Jump to content
billipiros12

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα...Κρυο σημερα..Στους 8.7 βαθμους μολις η ελαχιστη...Αιθριος καιρος και τρομερη διαυγεια...

Ο Ολυμπος χθες...Μπολικο το χιονι και εχει να βαλει κι αλλο...Αντε καλη δουλιτσα σε ολους!!!

image (1).jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πεθανε στο Νεπαλ...Ο τεραστιος ορειβατης Αντωνης Συκαρης..Τωρα με πηρε φιλος να μου τα πει...Δεν τα καταφερε...Ειχα δει ολες τις προσπαθειες του απο το Εβερεστ μεχρι το Κ2 τον χειμωνα..Καλο του ταξιδι...Το γραφω εδω γιατι για μενα ο συγκεκριμενος ανθρωπος ηταν και φιλος...Πολλες φορες με ειχε βοηθησει και συμβουλεψει για διαφορα θεματα...Τον ηξερα προσωπικα...Σοκ απλα...Δεν εχω λογια...Καλη ανταμωση Αντωναρε!!!

antonis-sikaris.jpg

Στο Νταουλαγκιρι εφυγε στα 7400μετρα!!Εισαι τεραστιος!!!Εφυγες γι αυτο που γουσταρουμε ολοι!!Το βουνο!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Πεθανε στο Νεπαλ...Ο τεραστιος ορειβατης Αντωνης Συκαρης..Τωρα με πηρε φιλος να μου τα πει...Δεν τα καταφερε...Ειχα δει ολες τις προσπαθειες τους απο το Εβερεστ μεχρι το Κ2 τον χειμωνα..Καλο του ταξιδι...Το γραφω εδω γιατι για μενα ο συγκεκριμενος ανθρωπος ηταν και φιλος...Πολλες φορες με ειχε βοηθησει και συμβουλεψει για διαφορα θεματα...Τον ηξερα προσωπικα...Σοκ απλα...Δεν εχω λογια...Καλη ανταμωση Αντωναρε!!!

Έφυγε σαν αετός στα 7.400μ των Ιμαλαΐων.Καλό ταξίδι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τουλαχιστον πεθανε για τη ***** του και εζησε τη ζωη του οπως ηθελε αυτος με τους δικους του κανονες

τωρα θα παει να κατακτησει τη πιο μεγαλη κορυφη και θα φτασει το θεο

τη κορυφη του παραδεισου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά! 2,4 βαθμοί η ελάχιστη εδώ στο Μακροχώρι.... θερμοκρασίες ελάχιστες Νοεμβρίου και αρχών Δεκέμβρη.... ευτυχώς τώρα ηλιος με 14 βαθμούς......

http://www.stravon.gr/makrochori/

makrohori.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα περισσοτερα ατυχηματα στην ορειβασια γινονται στην καταβαση...Στην αναβαση υπαρχει το κινητρο της κορυφης αλλα στην καταβαση οι περισσοτεροι ξεχνιουνται ειναι πιο ανεμελοι, στερουνται κινητρου πλεον,βγαινει και η κουραση και γινεται το μοιραιο λαθος...

Η κορυφη ομως ειναι το μισο ταξιδι...Η καταβαση ειναι το αλλο μισο..Το πραγματικο κινητρο δεν ειναι η κορυφη αλλα η ασφαλης επιστροφη στο σπιτι σου...Εμαθα τις λεπτομερειες του ατυχηματος και δεν μπορω να το χωνεψω!!Ειλικρινα...Τοσο εμπειρος ορειβατης και την επαθε απο το οξυγονο...

O Ψηλορειτης σημερα..Αρκετο χιονι ακομα...

 

278423195_5153860221303862_5696876004493694930_n.jpg

Θεοδωριανα και στο βαθος τα Τζουμερκα!!

278398277_964633054052857_8753230689974613753_n.jpg

Και αλλες δυο απο τα Τζουμερκα με την Κακαρδιτσα στο προσκηνιο..

278126635_10223569446087461_988330069101731737_n.jpg

278181404_10223569445127437_5247432039695131121_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλη αναστροφη  σημερα το πρωι μετα απο πολλες μερες σε καποια σημεια..3.5β δαφνι..6 ελευσινα με θερμομετρο αυτοκινητου..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στους 18.7 μολις η μεγιστη θερμοκρασια σημερα στην Καλλιθεα..Μακαρι να ρθει και καμια βροχουλα απο σκ και θα μαστε κομπλε...!!

Γκιωνα...Με αρκετο χιονι ακομα...

278128998_10159861238835682_2686363541676655415_n.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά! 3.,2 βαθμοί ελάχιστη εδώ στο Μακροχώρι ... κρύο για την εποχή ... και σχεδόν 16 βαθμοί τώρα με  ηλιοφάνεια..... 

makrohori.jpg

http://www.stravon.gr/makrochori/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ουτε σημερα 20 αρισε η Καλλιθεα..19.6 η μεγιστη...Καθαρη ατμοσφαιρα και για αλλη μια μερα ανθρωπινες συνθηκες...Χωρις σκονες κτλ...

Λιτοχωρο με θεα τον Ολυμπο..

278108413_3204556213119935_8296181442685775018_n.jpg

Η ανοιξη ηρθε και στην Αφυτο Χαλκιδικης...Στο βαθος ο Κισσαβος..

278356335_5116678431687958_7558625647514298788_n.jpg

Καλλιθεα μεγιστη εν τελει 19.8!!Μια χαρα!!Αντε καλο απογευμα..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 12/4/2022 at 10:07 ΠΜ, sakis13 είπε:

Πεθανε στο Νεπαλ...Ο τεραστιος ορειβατης Αντωνης Συκαρης..Τωρα με πηρε φιλος να μου τα πει...Δεν τα καταφερε...Ειχα δει ολες τις προσπαθειες του απο το Εβερεστ μεχρι το Κ2 τον χειμωνα..Καλο του ταξιδι...Το γραφω εδω γιατι για μενα ο συγκεκριμενος ανθρωπος ηταν και φιλος...Πολλες φορες με ειχε βοηθησει και συμβουλεψει για διαφορα θεματα...Τον ηξερα προσωπικα...Σοκ απλα...Δεν εχω λογια...Καλη ανταμωση Αντωναρε!!!

antonis-sikaris.jpg

Στο Νταουλαγκιρι εφυγε στα 7400μετρα!!Εισαι τεραστιος!!!Εφυγες γι αυτο που γουσταρουμε ολοι!!Το βουνο!!!

Ωραία τα χόμπι που έχουμε ρε παιδιά, αλλά δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό από τους ανθρώπους που αγαπάμε και στην κακιά στιγμή τους αφήνουμε πίσω μας...δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αυτά που αναφέρει το παρακάτω site, αλλά λέει ότι δεν πήρε όλο τον εξοπλισμό μαζί του κλπ... δηλαδή όσο εμπειρία και να έχουμε η κακιά στιγμή παραμονεύει για όλους, ειδικά όταν κάνουμε πράγματα που η ζωή με το θάνατο χωρίζονται από μια λεπτή κλωστή.

Πολύ κρίμα για τον άνθρωπο που έφυγε και για τους ανθρώπους που αγαπούσε και τον αγαπούσαν και έχουν τώρα να διαχειριστούν αυτή την τραγική απώλεια...😥

https://www.google.com/amp/s/www.news247.gr/sunday-edition/i-koryfi-ntaoylagkiri-itan-to-moiraio-apothimeno-toy-antoni-sykari.9593530.amp.html

Επεξεργάστηκε από Μεσσήνιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Ωραία τα χόμπι που έχουμε ρε παιδιά, αλλά δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό από τους ανθρώπους που αγαπάμε και στην κακιά στιγμή τους αφήνουμε πίσω μας...δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αυτά που αναφέρει το παρακάτω site, αλλά λέει ότι δεν πήρε όλο τον εξοπλισμό μαζί του κλπ... δηλαδή όσο εμπειρία και να έχουμε η κακιά στιγμή παραμονεύει για όλους, ειδικά όταν κάνουμε πράγματα που η ζωή με το θάνατο χωρίζονται από μια λεπτή κλωστή.

Πολύ κρίμα για τον άνθρωπο που έφυγε και για τους ανθρώπους που αγαπούσε και τον αγαπούσαν και έχουν τώρα να διαχειριστούν αυτή την τραγική απώλεια...😥

Καλησπερα Αντωνη μου...Ειχε εξοπλισμο μαζι του απλα οχι οσες φιαλες θα επρεπε...ισως...Αυτο που ξερω ειναι οτι ανεβηκε μονο με τον σερπα του..Δεν ακολουθησε την υπολοιπη ομαδα...Εκλεισε ο καιρος,εχασαν χρονο,τελειωσε το οξυγονο,ηταν κουρασμενος και το ενα εφερε το αλλο..

Στο Κ2 πριν ενα χρονο πηρε την σωστη αποφαση και εκανε πισω...Σωθηκε..Αυτοι που προχωρησαν για την κορυφη δεν βρεθηκαν ποτε...Ολα κρινονται σε μια αποφαση,ολα κρεμονται απο μια κλωστη σε τετοια υψομετρα.

Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι η κορυφη ειναι το μισο ταξιδι...Το ταξιδι τελειωνει μονο οταν γυρισεις ασφαλης σπιτι σου...Γι αυτο εγραψα και χθες οτι τα πιο σοβαρα λαθη γινονται παντα στη καταβαση...Καλη η κατακτηση της κορυφης αλλα ακομα καλυτερη η θαλπωρη του σπιτιου σου...

Οπως και ο Τσουπρας,εφτασε κορυφη και μετα τον πηρε το ιδιο το βουνο...Οταν κανεις ορειβασια σε τετοιο επιπεδο παιρνεις ρισκο..Οπως και να χει εφυγε οπως του αξιζε και ισως οπως θα ηθελε...Τεραστιος ορειβατης,σπουδαιος ανθρωπος και παραδειγμα για πολλους...Εννοειται οτι προσυπογραφω στα γραφομενα σου...

Σημασια δεν εχει πως πεθανες αλλα πως εζησες....

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

..Οπως και να χει εφυγε οπως του αξιζε και ισως οπως θα ηθελε...

Φίλε μου συμφωνώ σε όλα τα προηγούμενα που αναφέρεις στο μήνυμά σου εκτός από αυτό. Όταν έχεις σύζυγο, παιδιά, εγγόνια, που τους υπερ-αγαπάς και εκείνοι το ίδιο δε σου αξίζει τέτοιο τέλος, ούτε νομίζω θα το προτιμούσε κάποιος. Δηλαδή θεωρώ ότι δεν μπορεί να "ανήκεις" περισσότερο σε ένα βουνό απ' ότι στην οικογένειά σου και να αξίζει να πάρεις ακραίο ρίσκο που μπορεί να σου κοστίσει τη ζωή και για εκείνους να σε στερηθούν πρόωρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...