Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΟΥΝΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις


Several storms are forecasted that move southeastward and
may also organize in a larger system. Some high-resolution models give hints for severe to damaging wind gusts that may extend to NW Greece and NW Turkey. With discrete storms also large to very large hail is possible.

SmartSelect_20220622-064126_Facebook.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, oldboy332 είπε:


Several storms are forecasted that move southeastward and
may also organize in a larger system. Some high-resolution models give hints for severe to damaging wind gusts that may extend to NW Greece and NW Turkey. With discrete storms also large to very large hail is possible.

SmartSelect_20220622-064126_Facebook.jpg

Δηλαδή Ανατολική Μακεδονία ισχυρές καταιγίδες και Κεντρική επικίνδυνες ριπές ανέμου???

Για πείτε οι γνώστες να πάρουμε τα μέτρα μας!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πολύ καλή ανάλυση του κυρίου Κολυδά στο σαιτ της ΕΜΥ για τις θερμοκρασίες στα 850hpa και για την ζεστη της Πεμπτης οπως και για την μεταβολή της Παρασκευής...η οποια φαινεται να ειναι πιο δροσερή από οτι προβλέπονταν....απλό και ωραιο αρθρο που υποτυπωνει μια χαρά τα πράγματα....τουλάχιστον εγώ θα πω ενα μπράβο στον Κυριο Κολυδά..και γιατί οχι στην ΕΜΥhttp://www.emy.gr/emy/el/meteorology/meteorological_news?name=2206211035

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλουτσικο το 6 Άρι του τζιφου, ιδανικό το ουκμό 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Snow_Addict είπε:

Δηλαδή Ανατολική Μακεδονία ισχυρές καταιγίδες και Κεντρική επικίνδυνες ριπές ανέμου???

Για πείτε οι γνώστες να πάρουμε τα μέτρα μας!

Όπως βλέπω ήδη κατεβίνουν καταιγίδες από τα βόρεια, όπου πιάσει, θέλει προσοχή. Αύριο όμως θέλει ακόμα μεγαλύτερη προσοχή, καθώς θα έχουμε εκρηκτικό κοκτέιλ στην περιοχή... Δηλαδή χαλάζι μεγάλου μεγέθους, ισχυρούς έως σφοδρούς ανέμους λίγο πριν την έλευση και κατά την διάρκεια της καταιγίδας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Όπως βλέπω ήδη κατεβίνουν καταιγίδες από τα βόρεια, όπου πιάσει, θέλει προσοχή. Αύριο όμως θέλει ακόμα μεγαλύτερη προσοχή, καθώς θα έχουμε εκρηκτικό κοκτέιλ στην περιοχή... Δηλαδή χαλάζι μεγάλου μεγέθους, ισχυρούς έως σφοδρούς ανέμους λίγο πριν την έλευση και κατά την διάρκεια της καταιγίδας.

Καλησπέρα Μιχαήλ, Θεσσαλονίκη υπάρχουν πιθανότητες να κανει κάτι? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Χρηστος είπε:

Καλησπέρα Μιχαήλ, Θεσσαλονίκη υπάρχουν πιθανότητες να κανει κάτι? 

Ναι διόλου απίθανο αύριο να βγει καταιγίδα στο κέντρο, ωστόσο οι πιθανότητες εκδηλώσεις αυξάνονται όσο ανατολικότερα βρίσκεται κανείς στον νομό!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ματια στραμμενα στο πρωινο Παρασκευης οπου η επιστροφη στα φυσιολογικα καλοκαιρινα θα μας φανει οαση μετα το ζεστο 2ημερο...

Κακομαθαμε και μας κακοφαινεται, απο κει που προχθες ειχε 26αρι μεγιστη με τα χιλια ζορια και βοριαδακι, εκανε μια ημερα 32, την επομενη 36 και αυριο 39.....ε, ειναι καπως βαρυ, ειδικα αν δεν την παλευεις με τη ζεστη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι διόλου απίθανο αύριο να βγει καταιγίδα στο κέντρο, ωστόσο οι πιθανότητες εκδηλώσεις αυξάνονται όσο ανατολικότερα βρίσκεται κανείς στον νομό!

Ευχαριστώ πολύ. Μακάρι να κάνει κατι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Mια ενδιαφέρουσα διαφωνία καταγράφεται απόψε μεταξύ του κύριου Ζιακόπουλου και του κυριου Κολυδά στο blog του Ζιακόπουλου,αν κατάλαβα καλά..ο κυριος Ζιακόπουλοε..ουσιαστικά λεει οτι στην μεταβολή του καιρου αυριο δυσκολο να υπάρξουν μπουρινια και επιχειρηματολογεί για αυτό ,ο κυριος Κολυδάς στα σχολια παρεμβαίνει και παραμπέμπει στην δικια τπυ απόψη που ειναι "μπουρινάτη",σε καθε περιπτωση μακαρι να ακουμε αυτους τους δυο και ας  διαφωνούν  από το να ακουμε σαχλαμάρες απο διάφορους...πρωγνώστες κλπ........εγώ παντως με απλή σκεψη λεω οτι αυριο θα εχει μπουρινια....και φυσικά respect στο Ζιακόπουλο που τολμά αντιθετα...για τον κυριο Κολυδα τα εγραψα σε προηγουμενο σχολιο...respect και σε αυτονhttp://ziakopoulos.blogspot.com/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Mια ενδιαφέρουσα διαφωνία καταγράφεται απόψε μεταξύ του κύριου Ζιακόπουλου και του κυριου Κολυδά στο blog του Ζιακόπουλου,αν κατάλαβα καλά..ο κυριος Ζιακόπουλοε..ουσιαστικά λεει οτι στην μεταβολή του καιρου αυριο δυσκολο να υπάρξουν μπουρινια και επιχειρηματολογεί για αυτό ,ο κυριος Κολυδάς στα σχολια παρεμβαίνει και παραμπέμπει στην δικια τπυ απόψη που ειναι "μπουρινάτη",σε καθε περιπτωση μακαρι να ακουμε αυτους τους δυο και ας  διαφωνούν  από το να ακουμε σαχλαμάρες απο διάφορους...πρωγνώστες κλπ........εγώ παντως με απλή σκεψη λεω οτι αυριο θα εχει μπουρινια....και φυσικά respect στο Ζιακόπουλο που τολμά αντιθετα...για τον κυριο Κολυδα τα εγραψα σε προηγουμενο σχολιο...respect και σε αυτονhttp://ziakopoulos.blogspot.com/

Θα συμφωνησω με τον Κολυδα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διατάξεις τύπου άικον για την επόμενη εβδομάδα είναι τα πιο... Σιγαναποταμακια. Κόκκινα γεωδυνσμικα παντού, αλλά κατακλυσμοι εδω

 

Τρίτη, μεγάλη διαφορά δυτικών ανατολικών

Modele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 12αρι του τζίφου είναι αυτό που θέλοιυμε.. Δυστυχώς θα αλλάξει πάρα πολλές φορές.. Αλλά ιδιανικά αυτό θα ήταν, με Τρίτη-Τετάρτη να βγάζουν θηρία..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Το - 6    τι σημαίνει στο χάρτη φίλε για, Ήπειρο? 

Σημαίνει ότι στο επίπεδο των 500 hPa ο θύλακας αέρα που ανηφορίζει έχει 6 βαθμούς μεγαλύτερη θερμοκρασία από ότι το περιβάλλον του, και άρα θα συνεχίζει να ανηφορίζει με μεγάλη ταχύτητα.

 

Ωστόσο η επόμενη εβδμάδα, δεν ξέρω.. Σαν να χωλένει.. Ωστόσο επειδή δεν έχουμε ξεκάθαρη εικόνα, δεν κλειδώνω τίποτα ακόμα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΤΟ ΒΑΖΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΟΝΤΕΡΕΙΤΟΡ ,ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ.ΕΠΙΣΗΣ Σ ΑΘΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΝΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΕΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ.ΑΛΛΑ Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΜΦΙΔΡΟΜΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΑΚΡΟ ΤΗΣ ΑΣΥΔΟΣΙΑΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα στην παρέα, για την ανατολική χώρα διαφαίνεται τελικά μια περίοδος σχετικής ζέστης αλλά όχι αυτά που φαίνονταν (μόνιμα 20+ στα 850 πριν λίγες μέρες)...δυτικά δυστυχώς θα έχουμε ψήσιμο διαρκείας με 20αρια διαρκώς στα 850, μόνο αν διατηρηθεί το δυτικό ρεύμα θα σωθουμε καπως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η ανατολική Μακεδονία και άυριο πρέπει να είναι έτοιμη για ένα δυνατό πέρασμα καταιγίδων.. Δεν θα έχει τόσο σφοδρούς ανέμους, ούτε τόσο μεγάλο χαλάζι όσο εχθές, αλλά πιθανώς να καλύπτει μεγαλύτερη έκταση το σύστημα καταιγίδων, και άρα και μεγαλύτερη διάρρκεια φαινομένων

 

Εδώ δυστυχώς φαίνεται αν χαλάνε η Τρίτη και η τετάρτη.. Μάλλον οριστικά..

 

Έτσι είχε ξεκινήσει και για αύριο εδώ.. είχε άπειρο Cape και σε ένα τρέξιμο πάει όλο.. Έτσι και το 12αρι.. Μέχρι το 6αρι, κάθε τρέξιμο βαρβάτο cape για Τρίτη, με καλά 500αρια.. Και τώρα έπεσε στο 0.... Μεγάλη ξενέρα...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαχα τώρα τα πήγε για το επόμενο Σάββατο ο τζιφος... 

Για αύριο πάντως έχει ξαναβελτιωθει κάπως η φάση, ενώ το τζεμ επιμένει συνέχεια για αξιόλογη κατάσταση και εδώ. Το ναουκαστ θα δείξει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει ότι οι ουσιαστικές καταστάσεις έχουν γίνει με λίγο CAPE. Η καλύτερη καταιγίδα της σεζόν μέχρι στιγμής εδώ έγινε με μπλε CAPE. Και άλλες φορές θυμάμαι με λίγο CAPE έχουν βγει καλές καταστάσεις. Όταν έχει τερατώδες CAPE δημιουργούνται κάτι τέρατα στην άκρη της πεδιάδας αλλά όταν απομακρύνονται απ' τα βουνά εξασθενούν. Ίσως επειδή μια τεράστια καταγίδα θέλει και περισσότερη ενέργεια για να συντηρηθεί; οπότε μέσα στην πεδιάδα δεν μπορεί να βρει πλέον αυτήν την ενέργεια; Ή επειδή μια μεγάλη καταιγίδα αναπτύσεται πολύ γρήγορα κατακόρυφα οπότε φτάνει γρήγορα σε ένα ύψος που πλέον γίνεται αμόνι; Δεν ξέρω, απλά υποθέσεις κάνω με βάση όσα έχω μάθει. Επίσης το πολύ το CAPE μπορεί να φέρει και πολύ χαλάζι και εγώ το θέλω το αυτοκίνητο 😛 Εν τέλη αυτό που θέλω να πω είναι ότι πιο σημαντικό θεωρώ το αίτιο παρά το CAPE (προφανώς και χρειάζεται και CAPE αλλά όχι άπειρο για να ρίξει ουσιαστικό νερό).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει ότι οι ουσιαστικές καταστάσεις έχουν γίνει με λίγο CAPE. Η καλύτερη καταιγίδα της σεζόν μέχρι στιγμής εδώ έγινε με μπλε CAPE. Και άλλες φορές θυμάμαι με λίγο CAPE έχουν βγει καλές καταστάσεις. Όταν έχει τερατώδες CAPE δημιουργούνται κάτι τέρατα στην άκρη της πεδιάδας αλλά όταν απομακρύνονται απ' τα βουνά εξασθενούν. Ίσως επειδή μια τεράστια καταγίδα θέλει και περισσότερη ενέργεια για να συντηρηθεί; οπότε μέσα στην πεδιάδα δεν μπορεί να βρει πλέον αυτήν την ενέργεια; Ή επειδή μια μεγάλη καταιγίδα αναπτύσεται πολύ γρήγορα κατακόρυφα οπότε φτάνει γρήγορα σε ένα ύψος που πλέον γίνεται αμόνι; Δεν ξέρω, απλά υποθέσεις κάνω με βάση όσα έχω μάθει. Επίσης το πολύ το CAPE μπορεί να φέρει και πολύ χαλάζι και εγώ το θέλω το αυτοκίνητο 😛 Εν τέλη αυτό που θέλω να πω είναι ότι πιο σημαντικό θεωρώ το αίτιο παρά το CAPE (προφανώς και χρειάζεται και CAPE αλλά όχι άπειρο για να ρίξει ουσιαστικό νερό).

Ε συνήθως όταν έχει Cape λέιπει κάποιο αίτιο εεμτάλλευσής του.. Προφανώς όσο πιο πολύ το Cape με όλα τα υπόλοιπα σταθερά, τόσο πιο έντονη είναι η καταιγίδα. Και εγώ εδώ, μιας και έχω φυλαγμένα τα αμάξια, δεν έχω τίποτα να χάσω χαχαχ. Παρόλα αυτά, μέχρι στιγμής εδώ μηδέν.. Θέλω και εγώ χαλαζάκι...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...