Jump to content
snowjohn

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με 8.2 στα 850 στην Αττική ο μήνας ως 27/4, είναι 1.5 βαθμό πιο ζεστός από την κλιματική τιμή 1981-2010 δεδομένου ότι δεν προβλέπεται περαιτέρω ανοδος...μάλιστα η άνοδος από -1.2 στα 850 τον Μάρτιο (-4.2 από κλιματικά) σε 8.2 στα 850 τον Απρίλιο (+1.5) είναι η μεγαλύτερη θέρμανση σε αυτό το δίδυμο μηνών από 1973 (προηγούμενη Μάρτιος-Απρίλιος 1998 με 9°C αύξηση)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, salonikatasos είπε:

Μικρα κλιματικα:

Μεση μεγιστη απριλιου: 19,1

Μεση μεγιστη μαϊου: 24,6.

 

Εδω και μερες σταθερα μεγιστη 25+. Για ελαχιστες δεν το συζητω παιζουμε σε τιμες ιουνιου,η μεση ελαχιστη για απριλιο ειναι 8 και για μαϊο ειναι 12.

 

Αρα δεν εγινες καυσωνακιας, απλα πρεπει να ξαναδεις τα κλιματικα. Ο φετινος απριλιος στη θεσσαλονικη θα ειναι τοπ5 θερμοτερων εβερ,μαλλον 4ος θα βγει

 

Screenshot_20220427-231318_Chrome.thumb.jpg.f2b70f70920c3d604d66a5ecca25f81c.jpg

 

 

Μάλλον έγινα καυσωνακιας γιατί πραγματικά αυτό εγώ δεν το λέω αφόρητη ζέστη ...και ειλικρινά δεν δίνω δεκάρα για τα κλιματικά που συγκρίνουν ανόμοια πράγματα...άλλο η Θεσσαλονίκη του 60 άλλο του 80 και άλλο του τώρα.οποτε αυτά τα τοπ θερμά εβερ μόνο γέλιο μου προκαλούν εδώ και πολλά χρόνια .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν θυμαμε ποτέ στη ζωή μου να φοράω μπουφάν τέλος Απριλίου σε μια ηλιόλουστη του μέρα η να μην έχω βγάλει ήδη τα κοντομανικα...όλα τ αλλά είναι της μόδας και φοριουντε πολύ του στυλ ότι μπορεί και να φταίνε οι αγελαδες για την υπερθέρμανση(ουπς δόρυ άλλαξε όνομα εδώ και μερικά χρόνια) την κλιματική αλλαγή εννοώ που με τον όρο αυτό περιλβανοντε όλα τα καιρικά φαινόμενα και άρα και το κρύο οπότε πάει περίπατο ο πρώτος όρος μπανανοφλουδα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

Μάλλον έγινα καυσωνακιας γιατί πραγματικά αυτό εγώ δεν το λέω αφόρητη ζέστη ...και ειλικρινά δεν δίνω δεκάρα για τα κλιματικά που συγκρίνουν ανόμοια πράγματα...άλλο η Θεσσαλονίκη του 60 άλλο του 80 και άλλο του τώρα.οποτε αυτά τα τοπ θερμά εβερ μόνο γέλιο μου προκαλούν εδώ και πολλά χρόνια .

αφόρητη δεν είναι καμία ζέστη μέχρι τους 35 βαθμούς για κανέναν νορμάλ άνθρωπο. τα κλιματικά είναι για την 30ετία 80-2010, άρα πιάνει και την περίοδο πριν την ασταμάτητη επέκταση της δόμησης και την μεγαλύτερη επίδραση της θερμονησίδας, αλλά και την πιο πρόσφατη περίοδο με όσα προέκυψαν από το ότι η θεσσαλονίκη θα φτάσει 2 εκατομμύρια σε πληθυσμό και η θέρμη θα ενωθεί με την πόλη. τα κλιματικά συγκρίνουν μεγαλύτερες περιόδους, οπότε είτε μας αρέσει, είτε όχι αυτά είναι που μετράνε. κι αφού θες τα πιο πρόσφατα έχουμε και το κέντρο που έχει σταθμό από το 2005,χωρίς κλιματικά. πίσω μόνο από το 2013, το 2016 και το 2018 θα βγει ο απρίλιος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, PAGETONAS είπε:

Δεν θυμαμε ποτέ στη ζωή μου να φοράω μπουφάν τέλος Απριλίου σε μια ηλιόλουστη του μέρα η να μην έχω βγάλει ήδη τα κοντομανικα...όλα τ αλλά είναι της μόδας και φοριουντε πολύ του στυλ ότι μπορεί και να φταίνε οι αγελαδες για την υπερθέρμανση(ουπς δόρυ άλλαξε όνομα εδώ και μερικά χρόνια) την κλιματική αλλαγή εννοώ που με τον όρο αυτό περιλβανοντε όλα τα καιρικά φαινόμενα και άρα και το κρύο οπότε πάει περίπατο ο πρώτος όρος μπανανοφλουδα...

πέρσι τέτοιες μέρες είχε 18αρια μέγιστες, πρόπερσι είχε μονοψήφιες ελάχιστες με ηλιοφάνεια και τις 2 χρονιές, αλλά φοράς μπουφάν φέτος με 25αρια και τα 2 τελευταία χρόνια οριακά δεν έκανες μπάνια στη θάλασσα από τη ζέστη. οκ. έξω έχει 18 βαθμούς και είναι 1.30 το βράδυ

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Απίστευτη βαρεμάρα στον ορίζοντα πάντως. Ούτε cape, ούτε τίποτα. Τουλάχιστον δεν θα έχει ζέστη..

Ποιος το λέει ότι δεν έχει ζέστη?τα κλιματικά σου λένε ότι αυτή την στιγμή καίγεσαι και γράφεις ιστορία από την ζέστη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

Ποιος το λέει ότι δεν έχει ζέστη?τα κλιματικά σου λένε ότι αυτή την στιγμή καίγεσαι και γράφεις ιστορία από την ζέστη...

Τις επόμενες μέρες θα είμαστε λίγο κάτω των κλιματικών. Για τις άλλες πόλεις δεν ξέρω πάντως αλλά εδώ στο Βόλο μόνο μια φορά πέρασε τους 25 αυτές τις μέρες, τις υπόλοιπες ήμασταν στους 23-24 που εντάξει καλά είναι για 3ο δεκαήμερο Απριλίου.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, salonikatasos είπε:

αφόρητη δεν είναι καμία ζέστη μέχρι τους 35 βαθμούς για κανέναν νορμάλ άνθρωπο. τα κλιματικά είναι για την 30ετία 80-2010, άρα πιάνει και την περίοδο πριν την ασταμάτητη επέκταση της δόμησης και την μεγαλύτερη επίδραση της θερμονησίδας, αλλά και την πιο πρόσφατη περίοδο με όσα προέκυψαν από το ότι η θεσσαλονίκη θα φτάσει 2 εκατομμύρια σε πληθυσμό και η θέρμη θα ενωθεί με την πόλη. τα κλιματικά συγκρίνουν μεγαλύτερες περιόδους, οπότε είτε μας αρέσει, είτε όχι αυτά είναι που μετράνε. κι αφού θες τα πιο πρόσφατα έχουμε και το κέντρο που έχει σταθμό από το 2005,χωρίς κλιματικά. πίσω μόνο από το 2013, το 2016 και το 2018 θα βγει ο απρίλιος

Το τι είναι νορμάλη ή μη , όπως και το τι θεωρεί κάποιος ως ζέστη ή καύσωνα, είναι καθαρά υποκειμενικό...Πολλοί  άνθρωποι αισθάνονται δυσφορία απο τους 30 και πάνω βαθμούς.. Τι σημαίνει αυτό; οτι είναι για δέσιμο;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάνω από 30-32 βαθμούς με υγρασία και χωρίς αέρα είναι αφόρητα. Σχεδόν όλοι που λένε ότι τους αρέσει το καλοκαίρι είναι αραχτοί στις παραλίες. Ε χαίρω πολύ. Αν δουλεύεις όμως και απ' τις 10 το πρωί έχει πιάσει ήδη 35αρι εκεί να σε δω..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Το τι είναι νορμάλη ή μη , όπως και το τι θεωρεί κάποιος ως ζέστη ή καύσωνα, είναι καθαρά υποκειμενικό...Πολλοί  άνθρωποι αισθάνονται δυσφορία απο τους 30 και πάνω βαθμούς.. Τι σημαίνει αυτό; οτι είναι για δέσιμο;;;

Και πολλοι μπορει να κρυωνουν κιολας στους 30 αν στις περιοχες τους κανει 50αρια. Το τι θεωρει καποιος ως αφορητη ζεστη ειναι υποκειμενικο, τι ειναι αφορητη ζεστη ομως ειναι αντικειμενικο. Οπως αντιστοιχα και στο κρυο αν ερθει ενας σκανδιναβος και μου πει το φλεβαρη με 12 βαθμους οτι εχει ζεστη, ε αυτο δε σημαινει οτι επειδη το ειπε αυτος ισχυει κιολας. 

 

Περσι το καλοκαιρι εκανε πανευρωπαϊκο ρεκορ στην ελλαδα,ολοι οι μηνες βγηκαν αρκετα πανω απο τα κανονικα, αλλα καποιοι τα ειδαν ολα φυσιολογικα και δεν ενιωσαν καποια ιδιαιτερη δυσφορια,αυτο σημαινει κιολας οτι δεν εκανε ζεστη;

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Περσι το καλοκαιρι εκανε πανευρωπαϊκο ρεκορ στην ελλαδα,ολοι οι μηνες βγηκαν αρκετα πανω απο τα κανονικα, αλλα καποιοι τα ειδαν ολα φυσιολογικα και δεν ενιωσαν καποια ιδιαιτερη δυσφορια,αυτο σημαινει κιολας οτι δεν εκανε ζεστη;

Ισχύει και μάλιστα ένας μου χε πει ότι στο δωμάτιό του μπορεί και κοιμάται με 38 βαθμούς εσωτερική (δώμα σε ταράτσα με πλάκα μάλλον από πάνω). 'Εχω ξαναγράψει ότι γίνονται πολλά περίεργα την τελευταία δεκαετία, απόρροια πολλών καταστάσεων, ως επί το πλείστον οικονομικών βέβαια..

Πιστεύω μάλιστα θα δούμε και χειρότερα στο μέλλον όσο βλέπουμε να χειροτερεύουν τα πράγματα..

Εν πάση περιπτώσει, αξιόλογες αστάθειες δε φαίνονται τουλάχιστον για τον δυτικοθεσσαλικό κάμπο, έστω και η πτώση της θερμοκρασίας είναι μια παρηγοριά βέβαια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τον φάγαμε και τον Απρίλιο και ο Μάιος δείχνει να μπαίνει και αυτός πολύ όμορφα χωρίς ακραίες ζεστές κτλ...άλλο ένα μήνα πιο κοντά στην λύτρωση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξαναξεκινάμε λοιπόν την καταγραφή εκτός εποχής καιρικών εποχών ώστε να δούμε τι μας επιφυλάσσει το φθινόπωρο και ο επόμενος χειμώνας....

πρώτη μέρα λοιπόν με βαριά σχεδόν συννεφιά ανούσια με ψύχρα την τελευταία ημέρα του Απριλίου..... ελάχιστη βροχούλα το ξημέρωμα ανευ σημασίας(μόλις 1,6 χιλιοστά αστεία πράγματα)..... ούτε ψιχάλα από το ξημέρωμα με θερμοκρασίες που δεν ξεπερνάνε τους 16,7 αυτη τη στιγμή θερμοκρασίες Μαρτίου......😡

έτσι για να μην παραξενευόμαστε τον χειμώνα οι κεντροβόρειοι τι πήγε στραβά πάλι....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ βαρεμάρα γενικά.. Ναι μεν έρχονται αστάθειες, αλλά όταν δεν έχουμε ούτε 300 j/kg cape εε, δεν έχει κανένα ενδιαφέρον.. Αν δεν ζεστάνει ο καιρός με τουλάχιστον 30 βαθμούς μέγιστες, δεν πάμε πουθενά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sotos*snow είπε:

Ξαναξεκινάμε λοιπόν την καταγραφή εκτός εποχής καιρικών εποχών ώστε να δούμε τι μας επιφυλάσσει το φθινόπωρο και ο επόμενος χειμώνας....

πρώτη μέρα λοιπόν με βαριά σχεδόν συννεφιά ανούσια με ψύχρα την τελευταία ημέρα του Απριλίου..... ελάχιστη βροχούλα το ξημέρωμα ανευ σημασίας(μόλις 1,6 χιλιοστά αστεία πράγματα)..... ούτε ψιχάλα από το ξημέρωμα με θερμοκρασίες που δεν ξεπερνάνε τους 16,7 αυτη τη στιγμή θερμοκρασίες Μαρτίου......😡

έτσι για να μην παραξενευόμαστε τον χειμώνα οι κεντροβόρειοι τι πήγε στραβά πάλι....

Έτυχε... Ηγουμενίτσα 24αρι έχει και ζέστη... Τοπικό σε, εσάς ειναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ βλέπω έναν Απρίλιο που κινήθηκε πάνω απ' τα κλιματικά σε όλη την Ελλάδα, αν μας διάβαζε κάνεις θα νόμιζε ότι ήταν σα τον Μάρτιο που πέρασε από τις αναφορές....εδώ και πολλές μέρες παίζουμε σε Τ Μαίου άλλοτε προχωρημένου και άλλοτε αρχών...ο Μάιος φαίνεται κατά τ αλλά να μπαίνει με κανονικές θερμοκρασίες στην δυτική χωρα, ενώ στην ανατολική και βορειοανατολική θα είμαστε και λίγο κάτω απ' τα κλιματικα...βροχές σοβαρές ακόμα δεν διαφαίνονται χωρίς να αποκλείεται να έχουμε κάποιες μέρες αστάθειας σε ορισμένες περιοχές

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Εγώ βλέπω έναν Απρίλιο που κινήθηκε πάνω απ' τα κλιματικά σε όλη την Ελλάδα, αν μας διάβαζε κάνεις θα νόμιζε ότι ήταν σα τον Μάρτιο που πέρασε από τις αναφορές....εδώ και πολλές μέρες παίζουμε σε Τ Μαίου άλλοτε προχωρημένου και άλλοτε αρχών...ο Μάιος φαίνεται κατά τ αλλά να μπαίνει με κανονικές θερμοκρασίες στην δυτική χωρα, ενώ στην ανατολική και βορειοανατολική θα είμαστε και λίγο κάτω απ' τα κλιματικα...βροχές σοβαρές ακόμα δεν διαφαίνονται χωρίς να αποκλείεται να έχουμε κάποιες μέρες αστάθειας σε ορισμένες περιοχές

Ε ναι όταν βλέπεις κόσμο που δεν είναι χειμερινοί να έχουν ξεκινήσει τα μπάνια από τώρα προφανώς κάτι δεν πάει καλά με τον Απριλη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Ε ναι όταν βλέπεις κόσμο που δεν είναι χειμερινοί να έχουν ξεκινήσει τα μπάνια από τώρα προφανώς κάτι δεν πάει καλά με τον Απριλη

Εγώ😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, thesprotos είπε:

Έτυχε... Ηγουμενίτσα 24αρι έχει και ζέστη... Τοπικό σε, εσάς ειναι

Ναι από ότι φάνηκε ήτα  πρόσκαιρο και τοπικό...αφού μετά βγήκε το μεσημέρι ο ήλιος με αρκετά σύννεφα πάλι κατά διαστήματα και έτσι πιάσαμε ευτυχώς 21,8 βαθμούς.... τώρα ψιχάλες και ψιλόβροχο κατά διαστήματα την τελευταία ώρα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Ναι από ότι φάνηκε ήτα  πρόσκαιρο και τοπικό...αφού μετά βγήκε το μεσημέρι ο ήλιος με αρκετά σύννεφα πάλι κατά διαστήματα και έτσι πιάσαμε ευτυχώς 21,8 βαθμούς.... τώρα ψιχάλες και ψιλόβροχο κατά διαστήματα την τελευταία ώρα.....

Άντε  γιατί δεν παλεύεσαι ώρες ώρες.... Σαν η χήρα στο κρεβάτι!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ίσως πρέπει να περιμένουμε το δεύτερο μισό του μήνα για σοβαρές αστάθειες, που δείχνει να ανεβαίνει και η Τ. Τώρα και τις επόμενες μέρες θα έχει "κρύο" για καταιγίδες. Εδώ σήμερα έχουμε 19 βαθμούς μέρα μεσημέρι, πως να βγει κάτι; Άσε που και η αστάθεια θα είναι πενιχρή.

Καλό μήνα παιδιά!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το είχα πει από τον Φλεβάρη ότι θα μας πάει... αίμα φέτος Μάρτη και Απρίλη και πιθανόν Μάη ... για τους δύο πρώτους μήνες της άνοιξης ήμουν σχεδόν σίγουρος και δεν παραξενεύτηκα.... ε δεν περίμενα ότι αυτό θα γινόταν και τον Μάιο....το θεωρούσα εξαιρετικά δύσκολο να συνεχιστεί και όμως ..... και μάλιστα οι προοπτικές δείχνουν ακόμα χειρότερες....... ευρωπαίος πρωινός για τις 216-240(για 11-12 Μαίου!!!) φέρνει χειμωνιάτικη λίμνη στην περιοχή μας με άκρος χειμωνιάτικη διάταξη (αζορικός στην δυτική ευρώπη κατεβασιά στα Βαλκάνια!!!!).....

ECMOPEU00_240_1.png

ECMOPEU00_240_2.png

ECMOPEU00_240_4.png

..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενώ έχουμε στα ανσάμπλ του Ευρωπαίου χτες βράδυ σενάριο στο -2 με -3 στα 850 και το πρωί ένα με λίγο κάτω από το μηδέν για τις 10-12 του μήνα 

993E2E6C-3098-4AFE-8179-EE9F8038F144.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...