Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Τεχνικά θέματα μετεωρολογικών σταθμών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Πριν την πατέντα πως ήταν οι μετρήσεις σου σε μέρες με ηλιοφάνεια??? 

Αυτές τις 2 μέρες με ήλιο με την πατέντα τι συμπέρασμα έχεις βγάλει???? 

Το σπίτι γενικά είναι δίπλα σε ρεματιά και είμαι από τους τυχερούς διότι έχει σχεδόν πάντα αεράκι .... Εγώ το κατάλαβα όχι τόσο από τις μέγιστες το μεσημέρι αλλά από τον πρώτο πρωινό ήλιο που έβλεπα το σταθμό να παίρνει την ανηφόρα γιατί μόνο μέχρι 10 το πολύ 11 δεν έχει αέρα ..... Μετά ερχόταν στα ίσα με τους γειτονικούς .... Το μεσημέρι έχει τύχει ελάχιστες φορές να πάρει τον ανήφορο και να έχω μεγάλη διαφορά ....  

Τωρα με την πατέντα να σου πω την πρώτη μέρα που το δοκίμασα ήμουν σίγουρος πως είχα βρει την λύση γιατί είχα στρωτή διακιμανση θερμ. χωρίς μεγάλες και απότομες μεταβολές και ήμουν μέσα στο θερμοκρασιακό εύρος κοντινών επισήμων σταθμών αν και ο πιο κοντινός είναι του  Noesis που απέχει  8χλμ σε  ευθεία ...βέβαια μας χωρίζει ένας κάμπος και όχι τίποτα βουνα θάλασσες κτλπ οπότε πάνω κάτω με αυτόν τεσταρω τον σταθμό .... μετά από 2-3 μέρες που είχαμε ήλιο λαμπρό και το δοκίμασα θυμάμαι πως ανέβηκε πολύ απότομα.... Βέβαια εκείνη την μέρα και άλλοι σταθμοί εκείνη την ώρα κάνανε ένα κατοσταρι αλλά ήμουν ο πιο θερμός κάνα 0,5C .... Τις επόμενες ημέρες που θα έχω άδεια θα βάλω 2 ενα από ανατολή και ένα δύση να δω και εκεί και θα επανέλθω με νεότερα .... Τώρα βραδιάζει και νωρισ και έρχομαι από δουλειά 4 ώρα εεε μέχρι να φάω βράδιασε .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και Davis να είχες χωρίς φαν θα έδειχνε παραπάνω .... Για να έχεις σωστές μετρήσεις πρέπει να υπάρχει σταθερή ροή αέρα άνω των 10χλμ για να γίνεται σωστός αερισμός του κλωβού .... Τώρα στο δικό μας σταθμό πόσο μάλλον όταν έχει κλωβό Μινιόν  ....  Αν μια μέρα είναι ανεμωδης μια χαρά θα μετράει και ας έχει ήλιο .... Και το ανεμηστηρακι τοποθετημένο απ' έξω δεν ξερω αν θα μας δώσει το μέγιστο αλλά η δοκιμή θα μας πείσει 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Freeze ωραίος.... 

Συνέχισε να ενημερώνεις... 

Το καλό και σε μένα είναι πως τουλάχιστον τα 2/3 του ετους φυσάει ειδικά το καλοκαίρι με τα μελτεμια.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κακα τα ψεματα παιδια αλλα για σωστη ενδειξη θερμοκρασιας μονο κλασικος λευκος ξυλινος κλωβος που θα ειναι μεσα στο κεντρο αιωρουμενος ο αισθητηρας, σε 2 μετρα υψος απο το εδαφος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 12/12/2019 at 8:04 ΜΜ, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

 

Καλημερα,ιδεα πρωτη. Θα πιασεις με δεματικα ενα κοματι ασπρο πανι να πεφτει δεξια και αριστερα απο την κυψελη ισα να την καλυπτει και λιγο παρακατω ουτως ωστε να μην την βλεπει ο ηλιος,δεν θα ειναι σταθερο για να στροβιλιζει τον αερα και να επηρεαζει πολυ το ανεμουρι, χωρια που θα ανεμιζει και θα διωχνει τα πουλια που ενδεχεται να πηγαινουν να καθονται και να χεζουν στο βροχομετρο, σαν το σαρικι  που φορανε οι αραβες για να μην τους χτυπαει ο ηλιος ενα πραμα.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, weatherlover 64 είπε:

Καλημερα,ιδεα πρωτη. Θα πιασεις με δεματικα ενα κοματι ασπρο πανι να πεφτει δεξια και αριστερα απο την κυψελη ισα να την καλυπτει και λιγο παρακατω ουτως ωστε να μην την βλεπει ο ηλιος,δεν θα ειναι σταθερο για να στροβιλιζει τον αερα και να επηρεαζει πολυ το ανεμουρι, χωρια που θα ανεμιζει και θα διωχνει τα πουλια που ενδεχεται να πηγαινουν να καθονται και να χεζουν στο βροχομετρο, σαν το σαρικι  που φορανε οι αραβες για να μην τους χτυπαει ο ηλιος ενα πραμα.  

Χαχαχαχα..... Θα γελάσει το παρδαλό κατσίκι μέχρι να βρούμε την κατάλληλη πατέντα..... 

Νομίζω ότι το πανί θα μπερδευεται με το ματζαφλαρι που δείχνει τη φορά του ανεμου

Εν τω μεταξύ σήμερα από τις 9 έως τις 10 το πρωί από τους 13 βαθμους πήγε στους 21!!!!!!!

Το τερματισε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Χαχαχαχα..... Θα γελάσει το παρδαλό κατσίκι μέχρι να βρούμε την κατάλληλη πατέντα..... 

Νομίζω ότι το πανί θα μπερδευεται με το ματζαφλαρι που δείχνει τη φορά του ανεμου

Εν τω μεταξύ σήμερα από τις 9 έως τις 10 το πρωί από τους 13 βαθμους πήγε στους 21!!!!!!!

Το τερματισε

Να το ταιριαξεις χωρις να βρισκει στον ανεμοδεικτη ισα να καλυπτη την κυψελη,   χωρις δοκιμες δεν θα βγαλουμε ακρη,  που ξες μπορει να πετυχει καποια greekpatent

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, weatherlover 64 είπε:

Να το ταιριαξεις χωρις να βρισκει στον ανεμοδεικτη ισα να καλυπτη την κυψελη,   χωρις δοκιμες δεν θα βγαλουμε ακρη,  που ξες μπορει να πετυχει καποια greekpatent

Κοίτα όμως πόσο κοντά είναι η κυψέλη με τον ανεμοδεικτη..... 

Τέλος πάντων θα κόψω ένα κομμάτι λευκό σεντόνι και θα προσπαθησω να το προσαρμοσω.. 

IMG_20191213_155901.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Κοίτα όμως πόσο κοντά είναι η κυψέλη με τον ανεμοδεικτη..... 

Τέλος πάντων θα κόψω ένα κομμάτι λευκό σεντόνι και θα προσπαθησω να το προσαρμοσω.. 

IMG_20191213_155901.jpg

Εγω θα στερεωνα και θα προσαρμοζα μονο στη κυψελη ενα Π απο κοντρα πλακε θαλασσης βαμμενο ασπρο ισα ισα μεχρι το τελευταιο πιατακι για να μην εμποδιζει. Και αν εισαι και μερακλης αντι το Π να ειναι ολο κλειστο θα μπορουσες να βαλεις γριλιες  σε στυλ πατζουροφυλου οπου θα περναει ο αερας αλλα οχι η ακτινοβολια.Επισης απο κατω ενα πανελακι που θα τροφοδοτουσε ενα ανεμιστηρακι για να μην εχεις μπουκωματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Εγω θα στερεωνα και θα προσαρμοζα μονο στη κυψελη ενα Π απο κοντρα πλακε θαλασσης βαμμενο ασπρο ισα ισα μεχρι το τελευταιο πιατακι για να μην εμποδιζει. Και αν εισαι και μερακλης αντι το Π να ειναι ολο κλειστο θα μπορουσες να βαλεις γριλιες  σε στυλ πατζουροφυλου οπου θα περναει ο αερας αλλα οχι η ακτινοβολια.Επισης απο κατω ενα πανελακι που θα τροφοδοτουσε ενα ανεμιστηρακι για να μην εχεις μπουκωματα.

Και πως θα το στερέωσω αδερφέ μου το κόντρα πλακέ επάνω στο πλαστικό????? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Και πως θα το στερέωσω αδερφέ μου το κόντρα πλακέ επάνω στο πλαστικό????? 

Μπορεις να το πιασεις με δεματικα  %CE%B4%CE%B5%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%89%CE%B4%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%B1-300mm-%CF%87-36mm-444011-30036.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Μπορεις να το πιασεις με δεματικα  %CE%B4%CE%B5%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%89%CE%B4%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%B1-300mm-%CF%87-36mm-444011-30036.jpg

Θοδωρή καλά τα λες..... Δεν έρχεσαι μια βόλτα από δω να το φτιάξεις κιόλας???? 

Κερνάω τον καφέ και σουβλάκια..... 😄😄😄😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Θοδωρή καλά τα λες..... Δεν έρχεσαι μια βόλτα από δω να το φτιάξεις κιόλας???? 

Κερνάω τον καφέ και σουβλάκια..... 😄😄😄😄

Χαχα να ερθω βρε τωρα που εχω και αδεια απο βδομαδα😁 Κανε κατι προχειρο.Στερεωσε με καποιον τροπο ενα ξυλο βαμμενο ασπρο απο τη νοτια πλευρα που το χτυπαει ο ηλιος.Μη το εχεις εντελως κολλητα στη κυψελη,ασε 3-5cm αποσταση. Δημιουργησε μια καλη σκια δλδ σε αυτην και τσεκαρε τυχον διαφορες τις ωρες 08.00-16.00 

Οποτε θες ερχομαι να ασχοληθουμε και να κανουμε δοκιμες.Πολυ κοντα σου μενει μια γνωστη σχεδιαστρια.Να μην ηξερα που μενεις ακριβως πριν κατι μηνες😉Αντε θα σου κανω και κους κους😇

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλο θα ηταν οταν θα εκανες τη δοκιμη να εβαζες και ενα μικρο κομματακι dow απο πανω απο τη κυψελη στο  επιπεδο πλαστικο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Καλο θα ηταν οταν θα εκανες τη δοκιμη να εβαζες και ενα μικρο κομματακι dow απο πανω απο τη κυψελη στο  επιπεδο πλαστικο.

Φελιζολ εννοεις? 

Για ποιο λόγο Θοδωρή? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Φελιζολ εννοεις? 

Για ποιο λόγο Θοδωρή? 

To πλαστικο  πανω απο τη κυψελη θερμαινεται και αυτο.Και χει επαφη απο κατω με τη κυψελη απ οτι βλεπω.Εαν ο αισθητηρας ειναι ψηλα ισως να μεταδιδεται σε αυτον μια ελαφρα θερμοτητα.Αλλα τη κυρια θερμανση του τη παιρνει κατευθειαν απο τη κυψελη που ειναι  εκτεθειμενη πληρως στην ηλιακη ακτινοβολια και το φως. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό με το φελιζολ το σκεφτόμουν και εγώ και θα ήταν το επόμενο τρικ δοκιμής με η χωρίς τα ανεμιστηρια .... Σίγουρα είναι καλό διότι είναι μονωτικό και από κάτω στην σκιά του δλδ δεν θα περνάει ηλιακή ακτινοβολία απλά θέλει καλη στερέωση και ίσως ένα συνδιασμό με άλλα υλικά για να μην φθειρεται

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραία.... Αρα το φελιζολ θα μπει όπως και να χει..... 

Σε μέγεθος όσο είναι το επίπεδο πλαστικό από πάνω από την κυψέλη ή να κάνει και σαν σκιαστρο????? 

Από κει και πέρα θα γίνουν πειραματισμοι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Dow 5αρι εχω.Μου χε μεινει απο τη μονωση,Ξυλα θα βρουμε απο ενα ξυλουργειο.Τα κολλαει εκει ο μαστορας η τα κολλαμε εμεις με αδιαβροχη ξυλοκολλα ταχειας πηξεως,το  περναμε κανα δυο χερια βελατουρα και μετα μια ασπρη λαδομπογια και εισαι κομπλε.Αν φτιαξεις και γριλλιες θα ναι ακομα ποιο μορτικος.Λειτουργικο θα ειναι ουτως η αλλως γιατι αερας θα περναει απο τα πλαγια και απο κατω.Απλα θελει και ανεμιστηρακι οπωσδηποτε γιατι με συνθηκες απνοιας πιθανων να σου μπουκωνει. Φαντασου κατι τετοιο με ποιο λιγες γριλλιες (τις 3 πρωτες πχ 7-10cm και μονο μπρος πισω φυσικα.

image.png.a243a4b87a13b61e10c9b848bcee06b8.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες εαν  μπει το φελιζολ σαν Π που θα πατάει στο επιπεδο πλαστικο πάνω από την κυψέλη και θα απέχει 2-3 πόντους απ αυτήν στα πλάγια θα λειτουργήσει και σαν σκιαστρο αλλά και σαν μονωτικό αν ο αισθητήρας βρίσκεται ψηλά στην κυψέλη... 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Dow 5αρι εχω.Μου χε μεινει απο τη μονωση,Ξυλα θα βρουμε απο ενα ξυλουργειο.Τα κολλαει εκει ο μαστορας η τα κολλαμε εμεις με αδιαβροχη ξυλοκολλα ταχειας πηξεως,το  περναμε κανα δυο χερια βελατουρα και μετα μια ασπρη λαδομπογια και εισαι κομπλε.Αν φτιαξεις και γριλλιες θα ναι ακομα ποιο μορτικος.Λειτουργικο θα ειναι ουτως η αλλως γιατι αερας θα περναει απο τα πλαγια και απο κατω.Απλα θελει και ανεμιστηρακι οπωσδηποτε γιατι με συνθηκες απνοιας πιθανων να σου μπουκωνει. Φαντασου κατι τετοιο με ποιο λιγες γριλλιες (τις 3 πρωτες πχ 7-10cm και μονο μπρος πισω φυσικα.

image.png.a243a4b87a13b61e10c9b848bcee06b8.png

 

Βουνό μου φάνηκε όλο αυτό ρε Θοδωρή..... 😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Ωραία.... Αρα το φελιζολ θα μπει όπως και να χει..... 

Σε μέγεθος όσο είναι το επίπεδο πλαστικό από πάνω από την κυψέλη ή να κάνει και σαν σκιαστρο????? 

Από κει και πέρα θα γίνουν πειραματισμοι

Για σκιαστρο στα πλαγια θα εχεις το ξυλο,δεν χρειαζεσαι επιπλεον.Ομως αν εξεχει 3-4 ποντους απο το πλαστικο θα ειναι καλο.Δλδ εαν το πλατος του πλαστικου απο πανω ειναι 7cm ενα dow 13cm θα ηταν καλο.Απο αυτους τους 3ποντους που θα εξεχουν στη καθε πλευρα θα πεσουν και τα ξυλα.Φυσικα οταν θα γινει η κατασκευη πρωτα θα γινει η μαραγκοδουλεια και μετα απο κατω θα κολληθει το dow στο ξυλο.Στη συνεχεια το δενεις καλα με δεματικα και δε παει πουθενα.Ουτε θα τρυπησεις ουτε θα κολλησεις κατι πανω στον σταθμο.😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Βουνό μου φάνηκε όλο αυτό ρε Θοδωρή..... 😂😂😂

Τπτ δεν ειναι αγορινα.Τα υλικα ειναι ευκολο να βρεθουνε,απλα θελει λιγο να μπει μερακι.Αφου μπηκες στον χορο θα χορεψεις.😛Πρεπει να γινει κατι καλο.Ειδες οταν ειχε συννεφια και βροχες τι ωραια που σου δειχνε τις t? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...