Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Τεχνικά θέματα μετεωρολογικών σταθμών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Η σχετική 1024 

Η απόλυτη γιατί δεν αλλάζει????? 

δεν γνωρίζω αλλά ίσως βγαίνει η πίεση από κάποια εξίσωση απόλυτης με σχετικής (λεω εγώ ) αλλά κλαιν .... αστο έτσι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, freeze είπε:

δεν γνωρίζω αλλά ίσως βγαίνει η πίεση από κάποια εξίσωση απόλυτης με σχετικής (λεω εγώ ) αλλά κλαιν .... αστο έτσι 

Ωραίος!!!!!!!! 

Σ ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!!!!!! 

Κάποια στιγμή που θα βρω χρόνο θα σε χρειαστώ για να τον κάνω update..... Βουνό μου φαίνεται..... 

Πως θα ξέρω αν χρειάζομαι???? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Ωραίος!!!!!!!! 

Σ ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!!!!!! 

Κάποια στιγμή που θα βρω χρόνο θα σε χρειαστώ για να τον κάνω update..... Βουνό μου φαίνεται..... 

Πως θα ξέρω αν χρειάζομαι???? 

κάτω χαμηλά στο σεταπ θα δείς την εκδοση .... στον δικό μου έχω αυτό ...που είναι και το πιο πρόσφατο

665756071_.thumb.jpg.a6b83d2de182cd41ae071e0787e05bf8.jpg

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτήν την ωρα παίζω 3-4 βαθμους πάνω από τους άλλους σταθμούς της περιοχής.... 

Ειναι  η ώρα που ο ήλιος βαράει κατευθείαν το σταθμό μου.... 

Πρεπει να βρεθεί πατέντα οπωσδήποτε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Αυτήν την ωρα παίζω 3-4 βαθμους πάνω από τους άλλους σταθμούς της περιοχής.... 

Εθναξλη η ώρα ου ο ήλιος βαράει κατευθείαν το σταθμό μου.... 

Πρεπει να βρεθεί πατέντα οπωσδήποτε 

Ο αισθητήρας της θερμοκρασίας βγαίνει από την κυψέλη η είναι φιξ? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, weatherlover 64 είπε:

Ο αισθητήρας της θερμοκρασίας βγαίνει από την κυψέλη η είναι φιξ? 

Φιξ είναι νομίζω μέσα στην κυψέλη χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Φιξ είναι νομίζω μέσα στην κυψέλη χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτια

Εάν βγαίνει μπορείς να φτιάξεις έναν ξύλινο κλωβο και να τον τοποθετησεις παραδίπλα ,εάν όχι κάπου είδα πατέντα με αφαίρεση της κυψέλης και κατασκευή μεγαλύτερης με πλαστικά πιατάκια και ανεμιστήρα, αλλά έχει δουλειά πολύ, και δεν ξέρω αν μπορείς να αφαίρεσης ολόκληρη την κυψέλη από τον σταθμο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, weatherlover 64 είπε:

Εάν βγαίνει μπορείς να φτιάξεις έναν ξύλινο κλωβο και να τον τοποθετησεις παραδίπλα ,εάν όχι κάπου είδα πατέντα με αφαίρεση της κυψέλης και κατασκευή μεγαλύτερης με πλαστικά πιατάκια και ανεμιστήρα, αλλά έχει δουλειά πολύ, και δεν ξέρω αν μπορείς να αφαίρεσης ολόκληρη την κυψέλη από τον σταθμο

Κατάλαβα.... Δύσκολα τα πραγματα

Περιμενω την πατέντα  με τα ηλιακά ανεμιστηρακια του freeze που έχουμε τον ίδιο σταθμο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Κατάλαβα.... Δύσκολα τα πραγματα

Περιμενω την πατέντα  με τα ηλιακά ανεμιστηρακια του freeze που έχουμε τον ίδιο σταθμο

Είναι λίγο μπέρδεμα η φάση με τους σταθμούς που τα έχουν όλα μαζί, υπερτερούν σε ομορφιά κονσόλας και απλότητα στησιματος, υστερούν σε μετρήσεις,  και στην μέτρηση υετου σε χιόνι  θα έχεις θέμα, είναι ψηλά το βροχομετρο και από την στιγμή που δεν έχει θέρμανση για να λιώνει θα χάνει,  και το δικό μου δεν έχει θέρμανση, αλλά είναι χαμηλά και μόλις γεμίσει, έχω ένα φλογιστρο και ζεσταίνω γύρω γύρω το βροχομετρο και λιώνει το χιονι,,, πατέντα έεε χαχα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Καλά ας χιονίσει και ας χάσω τον υετο απ το χιόνι δεν πειράζει.... 😂😂😂

😅😅😅 Ναι καλά, κάτσε να ρίξει και θα σου πω εγώ, σε βλέπω με καμία σκάλα να ανεβαίνεις στο σταθμό και με έναν αναπτήρα να προσπαθείς να λιώσεις το χιόνι χαχα. Είναι μεγάλο αλκοολικι ο σταθμος

Επεξεργάστηκε από weatherlover 64
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, weatherlover 64 είπε:

😅😅😅 Ναι καλά, κάτσε να ρίξει και θα σου πω εγώ, σε βλέπω με καμία σκάλα να ανεβαίνεις στο σταθμό και με έναν αναπτήρα να προσπαθείς να λιώσεις το χιόνι χαχα. Είναι μεγάλο αλκοολικι ο σταθμος

Χαχαχαχα..... Κλαίωωωωωωω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

To χιόνι θελει χάρακα ..... Χοχοχ .... Ούτε χιονοκουβερτες ούτε φωτιές ..   Ένα χιόνι πρόλαβα πέρυσι καθώς στους δύο τους χιονιαδες Υπατία σοφία δεν είχα σταθμό και πρόλαβα την Ωκεανίδα που εδώ στα υπερανατολικα της πόλης δεν έκανε παρα μόνο μια πέτσα 2εκ και την μέτρησε ο σταθμός λίγο αργότερα μόλις έλιωσε .... Τώρα αν ρίξει τριάντα πόντους θα χοροπηδαμε παρά θα μετραμε ...χαχα.... 

Χελμε δεν βγάζει και πολύ ήλιο εδώ να κάνω τις δοκιμές μου για να βρω την ιδανική τοποθέτηση και να βγάλω συμπεράσματα ... 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, freeze είπε:

To χιόνι θελει χάρακα ..... Χοχοχ .... Ούτε χιονοκουβερτες ούτε φωτιές ..   Ένα χιόνι πρόλαβα πέρυσι καθώς στους δύο τους χιονιαδες Υπατία σοφία δεν είχα σταθμό και πρόλαβα την Ωκεανίδα που εδώ στα υπερανατολικα της πόλης δεν έκανε παρα μόνο μια πέτσα 2εκ και την μέτρησε ο σταθμός λίγο αργότερα μόλις έλιωσε .... Τώρα αν ρίξει τριάντα πόντους θα χοροπηδαμε παρά θα μετραμε ...χαχα.... 

Χελμε δεν βγάζει και πολύ ήλιο εδώ να κάνω τις δοκιμές μου για να βρω την ιδανική τοποθέτηση και να βγάλω συμπεράσματα ... 

Καλά ρε δεν σου έχει κάνει μια μέρα φουλ λιακάδα??????? 

Που τον έχεις τον σταθμό στο Όσλο?????? 😄😄😄😄😂😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Καλά ρε δεν σου έχει κάνει μια μέρα φουλ λιακάδα??????? 

Που τον έχεις τον σταθμό στο Όσλο?????? 😄😄😄😄😂😂😂😂

Χαχα... Από την στιγμή που μου ήρθε η ιδέα για την πατέντα βρε .... 😛 Δεν εχω ούτε μια βδομάδα που το δοκιμάζω και έχει κάνει 2 μέρες με φουλ ήλιο ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, freeze είπε:

Χαχα... Από την στιγμή που μου ήρθε η ιδέα για την πατέντα βρε .... 😛 Δεν εχω ούτε μια βδομάδα που το δοκιμάζω και έχει κάνει 2 μέρες με φουλ ήλιο ....

Πριν την πατέντα πως ήταν οι μετρήσεις σου σε μέρες με ηλιοφάνεια??? 

Αυτές τις 2 μέρες με ήλιο με την πατέντα τι συμπέρασμα έχεις βγάλει???? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η κυψέλη αερίζεται εκεί που είναι, το πρόβλημα είναι με την ακτινοβολία του ήλιου που το χτυπά, πρέπει με κάποιον τρόπο να υπάρχει σκιά στην κυψέλη όταν την χτυπά ο ήλιος. Εγώ σκέφτηκα κάτι σαν σκεπη υπό γωνία βιδωμένη πάνω στο οριζόντιο μπρατσο πάνω από την κυψέλη, ούτως ώστε να να κάνει σκιά στην κυψέλη, αλλά δεν ξέρω αν επηρεάζει μετά το ανεμουρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, weatherlover 64 είπε:

Η κυψέλη αερίζεται εκεί που είναι, το πρόβλημα είναι με την ακτινοβολία του ήλιου που το χτυπά, πρέπει με κάποιον τρόπο να υπάρχει σκιά στην κυψέλη όταν την χτυπά ο ήλιος. Εγώ σκέφτηκα κάτι σαν σκεπη υπό γωνία βιδωμένη πάνω στο οριζόντιο μπρατσο πάνω από την κυψέλη, ούτως ώστε να να κάνει σκιά στην κυψέλη, αλλά δεν ξέρω αν επηρεάζει μετά το ανεμουρι

Το σκέφτηκα και εγώ αυτό αλλά 100% επιρρεαζει μετά το ανεμουρι..... 

Εν τω μεταξύ το καλοκαίρι εκεί που είναι ο σταθμός θα τον βρίσκει ο ήλιος τουλάχιστον 12 ώρες το 24ωρο..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Το σκέφτηκα και εγώ αυτό αλλά 100% επιρρεαζει μετά το ανεμουρι..... 

Εν τω μεταξύ το καλοκαίρι εκεί που είναι ο σταθμός θα τον βρίσκει ο ήλιος τουλάχιστον 12 ώρες το 24ωρο..... 

Τότε ετοιμάσου το καλοκαίρι για θερμοκρασίες Σαουδικής αραβιας😄Η θα μάθεις να ζεις με αυτό, η θα τον βάλεις κάτω που είχες το παλιό παρέα με έναν σκύλο για να μην τον κλέψουν η να καταναλώσουμε αρκετή φαιά ουσία για να βρούμε κάποια λυση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 λεπτά πριν, freeze είπε:

To χιόνι θελει χάρακα ..... Χοχοχ .... Ούτε χιονοκουβερτες ούτε φωτιές ..   Ένα χιόνι πρόλαβα πέρυσι καθώς στους δύο τους χιονιαδες Υπατία σοφία δεν είχα σταθμό και πρόλαβα την Ωκεανίδα που εδώ στα υπερανατολικα της πόλης δεν έκανε παρα μόνο μια πέτσα 2εκ και την μέτρησε ο σταθμός λίγο αργότερα μόλις έλιωσε .... Τώρα αν ρίξει τριάντα πόντους θα χοροπηδαμε παρά θα μετραμε ...χαχα.... 

Χελμε δεν βγάζει και πολύ ήλιο εδώ να κάνω τις δοκιμές μου για να βρω την ιδανική τοποθέτηση και να βγάλω συμπεράσματα ... 

Ο δικός σου αποτι είδα είναι σε σκεπη, εάν είχες εύκολη πρόσβαση να δεις τι καλά που θα πήγαινες για μετρήσεις,  στην Σοφια την έβγαλα όλο το βραδυ στο κτήμα χαχα καλά που είχα θέρμανση,  η γυναίκα με έπαιρνε συνέχεια τηλέφωνο ,τι κάνεις βρε εκεί θα σε φάνε τα τσακαλια, και της έλεγα κάθομαι για να ξεχιονίζω την σκέπη από το κοτέτσι για να μην πέσει χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, weatherlover 64 είπε:

Τότε ετοιμάσου το καλοκαίρι για θερμοκρασίες Σαουδικής αραβιας😄Η θα μάθεις να ζεις με αυτό, η θα τον βάλεις κάτω που είχες το παλιό παρέα με έναν σκύλο για να μην τον κλέψουν η να καταναλώσουμε αρκετή φαιά ουσία για να βρούμε κάποια λυση

Κάτω δεν ξαναπάει.... Έχω ψυχολογικα..... Χαχαχαχα... 

Θα ψάξω άλλη λύση..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γιωργη εαν εκοβες ενα μικρο κομματι κοντρα πλακε θαλασσης σε σχημα Π το εβαφες ασπρο εξωτερικα και το καπελωνες με τετοιο τροπο που να περναει ο αερας απο τα πλαγια? Μπορεις να το δοκιμασεις ωστε να κοψεις την απευθειας ακτινοβολια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...