Jump to content
snowjohn

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, nikolas 2365 είπε:

Η αποχή είναι η καλύτερη λύση με αυτά που διάβασα για λίγο που μπήκα. 

Καταρες και βουντου απο τους γνωστους αγνωστους  παλι ε?

Ειχα να μπω τοσες μερες και ακομα με τα προσηνεμα τα εχουν τα παιδια🤣

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντάξει έχει πλάκα να υπάρχει μια κόντρα για το τι καιρό θα κάνει σε λογικά όμως πλαίσια...από τη στιγμή όμως που είναι γνωστό ότι ο καιρός είναι τυχαίος και το κλίμα κάθε περιοχής δεδομένο, είναι κουραστικό να λέμε τα ίδια και τα ίδια. 

Θα μπορούσε του χρόνου να χιονίσει πάλι μόνο στα προσήνεμα ή μόνο στην βόρεια ή κεντρική Ελλάδα ή και πουθενά παρά μόνο στα βουνά, ή και σε όλα μαζί. Δεν υπάρχει κάτι το περίεργο εδώ.

3 χρόνια για την κλιματική ιστορία κάθε περιοχής δεν σημαίνουν τίποτα άλλωστε. Όταν μιλάμε για κλίμα παίρνουμε υπ όψιν μας μίνιμουμ 30 χρόνια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@alkis91_2.0 το θέμα είναι ότι η πλάκα πολλές φορές ξεπερνάει τα λογικά πλαίσια και αποκτά χαρακτήρα εμπάθειας. Εκεί ξεκινάει το πρόβλημα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλοκαιρινό φαίνεται θα είναι το 2ο 10μερο του απρίλη με τα 30αρια σιγά σιγά να φαίνονται στον ορίζοντα (όχι εδώ που 30 κάνει μια φορά τη 2ετία έτσι κι αλλιώς ακόμα και τον μάιο). 

Diagramme GEFS

από βροχές κουτσά στραβά αν τις γλιτώσουμε και την πέμπτη φεύγει άλλο ένα 15μερο που δεν θα μας έχουν απασχολήσει,αυτή τη στιγμή και μέχρι να μπει το καλοκαίρι ο σκοπός είναι να έχει καλό καιρό όσο περισσότερο μπορεί, άλλωστε αυτό το δίμηνο οι συνθήκες για τον άνθρωπο είναι οι ιδανικές χωρίς κρύο,χωρίς ζέστη,χωρίς πολλές βροχές παρά μόνο αρκετές ώρες ηλιοφάνειας. γι αυτό και το εύκρατο κλίμα είναι το ιδανικό για να ζει κανείς, γι αυτό και στις περιοχές που χαρακτηρίζονται από εύκρατο κλίμα ζει η πλειοψηφία του πληθυσμού

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παρόμοια εικόνα,αν όχι και καλύτερη κι από σκουπιδαίο. μακάρι να το κρατήσουν και γιατί όχι να το βελτιώσουν και να ζεστάνει κι άλλο

ECM1-240.GIF?02-0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το καλό της υποθέσεως με τις πρώιμες ζέστες είναι ότι ακόμα δεν έχει μεγαλώσει τόσο πολύ η μέρα, συνεπώς για μας εδώ στον κάμπο τουλάχιστον τα βράδια και νωρίς το πρωί θα χει όμορφες, φυσιολογικές, ανθρώπινες θερμοκρασίες. Ας κάνει λοιπόν ότι θέλει, αν μπορεί και για όλο το μήνα και να μας αποζημιώσει τους επόμενους με καλές αστάθειες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Καταρες και βουντου απο τους γνωστους αγνωστους  παλι ε?

Ειχα να μπω τοσες μερες και ακομα με τα προσηνεμα τα εχουν τα παιδια🤣

 

Καλα μη τσιμπατε😂😂🙃🙃κάνουμε και λίγο τρελες😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, thesprotos είπε:

Καλα μη τσιμπατε😂😂🙃🙃κάνουμε και λίγο τρελες😄

Αντε να ξεκινήσουν οι αστάθειες να δούμε καμιά όμορφη καταιγίδα να δημιουργείτε πάνω από τα κεφάλια μας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διόρθωσε στο 6αρι και ο τζίφος και από το επόμενο σκ πάμε σε καλοκαιρινό καιρό στο σύνολο της χώρας. αποζημίωση και εξισορρόπηση για έναν άχρηστο χειμώνα,μακάρι να πάει έτσι μέχρι και το νοέμβριο. και ναι είναι μακριά, αλλά μια κακοκαιρία που μια μετατόπιση μερικών δεκάδων χλμ μιας μικρής λίμνης,ενός μικρού χαμηλού μπορεί να κάνει τις βροχές ήλιο είναι προφανώς πιο δύσκολο να προβλεφθεί τόσο μακριά σε σχέση με έναν αντικυκλώνα που ακόμα και 1000 χλμ ανατολικά ή δυτικά να μετακινηθεί το πολύ πολύ να ρίξει ή να ανεβάσει άλλους 3-4 βαθμούς τις θερμοκρασίες

 

gfs-1-252.png?6

gfs-15-252.png?6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξεκούραση για τα προσηνεμα με οσο δυνατον λιγοτερο ζεστη αν και θα κανω την καρδια μου πετρα να δεχτώ καλοκαιρινα 40ρια και να φερουμε το 3/3 του χρονου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμένα δε με χαλάει καθόλου που μας κάνει τώρα τέτοιες ημέρες... και ειδικά μετά από τέτοιο χειμώνα εδω κάτω..... ειδικά εμείς να μην έχουμε παράπονο..... είμαστε και σε φάση μεταβατική πλέον, αφού ούτε να χιονίσει σε πεδινά μπορεί (κάτι το αξιόλογο).. αλλά ούτε και τίποτα τρελές ασταθειοκαταστάσεις μπορεί καλά καλά ακόμη...... μην με μπαναρετε για αυτό που θα πω🤣, αλλά θα συμφωνήσω με τον Τάσο παραπάνω, όσο αφορά τον Απρίλη.... έτσι τον θέλω κι εγώ φέτος......... άλλο ανοιξιάτικες ζεστές κι άλλο καλοκαιρινές.... είναι άλλο πράγμα να βολτάρεις σαν άνθρωπος κι άλλο σαν καμήλα!!!!! Είναι οι μόνες ζέστες του έτους που μπορείς να χαρείς!!! Είμαστε σε ανασυγκρότηση και θα πολεμήσουμε τις καμήλες τη καλύτερη στιγμή, αφήνοντας όχλους από γίδια να πέφτουν κατά πάνω τους.....

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, south coast said:

Ξεκούραση για τα προσηνεμα με οσο δυνατον λιγοτερο ζεστη αν και θα κανω την καρδια μου πετρα να δεχτώ καλοκαιρινα 40ρια και να φερουμε το 3/3 του χρονου.

Πιστεύω αν δεχτούμε 50άρι φέτος στην Αττική του χρόνου πάμε για 2 μέτρα στο Σύνταγμα 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επόμενο ήταν μετά από τόσο μεγάλο διάστημα βοριά να αλλάξει σε νοτια καί να μας κάψει.. 

Εγώ προσωπικα το προτιμώ από τα ανουσια ξεροβορια. 

Βέβαια θα ήθελα να κάνει και καμια καλή βροχή. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καυσωλολατρηδες  ο Αζορικος μέσα του μήνα ανεβαίνει σε βορειότερα γεωγραφικά πλάτη με ότι συνεπάγεται για ένα μήνα του Απρίλη όποιο αποτέλεσμα...μέχρι τότε πάμε σε ρεμίξ διαδοχικών θερμοκρασίακων ευρους νοτιας βορειας Ελλάδας  και Ανοιξιάτικες φυσιολογικά επίπεδα είτε πιο πάνω ή κάτω...η μεσοπροθεσμη για μέσα του μήνα και μετα είναι για τους καταιγιδακηδες....μην βιάζεστε να φέρετε από τώρα το καλοκαίρι σε περίοδο λα Νίνα...!😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Severe_Lover said:

καυσωλολατρηδες  ο Αζορικος μέσα του μήνα ανεβαίνει σε βορειότερα γεωγραφικά πλάτη με ότι συνεπάγεται για ένα μήνα του Απρίλη όποιο αποτέλεσμα...μέχρι τότε πάμε σε ρεμίξ διαδοχικών θερμοκρασίακων ευρους νοτιας βορειας Ελλάδας  και Ανοιξιάτικες φυσιολογικά επίπεδα είτε πιο πάνω ή κάτω...η μεσοπροθεσμη για μέσα του μήνα και μετα είναι για τους καταιγιδακηδες....μην βιάζεστε να φέρετε από τώρα το καλοκαίρι σε περίοδο λα Νίνα...!😉

ρε κρυα να μην εχει τετοια εποχη και ολα οκ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απριλης ειναι ο μηνας που τα ποδια  βγαινουν δειλα δειλα εξω απ το παπλωμα..😀

Keep spring με τα πανω της και τα κατω της μεχρι τις 10 ιουνιου τουλαχιστον!!..

Σχολιασμος..το δευτερο 15ημερο του απριλη παιζει να βγει και πιο κρυο..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χάλασε το Meteociel?

Warning: Unknown: failed to open stream: No such file or directory in Unknown on line 0

Fatal error: Unknown: Failed opening required '/var/opt/core.lock' (include_path='.:/usr/share/php') in Unknown on line 0

 

λειτουργεί.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 hours ago, salonikatasos said:

Διόρθωσε στο 6αρι και ο τζίφος και από το επόμενο σκ πάμε σε καλοκαιρινό καιρό στο σύνολο της χώρας. αποζημίωση και εξισορρόπηση για έναν άχρηστο χειμώνα,

Ποιον άχρηστο χειμώνα? Στην Αθήνα χιόνισε 5 φορές και γενικά και η υπόλοιπη χώρα είχε καλά χιόνια φέτος. Πες καλύτερα ότι ήταν κακός χειμώνας για τα μέρη σου.. Εγώ είχα μία 30ποντη και μια 5ποντη χιονόστρωση και γενικά έναν από τους ποιο εντυπωσιακούς χειμώνες των τελευταίων ετών..

Επεξεργάστηκε από Iluvatar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα δάση , η βλάστηση και γενικά η Αθήνα αντέχουν το 3/3 , το οποίο συμβαδίζει με τα κλιματικά δεδομένα της, επειδή δεν μπορεί να χτυπήσει παγετό που πηγαίνει "αντίθετα" με αυτά. Δεν λέει τίποτα να ρίξει 20 πόντους χιόνι και να κατέβει μέχρι -1 άντε -2. Το 50αρι και το 45αρι όμως μην το εύχεστε ρε μάγκες. Δεν είναι αστείο. Ναι....η Αττική δεν είναι φτιαγμένη για 50αρια, όπως δεν είναι φτιαγμένη για -12 ας πούμε. 

Μην κάνετε αστεία με τα 45αρια και καλά.....ότι αν είναι να έρθει το 3/3, ας έρθουν ισχυροί καύσωνες. 

Καλημέρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Iluvatar είπε:

Ποιον άχρηστο χειμώνα? Στην Αθήνα χιόνισε 5 φορές και γενικά και η υπόλοιπη χώρα είχε καλά χιόνια φέτος. Πες καλύτερα ότι ήταν κακός χειμώνας για τα μέρη σου.. Εγώ είχα μία 30ποντη και μια 5ποντη χιονόστρωση και γενικά έναν από τους ποιο εντυπωσιακούς χειμώνες των τελευταίων ετών..

Νομίζω έχουμε ξεκαθαρίσει και στο θέμα απολογισμός χειμώνα αυτά. Για τα κέντροβορεια ήταν το απόλυτο μαρτύριο με κρύο 100 μέρες και χωρίς σοβαρή χιονόπτωση. Ακόμα εντυπωσιακοτερο είναι ότι όταν υπήρχε υετός, ήταν βροχή και μάλιστα με οριακές θερμοκρασίες που έβαλε ακόμα ένα παράγοντα σπασίματος. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να καις τόσο πετρέλαιο χωρίς να υπάρχει έστω μια πέτσα. Και προφανώς μιλάμε για την περιοχή μας πάντα. Καθώς καιροφιλοι οι χιονοφιλοι δεν γίναμε βλέποντας κάμερες ή ειδήσεις μικροί από άλλες περιοχές, αλλά επειδή αυτές οι καταιγίδες η αυτά τα χιόνια ερχόντουσαν στην περιοχή που ζει ο καθένας.  Από εκεί και μετά μπαίνουν και υποκειμενικά ζητήματα για το πόσο καλός είναι ένας χειμώνας οπότε δεν τίθεται θέμα διαφωνίας. Για παράδειγμα εμένα μου άρεσε πολύ ο χειμώνας 17-18 παρόλο που δεν είχε μεγάλο χιονι. Ήταν ο αγαπημένος μου όσο ήμουν στα Γιάννενα. Απλά τώρα προσωπικά με νοιαζει και ένα μεγάλο χιόνι εκεί γιατί έχουμε ξεφύγει σε συνεχόμενα χρόνια χωρίς αξιόλογο χιόνι. Καλά για ιστορικό δεν το συζητάω καν, για εκεί ήταν το 1999 αν θυμάμαι καλά.

 

Οπότε κάπως έτσι έχουν τα πράγματα για τον φετινό χειμώνα για κάποιες άλλες περιοχές.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και για τα μελλούμενα, προσωπικά δεν μου αρέσει αυτή η διαταραχή από τα βδ του ευρωπαίου. Δεν είναι καλή και χαλάει την ζέστη. Και ο λόγος που δεν μου αρέσει, είναι ότι επειδή μετά το δεύτερο κύμα ζέστης, η λίμνη της Ισπανίας δείχνει πολύ πρόθυμη να έρθει εδώ, οπότε θα έχουμε την πρώτη οργανωμένη προσπάθεια ασταθειών, και είναι κρίμα να χαλάσει. Καιρός για καταιγίδες σιγά σιγά, και όχι απλά τσουρ τσουρ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...