Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

τεράστια η διαφωνία για την Κυριακή στην αποτύπωση.. Από ένα αικον που δνε δίνει τίποτα, σε έναν τζίφο που δίνει κατακλυσμούς.

Ολοκληρη λιμνη δεν νομιζω να μην δωσει κατι.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το έντονο cape το μεσημέρι της Κυριακής, θα είναι το αίτιο για τα ισχυρά φαινόμενα προς το βράδυ της ίδιας μέρας. 

84-505GR (1).gif

90-779GR.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, baristrs είπε:

Ολοκληρη λιμνη δεν νομιζω να μην δωσει κατι.. 

Μωρέ ναι, απλά δεν πρέπει να ενωθεί τελείως με την ψυχρή εισβολή από τα βόρεια και χάσει την δυναμική της.. Κατά τα άλλα, αν βγει σωστά εγώ περιμένω μεγάλα πράγματα για εδώ.. Αφού θα τα έχει όλα. Νοτιοδυτικό ρεύμα, λίμνη και Cape..

Πολύ δυνατό το 6 Άρι για Κυριακή..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το στήσιμο της κυκλοφορίας μετά τις 96h, με γροιλανδικό και χαμηλές πιέσεις να κυριαρχούν σε βόρεια και δυτική - βορειοδυτική Ευρώπη, δε μου αρέσει καθόλου διότι μου γεννά υποψίες! Σας μυρίζουνε κι εσάς τίποτα μαντζεντάκια;; Κι αν ναι, ας ελπίσουμε να μη μαγειρεύονται για εμάς, δίοτι δε μας αρέσουνε καθόλου! Το μόνο καλό κι όπως έχουμε μάθει από την εμπειρία μας στα καιρικά, είναι πως η όποια εξέλιξη στη καιρική πραγματικότητα δεν οφείλει να ακολουθήσει τη παραμικρή μας υποψία! Περιμένουμε απλά λοιπόν, για να δούμε προς τα που θα το πάει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Οκ και το 12αρι, αν και μείωσε λίγο το Cape. Βλέπω βελτιωθηκε στην λογική της διαταξης και ο ευρωπαίος σε σχέση με εχθές..  Η διάταξη της Κυριακής θυμίζει λίγο την διάταξη που είχαμε στις 6 Ιουνίου του 2020.. καλή καταιγίδα είχαμε τότε στην Λάρισα και μάλιστα με λιγότερο Cape.

 

Επίσης έχουμε μεγάλες διαφορές στην κατανομή υετού τζίφου και ευρωπαίου, για ίδια διάταξη. Ο ευρωπαίος δίνει πολύ υετό στα δυτικά, ενώ ο  τζίφος στα κεντρικά. Πρτοσωπικά νομίζω ότι ο τζίφος είναι πιο σωστός. Τέτοια εποχή το δυτικό ρεύμα δεν δίνει σε καμία περίπτωση τα ίδια στα δυτικά παράλια σε σχέση με το φθινόπωρο ή τον χειμώνα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Επιμένει το τζεμ δε άθλιο σενάριο.. μακριά ρε! Μην πω ότι χάλασε και άλλο... Ας ελπίσουμε να τουμπιασει αύριο στα υπόλοιπα...

 

καλό το ευρωπαικό διαταξιακά. Δεν με νοιάζει τι ηλικία θα φτάσω, όταν 2 μέρες πριν την κακοκαιρία ένα μοντέλο επιμένει σε χαζό σενάριο εγώ θα το βρίζω ασύστολα. Σαν παιδί.

 

αικον προς τζεμ.. Αρχίζει το βρισίδι.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Πάει και η Κυριακή... Τελικά το σιχαμενο τζεμ τα κατάφερε...  Το απόλυτο κουλούρι από τον τζίφο... Αν είναι δυνατόν🤬

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απίστευτο τόσες μέρες δίνει όργια για Κυριακή ο τζιφος και ο ευρωπαίος τίποτα ,..και σήμερα ο ευρωπαίος δίνει κάτι λίγα και ο τζιφος είναι πολύ χειρότερος του εξαφάνισε τα παντα πλην Πιερίας Πέλλας Ημαθίας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ζεστη και λιακάδα φαίνονται δυστυχώς, η πτώση σε κανονικά επίπεδα έγινε μόνιμο 3-4 πάνω απ' τα κανονικά και έτσι θα παίζουμε στις αρχές Ιουνίου σε τιμές στα 850 που παραπέμπουν σε Ιούλιο (17 στην Αττική)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι ατυχια ειναι αυτη ρε σεις με την λιμνη... Θα μπορουσε να δωσει τοσα φαινομενα αλλα αυτη η ψυχρη εισβολη τα χαλαει ολα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ωραίο είναι ότι σήμερα κελιδώμαε την θέση της.. Δηλαδή χρόνος για σημαντικές καλές αλλαγλές πλέον δεν υπάρχουν.. Πάλι τα ίδια.. Σίγουρα θα έχουμε ευκαιρίες και άλλες, αλλά εδώ τουλάχιστον για τα μέρη μου, είναι σαν να χάνουμε ευκαιρία για 30-40 πόντους χιόνι τον χειμώνα νιώθω.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το δροσερό ξεκίνημα του μαΪου βοήθησε μέχρι στιγμής να ξεπεράσουμε ανώδυνα και χωρίς πολλές βροχές το διάστημα που άρχισε να ζεσταίνει ο καιρός κι έτσι φαίνεται θα συνεχίσουμε στη θεσσαλονίκη όπου παρόλη την αστάθεια από βροχές φαίνονται από λίγα έως καθόλου πράγματα, το απόγευμα της κυριακής δηλαδή. κατά τα άλλα αρκετά πάνω από τα κανονικά οι ελάχιστες, πιο κοντά στο 25 θα παίζουμε παρά στο 20 (εκτός δευτέρας) με προοπτική το επόμενο σκ να έχουμε ζέστη παρόμοια με αυτές τις μέρες ή και λίγο παραπάνω. το καλοκαίρι ευτυχώς φαίνεται πιστό στο ραντεβού του κι έρχεται στην ώρα του

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
On 22/5/2022 at 2:33 ΜΜ, yiannis_volos είπε:

Κανονικός καύσωνας έρχεται πάντως. Παίζει να χτυπήσει 40αρι στις ύποπτες περιοχές; Ειδικά αν "βοηθήσει" και ο άνεμος;

Καύσωνα αρχές Ιούνη δεν έκανε ποτέ στην Ελλάδα. Μακάρι να μη βγάλει τόση ζέστη και να έχει και καταιγίδες.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διάγραμμα στην Αν. Στερεά .Μόνο 3 μέρες βοριά απο τις 15 κι όμως αστάθεια μηδέν , Ιούνιο μήνα . (Κατα)πληκτικά ! 

Παρόλα αυτά ειμαι σχετικά  αισιόδοξος . Έχει μήνες να βρέξει όποτε πιστεύω καλά θα πάει ο Ιούνιος .

graphe9_10000___23.679245283_38.0971659919_.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&date=2022-05-28&model=gfs&member=ENS&bw=1

Μονίμως πάνω απ' τα κλιματικά. Καλά για καταιγίδες δεν έχω κοιτάξει καν, δεν ελπίζω τίποτα πλέον. Μόνο ψοφίμια έρχονται εδώ. Για να επιβιώσει κάτι απ' τα βουνά της δυτικής Θεσσαλίας μέχρι το Βόλο πρέπει να έχει 2000 CAPE ξέρω 'γω..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Πρωτος κανονικος καυσωνας στον τζιφο τον πρωινο. Μακρινο προς το παρον,φυσικα καποια στιγμη θα γυρισει η κυκλοφορια και οι αντικυκλωνες θα μετακινηθουν ανατολικοτερα

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και ο τζίφος δεν δίνει τίποτα, αν και έχει χαλάσει πολύ, δεν μπορώ νααποκλείσω την πιθανότητα καταιγιδας αύριο εδώ.δεν θύμάμαι ημερομηνία, αλλά με άλλη παρόμοια διάταξη ο τζίφος δεν εδινε τίποτα, αλλά είχαμε καλή καταιγίδα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν και ο τζίφος δεν δίνει τίποτα, αν και έχει χαλάσει πολύ, δεν μπορώ νααποκλείσω την πιθανότητα καταιγιδας αύριο εδώ.δεν θύμάμαι ημερομηνία, αλλά με άλλη παρόμοια διάταξη ο τζίφος δεν εδινε τίποτα, αλλά είχαμε καλή καταιγίδα.

Πρέβεζα υπάρχει πιθανοτητα να βρέξει καθόλου άυριο? Να πάρουν μια ανάσα η ελιές 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Πρέβεζα υπάρχει πιθανοτητα να βρέξει καθόλου άυριο? Να πάρουν μια ανάσα η ελιές 

επειδη βαθυνε η λίμνη ναι. Ας ελπίσουμε να βγουνρε και καταιγίδες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάλι κατακλυσμούς δίνει ο τζίφος για το επόμενο ΠΣΚ. Αλλά μόνο αν φτάσει Πέμπτη θα ξέρουμε ότι δεν ΨΕΥΔΕΤΑΙ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θεωρώ πως και για τα πεδινά της Ηλείας, είναι μια καλή ευκαιρία η αυριανή ημέρα! Οπότε είμαι περίεργος να δω τι θα κάνει στο Πύργο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανησυχητικό ξεκίνημα Ιουνίου ενώ μας είχε συνηθίσει εδώ και αρκετά χρόνια σε χαμηλές Τ στις αρχές του...κάτι μου λέει ότι θα πάμε σε Ιούνιο τύπου 2012,2016 ελπίζω να κάνω λαθος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έρχεται 10ημερο ψιλοκολαση νωρίς νωρίς φέτος.Αχ Παναγία μου δώσε μας δύναμη και κουράγιο μέσα σ όλο αυτό το  δύσκολο περιβάλλον που ζούμε η ζέστη θα νε το κερασάκι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...