Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Τεχνικά θέματα μετεωρολογικών σταθμών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 26/1/2023 at 8:34 ΜΜ, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Παιδιά θα ήθελα να μου πει κάποιος πως ακριβώς θα καλιμπραρω το βροχόμετρο του σταθμού μου γιατί μάλλον χάνω χιλιοστά και μάλιστα αρκετά 

Άργησα λίγο, αλλά έχω παρατηρήσει τα εξής, μιας κι εγώ έχω παρόμοιο σταθμό.
(Αν και άλλη μάρκα είναι σχεδόν ίδιος, μάλλον από γειτονικά κινέζικα εργοστάσια τους πήραμε 😋)

Αφενός, οι ιστοσελίδες WUnderground και WeatherCloud έχουν αποκλίσεις μεταξύ τους, ακόμα και όταν ο σταθμός λειτουργεί ρολόι. Πάντα σε εμένα ο μηνιαίος υετός θα έχει μια διαφορά από 3 εώς και 15 χιλιοστών μεταξύ των δύο υπηρεσιών, ακόμα και ήταν ήταν συνδεδεμένος το 100% του χρόνου.
Ίσως παίζει ρόλο το ότι το WU κάνει ανανεώνει τα δεδομένα κάθε 8 (περίπου) δευτερόλεπτα, ενώ το WC κάθε 5-7 λεπτά, οπότε ίσως να χάνει κάτι.
Πάντως να ξέρεις ότι και οι δύο ιστοσελίδες (καθώς και οι σταθμοί που έχουμε) απευθύνονται σε ερασιτέχνες και όχι σε επαγγελματίες, οπότε και οι τιμές δεν είναι χιλιοτσεκαρισμένες. Είναι απλώς μια πολύ καλή προσέγγιση.

Σε εμένα, το WC εδώ και μήνες κάνει παύσεις εδώ και μήνες,δηλαδή από 3-5 ώρες μέχρι και 4-5 μέρες που ο σταθμός δεν μεταδίδει δεδομένα. Έχω ψάξει τα πάντα (συνδεσιμότητα WiFi, αναβάθμιση λογισμικού σταθμού, μπαταρίες, τοίχος προστασίας Firewall, ρυθμίσεις router), αλλά τίποτα. Τέλος, έστειλα ένα μήνυμα στην εταιρεία (την WC) αλλά προφανώς μου απάντησαν ότι το πρόβλημα δεν είναι από τη δική τους τη μεριά. Οπότε το έχω ψιλοκαταργήσει και χρησιμοποιώ το WU πλέον. Κι αυτό έχει τα προβλήματα του, αλλά τουλάχιστον ο σταθμός είναι online στο 100% του χρόνου.

Απ' ότι βλέπω κι εσένα σου κάνει (πιο σπάνια βέβαια) αποσυνδέσεις στο WC. Τσέκαρέ το στην επόμενη κακοκαιρία, γιατί ακόμα κι αν ο σταθμός μείνει αποσυνδεδεμένος για 2 λεπτά, θα χάσει μέρος του υετού, οπότε θα φανεί λιγότερος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιτέλους. Μόλις εγκατέστησα τον καινούργιο μου σταθμό WH1080SE της Froggit και είμαι πολύ χαρούμενος.Με τον παλιό της PCE είχα πολύ καλές μετρήσεις κατ εμέ αλλά όταν έπεφτε κεραυνός ακόμα και σε μεγάλη απόσταση έχανα την επικοινωνία με το πομπό και έτσι μετρούσα υετό από το αναλογικό βροχόμετρο και από έναν εφεδρικό που είχα.Εύχομαι και ελπίζω τώρα να πάνε όλα καλά και να μην έχω θέμα. Καλές μου μετρήσεις λοιπόν από το κέντρο του ευόσμου!

wh1080se_galerie_316_4.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, mademjim είπε:

Επιτέλους. Μόλις εγκατέστησα τον καινούργιο μου σταθμό WH1080SE της Froggit και είμαι πολύ χαρούμενος.Με τον παλιό της PCE είχα πολύ καλές μετρήσεις κατ εμέ αλλά όταν έπεφτε κεραυνός ακόμα και σε μεγάλη απόσταση έχανα την επικοινωνία με το πομπό και έτσι μετρούσα υετό από το αναλογικό βροχόμετρο και από έναν εφεδρικό που είχα.Εύχομαι και ελπίζω τώρα να πάνε όλα καλά και να μην έχω θέμα. Καλές μου μετρήσεις λοιπόν από το κέντρο του ευόσμου!

wh1080se_galerie_316_4.jpg

Καλορίζικος Δημήτρη και καλές μετρήσεις... Πολύ ωραίος.. τον κοιτούσα και εγώ να βάλω ένα στον Σταυρό θέλω ... Εν καιρώ

Αν τον βρήκες καλή τιμή στείλε λινκ

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θα ηθελα να βαλω ενα σταθμο και εγω στη ταρατσα μου και επιθυμητα θα ηθελα να βαλω και μια καμερα προς Σαρωνικο.Τι προτεινετε,πως συνδεετε συνεχώς στο ιντερνετ για να μεταδιδει τα στατιστικα . Υπαρχει καποιος με καμερα η ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο?

Επισης στη ταρατσα την βαλατε απο μονοι σας η ζητησατε αδεια απο τους υπολοιπους ενοικους ? (αυτο δε θα ειναι θεμα σε εμενα,αλλα ειναι απλα αν υπαρχει καποιος κανονισμος) Επισης εγω 3ο και ουσιαστικα η ταρατσα ας πουμε 7ος θεωρειται μακρια?

Επεξεργάστηκε από PetranPireotis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 11/2/2023 at 10:11 ΜΜ, PetranPireotis είπε:

θα ηθελα να βαλω ενα σταθμο και εγω στη ταρατσα μου και επιθυμητα θα ηθελα να βαλω και μια καμερα προς Σαρωνικο.Τι προτεινετε,πως συνδεετε συνεχώς στο ιντερνετ για να μεταδιδει τα στατιστικα . Υπαρχει καποιος με καμερα η ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο?

Επισης στη ταρατσα την βαλατε απο μονοι σας η ζητησατε αδεια απο τους υπολοιπους ενοικους ? (αυτο δε θα ειναι θεμα σε εμενα,αλλα ειναι απλα αν υπαρχει καποιος κανονισμος) Επισης εγω 3ο και ουσιαστικα η ταρατσα ας πουμε 7ος θεωρειται μακρια?

Καλησπέρα φίλε μου Πετραν ... ας πάρουμε  τα εύκολα ....Κατ αρχήν  για επιλογή κάμερας θα πρότεινα μια με wifi σύνδεση (ip camera δλδ) που είναι και οι πιο διαδεδομένες και πάνω από IP67  αδιαβροχοποιηση εκτός αν μπει κάτω από στέγαστρο ... Για άδειες κτλπ δεν γνωρίζω από πολυκατοικίες αλλά η εικόνα σου θα πρέπει να εμπίπτει στην νομοθεσία περί προσωπικών δεδομένων ... Δλδ στο εύρος της εικονας της κάμερας να μην βλέπει κοντινά  μπαλκόνια πολυκατοικιων παραθυρα κτλπ η οτιδήποτε άλλο που μπορεί να προκαλέσει αντιδράσεις ..  αν πατήσεις κάτω στην υπογραφή μου θα δεις ότι στην δικιά μου (είμαι και εξοχή) δεν υπάρχει κάτι που μπορεί να ενοχλεί.

Αν είσαι κάπου πολύ ψηλά και η εικόνα σου θα έχει μεγάλο εύρος ....γιατί όχι... Επίσης και για σταθμό αλλά και για κάμερα θα πρέπει το σημείο να έχει 1ον καλή  επαφή με την κονσόλα για να μην χάνει δεδομένα και 2ον καλο wifi για την κάμερα . Εύκολο είναι πλέον και οι περισσότεροι σταθμοί συνδέονται στο Wuderground και οι κάμερες συνοδεύονται από αντίστοιχο λογισμικό για να στέλνεις εικόνα σε ένα server π.χ... αλλά και να μην έχει λογισμικό η κάμερα υπάρχουν πολλά προγράμματα που τα κάνουν όλα 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 11/2/2023 at 9:11 ΜΜ, PetranPireotis είπε:

θα ηθελα να βαλω ενα σταθμο και εγω στη ταρατσα μου και επιθυμητα θα ηθελα να βαλω και μια καμερα προς Σαρωνικο.Τι προτεινετε,πως συνδεετε συνεχώς στο ιντερνετ για να μεταδιδει τα στατιστικα . Υπαρχει καποιος με καμερα η ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο?

Επισης στη ταρατσα την βαλατε απο μονοι σας η ζητησατε αδεια απο τους υπολοιπους ενοικους ? (αυτο δε θα ειναι θεμα σε εμενα,αλλα ειναι απλα αν υπαρχει καποιος κανονισμος) Επισης εγω 3ο και ουσιαστικα η ταρατσα ας πουμε 7ος θεωρειται μακρια?

Καλησπέρα Πέτρο!
Εγώ έχω αυτήν την κάμερα. Ήθελα οπωσδήποτε να έχει φωτοβολταϊκό, μιας και δεν μπορούσα να τραβήξω παροχή ρεύματος μέχρι εκεί που βρίσκεται. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος, αλλά υπάρχουν μικρά μειονεκτήματα. Μπορείς να διαβάσεις και την κριτική που έχω αφήσει (ομώνυμος λογαριασμός).
Εάν θέλεις πολύ καλή κάμερα, αυτόματα πας σε 300 ευρώ και πάνω (και λίγα λέω νομίζω), οπότε εγώ θα την ξανά έπαιρνα αν μου χάλαγε.

Τώρα έαν μπορείς να τραβήξεις μια συνεχόμενη παροχή ρεύματος μέχρι την κάμερα, δεν υπάρχει λόγος να ξοδευτείς. Υπάρχουν κάμερες με 30-40 ευρώ και πολύ αξιόλογες κριτικές.

Έχε υπόψιν σου ότι όλες αυτές οι κάμερες μεταδίδουν εικόνα σε εφαρμογή στο κινητό. Δεν μπορείς να τις δεις στον υπολογιστή, ούτε υπάρχει ιστοσελίδα που να φιλοξενεί το feed τους.

Εγώ την έχω εδώ και 3 μήνες, οπότε αν έχεις κάποια απορία, ρώτα ελεύθερα!

Όσο για σταθμούς, έχουν ειπωθεί διάφορα και νομίζω όλοι αυτοί της κλίμακας 100-200 ευρώ είναι λίγο πολύ ίδιοι. Εγώ πάλι έχω αυτόν, όπου πάλι έχω αφήσει μια κριτική-γίγας που νομίζω θα σε καλύψει.
Αλλά και πάλι, οποιαδήποτε απορία καλοδεχούμενη!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@freeze Υποκλίνομαι στο σύστημα που έχεις φτιάξει! (ιστοσελίδα - ρεκόρ - live cam - κλπ.)
Μία ερώτηση: Πώς συνέδεσες στην κάμερά σου με το Dropbox; Υποστηρίζει τέτοια λειτουργία ή είσαι αστέρι με τον προγραμματισμό; 😅 Ή είναι CCTV;

Εμένα μεταδίδει μόνο σε μία εφαρμογή στο κινητό και θα με ενδιέφερε να μπορώ να ανεβάσω στην εικόνα της σε ιστοσελίδα. (ακόμα και αν δεν είναι λάιβ μετάδοση)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, biktoras1995 είπε:

@freeze Υποκλίνομαι στο σύστημα που έχεις φτιάξει! (ιστοσελίδα - ρεκόρ - live cam - κλπ.)
Μία ερώτηση: Πώς συνέδεσες στην κάμερά σου με το Dropbox; Υποστηρίζει τέτοια λειτουργία ή είσαι αστέρι με τον προγραμματισμό; 😅 Ή είναι CCTV;

Εμένα μεταδίδει μόνο σε μία εφαρμογή στο κινητό και θα με ενδιέφερε να μπορώ να ανεβάσω στην εικόνα της σε ιστοσελίδα. (ακόμα και αν δεν είναι λάιβ μετάδοση)

Thanks bro... Είμαι tech freak.... Χαχαχα... Έχω φτιάξει σκριπτ σε python να κάνει αυτή την δουλειά ... Βέβαια τις εντολές για να γίνει όλο αυτό δλδ σναπσοτ από την ροή , τύπωμα των δεδομένων του σταθμού και μετάδοση σε ένα σέρβερ (dropbox) το έχουν φτιαξει  άλλοι  αλλά εγώ τα έκανα ένα και το έβαλα να τρέχει αυτόματα ανά 3' ... Δεν είναι αμάν και τι αλλά προϋποθέτει βασικές γνώσεις προγραμματισμού...

Τώρα η σελίδα και αυτή γεννιέται αυτόματα από το πρόγραμμα που έχω επιλέξει (weewx) αλλά και εκεί έχω βάλει το χέρι μου για να την φέρω εκεί που θέλω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@biktoras1995 τι καμερα έχεις ....?? Έχει ένα πρόγραμμα (αν δεν σκαμπαζεις από προγραμματισμό) λέγεται ispy ... Έχει λειτουργία να στέλνει εικόνα οπουδηποτε αρκεί να τρέχει συνέχεια σε κάποιο p.c 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, freeze είπε:

@biktoras1995 τι καμερα έχεις ....?? Έχει ένα πρόγραμμα (αν δεν σκαμπαζεις από προγραμματισμό) λέγεται ispy ... Έχει λειτουργία να στέλνει εικόνα οπουδηποτε αρκεί να τρέχει συνέχεια σε κάποιο p.c 

Αυτήν την Vstarcam.

Α κατάλαβα, άρα έχεις συνεχόμενα αναμμένο τον Η/Υ και λειτουργεί σαν σέρβερ για να ενημερώνει την ιστοσελίδα. Τότε ίσως να μην το κάνω. Έχω έναν Η/Υ και τον θέλω για δουλειά και διασκέδαση, οπότε φοβάμαι ότι θα τον ξεσκίσω αν είναι 24 ώρες αναμμένος😂
Είναι και λάπτοπ οπότε δεν αντέχει πολλά, ούτε έχει το καλύτερο σύστημα ψύξης.

Κάτι λίγα σκαμπάζω από Python - τη χρησιμοποιώ για την μεταπτυχιακή μου εργασία, αλλά δεν νομίζω ότι φτάνω το επίπεδό σου! Θα το έχω υπόψιν όμως το iSpy για το μέλλον, ευχαριστώ!
Ίσως κάποια μέρα να φτιάξω κι εγώ μια ιστοσελίδα για το σταθμό μου (θα έχει 2-3 επισκέπτες μηνιαίως, αλλα δεν πειράζει 🤣)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, biktoras1995 είπε:

Απ' ότι βλέπω εδώ πάντως, δεν υποστηρίζει τη δική μου

Σίγουρα υποστηρίζει... Ψάξε να βρεις το rtsp stream της κάμερας σου και θα σε καθοδηγήσω ... Αφού ξέρεις και από python θα στα δώσω έτοιμα ... 

Εγώ έχω ένα raspberry pi που είναι φτιαγμένο για 24/7 λειτουργία ...δεν το έχω σαν σέρβερ αλλά κάνει όλα τα υπόλοιπα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, freeze είπε:

Σίγουρα υποστηρίζει... Ψάξε να βρεις το rtsp stream της κάμερας σου και θα σε καθοδηγήσω ... Αφού ξέρεις και από python θα στα δώσω έτοιμα ... 

Εγώ έχω ένα raspberry pi που είναι φτιαγμένο για 24/7 λειτουργία ...δεν το έχω σαν σέρβερ αλλά κάνει όλα τα υπόλοιπα

Θα το κοιτάξω. Ίσως όχι τώρα αμέσως διότι ξεκινάω μια καινούργια δουλειά και είναι λίγο ζόρικα τα πράγματα (συν την μεταπτυχιακή εργασία). Αλλά όταν το κοιτάξω θα σου στείλω και (εάν δεν είναι μεγάλη διαδικασία) ίσως μπορείς να μου πεις δυο πράγματα.

Σε ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια και την προθυμία! 😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@biktoras1995 νομίζω ότι το βρήκα 

rtsp://user:pass@camera_ip:554/tcp/av0_0

Δλδ αν δεν έχεις πειράξει κάτι θα έχει αυτήν την μορφή π.χ:

rtsp://admin:123456@192.168.1.13:554/tcp/av0_0

οποτε άλλαξε user ,pass, και ip της κάμερας στο δίκτυο του σπιτιού σου και μετά άνοιξε τον vlc player στο p.c πάτα αναπαραγωγή ...μετά επελεξε από url και στο Πλαίσιο θα βάλεις το παραπάνω rtsp://....... Λογικά θα δεις την εικόνα της κάμερας να παίζει λάιβ.   Αν γίνει είμαστε σε καλό δρόμο ... 

Υ.γ υποψη ότι το 554 (port) μπορεί να είναι και 10554 από ότι είδα ... Αν δεν παίξει το ένα μπορεί να γίνει και με το άλλο αλλά τσεκαρε από UI user interface της κάμερας πιο port χρησιμοποιεί

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, freeze είπε:

@biktoras1995 νομίζω ότι το βρήκα 

rtsp://user:pass@camera_ip:554/tcp/av0_0

Δλδ αν δεν έχεις πειράξει κάτι θα έχει αυτήν την μορφή π.χ:

rtsp://admin:123456@192.168.1.13:554/tcp/av0_0

οποτε άλλαξε user ,pass, και ip της κάμερας στο δίκτυο του σπιτιού σου και μετά άνοιξε τον vlc player στο p.c πάτα αναπαραγωγή ...μετά επελεξε από url και στο Πλαίσιο θα βάλεις το παραπάνω rtsp://....... Λογικά θα δεις την εικόνα της κάμερας να παίζει λάιβ.   Αν γίνει είμαστε σε καλό δρόμο ... 

Υ.γ υποψη ότι το 554 (port) μπορεί να είναι και 10554 από ότι είδα ... Αν δεν παίξει το ένα μπορεί να γίνει και με το άλλο αλλά τσεκαρε από UI user interface της κάμερας πιο port χρησιμοποιεί

 

Είσαι άρχοντας! Θα το κοιτάξω, απλά πρέπει να πάω στο εξοχικό που έχω την κάμερα για να το κάνω.

Σε χιλιοευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πλεον με την πατεντα στον sainlogic ws3500 που εχω στον Μυτικα, με παχυ φελιζολ, πιατα λευκα γλαστρας (2 σε καθε υψος) και ανεμιστηρα που τροφοδοτειται απο ηλιακο πανελ, στους 9 μηνες τα αποτελεσματα ειναι εξαιρετικα σε σχεση με τους επισημους σταθμους (τα δεδομενα για 8 μηνες απο Ιουνιο ως Ιανουαριο γιατι ειχε χασει καποια τον Μαιο λογω διακοπης σηματος που δεν ημουν εκει να επιδιορθωσω)...εμφανες το προβλημα στις μεγιστες του σταθμου ΕΑΑ το καλοκαιρι με πολυ ψηλοτερες Τ απ οτι θα επρεπε και εδειχνε παλιοτερα (χερι χερι πηγαινε με του Ακτιου στις μεγιστες καλοκαιριου και λιγο χαμηλοτερα προ 2018!!), ενω αυτος στο Ακτιο πολυ ψηλες μεσες και ελαχιστες Τ απο Οκτωβριο ως Φεβρουαριο που παρατηρω τωρα...γενικα δεν υπαρχει κανεις που να ναι κοντα στον αλλο!!

image.png.535be4d0812c68197e3f8c979f93f6bc.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Πλεον με την πατεντα στον sainlogic ws3500 που εχω στον Μυτικα, με παχυ φελιζολ, πιατα λευκα γλαστρας (2 σε καθε υψος) και ανεμιστηρα που τροφοδοτειται απο ηλιακο πανελ, στους 9 μηνες τα αποτελεσματα ειναι εξαιρετικα σε σχεση με τους επισημους σταθμους (τα δεδομενα για 8 μηνες απο Ιουνιο ως Ιανουαριο γιατι ειχε χασει καποια τον Μαιο λογω διακοπης σηματος που δεν ημουν εκει να επιδιορθωσω)...εμφανες το προβλημα στις μεγιστες του σταθμου ΕΑΑ το καλοκαιρι με πολυ ψηλοτερες Τ απ οτι θα επρεπε και εδειχνε παλιοτερα (χερι χερι πηγαινε με του Ακτιου στις μεγιστες καλοκαιριου και λιγο χαμηλοτερα προ 2018!!), ενω αυτος στο Ακτιο πολυ ψηλες μεσες και ελαχιστες Τ απο Οκτωβριο ως Φεβρουαριο που παρατηρω τωρα...γενικα δεν υπαρχει κανεις που να ναι κοντα στον αλλο!!

image.png.535be4d0812c68197e3f8c979f93f6bc.png

Ωραίος!

Στην αρχή νόμιζα ότι ενοούσες τη βουνοκορφή και έπαθα πλάκα! Να πάω να βάλω τα μάνγκο μου εκεί τότε!

Δεν ήξερα ότι υπάρχει και παραθαλάσσιος Μύτικας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα ... Τοποθετησα πριν από λίγο και τον δεύτερο σταθμό μου στον Σταυρό Θεσσαλονίκης το Μόντε Κάρλο του Στρυμονικού κόλπου ... 😁

Είναι ένας ecowitt χωρίς κονσόλα μόνο με το gateway που τον χτύπησα στο amazon και μου βγήκε 140€ (106€ ο σταθμός και 34 το gateway ) 

Οπότε είμαστε κομπλέ και οπότε βρω χρόνο θα κάνω και τα χακεριστικα μου να τον βάλω με το πρόγραμμα weewx να μοιραζει παντού 

Το λινκ για το WU είναι εδώ

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IANOST6

IMG_20230411_123626.jpg.0495f27bd3f77edb19beb7f571b600a9.jpg

Και το gateway που μετράει Eσωτερικη θερμοκρασία , υγρασία και πίεση 

 

IMG_20230411_132018.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ετοιμο και το site του σταθμού στον Σταυρό Θεσσαλονίκης ... Βέβαια επειδή ο πάροχος είναι free (λέγεται infinityfree) καμια φορά την ρίχνει την σελ. (για να πλερώσεις) αλλά δεν βαριέσαι ... χαχα... 🙃

δλδ αν κάποιος μπεί και δει αντι για την  σελίδα του σταθμού καποια  άλλη που να αναφέρεται σε web hosting μην τρομάξει .. επανέρχεται στα κανονικά μετά από λίγο ....😁

και το λινκ με όλα τα συναφή εδώ:

Stavros Thessaloniki Weather. Ο καιρός στον Σταυρό θεσσαλονίκης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Ένας νέος, πλήρως αυτόνομος μετεωρολογικός σταθμός κατασκευής AGENSO, εγκαταστάθηκε στην κορυφή του όρους Παρνασσού (Κορυφή Λιάκουρα στα 2457μ). O σταθμός είναι χορηγία στο μεγαλύτερο ποσοστό από κατοίκους της Αμφίκλειας, με συμμετοχή σε μικρότερο ποσοστό κατοίκων από Αγόριανη και Αράχωβα, ενώ την εγκατάσταση και την επίβλεψη του έχουν αναλάβει οι: Ιωάννης Καμπαξής, Φαίδωνας Μώρος και Θεόδωρος Κιούλος.

Πρόκειται για μια μικρού μεγέθους, αδιάβροχη κατασκευή, η οποία στέλνει τα δεδομένα μέσω κινητής τηλεφωνίας (2G/4G) και είναι σχεδιασμένη να αντέχει σε αντίξοες συνθήκες όπως αυτές ενός βουνού, ενώ μπορεί να παραμείνει ενεργειακά αυτόνομη μέσω του συμπεριλαμβανόμενου φωτοβολταϊκού πάνελ.

Μέσω του παρακάτω link, Παρνασσός - Λιάκουρα 2457μ τα δεδομένα του σταθμού είναι ελεύθερα προσβάσιμα όπου ερευνητές, επαγγελματίες και άτομα με ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τα μετεωρολογικά δεδομένα μπορούν να δουν στοιχεία όπως η θερμοκρασία, η υγρασία, η ταχύτητα και η διεύθυνση του ανέμου, η βροχόπτωση, κ.ά.

Σιγουρά η συλλογή δεδομένων από την κορυφή του Παρνασσού, έχει να προσφέρει πολλές πολύτιμες πληροφορίες σε όλους τους λάτρεις των μετεωρολογικών συνθηκών, μιας και είναι ο πρώτος σταθμός που μπαίνει στην κορυφή ενός από τα ψηλότερα βουνα της Ελλάδος.

liakoura.jpg

Επεξεργάστηκε από Zisis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 μηνες (2,5 ετη) συμπληρωμενοι συγκρισεων του davis vantage pro2 του ΕΑΑ στον Γερακα Αττικης (242 υψομετρο) και του δικου μου bresser 5 in 1 fan aspirated κατα την διάρκεια της μερας. Νομιζω τα δεδομενα αποκλισεων ειναι εξαιρετικα!!!

Αποκλισεις Δεκεμβριου 2020-Μαιου 2023

image.png.ac9b8fc313e510077060181f8c347717.png

Λιγο κατω ο δικος μου σε μεγιστες (ισως λογω υψομετρου) και ιδια ελαχιστη....7/8 μερες αποκλιση στις μεγιστες στο +-0,5 και σχεδον 19/20 μερες στις ελαχιστες!!! Πολυ κοντα οι μετρησεις πραγματικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ναι μωρέ, καταλαβαίνω. Απλά βλέπω μια τάση αμφισβήτησης μόνο στους πιο ζεστούς και τις συγκεκριμένες μέρες. Αν μετράω καλά έχεις αμφισβητήσει Νέα Φιλαδέλφεια, Φιλοθέη, αυτόματο Θησείου, τώρα Αυλώνα, θύμισε μου νομίζω και Σαλαμίνα σωστά? Απλά είναι περίεργο οτι η αμφισβήτηση γίνεται τις ημέρες αυτές που έχουμε το φόεν ενώ τις επόμενες μέρες που πάνε καλά (και έχουν πιο χαμηλές από ΕΑΑ)  και φροντίζω σχεδόν πάντα να ποστάρω δε βλέπω να σχολιάζεις. 

Έχω εξηγήσει ότι αμφισβητώ κάθε τι που δεν είναι νορμάλ είτε ψυχρό είτε θερμό από οποιονδήποτε φορέα και έχω εξηγήσει έναν έναν τους λόγους από τοποθέτηση μέχρι λανθασμένες τιμές (πχ Θησείο 27αρια τον Απρίλιο). Όπως θα πω για το Γκάζι που έχει αρνητικό bias στις ελάχιστες και ιδίως τον χειμώνα, ή ο σταθμός στην Βωβούσα Ιωαννίνων που είναι 1 μέτρο πάνω απ' το έδαφος και γράφει εξωπραγματικές ελάχιστες έτσι θα πω και για σταθμούς με κακή τοποθέτηση σε συγκεκριμένης συνιστώσας ανέμους (πχ στον βοριά τα Πατήσια λόγω κτηρίου, με τα ίδια μου τα μάτια έχω δει τον σταθμό ΕΑΑ της Πεντέλης που έχει εμπόδιο ψηλότερο απ' τον ίδιο στα ΒΑ του) και άλλα παραδείγματα. Οπότε πάντα προσπαθώ να βγάλω ένα λογικό συμπέρασμα, εσύ μπορείς να κάνεις το ανάποδο, κανένα θέμα απλά μας διαβάζει και κόσμος που δεν ξέρει τόσο καλά τα πάντα για τους σταθμούς και δημιουργεί ψευδή εικόνα στο μυαλό του

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, KapelosG said:

 Οπότε πάντα προσπαθώ να βγάλω ένα λογικό συμπέρασμα, εσύ μπορείς να κάνεις το ανάποδο

Ε, τώρα γίνεσαι άδικος. 

Έχεις την εντύπωση πως αν δω οτι τις μέρες που η Αττική είναι με μελτεμόκαιρο και ο Αυλώνας, Φιλοθέη κτλ  να δίνουν ίδιες όπως σήμερα που καίγονται τα Α της Αττικής με Ν φόεν θα κόλλαγα να τους έβγαζα άκυρους? Χ στο λεπτό. Όμως δεν γίνεται αυτό.

Δες τι γίνεται στο Πόρτο Ράφτη σήμερα από 2 διαφορετικούς σταθμούς του ΕΑΑ. Κάνει μπαμ πως σήμερα ανεμολογικά είναι πολύ ιδιαίτερη μέρα για την Α Αττική. Και εντωμεταξύ Πόρτο Ράφτη έχω προσέξει και αντίθετη συμπεριφορά των 2 σταθμών. Ανάλογα ποιός τον χτυπάει καλύτερα ο άνεμος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ε, δε μπορεί όμως να έχει μόνο τις μέρες όπως σήμερα τόσο μεγάλη διαφορά με όλους του ΕΑΑ ενώ τις μέρες με Β να πάει ακόμα και πιο κάτω από αυτούς.

Το προφανές απλά! Καραφοενιάζει φουλ με Ν και είμαστε τυχεροί που τον έχουμε γιατί πιάνει και αποτυπώνει ένα έξτρα στοιχείο από αυτή τη μαγευτική πολυπλοκότητα του φοενιάσματος στην Αττική! Κάθε χρόνο τα ίδια λέμε και τις επόμενες μέρες με Β που πάει ακόμα πιο κάτω και από αυτούς του ΕΑΑ και το ποστάρω τότε κανείς δε σχολιάζει.

Για κάποιο περίεργο λόγο ο σχολιασμός περι της αναξιοπιστίας του είναι μόνο τις μέρες με Ν. Ε, εντάξει νομίζω είναι προφανές οτι είναι ιδιαίτερη καραπεριοχάρα και στις μέγιστες και στις ελάχιστες.

South...τον σταθμο του Αυλωνα τον ειχαμε επισημανει πολλακις στο προηγουμενο φορουμ δεν ειναι κατι καινουριο,δεν ανακαλυψαμε την Αμερικη με το φοενιασμα του. Εκανα και εγω αναφορες οταν ειχε νοτια και φοενιαζε απο τη Παρνηθα. Μονο που τις εκανα οταν ο σταθμος ειχε ολες του τις ενδειξεις σωστες. Αυτη τη στιγμη δε ξερω γιατι να πιστεψω εναν σταθμο που εχει μια ενδειξη λαθος. Αμεσως μου δημιουργουνται προβληματισμοι ως προς την εγκυροτητα του.Δε λεω..μπορει να εχει χαλασει μονο ο σενσορας του μανομετρου αλλα....

Επειδη δεν εχω δει και δε θυμαμαι οταν ποσταρεις με βορια απο ποιους σταθμους ΕΑΑ ειναι χαμηλοτερες οι ενδειξεις? Απο σταθμους του λεκανοπεδιου να φανταστω? Αν ναι λογικο ομως δεν ειναι αυτο? 

Αλλα και για πιο καραφοενιασμα μιλαμε οταν τη μεγιστη του στα 24.1χλμ στις 14.18  ειχε  βορια? Δλδ πριν με νοτια ποσα χλμ ηταν το καραφοενιασμα 10-15? 

Ολη η κουβεντα παιδες θα μεταφερθει στο αναλογο τοπικ πλην της αναφορας θερμοκρασιας του σταθμου.

 

image.png.fe25ca90cd1454e88a0bbb87497857e7.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...