τελευταιους 10 χειμωνες δεν θεωρειται ο φετινος σαν συνολο ο βαρυτερος αλλα το 2015 που ηταν κλασεις  ανωτερο υδρολογικα αφου εκτος απο πολυ χιονι ειχε ριξει κ πολλες βροχες κατι που ψιλοελειψε φετος...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, geornik είπε:

Για το νησι μου την Ανδρο ηταν γερος χειμωνας με γενικη επικρατηση βοριαδων...η Ελπιδα ηταν το μεγαλυτερο χιονι της δεκαετιας(οριακα ισως ξεπερασε τις 6-7.1.2015 ειδικα στα χαμηλοτερα των 200μ).. θυμισε τα μεγαλα χιονια της δεκαετιας του 2000 με μοναδικη εξαιρεση αυτα που εκανε το 2004 που θεωρειται μια κατηγορια χειμωνα  μονος του με 3 "ελπιδες" κ την περιφημη μετεωρολογικη βομβα στις 22-24.1.2004 που θεωρειται απλησιαστη...

Παντως οσο αφορα τους τελευταιους 10 χειμωνες δεν θεωρειται ο φετινος σαν συνολο ο βαρυτερος αλλα το 2015 που ηταν κλασεις  ανωτερο υδρολογικα αφου εκτος απο πολυ χιονι ειχε ριξει κ πολλες βροχες κατι που ψιλοελειψε φετος...

Πόσο χιόνι έβαλαν τα πολύ ορεινά χωριά το 2015, η Βουρκωτη ας πούμε; Θυμάμαι όταν είχα πάει καλοκαίρι πριν κάτι χρόνια, ήταν μια καταπράσινη κοιλάδα με ομίχλη μέρα μεσημέρι (!) ενώ το υπόλοιπο νησί είχε ήλιο και πιο αραιή βλάστηση. Πρέπει να δέχεται πολύ μεγάλα ποσά υετού το χωριό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα μιλήσω πολύ συγκεκριμένα για την περιοχή μου την Ηλιούπολη.

Ιστορικός προς επικός χειμώνας. Λίγο έλειψε για να πιάσει το ιδανικό, σε ρεαλιστικά φυσικά πλαίσια και με βάση το κλίμα ως έχει διαμορφωθεί (αλλιώς το πραγματικά ιδανικό είναι χειμώνας ημιορεινού Χοκάιντο 😅).

9 ημέρες χιονόπτωσης (άρα ισοφαρίζει 2011-2012) και συνολικά 5 μέρες ολικής χιονόστρωσης από την Ελπίδα, τις οποίες ακολούθησαν αρκετές μέρες μερικής χιονόστρωσης και χιονουρων. 10,11 και 19 προς 20 Μαρτίου είχαμε και 3 ξεχωριστές μερικές χιονοστρώσεις (εκτός δρόμων) πράγμα εξωφρενικό για μήνα Μάρτιο και μάλιστα μετά το πρώτο δεκαήμερο. Δεκέμβρης και Φλεβάρης αδιάφοροι γενικά, αλλά κανονικά χειμερινοί και επάνω στα κλιματικά. Γενάρης γύρω στον 1,5 βαθμό κάτω από τα κλιματικά, Μάρτιος έως και 4 βαθμούς κάτω - θα δούμε μόλις τελειώσει. Ο Υμηττός φαινόταν λευκός περισσότερες μέρες από κάθε άλλο χειμώνα που θυμάμαι, κάτι που ενίσχυσε σημαντικά την αίσθηση δυνατού χειμώνα. Ελάχιστη Τ -1,1 στις 24/1.

Αποκορύφωμα του χειμώνα φυσικά η Θέα Ελπιδάρα, με 30 έως 50cm χιονιού μέσα σε 10 ώρες, ανάλογα το υψόμετρο (η Ηλιούπολη κυμαίνεται από 85 έως 290 μέτρα υψόμετρο). Κεραυνοί, χιονοθύελλα, ακαριαίο στρώσιμο μέρα μεσημέρι. Ε-Π-Ο-Σ. Στα μεγαλύτερα υψόμετρα ίσως το 2002 διατηρεί ακόμα τα πρωτεία, αλλά θεωρώ πως στα χαμηλότερα της Ηλιούπολης το 2022 είναι ο κορυφαίος χιονιάς τουλάχιστον 30ετιας. Ιδιαίτερη μνεία αξίζει στη χιονοπτωση το απόγευμα της 10/3 που είχε τη μεγαλύτερη ένταση που έχω δει ίσως εβερ σε χιόνι στην Ηλιούπολη. Κράτησε 5 λεπτά, αλλά πρόλαβε να στρώσει 2 πόντους παντού εκτός δρόμων. Αν χιονιζε με τετοιατ ένταση όλο το 10ωρο της Ελπίδας, θα φτάναμε 2,5 μέτρα χιόνι...

Μαζί με την Μήδεια και όλα τα μικρά χιόνια του Μαρτίου, τους τελευταίους 2 χειμώνες έχω 80+cm στρωμένου χιονιού. Φοβερό σερί, κι ελπίζω του χρόνου να γίνει το θρυλικό 3/3! That's all folks.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9-10 ημερες χιονπτωσης Ηλιουπολη  στο υψος του δημαρχειου

40εκ στα χαμηλοτερα, 45-50 στο υψος της κεντρικης πλατειας εως στα ψηλα αγια μαυρα (Ελπιδα)(7 ημερες ολικης χιονοστρωσης (τοσο πηρε να λιωσει απο ολα τα στενα το χιονι και απο τα πεζοδρομια. τωρα για χιονουρες δεν τις μετραω σαν χιονοστρωση που μειναν ακομα περισσοτερο))

2-3ποντακι στον φιλιπο σε αμαξια και φυτα  απο στουπιτσα μεσημερι  οπως και προσκαιρη ολικη πετσα το προηγουμενο ΣΚ

εξαιρετικος χειμωνας και δεν πιστευω οτι οσο ζω θα ξαναζησω τοσο το μισο μετρο της ελπιδας οσο και τις τοσες πολλες ημερες χιονπτωσης

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έζησα το μεγαλύτερο χιόνι που έχω δει στη περιοχή μου προσωπικά και με βάση τα όσα γνωρίζουμε είναι η 2η μεγαλύτερη χιονόστρωση τα τελευταία 50 χρόνια τουλάχιστον χωρίς να συμπεριλαμβάνω τη δεκαετία του 60. Πρώτη φυσικά το 2002 όπου χιόνιζε 3 μέρες όμως ενώ εδώ μιλάμε για χιονόπτωση μίας μέρας επί της ουσίας. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να αναφέρω τι έκανε τον υπόλοιπο χειμώνα, αν χιόνισε και πόσο για Μάρτιο που σίγουρα προσθέτει πόντους, ούτε τις διαρκείς ψυχρές εισβολές έστω κι αν δεν έφεραν τα πολυπόθητα χιόνια. 

Αυτό που συνέβη στο ανατολικό λεκανοπέδιο ήταν κάτι σπάνιο στον βαθμό που έγινε καθώς παρόμοιες καταστάσεις έχουν υπάρξει και σε άλλους χιονιάδες κυρίως όμως σε επιμέρους φάσεις και όχι ως το απόλυτο κυρίως γεύμα. Σχεδόν πάντα είναι ευνοημένο λόγω προσανατολισμού, υψομέτρου και εύκολης πρόσβασης του υετού από το Αιγαίο όταν υπάρχουν ιδανικές συνθήκες αλλά το 2022 και η Ελπίδα γράφονται με χρυσά γράμματα στην καιρική ιστορία της περιοχής. Το όλο πράγμα μεγενθύνεται ακόμα περισσότερο αν σκεφτεί κανείς ότι σε λιγότερο από ένα χρόνο είχε στρωθεί και πάλι η περιοχή με 30 πόντους. Με εξαίρεση την περίοδο Φεβρουάριος 1991-Φεβρουάριος 1992 όπου χρειάστηκε και ένας ηφαιστειακός χειμώνας για να επιτευχθεί μιλάμε για την καλύτερη χιονοπερίοδο όπου θα μπορούσε να ζήσει κανείς μαζί ίσως και με το χειμώνα του 1982-83.

Υπέροχη σημειολογία το γεγονός ότι αυτό συνέβη λίγες μέρες μετά την έκρηξη του ηφαιστείου Τόγνκα, την μεγαλύτερη έκρηξη στον πλανήτη μετά από εκείνη του Πινατούμπο τον Μάιο του 1991. Φυσικά δεν φαίνεται να επηρέασε σε καμία περίπτωση αυτό που ακολούθησε και οι διάφορες μελέτες μιλούν για απειροελάχιστη επιρροή κυρίως στο νότιο ημισφαίριο αλλά δεν γίνεται να μην σημειωθεί για τη σημειολογία όπως προείπα. 

Μήδεια και Ελπίδα με κοινά χαρακτηριστικά μεταξύ τους ίσως σηματοδοτούν μια νέα (?) εποχή με χιονοπτώσεις εξαιρετικής σφοδρότητας (είδαμε και τα πρόσφατα πλάνα στην Κωνσταντινούπολη). Δεν θυμάμαι ποτέ άλλοτε να ξεκινάει χιονόπτωση τέτοιας έντασης με τόσο μεγάλη διάρκεια και να μην σταματάει (!). Είχαμε συνηθίσει σε πολύ έντονες χιονοπτώσεις όπου οι διάφοροι γύροι είχαν διάρκεια 2 έως 6 ώρες και ο χιονιάς να κρατάει τουλάχιστον 2η μέρα. Τώρα δεν χρειαζόταν να περιμένεις τον νέο γύρο, ξεκινά... σε λίγα λεπτά όλα άσπρα και απλώς μετράς εκατοστά! 

Αν βάλω βέβαια και τις μέρες χιονόστρωσης στην Αγία Παρασκευή και το γεγονός ότι ήμουν αποκλεισμένος για μέρες 20 μέτρα από τη Λεωφόρο Μεσογείων... Αρκετά μακρυγόρησα. 
 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Πόσο χιόνι έβαλαν τα πολύ ορεινά χωριά το 2015, η Βουρκωτη ας πούμε; Θυμάμαι όταν είχα πάει καλοκαίρι πριν κάτι χρόνια, ήταν μια καταπράσινη κοιλάδα με ομίχλη μέρα μεσημέρι (!) ενώ το υπόλοιπο νησί είχε ήλιο και πιο αραιή βλάστηση. Πρέπει να δέχεται πολύ μεγάλα ποσά υετού το χωριό.

Ειναι πολυ δυσκολο να υπολογισεις υψος χιονιου εκει γιατι ειναι σε βορινη πλαγια κ ο σφοδρος αερας που συνηθως ακολουθει μετα  τους χιονιαδες προκαλει blowing snow που παρασυρει το στρωμενο χιονι κ το συσσωρευει σε τεραστια ανεμοσουρια κυριως σε νοτινες πλαγιες που φτανουν τα 3 μετρα...το βιντεο ειναι στα 390μ!

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=668549527829336&id=100040228843703

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν θα γράψω πολλά. Επικός χειμώνας που για προσωπικούς λόγους μου αφήνει γλυκόπικρη γεύση.Σιγουρα θα προτιμουσα να τον εχω απολαύσει αυτό το χειμώνα στο Γερακα που εμένα 15 χρόνια h στο πατρικό μου στο Χαλάνδρι.Στο τελευταίο θα ειμαι για τα επόμενα χρόνια και θα με φάνε ξανά τα χιλιόμετρα προς Αγ Στεφανο, Ιπποκρατειο και Πάρνηθα να κηνυγαω νιφάδες.. Πάντα τέτοια όμως μας εύχομαι....Το 3/3 φαντάζει εξωπραγματικό αλλά ποτε δεν ξέρεις. Άλλωστε κάθε χρόνια είναι μια άλλη ιστορία που δεν συνδέεται με την προηγούμενη. Άλλωστε από το 08 εχοθμε να ζήσουμε τον παραδοσιακό προσήνεμο. Και αυτό μια μικρή ελπίδα την αφήνει. Και του χρόνου παιδιά. Μακάρι να ήταν στάνταρ τέτοιοι χειμώνες σαν το φωτεινό και όχι η εξαίρεση..Πάντα τέτοια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Α και Ευχαριστω τον καθένα από εσάς για τις εκτιμήσεις σας στη μάχη της ανάλυσης χαρτών και για τις αναφορές σας την ώρα της μάχης. Η χαρά δεν θα ήταν ίδια χωρίς τον καθένα από εσάς. Το φόρουμ αυτό είναι βάλσαμο! Και ένα τεράστιο Ευχαριστω στα παιδιά από τα βόρεια που παρα τις κατραπακιές που έφαγαν κράτησαν στη συντριπτική τους πλειοψηφία το φόρουμ σε ένα καταπληκτικό επίπεδο. Χάρη σε εσάς έγινε αυτό, μπραβο και ξανά μπραβο παιδιά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για χειμώνα με ευνοϊκές διατάξεις για τα προσήνεμα, για την περιοχή μου απλά τραγικός. Ήταν στιγμές που ένιωθα διαβάζοντας τις αναφορές σας, ακόμα και από περιοχές μικρότερες των πέντε χιλιομέτρων, ότι ζω όνειρο με αυτά που ΔΕΝ έβλεπα, ένα αόρατο απροσπέραστο τοίχος που εμπόδιζε την ένταση της χιονόπτωσης ή και την ίδια την χιονόπτωση... 

Μάθημα για όλους μας, για ακόμη μια φορά, η δυναμική του Αιγαίου, με ή χωρίς δυναμικό αίτιο, και οι περιοχές οι οποίες συχνότερα ευνοούνται και στις οποίες χαρίζει απλόχερα τα δώρα του. Εμείς απλά περιμένουμε εάν και πότε θα ξυπνήσει ο Σαρωνικός, ο οποίος φέτος κοιμήθηκε βαθύτατα. Πραγματικά η Αττική δεν παίζεται με τις εκπλήξεις της, θετικές ή αρνητικές! Και αυτή τελικά είναι η μαγεία του καιρού και της φύσης...

Τέλος, δεν μπορώ να μην εκφράσω τη χαρά μου για τη χαρά του γείτονα, του κάθε Αττικάριου φίλου του forum, ο οποίος με τις αναφορές, φωτογραφίες και βίντεο μας μετέφερε με συναίσθημα εικόνες, βίντεο και απολαυστικές σε κάποιες περιπτώσεις περιγραφές τα καλλιτεχνήματα του λευκού επισκέπτη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένας πολύ δυνατός χειμώνας, με βάση την αίσθηση μου ίσως ο πιο δυνατός της τελευταίας δεκαετίας. Είναι φοβερό αν σκεφτεί κανείς τι θα μπορούσε να είχε συμβεί αν ήμασταν λίγο ακόμα περισσότερο τυχεροί με τόσες ευκαιρίες που παρουσιάστηκαν. Ήμασταν στο τσακ να έχουμε δεύτερο ιστορικό μέσα στον ίδιο χειμώνα, μέσα σε λιγότερο από δύο μήνες και μάλιστα Μάρτιο. Μιλάω για την ευκαιρία της 12ης Μαρτίου. Και κάτι για τους δυτικοπροαστιώτες: Αν δεν μπαίναμε στο φόρουμ και δεν διαβάζαμε τι γίνεται σε άλλα προάστια, θα ήμασταν σούπερ ευχαριστημένοι με την Ελπίδα. Λες και είμαστε συνηθισμένοι να βάζουμε έστω 5ποντο στο δρόμο. Οπότε για μένα, και για τα δυτικά προάστια ήταν ιστορική η Ελπίδα. Γενικά οτιδήποτε προκαλεί ολική χιονόστρωση στο οδόστρωμα ακόμα και μικρή, το θεωρώ ιστορικο γιατί μιλάμε για την Αθήνα και ειδικότερα για περιοχές κάτω από 100 μέτρα υψόμετρο. Εύχομαι λοιπόν να έχουμε πάντα χειμώνες σαν τον φετινό και ακόμα καλύτερους και όχι Γενάρηδες με 20αρια. Αν και δυστυχώς το δεύτερο είναι το πιο πιθανό ειδικά για του χρόνου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα τα πω όσο μπορώ πιο συνοπτικά: ο βαρύτερος ίσως χειμώνας που έχω ζήσει εδώ στη Ρόδο και θα έλεγα ιστορικός, αφού μετά από 35 χρόνια ξαναχιονισε και το έστρωσε σε παραθαλάσσιες περιοχές του νησιού, ενώ στα ορεινά μέτρησα από το Δεκέμβριο 4 φορές χιονοπτωση/χιονοστρωση. Από τον Οκτώβριο μεχρι σήμερα το υδρολογικο έτος έχει ξεπεράσει τα 1000 χιλιοστά στην πόλη (520 περίπου για το 2022), με εξαιρετικά υετοφορους και το Δεκέμβριο και τον Ιανουάριο. Ο τρίτος καλύτερος υετικα χειμώνας των τελευταίων χρόνων μετά τους 2013- 2014 και 2018- 2019 για το νησί. Όμως το ενδιαφέρον φέτος ήταν ότι έβρεξε αρκετά και με βοριάδες (κάτι όχι και τόσο συνηθισμένο για την περιοχή που συνήθως με ΝΔ ανέμους βλέπει τις καλές βροχές). Παρόμοια χαρακτηριστικά νομίζω είχε ο χειμώνας και σε όλη την ευρύτερη περιοχή του νοτίου Αιγαίου 

Όσο για την Αθήνα τι να πω: 7 με 8 μέρες χιονοπτωσης στους Αμπελόκηπους και χιονοκαταιγιδα ιστορικη στις 24 Ιανουαρίου. Δεν χρειάζεται νομίζω να πω κάτι περισσότερο. Αν και νομίζω υετικα θα μπορούσαν να είναι και καλύτερα τα πράγματα στην Αττική 

Επεξεργάστηκε από brainstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με λίγα λόγια χρειαζόμαστε πολύ τύχη όταν μιλάμε για χιόνια σε πεδινές περιοχές στην Ελλάδα, την οποία φέτος είχαμε εν μέρει (πιο πολύ είχε η Τουρκία). Η στατιστική το λέει από μόνη της αφού καμία πεδινή περιοχή στη χώρα μας δεν ξεπερνά τις 10 μέρες χιονόπτωσης κατά μέσο όρο...και με τέτοια νούμερα, το 0 μια φορά στο τόσο κάθε άλλο παρά απίθανο δεν είναι. 

Η γενική ατμοσφαιρική κυκλοφορία δεν λέει από μόνη της κάτι, αφού για αξιόλογο χιόνι σε χαμηλά υψόμετρα χρειαζόμαστε συγκεκριμένες διατάξεις που δεν έρχονται έτσι απλά με το που πετάγεται ένας αντικυκλώνας στην κεντρική Ευρώπη.

Μετατοπίσεις λίγων εκατοντάδων χιλιόμετρων φέρνουν πρωτοφανή φαινόμενα ή και τίποτα απολύτως στην ίδια περιοχή! Η σπανιότητα του φαινομένου όμως είναι που μας εξιτάρει και γουστάρουμε και ξενυχτάμε μελετώντας και παρατηρώντας τον καιρό.

Πάμε για του χρόνου λοιπόν, γιατί όπως προαναφέρθηκε, κάθε χρονιά είναι ένα αυτοτελές καιρικό επεισόδιο και το 3/3 είναι το ίδιο πιθανό με το 0/10 ή όποια είναι η σωστή αναλογία τέλος πάντων. Ο καιρός δεν κοιτάει πίσω, μόνο μπροστά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ήρθε η ώρα λοιπόν για τον απολογισμό. Τουλάχιστον έχουμε κάτι να γράψουμε οι περισσότεροι .

Κρυονέρι : Φοβερός χειμώνας ,με πολλά νερά και πολύ κρύο. Νομίζω ότι σε κάθε ευκαιρία που προέκυψε πήραμε το μέγιστο.  Έλειψε μόνο το μεγάλο χιόνι αφού το 30ποντο στην Ελπίδα δεν έλεγε τίποτα .

Χωριό : Μέτριος χειμώνας υετικά ,με πολύ κρύο και back to back 70-80 πόντοι χιόνι που σαν γεγονός είναι ιστορικό αφού συνήθως ακολουθούσε χειμώνας 30-40ποντου max ή και τίποτα.

Προσήνεμα : Πουθενά δεν έπεσε ιστορικό ύψος χιονιού , με εξαίρεση φυσικά το ανατολικό τόξο της Αττικής . Πολλές μέρες χιονόπτωσης και καλό ύψος χιονοστρώσεων . Άσπρα τα βουνά μας για άπειρες ημέρες . Στην παραπάνω περιγραφή εξαιρώ τον Παρνασσό αφού παίζει με όλους τους καιρούς και ήταν φοβερή χρονιά . Μόνο πρόσθετε χιόνι !

Συνολική εικόνα της Χώρας : Πολύ καλός χειμώνας με άπειρες μέρες χιονοκάλυψης στα  βουνά μας και όχι μόνο . Νομίζω η κεντρική Πελοπόννησος αδικήθηκε σε αυτό το κομμάτι. Συνεχόμενο το κρύο με τα χιόνια να φτάνουν στα Δωδεκάνησα και σε περιοχές που δεν ξέρω αν θα ξαναδούμε τα επόμενα 10χρόνια χιόνι.  Για τα πεδινά ήταν μέτριος αφού μόνο σε 1-2 περιπτώσεις άνοιξε το παράθυρο για σοβαρό χιόνι και δυστυχώς δεν μπορούν να ευνοηθούν όλοι . Καταλαβαίνω ότι εάν δεν χιονίσει την πόρτα σου είσαι απογοητευμένος αλλά για την χώρα ήταν εξαιρετικός χειμώνας. Αν προσθέσει κανείς τα νερά που έπεσαν στην Δυτική Ελλάδα νωρίτερα ολοκληρώνεται η όμορφη εικόνα αυτών που ζήσαμε.  

Ελπίζω του χρόνου να υπάρξει έστω μια βάρδια που θα γυρίζω σπίτι με τέτοια εικόνα.

Πάμε για τα καλύτερα! 

20220125_063928.jpg

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετά και την Ελπίδα, οι κορυφαίοι χιονιάδες του 21ου αιώνα στην Αττική διαμορφώνονται μάλλον κάπως έτσι:

Γενικά περιοχές άνω των 150-200 μέτρων: 2002 - κρατάω μια επιφύλαξη μήπως στα δυτικά ημιορεινά και ορεινά (πχ Βίλια, Κιθαιρώνας κλπ) είναι πρώτο το 2006.

Δυτικά πεδινά και παραθαλάσσια, δυτικό λεκανοπέδιο - Πειραιάς και δυτικές συνοικίες του Κέντρου: 2008

Πεδινά και παραθαλάσσια Βόρειας και Ανατολικής Αττικής: 2004

Ανατολικές συνοικίες του Κέντρου, Νότια Προάστια (<150 μέτρα): 2022 (Ελπίδα).

Όλα αυτά σε γενικές γραμμές βέβαια. Και αναφέρομαι στο συνολικό ύψος χιονιού, αν και προσωπικά πχ θεωρώ πιο ιστορικό το 45ποντο που μπαίνει σε 10 ώρες πάρα τους 60 πόντους που μαζεύονται σε 3 μέρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 minutes ago, Χιών said:

Μετά και την Ελπίδα, οι κορυφαίοι χιονιάδες του 21ου αιώνα στην Αττική διαμορφώνονται μάλλον κάπως έτσι:

Γενικά περιοχές άνω των 150-200 μέτρων: 2002 - κρατάω μια επιφύλαξη μήπως στα δυτικά ημιορεινά και ορεινά (πχ Βίλια, Κιθαιρώνας κλπ) είναι πρώτο το 2006.

Δυτικά πεδινά και παραθαλάσσια, δυτικό λεκανοπέδιο - Πειραιάς και δυτικές συνοικίες του Κέντρου: 2008

Πεδινά και παραθαλάσσια Βόρειας και Ανατολικής Αττικής: 2004

Ανατολικές συνοικίες του Κέντρου, Νότια Προάστια (<150 μέτρα): 2022 (Ελπίδα).

Όλα αυτά σε γενικές γραμμές βέβαια. Και αναφέρομαι στο συνολικό ύψος χιονιού, αν και προσωπικά πχ θεωρώ πιο ιστορικό το 45ποντο που μπαίνει σε 10 ώρες πάρα τους 60 πόντους που μαζεύονται σε 3 μέρες.

To 2002 ηταν εξισου καλο η καλυτερο για το ανατολικο λεκανοπεδιο... ειχε και -10/850. Στα υπολοιπα συμφωνω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

To 2002 ηταν εξισου καλο η καλυτερο για το ανατολικο λεκανοπεδιο... ειχε και -10/850. Στα υπολοιπα συμφωνω.

Γι'αυτό και αναφέρθηκα αυστηρά σε ανατολικές συνοικίες του Κέντρου (Δήμου Αθηναίων) δηλαδή Παγκράτι, Κολωνάκι, Εξάρχεια, Αμπελόκηποι, Μετς κλπ, όπου ξεπεράστηκε το 2002 έστω και για λίγο. Θεωρώ πως και τα χαμηλά Βύρωνα-Καισαριανης επίσης ξεπέρασαν το 2002. Το υπόλοιπο ανατολικό τόξο από Ηλιούπολη και πάνω καλύπτεται από τον ορισμό 150+ μέτρα που έδωσα για το 2002.

Στα Νότια Προάστια πχ Άλιμος, Γλυφάδα χαμηλά κλπ είχε ρίξει τόσο το 2002; Γιατί πχ η ΕΜΥ στο Ελληνικό φέτος κατέγραψε 30cm ενώ το 2002 μόλις 15 - υπάρχει και η φωτό από το σταθμό της ΕΜΥ στο Ελληνικό το 2002 που δείχνει όντως γύρω στα 15 ποντάκια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 minutes ago, Χιών said:

Γι'αυτό και αναφέρθηκα αυστηρά σε ανατολικές συνοικίες του Κέντρου (Δήμου Αθηναίων) δηλαδή Παγκράτι, Κολωνάκι, Εξάρχεια, Αμπελόκηποι, Μετς κλπ, όπου ξεπεράστηκε το 2002 έστω και για λίγο. Θεωρώ πως και τα χαμηλά Βύρωνα-Καισαριανης επίσης ξεπέρασαν το 2002. Το υπόλοιπο ανατολικό τόξο από Ηλιούπολη και πάνω καλύπτεται από τον ορισμό 150+ μέτρα που έδωσα για το 2002.

Στα Νότια Προάστια πχ Άλιμος, Γλυφάδα χαμηλά κλπ είχε ρίξει τόσο το 2002; Γιατί πχ η ΕΜΥ στο Ελληνικό φέτος κατέγραψε 30cm ενώ το 2002 μόλις 15 - υπάρχει και η φωτό από το σταθμό της ΕΜΥ στο Ελληνικό το 2002 που δείχνει όντως γύρω στα 15 ποντάκια.

Σιγουρα δεν εμπιστευομαι τον εαυτο μου οντας 10 χρονων τοτε, αλλο που το ειχα χασει με αυτο που ειχα δει!... δεν μπορω ομως να επιστευτω και την εμυ τυφλα οταν το 2002 μας λεει οτι επεσαν 2,7mm συνολο στις 5 και 6 Ιανουαριου! Προφανως οι ανθρωποι ηταν απροετοιμαστοι ουτε χιονοκουβερτα δεν θα ειχαν.

Απο αυτο και μονο το 10cm που γραφουν ειναι μαντεψια. Το σιγουρο ομως ειναι οτι με την Τ που ειχε τοτε οτι επεσε κρατηθηκε ατοφιο. Για την ελπιδα αν και το 30 μου ακουγεται λιγο τραβηγμενο παρολο που το δικαιολογουν καπως τα μμ τα οποια τα μετρησαν σωστα αυτη τη φορα, ακομα και ετσι να ηταν η Τ δεν θα το κρατησε για πολυ σε αυτο το νουμερο., ποσο μαλλον πιο κατω στη προς τη θαλασσα που ακομα και οι 0,3 βαθμου που ειμαστε πιο πανω απο το Ελληνικο ενδεικτικα παιζουν σημαντικοτατο ρολο σε οριακη κατασταση οπως αυτη..

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, menidi είπε:

ΧΕΙΜΩΝΟΑΠΟΤΙΜΗΣΑΚΗΔΕΣ μετανοείτε!!!!

..... έχει τελικά παρενέργειες ο κορωνοιός ......🤣😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

... δεν μπορω ομως να επιστευτω και την εμυ τυφλα οταν το 2002 μας λεει οτι επεσαν 2,7mm συνολο στις 5 και 6 Ιανουαριου! Προφανως οι ανθρωποι ηταν απροετοιμαστοι ουτε χιονοκουβερτα δεν θα ειχαν.

...... το 2002 ήταν το ΕΠΟΣ για τα ανατολικά ..... καμιά σχέση με την ΕΛΠΙΔΑΡΑ .....

...... όσο για την ΕΜΥ ..... ζακέτα να πάρει ......!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...