Jump to content
snowjohn

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οκ, το καταλαβαμε. ο χειμωνας ηταν για τα μπαζα, ο χειροτερος ολων ες αεί & εις τον αιώνα τον άπαντα : )  

ειχα να μπω καιρο, ειπα να περασω να πω ενα γεια, και καταλαβα πως..ολα τριγυρω αλλαζουν και ολα τα ιδια μενουν!  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] said:

Μουφα χειμώνας ο 17-18? 5 φορές χιόνισε.

σε αλλο ποστ αναφερομαι. δεν ηθελα να κανω ταγκ να μη γεμισω με spam to thread 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, geod είπε:

σε αλλο ποστ αναφερομαι. δεν ηθελα να κανω ταγκ να μη γεμισω με spam to thread 

Οκ! Εγώ αναφέρομαι στο ποστ του φίλου snowjohn, και γράφω με τον ίδιο τρόπο απλά για να δείξω πως θα σκεφτόταν ένας χιονοφιλος και στην προκειμένη κάποιος που δεν εμένε Ηπειρο για έναν χειμώνα που κατά πολλούς ήταν μουφα (και λογικό αφού δεν έκανε χιόνια πουθενά αλλού γενικά εκτός Λαμίας μια μέρα).

Αυτά όσο αφορά τον χειμώνα. Εγώ κάνω υπομονή για την εποχή του χρόνου που εδώ σπάνια απογοητεύει καιρικά. Το καλοκαίρι. Το οποίο αν κάποιος είναι και καιροφιλος και χιονοφιλος πλέον απογοητεύει πολύ πιο σπάνια από ότι ο χειμώνας τουλάχιστον στη Θεσσαλία.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, [weathermaniac] said:

Οκ! Εγώ αναφέρομαι στο ποστ του φίλου snowjohn, και γράφω με τον ίδιο τρόπο απλά για να δείξω πως θα σκεφτόταν ένας χιονοφιλος και στην προκειμένη κάποιος που δεν εμένε Ηπειρο για έναν χειμώνα που κατά πολλούς ήταν μουφα (και λογικό αφού δεν έκανε χιόνια πουθενά αλλού γενικά εκτός Λαμίας μια μέρα).

Αυτά όσο αφορά τον χειμώνα. Εγώ κάνω υπομονή για την εποχή του χρόνου που εδώ σπάνια απογοητεύει καιρικά. Το καλοκαίρι. Το οποίο αν κάποιος είναι και καιροφιλος και χιονοφιλος πλέον απογοητεύει πολύ πιο σπάνια από ότι ο χειμώνας τουλάχιστον στη Θεσσαλία.

 

ελα φιλε, καταλαβα...

αλλα μηπως θα ηταν καλυτερο, να δουμε που και ποσο χιονισε τελικα? πιστευω πως δεν ηταν τοσο μουφα οσο αναφερεις/ουν..

τεσπα, ισως να πρεπει να μεταφερθουμε σε αλλο ποστ...  : ) 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, menidi είπε:

Τα δάση , η βλάστηση και γενικά η Αθήνα αντέχουν το 3/3 , το οποίο συμβαδίζει με τα κλιματικά δεδομένα της, επειδή δεν μπορεί να χτυπήσει παγετό που πηγαίνει "αντίθετα" με αυτά. Δεν λέει τίποτα να ρίξει 20 πόντους χιόνι και να κατέβει μέχρι -1 άντε -2. Το 50αρι και το 45αρι όμως μην το εύχεστε ρε μάγκες. Δεν είναι αστείο. Ναι....η Αττική δεν είναι φτιαγμένη για 50αρια, όπως δεν είναι φτιαγμένη για -12 ας πούμε. 

Μην κάνετε αστεία με τα 45αρια και καλά.....ότι αν είναι να έρθει το 3/3, ας έρθουν ισχυροί καύσωνες. 

Καλημέρα

..... ναι σε όλα .....!!!!!...... εκτός από το ότι η Αττική δεν είναι φτιαγμένη για  - 12 C ...... ακόμη και για - 20 C είναι φτιαγμένη ..... 

1670262206_.thumb.jpg.f0ff135af31c26d2d65c4e53f67c091f.jpg

 

..... μήπως θες να το ξανασκεφτείς ......!!!!!???????......😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα...Η πραγματικη φολα τωρα ξεκινα...Ειδικα για την Αττικη....Οχι απλα φολα αλλα φολαρα θα φαμε για τον Απριλη..Ελπιζω τουλαχιστον απο Μαη να χουμε ασταθειες γιατι αλλιως δε βγαινει η βρωμοεποχη..

Αφηστε δε και την παντοφλα..Που την πατε αυτη??Τωρα η συζυγος θελει βολτουλες,μπανακια..Δεν υπαρχει πια διακαιολογια"Ελα ρε βιβη ερχονται χιονια,καταιγιδες θελω να τ απολαυσω,ας μεινουμε μεσα που να τρεχουμε. "Τωρα παει καπως ετσι..."Ολο το χειμωνα με το ανωμαλο χομπι σου ειμασταν κλεισμενοι σπιτι..Τωρα αγαπη μου καλοκαιριασε..Θελω κοκκινο καθε βδομαδα,βολτες και μπανια..""Και το δικο μου το μυαλο να παιρνει αναποδες!!!

Ειπαμε..Φολα και παντοφλα πανε μαζι στην βρωμοεποχη..Τα φιλια μου..Υπομονη!!

20220404_163302.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 minutes ago, sakis13 said:

Καλησπερα...Η πραγματικη φολα τωρα ξεκινα...Ειδικα για την Αττικη....Οχι απλα φολα αλλα φολαρα θα φαμε για τον Απριλη..Ελπιζω τουλαχιστον απο Μαη να χουμε ασταθειες γιατι αλλιως δε βγαινει η βρωμοεποχη..

Αφηστε δε και την παντοφλα..Που την πατε αυτη??Τωρα η συζυγος θελει βολτουλες,μπανακια..Δεν υπαρχει πια διακαιολογια"Ελα ρε βιβη ερχονται χιονια,καταιγιδες θελω να τ απολαυσω,ας μεινουμε μεσα που να τρεχουμε. "Τωρα παει καπως ετσι..."Ολο το χειμωνα με το ανωμαλο χομπι σου ειμασταν κλεισμενοι σπιτι..Τωρα αγαπη μου καλοκαιριασε..Θελω κοκκινο καθε βδομαδα,βολτες και μπανια..""Και το δικο μου το μυαλο να παιρνει αναποδες!!!

Ειπαμε..Φολα και παντοφλα πανε μαζι στην βρωμοεποχη..Τα φιλια μου..Υπομονη!!

20220404_163302.jpg

Προσυπογράφω μέχρι κεραίας 🥴

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Καλησπερα...Η πραγματικη φολα τωρα ξεκινα...Ειδικα για την Αττικη....Οχι απλα φολα αλλα φολαρα θα φαμε για τον Απριλη..Ελπιζω τουλαχιστον απο Μαη να χουμε ασταθειες γιατι αλλιως δε βγαινει η βρωμοεποχη..

Αφηστε δε και την παντοφλα..Που την πατε αυτη??Τωρα η συζυγος θελει βολτουλες,μπανακια..Δεν υπαρχει πια διακαιολογια"Ελα ρε βιβη ερχονται χιονια,καταιγιδες θελω να τ απολαυσω,ας μεινουμε μεσα που να τρεχουμε. "Τωρα παει καπως ετσι..."Ολο το χειμωνα με το ανωμαλο χομπι σου ειμασταν κλεισμενοι σπιτι..Τωρα αγαπη μου καλοκαιριασε..Θελω κοκκινο καθε βδομαδα,βολτες και μπανια..""Και το δικο μου το μυαλο να παιρνει αναποδες!!!

Ειπαμε..Φολα και παντοφλα πανε μαζι στην βρωμοεποχη..Τα φιλια μου..Υπομονη!!

20220404_163302.jpg

Κουράγιο φίλε μου😍

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδια, τα χουμε ξαναπεί για το φετινό αλλά και για τους τελευταίους χειμώνες, είναι επιλεκτικοί, π.χ. η θεσ/νίκη έχει να δει χιόνι 5 χρόνια, στο δε θεσσαλικό κάμπο έριξε μια άχνη μερικών ωρών. Τυχεροί μόνο στη δυτ. μακεδονία, για τα βόρεια μιλώντας πάντα. Στα προσεχή φαίνεται να παγιώνεται μια κατάσταση 23-25 βαθμών μ.ο. για την περιοχή μου τουλάχιστον, ίσως και παραπάνω για 1-2 μέρες, τα βράδια όμως θα ναι φυσιολογικά. Καλά το πάει, οι αστάθειες είναι κοντά (ελπίζω). Πρόσχωμεν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Καλησπερα...Η πραγματικη φολα τωρα ξεκινα...Ειδικα για την Αττικη....Οχι απλα φολα αλλα φολαρα θα φαμε για τον Απριλη..Ελπιζω τουλαχιστον απο Μαη να χουμε ασταθειες γιατι αλλιως δε βγαινει η βρωμοεποχη..

Αφηστε δε και την παντοφλα..Που την πατε αυτη??Τωρα η συζυγος θελει βολτουλες,μπανακια..Δεν υπαρχει πια διακαιολογια"Ελα ρε βιβη ερχονται χιονια,καταιγιδες θελω να τ απολαυσω,ας μεινουμε μεσα που να τρεχουμε. "Τωρα παει καπως ετσι..."Ολο το χειμωνα με το ανωμαλο χομπι σου ειμασταν κλεισμενοι σπιτι..Τωρα αγαπη μου καλοκαιριασε..Θελω κοκκινο καθε βδομαδα,βολτες και μπανια..""Και το δικο μου το μυαλο να παιρνει αναποδες!!!

Ειπαμε..Φολα και παντοφλα πανε μαζι στην βρωμοεποχη..Τα φιλια μου..Υπομονη!!

20220404_163302.jpg

Κάθε πράγμα στον καιρό του Σακαρε. Εγω νιώθω τυχερός που απολαμβάνω την κάθε εποχή. Και γουστάρω τρελα μπανακια και παντόφλα:) Όποτε δεν περιμενω τίποτα. Τα απολαμβάνω όλα! Υπομονη σύντροφοι που χαλιεστε με τη βρω ο εποχή. Ειλικρινά σας καταλαβαίνω!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

Επρεπε να πεφτουμε και μεις οι καιροφιλοι σε χειμερια ναρκη το καλοκαιρι οπως οι αρκουδες το χειμωνα..Εκτος και αν μας λυπηθει ο θεος και βγουν ασταθειες αλλιως...Υπνοοοςςς...Μεχρι την παρελαση της 28ης..

Store vid

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, chrisk7 είπε:

Παιδια, τα χουμε ξαναπεί για το φετινό αλλά και για τους τελευταίους χειμώνες, είναι επιλεκτικοί, π.χ. η θεσ/νίκη έχει να δει χιόνι 5 χρόνια, στο δε θεσσαλικό κάμπο έριξε μια άχνη μερικών ωρών. Τυχεροί μόνο στη δυτ. μακεδονία, για τα βόρεια μιλώντας πάντα. Στα προσεχή φαίνεται να παγιώνεται μια κατάσταση 23-25 βαθμών μ.ο. για την περιοχή μου τουλάχιστον, ίσως και παραπάνω για 1-2 μέρες, τα βράδια όμως θα ναι φυσιολογικά. Καλά το πάει, οι αστάθειες είναι κοντά (ελπίζω). Πρόσχωμεν.

Φαίνεται να έχουμε ένα μέτωπο από τα δυτικά στις 7 του μήνα, θα υπάρχει και ένα λιγοστό, αλλά υπαρκτό Cape. ωστόσο για καλές αστάθειες κακά τα ψέμματα, πρέπει να περιμένουμε κανένα μήνα ακόμα για να φτάσουμε σε μέγιστες έστω των 30-32 βαθμών.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, Iluvatar είπε:

Ποιον άχρηστο χειμώνα? Στην Αθήνα χιόνισε 5 φορές και γενικά και η υπόλοιπη χώρα είχε καλά χιόνια φέτος. Πες καλύτερα ότι ήταν κακός χειμώνας για τα μέρη σου.. Εγώ είχα μία 30ποντη και μια 5ποντη χιονόστρωση και γενικά έναν από τους ποιο εντυπωσιακούς χειμώνες των τελευταίων ετών..

Και μενα γιατι θα πρεπει να με ενδιαφερει τι εκανε στα μερη σου; για το συνολο της κεντρικης,βορειας και δυτικης ελλαδας ηταν ενας αχρηστος χειμωνας μαζι με τον 2006-2007 ο χειροτερος χειμωνας των τελευταιων δεκαετιων,ας μην ξαναλεμε τα ιδια και τα ιδια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, chrisk7 είπε:

Παιδια, τα χουμε ξαναπεί για το φετινό αλλά και για τους τελευταίους χειμώνες, είναι επιλεκτικοί, π.χ. η θεσ/νίκη έχει να δει χιόνι 5 χρόνια, στο δε θεσσαλικό κάμπο έριξε μια άχνη μερικών ωρών. Τυχεροί μόνο στη δυτ. μακεδονία, για τα βόρεια μιλώντας πάντα. Στα προσεχή φαίνεται να παγιώνεται μια κατάσταση 23-25 βαθμών μ.ο. για την περιοχή μου τουλάχιστον, ίσως και παραπάνω για 1-2 μέρες, τα βράδια όμως θα ναι φυσιολογικά. Καλά το πάει, οι αστάθειες είναι κοντά (ελπίζω). Πρόσχωμεν.

Στη θεσσαλονικη περσι χιονισε 2 φορες (με στρωσιμο 5 εως 10 εκατοστα μεχρι την παραλια),το 19-20 δεν εκανε κατι και το 18-19 ειχε ενα 25ποντο,ενα 10ποντο και ενα 5ποντο στο κεντρο,αρα 3 χρονια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χωρις να θελω να ερθω σε αντιπαραθεση γτ π.χ οντως στην πολη της θεσσαλονικης μπορει να ηταν ενας μουφα χειμωνας τα ξερετε καλυτερα αλλα π.χ στα ημιορεινα-ορεινα της πολης στον χορτιατη και στην ορεινη χαλκιδικη να ναι αλλη η εικονα..εκει ειχαμε αρκετες μερες χιονοπτωσης κ χιονοστρωσης..οποτε ας μην βγαζουμε συμπερασμα μονο απ τις πεδινες περιοχες για το τι εκανε στην ευρυτερη περιοχη μας..ναι κεντροδυτικοβορεια δεν ηταν καλος ο χειμωνας για τα πεδινα..πολλα βουνα ομως θαφτηκαν οπως και ορεινες-ημιορεινες περιοχες ειχαν σοβαρες περιοδους χιονοστρωσεων-χιονοπετσων λογω και των χαμηλων θερμοκρασιων..επισης περιοχες με υψομετρα σε θεσσαλια κ δυτ.μακεδονια ειχαμε και κει καλες χιονοπτωσεις μιχαηλ σιγουρα δεν μπορει να χαρακτηριστει κακος αλλα μετριος..κακος ισως ηταν για τα πεδινα τρικαλα-καρδιτσα το καμπο της λαρισας και τις εντελως πεδινες-παραθαλασιες μεγαλες πολεις της βορειου ελλαδος..ακομα κ 200-300 μετρα αλλαζαν αρκετα την εικονα λογω των οριακων θερμοκραδιων οταν ειχατε υετο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, chrisk7 said:

Παιδια, τα χουμε ξαναπεί για το φετινό αλλά και για τους τελευταίους χειμώνες, είναι επιλεκτικοί, π.χ. η θεσ/νίκη έχει να δει χιόνι 5 χρόνια, στο δε θεσσαλικό κάμπο έριξε μια άχνη μερικών ωρών. Τυχεροί μόνο στη δυτ. μακεδονία, για τα βόρεια μιλώντας πάντα. Στα προσεχή φαίνεται να παγιώνεται μια κατάσταση 23-25 βαθμών μ.ο. για την περιοχή μου τουλάχιστον, ίσως και παραπάνω για 1-2 μέρες, τα βράδια όμως θα ναι φυσιολογικά. Καλά το πάει, οι αστάθειες είναι κοντά (ελπίζω). Πρόσχωμεν.

3 χρόνια έχει να δει μεγάλο χιόνι, και χιονόπτωση βλέπει σχεδόν κάθε χρόνο εκτός από φέτος, και παλι χιόνισε σε κάποιες περιοχές εκεί. Θεσσαλία βλεπει περισσότερο που είναι και λογικό. Τύχη είναι αυτά. Η κυκλοφορία του χειμώνα που πέρασε χιονίζει άνετα όλη τη χώρα απ άκρη σ'ακρη αν θέλει. Μακάρι όλοι οι χειμώνες να έβγαιναν σε παρόμοιο μοτίβο, αλλά τότε θα ζούσαμε κάπου αλλού και όχι στην Ελλάδα...

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, salonikatasos said:

Στη θεσσαλονικη περσι χιονισε 2 φορες (με στρωσιμο 5 εως 10 εκατοστα μεχρι την παραλια),το 19-20 δεν εκανε κατι και το 18-19 ειχε ενα 25ποντο,ενα 10ποντο και ενα 5ποντο στο κεντρο,αρα 3 χρονια

Αρα ολα καλα που ειναι το θεμα;Εκτος αν πιστεύεις οτι θα εχεις ενα 25ποντο καθε χρονο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, south coast είπε:

Αρα ολα καλα που ειναι το θεμα;Εκτος αν πιστεύεις οτι θα εχεις ενα 25ποντο καθε χρονο

Οχι δεν περιμενω καθε χρονο 20-25ποντο. Ανα 2-3 χρονια θελω ενα τετοιο και καθε 5 ενα σαν το 2001 που εχει να κανει 20 χρονια. Τα κανονικα θελω δηλαδη ενα 10ποντο κατα μεσο ορο καθε χρονο,αφου αλλοτε εκανε 2 τετοια καθε χρονο,αλλοτε κανενα,αλλοτε ενα και ενα πιο μεγαλο. Τα τελευταια 5 χρονια νορμαλ ειναι τα χιονια στη θεσσαλονικη, 3 χιονιαδες οπως το 19 ειχε να κανει 20 χρονια. Το φετινο δεν ειναι αισχος γιατι δε χιονισε καν εδω,ειναι γιατι δε χιονισε πουθενα πανω απο τη λαμια,οχι μονο στα πεδινα,αλλα γενικοτερα. Ακομα και στα βουνα που ειχε αρκετα χιονια αυτα ηταν γιατι ειχε κρυο και μαζευοταν λιγο λιγο. Πχ στο χορτιατη που αναφερθηκε ο χειμωνας ηταν τραγικος,στο χωριο εκανε 15-20 ποντους το μαρτιο μονο και στο βουνο που εριξε πολυ,το εριξε στις 2 κακοκαιριες του μαρτιου,πιο πριν δεν ειχε κανει σοβαρο χιονι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 hours ago, salonikatasos said:

Οχι δεν περιμενω καθε χρονο 20-25ποντο. Ανα 2-3 χρονια θελω ενα τετοιο και καθε 5 ενα σαν το 2001 που εχει να κανει 20 χρονια. Τα κανονικα θελω δηλαδη ενα 10ποντο κατα μεσο ορο καθε χρονο,αφου αλλοτε εκανε 2 τετοια καθε χρονο,αλλοτε κανενα,αλλοτε ενα και ενα πιο μεγαλο. Τα τελευταια 5 χρονια νορμαλ ειναι τα χιονια στη θεσσαλονικη, 3 χιονιαδες οπως το 19 ειχε να κανει 20 χρονια. Το φετινο δεν ειναι αισχος γιατι δε χιονισε καν εδω,ειναι γιατι δε χιονισε πουθενα πανω απο τη λαμια,οχι μονο στα πεδινα,αλλα γενικοτερα. Ακομα και στα βουνα που ειχε αρκετα χιονια αυτα ηταν γιατι ειχε κρυο και μαζευοταν λιγο λιγο. Πχ στο χορτιατη που αναφερθηκε ο χειμωνας ηταν τραγικος,στο χωριο εκανε 15-20 ποντους το μαρτιο μονο και στο βουνο που εριξε πολυ,το εριξε στις 2 κακοκαιριες του μαρτιου,πιο πριν δεν ειχε κανει σοβαρο χιονι

Εγώ όταν ρωτάω νορμάλ κόσμο άσχετο με τον καιρό πάντως από Θεσσαλονίκη σίγουρα τα χιόνια δεν είναι το πρώτο πράγμα που τους έρχεται στο μυαλό. Το 2019 το θεωρούν ανεπανάληπτη χρονιά. Τώρα το τι είναι κανονικό για το καθένα ειναι τελείως υποκειμενικό, αφού έτσι και αλλιώς επίσημα στοιχεία δεν υπάρχουν για πουθενα στην Ελλάδα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είχαμε πει μέχρι Πάσχα χειμώνας και φέτος.... Ο υποτροπικος χάνει πολλές μάχες κατά κράτος.... Τζάμπα πήραμε ομπρέλες ξαπλώστρες αντιηλιακα μαγιό που ανεβάζατε κάυσωνες ζεστές κτλ μας πλανεψατε εεε.... πονηροί ιιι

ΜΕΤαΝΟΕΙΤΕ ΕΕΕΕΕΕΕΕ 😉✌️😁

gens-0-0-336.png

gens-0-0-144.png

Επεξεργάστηκε από Severe_Lover
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από ότι φαίνεται πάμε μάλλον και για δεύτερο ψυχρό μέτωπο από βδ. ελπίζω να μην έχει πολύ χαμηλές θερμοκρασίες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...