Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Τεχνικά θέματα μετεωρολογικών σταθμών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οι μπρεσερ σταθμοι σαν αυτον που είδα σε ένα λινκ συνδέονται και ρυθμιζονται μέσω του wi-fi αλλά τα δεδομένα τα βλέπεις μονο σε weatherunderground και weathercloud .... νομίζω πως δεν έχουν δικό τους λογισμικο ούτε συνεργάζονται με καποιο άλλο από όσο γνωρίζω ... είναι αρκετά  αξιόπιστοι και το μόνο ελλάτωμα που έχω παρατηρήσει στο δικό μου είναι ότι το rain rate δεν είναι ακριβώς αυτό που ξέρουμε όλοι αλλά είναι to hourly rain  και επίσης λόγω του μικρού κλωβού όταν έχει ηλιοφάνεια με άπνοια μπορεί να τσιμπίσει λίγο προς τα πάνω η θερμοκρασία (στην δική μου περίπτωση μπορεί να οφείλεται και λόγω της κεραμοσκεπής βέβαια είναι πάνω από 2μ από το ψηλότερο σημείο αλλά δεν έχω που αλλού να τον βάλω) σε όλες τις άλλες περιπτώσεις μετράει πολύ καλά και μεταδίδει δεδομένα πολύ καλά

ο δικός μου είναι αυτός https://www.bresser.de/en/Weather-Time/Weather-Center/BRESSER-WIFI-color-weather-center-with-5in1-profi-sensor.html

IMG_20190227_105512.thumb.jpg.6d26578ca58ea21b82e4f201ba5dce39.jpg

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, freeze είπε:

οι μπρεσερ σταθμοι σαν αυτον που είδα σε ένα λινκ συνδέονται και ρυθμιζονται μέσω του wi-fi αλλά τα δεδομένα τα βλέπεις μονο σε weatherunderground και weathercloud .... νομίζω πως δεν έχουν δικό τους λογισμικο ούτε συνεργάζονται με καποιο άλλο από όσο γνωρίζω ... είναι αρκετά  αξιόπιστοι και το μόνο ελλάτωμα που έχω παρατηρήσει στο δικό μου είναι ότι το rain rate δεν είναι ακριβώς αυτό που ξέρουμε όλοι αλλά είναι to hourly rain  και επίσης λόγω του μικρού κλωβού όταν έχει ηλιοφάνεια με άπνοια μπορεί να τσιμπίσει λίγο προς τα πάνω η θερμοκρασία (στην δική μου περίπτωση μπορεί να οφείλεται και λόγω της κεραμοσκεπής βέβαια είναι πάνω από 2μ από το ψηλότερο σημείο αλλά δεν έχω που αλλού να τον βάλω) σε όλες τις άλλες περιπτώσεις μετράει πολύ καλά και μεταδίδει δεδομένα πολύ καλά

ο δικός μου είναι αυτός https://www.bresser.de/en/Weather-Time/Weather-Center/BRESSER-WIFI-color-weather-center-with-5in1-profi-sensor.html

IMG_20190227_105512.thumb.jpg.6d26578ca58ea21b82e4f201ba5dce39.jpg

Δηλαδή το hourly rain είναι η ραγδαιοτητα?  Γιατί και το δικό μου έχει αυτό και νόμιζα ήταν ποσότητα βροχής την τελευταία ωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, freeze είπε:

οι μπρεσερ σταθμοι σαν αυτον που είδα σε ένα λινκ συνδέονται και ρυθμιζονται μέσω του wi-fi αλλά τα δεδομένα τα βλέπεις μονο σε weatherunderground και weathercloud .... νομίζω πως δεν έχουν δικό τους λογισμικο ούτε συνεργάζονται με καποιο άλλο από όσο γνωρίζω ... είναι αρκετά  αξιόπιστοι και το μόνο ελλάτωμα που έχω παρατηρήσει στο δικό μου είναι ότι το rain rate δεν είναι ακριβώς αυτό που ξέρουμε όλοι αλλά είναι to hourly rain  και επίσης λόγω του μικρού κλωβού όταν έχει ηλιοφάνεια με άπνοια μπορεί να τσιμπίσει λίγο προς τα πάνω η θερμοκρασία (στην δική μου περίπτωση μπορεί να οφείλεται και λόγω της κεραμοσκεπής βέβαια είναι πάνω από 2μ από το ψηλότερο σημείο αλλά δεν έχω που αλλού να τον βάλω) σε όλες τις άλλες περιπτώσεις μετράει πολύ καλά και μεταδίδει δεδομένα πολύ καλά

ο δικός μου είναι αυτός https://www.bresser.de/en/Weather-Time/Weather-Center/BRESSER-WIFI-color-weather-center-with-5in1-profi-sensor.html

IMG_20190227_105512.thumb.jpg.6d26578ca58ea21b82e4f201ba5dce39.jpg

Σ ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου αδερφέ.... 

Πόσο καιρό τον έχεις το σταθμό??? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, weatherlover 64 said:

Δηλαδή το hourly rain είναι η ραγδαιοτητα?  Γιατί και το δικό μου έχει αυτό και νόμιζα ήταν ποσότητα βροχής την τελευταία ωρα

το hourly rain ειναι η ποσότητα βροχόπτωσης την τελευταία ώρα .... και το μεταδίδει σαν ραγδαιότητα που ειναι λάθος .... γιατί μπορεί να έχεις 50μμ/ωρα στιγμιαία και το hourly rain να είναι 4μμ.... τους έστειλα μνμ και μου απάντησαν ότι θα το κοιτάξουν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Σ ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου αδερφέ.... 

Πόσο καιρό τον έχεις το σταθμό??? 

ένα χρόνο περίπου .... !! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, freeze είπε:

ένα χρόνο περίπου .... !! 

Μην ανησυχείς αντέχουν μέχρι να τα φάει ο ήλιος ή να πέσει κανένα αστροπελέκι επανω.Μονο καλές μπαταρίες λιθίου έξω .

Επεξεργάστηκε από weatherlover 64
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, weatherlover 64 said:

Μην ανησυχείς αντέχουν μέχρι να τα φάει ο ήλιος ή να πέσει κανένα αστροπελέκι επανω.Μονο καλές μπαταρίες λιθίου έξω 

όντως .... εγώ έβαλα κάτι sony αλκαλικές και μέχρι στιγμής δεν τις έχω πειράξει ..... λιθίου έεε .... για στείλε κανα λινκ με αξιόπιστες να πάρουμε ματι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Η εξωτερική μονάδα τι μπαταρίες παίρνει???? 

 

Να αλλάξεις αυτές που θα έχει με λιθίου, είναι πιο αντοχής στον παγετο, όχι ότι δεν κάνουν και οι απλές οι αλκαλικες αλλά για πιο σιγουρια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Η εξωτερική μονάδα τι μπαταρίες παίρνει???? 

 

Στον δικόμου 3x AA, 1.5V η εξωτερική μονάδα και το πάνελ το εσω 1x CR2032, 3V για να κρατάει τις ρυθμίσεις και τα ρεκόρ σε διακοπή .... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Οκ είχα υπ όψιν τις λιθιου και εγώ.... Αν δεν απατώμαι 2-3 ευρώ η μία έχουν 

Ναι δεν θυμάμαι πόσο τις πήρα, αλλά τις βάζεις και κααααθεσαι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 hours ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Αυτός που πήρα πως συνδέεται με υπολογιστή αν δεν συνδέεται με usb....???? 

Αυτός που αγόρασες συνδέεται μόνο με wifi στο router σου και ανεβάζει μετρήσεις σε wunderground και weathercloud. Δεν μπορείς να δεις το σταθμό live στον υπολογιστή σου σε λογισμικό όπως το weatherdisplay, το Cumulus κτλ.

Εκείνος που σου έδειξα έχει δικό του λογισμικό, το weather tool, όπου βλέπεις live στο PC σου το σταθμό, ελέγχεις εύκολα μέγιστες ελάχιστες και ρεκόρ και μπορείς να κάνεις εξαγωγή των δεδομένων σε xls ή csv format. Γι'αυτό έχει USB η κονσόλα του.

Δες εδώ περισσότερα:

https://www.bresser.de/en/Weather-Time/Weather-Center/BRESSER-PC-Weather-station-with-6-in-1-outdoor-sensor.html

https://cms.bresser.de/fileadmin/user_upload/Weather_tool_help.pdf

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://app.weathercloud.net/d8013558527#current

Σημερα παρελήφθη...... 

Σεταριστηκε ο σταθμός..... 

Ακόμα όμως είναι σπίτι..... Δεν τον έχω εγκαταστήσει.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Το τοιχακι έχει πάνω από 1 μέτρο υψος

Δεν ξερω ποσο καλα στηριγμενος μπορει να ειναι ο σταθμος καθως δεν εχω αλλα εγω δεν θα το ρισκαρα γιατι αν επεφτε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει βάση με δικές του βίδες..... Δεν φεύγει για κανένα λόγο..... Από θέμα μετρήσεων ρωτάω μόνο..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Το τοιχακι έχει πάνω από 1 μέτρο υψος

Εγώ θα έβαζα σωλήνα στα κάγκελα συν ένα μέτρο ακόμη όπως δείχνει το σχέδιο του σταθμού 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, mademjim είπε:

Εγώ θα έβαζα σωλήνα στα κάγκελα συν ένα μέτρο ακόμη όπως δείχνει το σχέδιο του σταθμού 

1 μέτρο δηλαδή πάνω από τα κάγκελα..... Μάλλον έτσι θα γινει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, mademjim είπε:

Έτσι ακριβώς. Στερέωσε καλά τη σωλήνα ιστό που θα τον στερεωσεις και μη φοβάσαι. Και καλορίζικος. Καλές μετρήσεις. 

Σ ευχαριστώ!!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο καγκελο γιωργο και οσο πιο μακρια μπορεις απο το τοιχακι για να σου δειχνουν σωστα οι αισθητηρες.Στο τοιχακι θα μπερδευεται ο αερας και η θερμοκρασια

Επεξεργάστηκε από weatherlover 64
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, weatherlover 64 είπε:

Στο καγκελο γιωργο και οσο πιο μακρια μπορεις απο το τοιχακι για να σου δειχνουν σωστα οι αισθητηρες.Στο τοιχακι θα μπερδευεται ο αερας και η θερμοκρασια

Αν σηκώσω ιστό 1 μετρο πάνω από το τοιχακι????? 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...