Jump to content
MeteoTirnavos

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ 16-19/04/2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, ORESIVIOS είπε:

Στο Δοτσικό που είναι στα 1.050μ χιονίζει περισσότερο δηλαδή υπό προϋποθέσεις;; Η Σαμαρίνα είναι στην ανατολική πλευρά του Σμόλικα. Αυτό τι ρόλο παίζει στον χιονουετο σε σχέση με άλλα διπλανά πιο χαμηλά χωριά ;

αν βλεπεις κάμερες νυμφαιου κλεισουρας και βλαστης θα συμπεράνεις ότι το νυμφαίο σχετικά χαμηλότερο ειναι με διαφορά πιο χιονοβόλο...η Σαμαρίνα...είναι σε εκείνη την θεση του βουνού που λιωνει το χιόνι πιο εύκολα...αλλά να μην σε κουράζω...εχεις μια μερα με χιονόπτωση μπροστά σου..τους ντόπιους μην τους ακούς, οπως και εγώ δεν ακουω τους δικούς μου μονο κανενας τσομπάνος και αυτό γιατί ξερει να διαβάζει τα χαμηλά συννεφα για να βρεί ποσο δυνατή ειναι η μεταβολή...η η αστάθεια...της ημερας...δλδ είναι για πρόγνωση....6 ωρών το πολύ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παραμονες Πασχα η Χριστουγεννων εχουμε;;; 

Μονοψηφιες παντου μες.στα μπετα κ ενα ΒΔ αερακι να σε περονιαζει...

9.6 στο βορινο μπαλκονι με.αισθηση 7....

Βαρυς συννεφιασμενος ουρανος κ αισθηση καταχειμωνου....αντε καλα μας.φαινομενα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 λεπτά πριν, bardaris είπε:

αν βλεπεις κάμερες νυμφαιου κλεισουρας και βλαστης θα συμπεράνεις ότι το νυμφαίο σχετικά χαμηλότερο ειναι με διαφορά πιο χιονοβόλο...η Σαμαρίνα...είναι σε εκείνη την θεση του βουνού που λιωνει το χιόνι πιο εύκολα...αλλά να μην σε κουράζω...εχεις μια μερα με χιονόπτωση μπροστά σου..τους ντόπιους μην τους ακούς, οπως και εγώ δεν ακουω τους δικούς μου μονο κανενας τσομπάνος και αυτό γιατί ξερει να διαβάζει τα χαμηλά συννεφα για να βρεί ποσο δυνατή ειναι η μεταβολή...η η αστάθεια...της ημερας...δλδ είναι για πρόγνωση....6 ωρών το πολύ.

Φίλε το Νυμφαίο δεν έχει περισσότερο χιονουετο . Εκεί που διαφέρει είναι ότι έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες απο τη Σαμαρίνα με αποτέλεσμα το χιόνι να μη λιώνει και να συσσωρεύεται. Αλλά περισσότερο χιονοβολο από Σαμαρίνα δεν νομίζω ότι είναι . Το ότι λιώνει πιο εύκολα το χιόνι στη Σαμαρίνα, οφείλεται και στο ότι επηρεάζεται εύκολα από δυτικό νοτιοδυτικό καιρό που δεν είναι απαραίτητα κακό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλους με ασθενή, μέτρια κατά περιόδους χιονόπτωση, χωρίς προς το παρόν αξιώσεις. Ίσως και καλύτερα, γιατί αύριο πρέπει να φύγουμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, dimitris27 είπε:

19mm Λαμία για τη νέα μέρα και 38 από χθές,να δούμε αν θα πιάσουμε 50 άρα μέχρι το βράδυ.Ευλογια το συστήματα κι αυτό για τους αγρότες

Να ερχόταν αυτό χειμωνα εεεε; Είναι από τα συστήματα που θάβουν Φθιώτιδα-Πηλιο κ βόρεια Εύβοια!

Επεξεργάστηκε από Άγγελος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, ORESIVIOS είπε:

Καλημέρα σε όλους με ασθενή, μέτρια κατά περιόδους χιονόπτωση, χωρίς προς το παρόν αξιώσεις. Ίσως και καλύτερα, γιατί αύριο πρέπει να φύγουμε...

οπως και να το πείς μάλλον το ίδιο λέμε.....στο υετό η Σαμαρίνα ...τους βαζει ολους κατω....λογω οτι ειναι πιο δυτικα και ψηλά....το χιονι το σηκώνει πιο ευκολα γιατί ειναι στο προσήλιο μερος του βουνου,,,,νομίζω οτι οι φωτο δικές σου μαζί...με του νυμφαιου ειναι οι αποδείξεις για οσα λέμε...απόλαυσε το τυχερούλη...!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρες από τον φθινόπωρινο Κορυδαλλό,όμορφες εικόνες από την Ελλάδα μας σήμερα με χιονακια στα πιο ψηλά και ευεργετικές βροχουλες στα υπόλοιπα......

......Μετσοβο....webcam.thumb.jpg.2ba67e76ea7963ec700492ca0265e340.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με αφορμή τα post του ορεσείβιου για την Σαμαρίνα δυο- τρια χρήσιμα πράγματα για οσους θα ταξιδεψετε για χιονια στην βορεια πίνδο

α)Οι ντόπιοι που πέρνουν μια φάτσα σαν τον Σταλόνε με botox και σου λενε τι καιρό θα κανει...συνηθως δεν ξερουν την τύφλα τους...απολαυστε ομως συζητήσεις μεταξύ τους για τον καιρό  και κυρίως οταν διαφωνούν...(πρωταγωνιστής πολλές φορές ειμαι και εγώ)

β)Να είστε καχύποπτοι σε πληροφορίες κατευθύνσεων οδών  ειδικά αν προερχονται από αργόσχολους βοσκούς...

γ)Προσοχή στους περιφερόμενους ποιμενικούς....γενικώς...!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα! 8mm στο Κρυονέρι,  25mm στο χωριό από την χθεσινή μέρα . Καταιγίδες τώρα στην Μεσσηνία . Καμία βροχούλα θα φτάσει και προς τα εδώ ελπίζω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...