Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Τεχνικά θέματα μετεωρολογικών σταθμών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Οκ κατάλαβα..... Σε τι απόσταση έχεις την κονσόλα απ το σταθμό????? 

Εγώ θα τον έχω δύο ορόφους πάνω από μένα στην ταράτσα.... Περίπου 10-15 μετρα απόσταση με παρεμβολή από τοίχους κτλ...... 

Λες να έχω θέματα στην επικοινωνία????? 

Η κονσολα με τον σταθμο εχει σε ευθεια 50 μετρα και παρεμβαλεται ενδιαμεσα μια πορτα χοντρη του σπιτιου με μονωση ,ενας ξυλινος τοιχος ,και ενα κοτετσι😄 .Η εμβελεια του ειναι 100μ, δεν θαχεις θεμα πιστευω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα καταλήξω μάλλον εδώ..... 

https://www.techstores.gr/bresser-wetter-center-5-1-wlan-profi-sensor.html?skr_prm=WyI0YmRhMDIyMi1mMWRlLTQ5M2UtODk2Ni01ZGFmNTkwYmRjODEiLDE1NzUwNjU3NDAxNDcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Πολύ οικονομικός.... Τα κάνει όλα και συνδέεται και στο δικτυο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτός εδώ είναι καλός Γιώργη

https://www.skroutz.gr/s/14447014/Bresser-WLAN-Profi-Weather-Station.html#reviews

Κάποιος γράφει στα σχόλια ότι οι μετρήσεις του είναι ίδιες με του Davis του αστεροσκοπείου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γιώργο Καλημέρα,  είχα δει και εγώ όλους τους παραπάνω σταθμούς και τελικά κατέληξα σε Davis ( και δεν το έχω μετανιώσει έως τώρα) . Στο weatherunderground υπάρχει ο παρακάτω σταθμός κοντα σου .Εάν σκέφτεσαι για Bresser σύγκρινε τις μετρήσεις που κάνει π.χ Για τον Νοέμβριο να δεις εάν είναι αξιόπιστος και φυσικά διάβασε και κριτικές στα sites όπως έγραψαν τα παιδιά . 

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZOGRA2

Επίσης, Εάν έχεις χρόνο μπορείς να συγκρίνεις στην Αττική που είναι μεγάλο το δίκτυο σταθμών τις μετρήσεις των Davis ,με μετρήσεις άλλων σταθμών μέσω του weatherunderground.  Υπάρχουν στοιχεία στο weatherunderground  ( στο "i" ακριβως κατω απο το ονομα του σταθμού ) σχετικά με το τι σταθμός είναι ο καθένας όπως στην φωτο παρακάτω. 

SmartSelect_20191130-085452_Samsung Internet.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, jhonny είπε:

Αυτός εδώ είναι καλός Γιώργη

https://www.skroutz.gr/s/14447014/Bresser-WLAN-Profi-Weather-Station.html#reviews

Κάποιος γράφει στα σχόλια ότι οι μετρήσεις του είναι ίδιες με του Davis του αστεροσκοπείου...

Τι διαφορές έχει με αυτόν που ποσταρα εγώ????? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι davis για μενα ειναι οι καλυτεροι σταθμοι απο θεμα μετρησεων και αξιοπιστιας, αλλα κοστιζουν αρκετα ευρα. Παρε εναν το πολυ μεχρι 150 να κανεις την δουλεια  σου ,σχεδον ολοι αυτοι ειναι αρκετα αξιοπιστοι δεν ειμαστε και επαγγελματιες ,εκτος αν σε ενδιαφερει η τελειοτητα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, weatherlover 64 είπε:

Οι davis για μενα ειναι οι καλυτεροι σταθμοι απο θεμα μετρησεων και αξιοπιστιας, αλλα κοστιζουν αρκετα ευρα. Παρε εναν το πολυ μεχρι 150 να κανεις την δουλεια  σου ,σχεδον ολοι αυτοι ειναι αρκετα αξιοπιστοι δεν ειμαστε και επαγγελματιες ,εκτος αν σε ενδιαφερει η τελειοτητα

Αυτο είναι..... Ήθελα από κάποιον να το ακούσω.... 👌👍😏

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά παρήγγειλα αυτόν τον bresser που είπα σε προηγούμενο post

Στα τέλη της άλλης εβδομάδας θα τον έχω..... 

Επόμενη κίνηση να ψάξω να τον τοποθετήσω κάπου καλά στην ταράτσα πρώτον για να είναι στερεος και αν γίνεται λιγότερο εμφανής για να μην τον κλαίω όπως τον oregon

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Τελικά παρήγγειλα αυτόν τον bresser που είπα σε προηγούμενο post

Στα τέλη της άλλης εβδομάδας θα τον έχω..... 

Επόμενη κίνηση να ψάξω να τον τοποθετήσω κάπου καλά στην ταράτσα πρώτον για να είναι στερεος και αν γίνεται λιγότερο εμφανής για να μην τον κλαίω όπως τον oregon

Θα τον βάλεις σε μια γωνία της ταράτσας,για να μην ακτινοβολει το μπετο, και γιατι είναι σε κυψέλη ο αισθητήρας της θερμοκρασιας,στερεωμα καλά, εντάξει τα άλλα τα ξέρεις ύψος ιστού κλπ. Τώρα αν κανένας γείτονας χρειαστεί καμιά σωλήνα και την δανειστεί,τι να πω, ενημέρωσε τους. Εγώ στο κτήμα έχω έναν γείτονα περίεργο και όταν τον έβαζα μου είπε, τι είναι αυτό που βάζεις παγίδα για μέλισσες και γελούσε, του λέω όχι είναι διαστημικός σταθμός,  τι κάνει αυτός μου λέει,   του λέω ότι ψάχνει να βρει έναν μετεωρίτη να τον ρίξει στην κεφάλα σου γιατί κάθε φορά που σπέρνεις το χωράφι σου μπαίνεις και κάνα δυο μέτρα στο δικό μου χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, weatherlover 64 είπε:

Θα τον βάλεις σε μια γωνία της ταράτσας,για να μην ακτινοβολει το μπετο, και γιατι είναι σε κυψέλη ο αισθητήρας της θερμοκρασιας,στερεωμα καλά, εντάξει τα άλλα τα ξέρεις ύψος ιστού κλπ. Τώρα αν κανένας γείτονας χρειαστεί καμιά σωλήνα και την δανειστεί,τι να πω, ενημέρωσε τους. Εγώ στο κτήμα έχω έναν γείτονα περίεργο και όταν τον έβαζα μου είπε, τι είναι αυτό που βάζεις παγίδα για μέλισσες και γελούσε, του λέω όχι είναι διαστημικός σταθμός,  τι κάνει αυτός μου λέει,   του λέω ότι ψάχνει να βρει έναν μετεωρίτη να τον ρίξει στην κεφάλα σου γιατί κάθε φορά που σπέρνεις το χωράφι σου μπαίνεις και κάνα δυο μέτρα στο δικό μου χαχα

Χαχαχαχαχα έλιωσα στο γελιο...... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Τι διάμετρο δοκό να βάλω??? 

Από ότι βλέπω τα όργανα είναι σε μια βάση με 4 βίδες, θα χρειαστεί να κολλήσεις με ηλεκτροκολληση στον δοκό ένα πλαίσιο για να τα βιδωσεις επάνω. 2.5 -3ποντους διάμετρο είναι καλά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, weatherlover 64 είπε:

Από ότι βλέπω τα όργανα είναι σε μια βάση με 4 βίδες, θα χρειαστεί να κολλήσεις με ηλεκτροκολληση στον δοκό ένα πλαίσιο για να τα βιδωσεις επάνω. 2.5 -3ποντους διάμετρο είναι καλά. 

Κάτι σαν μεταλλική βάση φαντάζομαι ε????? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρήκα στο YouTube τον ίδιο σταθμό με το δικό μου τοποθετημένο έτσι.... 

Κάπως έτσι τον είχα φανταστεί και εγώ να πω την αληθεια

 

Screenshot_20191130-170438.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Κάτι σαν μεταλλική βάση φαντάζομαι ε????? 

Ναι ,για να κάτσουν επάνω τα όργανα. Μακάρι να ήσουν κοντά να στο έφτιαχνα,εχω όλα τα εργαλεια που χρειαζονται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Βρήκα στο YouTube τον ίδιο σταθμό με το δικό μου τοποθετημένο έτσι.... 

Κάπως έτσι τον είχα φανταστεί και εγώ να πω την αληθεια

 

Screenshot_20191130-170438.jpg

Εδώ η βάση του είναι πιασμένη στον δοκό,  δες αν σπάει σε ίσια τοποθέτηση η βάση σε αυτόν που θα ερθει,εαν σπάει τότε δεν χρειάζεται το πλαίσιο, το βιδώνεις κατευθείαν στον δοκο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, weatherlover 64 είπε:

Εδώ η βάση του είναι πιασμένη στον δοκό,  δες αν σπάει σε ίσια τοποθέτηση η βάση σε αυτόν που θα ερθει,εαν σπάει τότε δεν χρειάζεται το πλαίσιο, το βιδώνεις κατευθείαν στον δοκο

Αυτο θα κάνω..... Ευχαριστώ! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Σίγουρα μπαίνει στο στύλο χωρίς βάση..... Να και το δεύτερο κομμάτι του..... 

Screenshot_20191130-172736.jpg

Screenshot_20191130-172839.jpg

Screenshot_20191130-173213.jpg

Είναι σπαστη η βαση οκ.Τοτε μπαίνει πανεύκολα, μόνο πρόσεξε την διάμετρο του δοκού, να μπορέσουν να σφίξουν τα παξιμάδια από πίσω αρκετά. Αντε καλές μετρήσεις και σου εύχομαι το βροχομετρο να μπουκώνει συχνά από το χιόνι και να μην ξέρεις πόσος υετός έπεσε χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, weatherlover 64 είπε:

Είναι σπαστη η βαση οκ.Τοτε μπαίνει πανεύκολα, μόνο πρόσεξε την διάμετρο του δοκού, να μπορέσουν να σφίξουν τα παξιμάδια από πίσω αρκετά. Αντε καλές μετρήσεις και σου εύχομαι το βροχομετρο να μπουκώνει συχνά από το χιόνι και να μην ξέρεις πόσος υετός έπεσε χαχα

Χαχαχαχα..... Μακάρι φίλε 

Τα ίδια εύχομαι και σε σένα!!!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 hours ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Τι διαφορές έχει με αυτόν που ποσταρα εγώ????? 

Οι βασική διαφορά είναι ότι αυτός που έβαλα εγώ συνδέεται με PC μέσω USB, ενώ ο άλλος όχι. 

Επίσης έχει ένδειξη ηλιακής ακτινοβολίας και ηλιακό πάνελ για φόρτιση της μπαταρίας της εξωτερικής μονάδας, δυνατότητες που δεν έχει αυτός που έβαλες εσύ.

Μόνο η κονσόλα του δικού σου είναι πιο εφετζίδικη, αν και νομίζω ότι ο άλλος έχει περισσότερες ενδείξεις...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, jhonny είπε:

Οι βασική διαφορά είναι ότι αυτός που έβαλα εγώ συνδέεται με PC μέσω USB, ενώ ο άλλος όχι. 

Επίσης έχει ένδειξη ηλιακής ακτινοβολίας και ηλιακό πάνελ για φόρτιση της μπαταρίας της εξωτερικής μονάδας, δυνατότητες που δεν έχει αυτός που έβαλες εσύ.

Μόνο η κονσόλα του δικού σου είναι πιο εφετζίδικη, αν και νομίζω ότι ο άλλος έχει περισσότερες ενδείξεις...

Αυτός που πήρα πως συνδέεται με υπολογιστή αν δεν συνδέεται με usb....???? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Αυτός που πήρα πως συνδέεται με υπολογιστή αν δεν συνδέεται με usb....???? 

Πρέπει στο πλάι της κονσόλας να έχει θύρα usb αν συνδέεται με pc

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, weatherlover 64 είπε:

Πρέπει στο πλάι της κονσόλας να έχει θύρα usb αν συνδέεται με pc

Μμμ...... Αυτό δεν το ξέρω....... 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Μμμ...... Αυτό δεν το ξέρω....... 

 

Ο δικός μου έχει θύρα, αλλά δεν έχω τα υπόλοιπα χαχα και τα γράφω σε ένα τετραδιο😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...