Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Τεχνικά θέματα μετεωρολογικών σταθμών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Αν σηκώσω ιστό 1 μετρο πάνω από το τοιχακι????? 

 

Αν το βαλεις στο τοιχακι θα πρεπει να τον σηκωσεις τουλαχιστον 2+ μετρα πραγμα που δεν στο συστηνω, φαντασου τον αερα πως θα στροβιλιζεται στο τοιχακι και θα σου δειχνει το ανεμουρι οτι ναναι,χωρια το καλοκαιρι θα εχει μικρη αποσταση απο ταρατσα -τοιχακι και θα τσιμπαει παραπανω θερμοκρασια.  Οσο το δυνατον μακρυα απο εμποδια, τοιχους ,πλυσταρια κλπ και δεν χρειαζεται πολυ υψος  ,  2 μετρα απο το επιπεδο της ταρατσας και εισαι καλα.ΚΑΛΟ δεσιμο με σφιγκτηρες ενισχυμενους, μην σε δουμε στην τηλεοραση απο καποιον  περαστικο στολισμενο με το ανεμουρι στο κεφαλι του

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, weatherlover 64 είπε:

Ωραίος, μια χαρά τον έστησες βάλε και μια φώτο από την κονσόλα. Καλες μετρήσεις. 

 

IMG_20191213_164305.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

IMG_20191213_164305.jpg

Πολύ όμορφη κονσόλα, καλιμπραρισε το βαρόμετρο με κάποιον κοντινό σταθμό, και βάλε και το αναλογικό βροχομετρο κάπου στο κάγκελο, και είσαι τζετ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Το αναλογικό το έχω ήδη πιο δίπλα..

Πως θα κάνω αυτό με το βαρόμετρο???? 

Στο μανιουαλ πρέπει να γράφει κάπου για σεταρισμα του, αν έχει βέβαια, το δικό μου είναι αφής και πατώντας επάνω στην ένδειξη του βαρόμετρου μπορείς να ανεβοκατεβάζεις hpa, εσένα βλέπω έχει πλήκτρα,  δες από εκεί μήπως μπορείς να το σεταρης, εάν δεν έχει μικρό το κακο,καποιοι σταθμοί έχουν ρυθμίσεις που δεν τους έχουν οι αλλοι, το δικό μου πχ δεν έχει heat index και rain rate και φάσεις σεληνης

Επεξεργάστηκε από weatherlover 64
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα 100μ σε ευθεία γραμμή υπάρχει κι άλλος ιδιωτικός σταθμος που παρατηρώ ότι θερμοκρασιακα είμαστε + - 0.1

Το ίδιο και με τον σταθμό του ΕΜΠ στα 300μ σε ευθεία γραμμή... 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Και η πρώτη αναφορά από τον καινούριο μου σταθμό..... 

11.2 θεεμοκρασια

82% υγρασια

 

Βαζε και φωτο με την κονσολα,την ερωτευτηκα😍

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, weatherlover 64 είπε:

Βαζε και φωτο με την κονσολα,την ερωτευτηκα😍

Η αλήθεια είναι πως είναι εντυπωσιακή..... 

Κάνει τη νύχτα μέρα στο χώρο που την έχω.... 

Πολύ ωραία χρώματα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Καλές μετρήσεις να έχω..... 

IMG_20191213_155842.jpg

IMG_20191213_155849.jpg

IMG_20191213_155901.jpg

Καλοριζικος μαγκα! Αν εχεις και κανα online link οταν ειναι ετοιμο θα ηταν οτι πρεπει!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, LosAlimos είπε:

Καλοριζικος μαγκα! Αν εχεις και κανα online link οταν ειναι ετοιμο θα ηταν οτι πρεπει!

https://app.weathercloud.net/d8013558527

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γιώργο χελμε ....έχουμε τον ίδιο.... Λοιπόν τσεκαρε το φιρμγουορ του σταθμού σου και αν δεν είναι αυτό 

Screenshot_2019-12-14-19-29-11-461_com.android.chrome.thumb.jpg.8c8be84cfa463f11030553e5b628716d.jpgνα τον κάνεις απντεϊτ από εδώ https://www.bresser.de/en/Weather-Time/BRESSER-WIFI-color-weather-center-with-5in1-profi-sensor.html

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, freeze είπε:

Γιώργο χελμε ....έχουμε τον ίδιο.... Λοιπόν τσεκαρε το φιρμγουορ του σταθμού σου και αν δεν είναι αυτό 

Screenshot_2019-12-14-19-29-11-461_com.android.chrome.thumb.jpg.8c8be84cfa463f11030553e5b628716d.jpgνα τον κάνεις απντεϊτ από εδώ https://www.bresser.de/en/Weather-Time/BRESSER-WIFI-color-weather-center-with-5in1-profi-sensor.html

Τι κερδίζω με το update?????? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Τι κερδίζω με το update?????? 

  • Fix the incorrect rainfall calculation when rainfall measurement exceed 40mm
  • Change DST default setting to ON
  • When the outdoor temperature is below 0°C, outdoor temperature is now displayed at weathercloud.net
  • improve system stability
  • improve WiFi connectivity
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξεκάθαρα τσιμπάει προς τα πάνω αρκετά την ώρα που ο ήλιος βαράει το σταθμο

... 

Ανέβηκε ξαφνικά 4 βαθμους σε 30 λεπτα πράγμα αφύσικο.... 

Βλέπω και τη διαφορά με τους υπόλοιπους σταθμούς της περιοχής.... 

Χθες και προχθές που δεν είχε ήλιο όλα ήταν οκ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έφτασε μέχρι το 18.6 όταν οι άλλοι σταθμοί γύρω μου είχαν περίπου 15 και μετά άρχισε πάλι να κατρακυλάει... 17 τωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Έφτασε μέχρι το 18.6 όταν οι άλλοι σταθμοί γύρω μου είχαν περίπου 15 και μετά άρχισε πάλι να κατρακυλάει... 17 τωρα

Δες μήπως εκεί κοντά έχει κανένα Aircontision η κανένα λούκι από απορροφητήρα και επηρεάζεται και από αυτό. Ο ένας λόγος που δεν πήρα σταθμό που τα έχει όλα σε ένα ήταν αυτός, Αλλά εάν μένεις σε πολυκατοικία δεν υπάρχει άλλη επιλογή, που να βάλεις τον κλωβο, το ανεμουρι ,το βροχομετρο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, weatherlover 64 είπε:

Δες μήπως εκεί κοντά έχει κανένα Aircontision η κανένα λούκι από απορροφητήρα και επηρεάζεται και από αυτό. Ο ένας λόγος που δεν πήρα σταθμό που τα έχει όλα σε ένα ήταν αυτός, Αλλά εάν μένεις σε πολυκατοικία δεν υπάρχει άλλη επιλογή, που να βάλεις τον κλωβο, το ανεμουρι ,το βροχομετρο?

Όχι δεν επιρρεαζεται από κάτι..... Άλλωστε από την ώρα που δε θα βλέπει ο ήλιος το σταθμό όλα πηγαίνουν ρολοι.....Οπότε είναι ξεκάθαρα  θέμα αισθητήρα θερμοκρασιας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Παίδες τι είναι αυτό?????? 

 

Screenshot_20191216-111653.jpg

Αυτό ε΄ναι το ποσοστό μετάδοσης των δεδομένων του σταθμού στο weather cloud

εγώ να σου πω δοκιμάζω κάτι για την ηλιοφάνεια σε συνδυασμό με αέρα μικρότερο των 8χιλ/ωρα κατα μέσο όρο....όπως σου είπα όταν υπάρχει αυτός ο συνδιασμός τσιμπάει εως και +2C ... εγώ πήρα ηλιακά ανεμιστηράκια να χτυπάνε τον κλωβό ώστε να μην παίρνει την ανηφόρα και το δοκιμάζω ... θα σου πω μετά από λίγο αν έχω βελτίωση ... έχω ένα πάνω τώρα και η άληθεια είναι ότι την πρώτη μέρα είχα ωραίες διακιμάνσεις της Θερμ... θα το δώ καμια βδομάδα και θα σε πω .... 

 

images.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, freeze είπε:

Αυτό ε΄ναι το ποσοστό μετάδοσης των δεδομένων του σταθμού στο weather cloud

εγώ να σου πω δοκιμάζω κάτι για την ηλιοφάνεια σε συνδυασμό με αέρα μικρότερο των 8χιλ/ωρα κατα μέσο όρο....όπως σου είπα όταν υπάρχει αυτός ο συνδιασμός τσιμπάει εως και +2C ... εγώ πήρα ηλιακά ανεμιστηράκια να χτυπάνε τον κλωβό ώστε να μην παίρνει την ανηφόρα και το δοκιμάζω ... θα σου πω μετά από λίγο αν έχω βελτίωση ... έχω ένα πάνω τώρα και η άληθεια είναι ότι την πρώτη μέρα είχα ωραίες διακιμάνσεις της Θερμ... θα το δώ καμια βδομάδα και θα σε πω .... 

 

images.jpg

Περιμενω με ανυπομονησία την πατέντα σου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...