Jump to content
ΠΩΓΩΝΙ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΜΑΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες! 3 Μαίου σήμερα στο ημερολόγιο 3 Νοέμβρη θύμιζε καιρικά η ημέρα αν δεν το είχε δει πρώτα κάποιος....... πυκνή συννεφιά όλη μέρα με τη μέγιστη να μην ξεπερνάει τους 18,1  και υγρασία γενικά πολύ ψύχρα καταστροφικός καιρός για Μάιο......συννεφιά χωρίς ψιχάλα όλη μέρα και ψύχρα.... ενώ τώρα θα έπρεπε να έχει ήλιο και 25άρια μέχρι το μεσημέρι και καταιγίδες τα απογεύματα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Κλεισουρα πριν λιγο..Βροχη,ομιχλη και θερμοκρασια που μετα βιας αγγιξε τους 10 βαθμους το μεσημερι!!10.1 για την ακριβεια.

279481718_2772739016368403_4455760546752473659_n.jpg

Δημητσανα..Εχθες το μεσημερι..Οταν αρχισε να μαζευει ο ουρανος και λιγο πριν ξεκινησει η βροχη.

image (1).jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Aναφέρω περήφανος μετά από αψογο συντονισμό με συγχωριανό μου...ο οποιος ειναι και  ο ιδιοκτήτης την εγκατάσταση μετεορολογικου σταθμού στο χωριό μου Χρυσαυγή Βοίου Κοζάνης...στα 840 μ ,οι πρωτες παρατηρήσεις δείχνουν κάποιες εκπλήξεις στις ελάχιστες καθως αποδεικνυόμαστε αναστροφική περιοχή που μπορεί να ανταγωνισθεί τα θρυλικά λεκανοπέδια της Εορδαίας και των Γρεβενών...παρόλο που η μορφολογία μας είναι βουνά...και οχι λεκάνες...ενδεικτικά χθες ειχαμε 5.8 ελάχιστη και 9,8 μεγιστη.....!

279357447_1142843593181690_2900408179555367822_n.jpg

279368466_2116278805219888_168141634813963830_n.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βαριά συννεφιά και 14°C στην Πολίχνη. Ψυχρά και ψιλόβροχο. Σπίτι & διάβασμα ωστόσο ατονία φουλ. Πιστεύω ότι ο φετινός Μάιος λογικά θα έχει πολλές θερμικές αστάθειες και πολλές βροχές ενώ θα βγει και δροσερός μιας και ο προηγούμενος Μάιος ήταν εντελώς άνυδρος και αρκετά θερμός όπως και εκείνος του 2020 (όχι τόσο ζεστός όσο του 2021 ούτε και τόσο άνυδρος αφού κυρίως από 20/5 και μετά είχε πολλές βροχές & καταιγίδες ενώ αρχές και τέλη του Μάη το 2020 δεν έκανε ζέστες).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα και καλό μήνα! Ο καιρός τις τελευταίες πολλές μέρες είναι σαν να οδεύουμε προς τον Νοέμβρη. Με το ζόρι 20αρια μέγιστες ενώ οι ελάχιστες πέφτουν γύρω στους 10-12... Χθες και σήμερα ψιχάλιζε και έβρεχε ασθενώς κατά διαστήματα. Από τις αρχές τις Μεγάλης Εβδομάδας έως και τώρα(με εξαίρεση κάποιες ελάχιστες ζεστές μέρες το Πάσχα) διανύουμε μια γενικά ψυχρή και ξηρή περίοδο εδώ. Αρκετά παράξενος καιρός, αφού συνήθως τέτοια περίοδο έχουμε είτε ζεστό, ξηρό καιρό είτε "ψύχρες" και αστάθειες. Η φύση πάντως πάρα την απουσία σοβαρών βροχοπτώσεων παραμένει καταπράσινη... Δάσος Κουρί σήμερα

20220503_190834.thumb.jpg.eb315552ea87a7799b13bf7c027c5ac9.jpg

 

Άντε να δούμε πότε θα ζεστάνει(25-28αρια) να μπορούμε να κυκλοφορούμε χωρίς μπουφάν και ζακέτες... Επίσης σιγά-σιγά θα πρέπει να αρχίσει η αστεθειοσεζόν. Είναι απίστευτα βαρετές και ξενέρωτες αυτές οι ψυχρές μέρες με τα ψιλόβροχα τέτοια περίοδο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, bardaris είπε:

Aναφέρω περήφανος μετά από αψογο συντονισμό με συγχωριανό μου...ο οποιος ειναι και  ο ιδιοκτήτης την εγκατάσταση μετεορολογικου σταθμού στο χωριό μου Χρυσαυγή Βοίου Κοζάνης...στα 840 μ ,οι πρωτες παρατηρήσεις δείχνουν κάποιες εκπλήξεις στις ελάχιστες καθως αποδεικνυόμαστε αναστροφική περιοχή που μπορεί να ανταγωνισθεί τα θρυλικά λεκανοπέδια της Εορδαίας και των Γρεβενών...παρόλο που η μορφολογία μας είναι βουνά...και οχι λεκάνες...ενδεικτικά χθες ειχαμε 5.8 ελάχιστη και 9,8 μεγιστη.....!

279357447_1142843593181690_2900408179555367822_n.jpg

279368466_2116278805219888_168141634813963830_n.jpg

Ποιον σταθμο βάλατε;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ποιον σταθμο βάλατε;;;

αυτον εδώ.https://coupondealer.gr/coupons-banggood/441927/.ξέρω φθηνός αλλά όχι κακός ...ειδικά σε εμάς που δεν ειχαμε καμμια παρατήρηση σε όλο το Βόιο..πιο κοντινός σταθμός η Βασιλίτσα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, Melisourgos είπε:

Λίγο πάνω από τα σύνορα μας ο χειμώνας συνεχίζεται.... 

https://www.bulgariaski.com/pamporovo/webcams/index.shtml

Απίστευτη χιονόπτωση...... 

Στη Βουλγαρία έχουν πολύ χειρότερο κρύο! Έχω φίλο που σπουδάζει Σόφια και μου λέει συνέχεια για το πόσο πολύ κρύο έχουν! Έχει απηυδήσει μόλις τελειώσει το πανεπιστήμιο εκεί θα έρθει λέει εδώ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, bardaris είπε:

αυτον εδώ.https://coupondealer.gr/coupons-banggood/441927/.ξέρω φθηνός αλλά όχι κακός ...ειδικά σε εμάς που δεν ειχαμε καμμια παρατήρηση σε όλο το Βόιο..πιο κοντινός σταθμός η Βασιλίτσα...

Κάτι ασχετο, όντως είναι μια χαρά για τα λεφτά του αλλά ίσως έχει θεματακι με τις Τ σε ηλιοφάνεια γιατί βλέπω αισθητήρα θερμοκρασίας-υγρασιας τοποθετημένο στον νότο...διορθώνεται άνετα βέβαια αλλά θέλει λίγη δουλίτσα...στις ελάχιστες θα πηγαίνει πάντως μια χαρά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

8.3c-15c σημερα με συννεφια και καποιες ψιχαλες-ασθενη βροχη  το απογευμα για λιγο.πασπαλισμενο το βερμιο απο τα 1750 το πρωι αλλα στο καιμακτσαλαν επεσε καλουτσικο χιονι στα ψηλα του.εχει πανω απο μια ωρα που βρεχει καλουτσικα  ποτιστικα με την θερμοκρασια στους 11.5c  και ξαναχιονιζει(αν εχει και εκει υετο) στο καιμακτσαλαν😁

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, bardaris είπε:

αυτον εδώ.https://coupondealer.gr/coupons-banggood/441927/.ξέρω φθηνός αλλά όχι κακός ...ειδικά σε εμάς που δεν ειχαμε καμμια παρατήρηση σε όλο το Βόιο..πιο κοντινός σταθμός η Βασιλίτσα...

Λογικα θα δειχνει παραπανω στις μεγιστες με ηλιοφανεια οπως οι περισσοτεροι αναλογοι σταθμοι.Υπαρχουν παιδια εδω να σου πουν πατεντες για το φτιαξεις.Καλες μετρησεις να χετε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Λογικα θα δειχνει παραπανω στις μεγιστες με ηλιοφανεια οπως οι περισσοτεροι αναλογοι σταθμοι.Υπαρχουν παιδια εδω να σου πουν πατεντες για το φτιαξεις.Καλες μετρησεις να χετε

βασικά με ενδιαφέρει....η προστασία του με τις καταιγίδες του καλοκαιριού....και δεν ξέρω με ποιον τρόπο μπορεί να ενταχθεί σε ένα δίκτυο σταθμών.....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πάντως..!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Κάτι ασχετο, όντως είναι μια χαρά για τα λεφτά του αλλά ίσως έχει θεματακι με τις Τ σε ηλιοφάνεια γιατί βλέπω αισθητήρα θερμοκρασίας-υγρασιας τοποθετημένο στον νότο...διορθώνεται άνετα βέβαια αλλά θέλει λίγη δουλίτσα...στις ελάχιστες θα πηγαίνει πάντως μια χαρά

πώς κατάφερες και διάβασες τον ορίζοντα μπράβο?...!να δούμε θα μεταφέρω τις παρατηρήσεις σου...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπεροχη κ απροσμενη βροχουλα εδω και κανα μισαωρο Ζωγραφου !!!!! Ετσι λιγο πριν την αλλαγη της ημερας ωστε να γραψουν και οι 2 μερες υετο !!!!

Καταπληκτιλη δροσερη ημερα και η Τριτη που περασε με συννεφια κατα διαστηματα....ωραιο αερακι...και μαζευε μαζευε μαζευε προς το απογευμα.για να ριξει τωρα !!!!

10.7 ελαχιστη χωρις αναστροφη φυσικα και ΚΡΥΟ το πρωι...τετοιες Τ μες στα μπετα 3 Μαιου ειναι απλα.ευλογια....

20.5 η μεγιστη χαλαρα κ δροσερα....

Στους 14 τωρα φουλ υγρασια και 0.5 μμ απτη βροχουλα !!! Να δουμε τι εχει να.δωσει !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, bardaris είπε:

πώς κατάφερες και διάβασες τον ορίζοντα μπράβο?...!να δούμε θα μεταφέρω τις παρατηρήσεις σου...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.!

Απ' το ηλιακό πάνελ που διαθέτει ο σταθμός που πάντα κοιτάει τον νότο για μέγιστη απόδοση!...ήδη έχω βάλει στο μυαλό ιδέες για πατέντα, άμα θέλεις μπορούμε να το συζητήσουμε στο θέμα μετεωρολογικοί σταθμοι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρέχει Λάρισα επιτέλους. Βέβαια για ασταθειες και ζεστουλες ούτε λόγος... Κασκολακι μέσα στο σπίτι καλά κρατεί, αφού το πετρέλαιο τελείωσε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βροχουλα.πανεμορφη εκ νεου Ζωγραφου....4 μερες ο Μαιος οι 3 με.υετο.....

Ουτε στα πιο τρελα μας.ονειρα....

13.5 ηδη φουλ.υγρασια και υπεροχες μυρωδιες βροχης....πλησιαζουμε.1 μμ παντα τετοια !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Aν είναι δυνατόν, μου λέει η γυναίκα μου τώρα ξέρεις βρέχει έξω και λέω πλάκα μου κάνει....ανοίγω και πραγματικά βρέχει ποτιστικά και ηδονιστικά έξω με 11,7οC θερμοκρασία.....τι είναι πάλι τούτο? Οι καλές εκπλήξεις πάντα ευπρόσδεκτες!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...